Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-20T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Uzaktan Eğitim Nedir Nasıl Yapılır

Uzaktan Eğitim Nedir Nasıl Yapılır


Günümüzde en çok merak edilen en fazla ilgi duyulan konulardan biri Uzaktan Eğitim. Önde gelen arama motoru google ‘da Uzaktan Eğitim Nedir şeklinde bir arama yaptığınız takdirde 30 milyonu aşkın sonuçla karşılaşacaksınız. Sadece bu bile konuya yönelen ilginin devasa boyutlarını göstermek açısından yeterli aslında. Peki Uzaktan Eğitim Nedir Nasıl Yapılır ne fayda sunar? Merak etmeyin bütün bu soruların net cevaplarını makalemizde öğreniyor olacaksınız.  

Uzaktan Eğitim Nedir

Uzaktan Eğitim, kursiyer ve eğitimcinin belirli bir zaman ve mekana bağlı kalmaksızın web teknolojileri vasıtası ile bir araya geldiği, ses ve görüntü teknolojilerininde desteği ile  bizzat internet üzerinde derslere katılımın sağlanabildiği, dahası tüm sürecin internet üzerinden yürütüldüğü teknolojik bir eğitim modelidir.

Uzaktan Eğitim modelinde kursiyer istediği zaman evinin yada ofisinin konforundan ayrılmadan web üzerindeki bu dersleri tekrar tekrar izleyebilir. Fiziksel katılım gerektirmeyen bu teknoloji vasıtası ile günümüzde ço

Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılır

Uzaktan Eğitim metodunda eğitimlerin işleyiş modeli açık öğretim sistemiyle kısmen benzer yapıdadır. Alacağınız eğitimleri internetten takip ederek eğitiminize devam edebilirsiniz. Uzaktan Eğitim metodunda eğitim senkron-asenkron şeklinde iki farklı modelde sunulur. Senkron sisteminde, daha önceden belirlenen gün ve saatte katılımcılar ve eğitmen online olarak bilgisayar başına geçer. Böylece ortaya sanal bir sınıf çıkmış olacaktır. Katılımcılar eğitmeni dikkatle dinlemenin yanı sıra konuyla ilgili sorularınıda yönlendirebilir.

Asenkron metodunda ise durum daha farklıdır. Sunulan eğitim herhangi bir zamana yada belirli bir mekana bağlı değildir. Katılımcı kayıt olduğu dersleri istediği zaman sisteme üye girişi yaparak takip edebilir, yarım bırakıp daha sonra kaldığı yerden devam edebilir. Ayrıca online olarak eğitimcilere soru sorup anında cevap alabilir.  Ayrıca Uzaktan Eğitim metodunda eğitimlere devam durumu eğitmen tarafından takip edilir. Başarılı bir şekilde sertifika alabilmek için ilgili derslerin %70’ ine katılmak zorunluluğu vardır.

Uzaktan Eğitim Derslerine Girmek Zorunlumu

Evet genel anlamda tüm uzaktan eğitim kurumlarında derslere belli bir yüzde ile katılım oranını tamamlamak gerekiyor. Zira almayı planlayıp kayıt yaptırdığınız ve ödemesini yaptığınız eğitim için belli bir eğitim saati katılım zorunluluğu vardır. Bu zorunluluk katılım sertifikanızı başarılı bir şekilde alabilmeniz için zorunlu bir gerekliliktir.  

Uzaktan Eğitimin Faydaları

Elbette, canlı ve online eğitim üstelik evinizin konforundan hiç ayrılmadan tabiki çok iyi bir imkân. Yüz yüze iletişim, öğretmenlerin ve öğrencilerin çok özgün bir şekilde bağlantı kurmasına olanak tanır ve genellikle güçlü bir ilişki kaliteli bir dostlukla sonuçlanır. Peki tam olarak Uzaktan Eğitimin Faydaları nelerdir?. 

» Esneklik

Uzaktan eğitimin en büyük faydası esnekliğidir. Katılımcılar, alacakları eğitim için ne zaman, nerede ve nasıl derslere iştirak edeceklerini bizzat kendileri seçebilirler. Eğitimcilere doğrudan, canlı erişim isteyenler için video konferans seçenekleri mevcut. Ayrıca çalışırken aynı zamanda eğitim almak isteyenler katılımcılar içinde bu çok uygun bir eğitim metodudur.

» Kolay Erişim

Yüzyüze eğitimde bazı katılımcıların yada örneğin üniversiteyi kazanmış öğrencilerin eğitim mekanlarına gitmeleri, eğitim süresince orada kalmaları imkânsız derecesinde zordur. Maddi durum yetersizliği bu zorluğun en başında geliyor. Uzaktan Eğitim programları ise, her katılımcıya kendi evinden yada ofis ortamından ayrılmadan en rahat ettiği mekanda öğrenme imkânı sunar.  Uzaktan Eğitim metodu, uluslararası kurumlar açısından da yeni eğitim ufuklarını açmaktadır. Dünyanın dört bir yanındaki büyük üniversiteler ve ticaret okulları artık her yaştan öğrenciye online olarak tanınan dereceler, sertifikalar ve profesyonel nitelikler sunmaktadır.

» Daha Az Maliyet

Uzaktan Eğitim metodu, eğitimin maliyetini çok ciddi oranda düşürür. Örneğin Satış ve Pazarlama üzerine eğitim alacağınız 4 yıllık bir fakülteyi düşünün. Bu 4 yılda gerek üniversite harçları, gerek yemek-içmeniz, gerek yol masrafları, yurtta kalacaksanız konaklama masrafları, birkaç arkadaş ev tutacaksanız bunun masrafları, alacağınız eğitime ait defter kitap materyalleri gibi birçok masrafınız olacak.

Oysa Uzaktan Eğitim Metodu ile evinizden yada işyerinizden kendi belirlediğiniz vakitlerde katılarak kısa süre içinde dünya çapında geçerliliğe sahip Satış ve Pazarlama Uzmanlığı Sertifikası alabilirsiniz. Üstelik sadece 2,750 gibi tek seferlik bir ödeme ile. İşte teknoloji nimetinin hayata yansıyan kolaylıkları.

Uzaktan Eğitimin Özellikleri

Uzaktan Eğitim metodunu diğerlerinden ayıran üç özellik vardır.

» Birincisi, uzaktan eğitim tanımı gereği bu konuda uzman kurumlar aracılığıyla gerçekleştirilir; kendi kendine çalışma veya akademik olmayan bir öğrenme ortamı değildir. Kurumlar, geleneksel sınıf temelli eğitimde sunabilir veya sunmayabilir, ancak geleneksel yöntemleri kullananlarla aynı kurumlar tarafından akreditasyon almaya hak kazanırlar.

» İkincisi, erişilebilirlik ve rahatlık, bu eğitim tarzının önemli ve keyifli faydalarıdır. İyi tasarlanmış eğitim programları, katılımcılar arasındaki entelektüel , kültürel ve sosyal farklılıkları da yok edip bir dostluk kaynaşmasına vesile olabilir.

» Üçüncüsü, online web teknolojileri, katılımcıları tıpkı kendisi gibi katılımcılardan oluşmuş bir katılımcı grubu ve eğitmenle ağ üzerinden birbirine bağlar. Çoğu zaman, e-posta gibi elektronik iletişim teknolojileri kullanılır.  Ancak zaman zaman klasik posta sistemi gibi geleneksel iletişim biçimleri de bu modelde rol oynayabilir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?