Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?

Uzaktan Eğitim Nasıl Oluyor?


Uzaktan eğitim; zamandan ve mekândan bağımsız olarak, kullanıcıların online bir platform üzerinden eğitim alması, eğitim/öğretim faaliyetlerinin mesafeli olarak sürdürülmesiyle gerçekleşiyor. Eğitim sağlayıcı kurum tarafından platforma yüklenmiş olan görüntü tabanlı eğitim içerikleri, ders materyallerini oluşturuyor. Kullanıcılar, internet bağlı bir bilgisayar ya da akıllı telefonla eğitim materyallerinin yüklü olduğu bu online platforma bağlanıyor. Ardından, kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaptıktan sonra eğitimlere ulaşıyor. Kullanıcılar, satın almış oldukları eğitimlerle ya da kendilerine hediye edilmiş olan ücretsiz eğitimlerle uzaktan eğitim almaya devam ediyor. Eğitim içeriklerini tamamlayarak başarılı olan kullanıcılar, sertifika almaya hak kazanıyor.

Uzaktan eğitim sistemi tam da bu noktada önemli bir hizmet veriyor. Bireylere kendilerini geliştirme fırsatı, firmalara çalışanlarını geliştirme fırsatı sunuyor. Şimdi fırsat dediğimiz bu durumu biraz açalım. Toplumun her bir bireyi hayatını devam ettirmek için çalışmak zorunda. Çalışırken çağı yakalamakta, çağın getirdiği yeniliklere adapte olmak ise karşılaşılan güçlüklerden biri. Çünkü yoğun iş temposu nedeniyle fiziksel olarak bir kursa gitmek insanları yorabiliyor. Diğer taraftan fiziki eğitim modeli hem zaman kaybına hem de yüksek maddi giderlere sebep olmakta. Firmalar ise geliştirmek istedikleri çalışanlarını fiziki olarak bir kursa göndermenin maliyetini ve zaman kaybını karşılamak konusunda isteksiz. Uzaktan eğitim sistemi tam bu noktada devreye giriyor. Her iki durum içinde çözüm sunan, bireysel ya da kurumsal eğitim içerikleriyle bireysel ve kurumsal gelişmeyi destekleyen uzaktan eğitim sisteminin verdiği hizmet önem arz ediyor. Çoğaltılabilir, video tabanlı eğitim materyali maddi tasarruf sağlarken, mekândan bağımsız eğitim modeli zamandan tasarruf sağlıyor.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Çoğu insan gelecekle ilgili konuşmalarda bahsedilen teknolojilerin artık gelmiş olduğunun farkına yeni yeni varıyor. Çünkü doğamız gereği, uzun yıllar boyunca tecrübe ettiğimiz şeylerden kolay kolay vazgeçemiyoruz. Tecrübeyle sabit bu pratiklerin değişmesinin zaman alması bu savlarla açıklanabilir. Ancak teknolojik gelişmelerdeki dönüşüm dur durak dinlemiyor. Dönüşümün bu müthiş hızı ve yaşadığımız pandemi süreci iş yapma biçimimizi olduğu kadar yeniliklere olan bakış açımızı da değiştirdi. Teknoloji hızındaki bu müthiş artışın değiştirdiği önemli unsurlardan biri ise yerli yerindeki tüm iştiraklerin online platformalara taşınması. Bu itme gücünden eğitim/öğretimin etkilenmemesi mümkün değildi. Tam olarak öyle oldu ve iyi ki öyle oldu. Çünkü uzaktan eğitimin araçları tüm tarafları makul ölçülerde kazançlı kılıyor. Şimdi, izin verin açıklayayım.

Günümüzde hayatımızın odak noktası, kişisel gelişimimize verdiğimiz özen, çağın gereklerini yakalamamız ve aldığımız eğitimlerle yeteneklerimizi geliştirmemizdir. Bu bilinen bir gerçektir! Hızla gelişen teknoloji bütün iş yapma pratikleriyle beraber eğitim pratiklerini de değiştirdi. Öyle ki hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan işlerimizden geri kalmadan kişisel gelişimimize devam etmemiz gerekiyor. Uzaktan eğitim sistemi tam bu noktada hayatımıza dahil oldu. Bu da önemli bir soruyu ortaya çıkardı: Uzaktan Eğitim Nedir? Uzaktan eğitim zaman fark etmeksizin, mekân fark etmeksizin üstelik düşük bütçelerle bu ihtiyacımıza karşılık verdi ve vermeye de devam ediyor. Üstelik eğitim almamızın fiziki olarak mümkün olmadığı, alanında uzman akademisyenler bu eğitimleri üretiyor. Online dersler, kendi zaman planlamamızı yapmamıza kolaylık sağlıyor. En önemli unsurlardan biri, çoğaltılabilir video tabanlı eğitimler maliyetleri düşürüyor.

Uzaktan Eğitimin Özellikleri Nelerdir?

Uzaktan eğitimin özelliklerinden biri de dünya ile entegrasyona açık olmasıdır. Bu noktada etkileşim karşılıklıdır. Dolayısıyla bu özellik, uzaktan eğitim kurumlarının kendi içinde hızlı aksiyon almasına olanak sağlar. Sonuç olarak, uzaktan eğitim; değişen eğitim metotlarıyla, gelişen bilgi teknolojileriyle ve tüm dünyada standartlaşan eğitim seviyeleriyle uyum gösterir. Uzaktan eğitim, doğası gereği, dünya standartlarını yakalamak bakımından yerleşik eğitim kurumlarından daha hızlı aksiyon alır. Diğer taraftan, yerleşik eğitim sistemlerinin en büyük açığı endüstrideki gelişmelerle uyum sağlamakta zorlanması, dönüşüm hızını arttıramamasıdır. Yukarıda bahsettiğimiz gibi kendi içinde dönüşüm hızı yüksek olan uzaktan eğitim, yenilediği ders içerikleriyle endüstrinin talep ettiği personel seviyesini yakalamada daha başarılıdır. Endüstri kuruluşları değişen koşullara uygun olarak kendini yeniler. Uzaktan eğitim sistemi, bu yeni koşullara adaptasyon sağlayarak kendi içinde önemli olan eğitimleri öne çıkarır. Böylece gereksiz dersler, içerikler ve bilgiler sistem dışı kalır. Kullanıcılar sürekli olarak yeni bilgilerle eğitimlerine devam eder. Bu aynı zamanda interaktif bir karşılıklı iletişime olanak sağlar.

Uzaktan eğitimin bir diğer önemli özelliği kişiye özel eğitim sunabilmesidir. Her bir bireyin öğrenme ve kavrama hızı birbirinden farklıdır. Uzaktan eğitim platformlarından yararlanan kullanıcılar, eğitim hızını ve zaman kavramını kişileştirerek maksimum seviyede yarar sağlar. Uzaktan eğitim, sınıf ortamında gerçekleşmediği için kullanıcılar çevre faktörlerinden etkilenmezler. Platform aracılığıyla hocalarıyla birebir ilişki kurarak sorularına cevap alırlar. Bu iki taraflı ve kapalı iletişim büyük zaman tasarrufu sağlarken, dikkatin istenmeyen taraflara kaymasına da engel olur. Bunu biraz açalım. Öğrenme hızı ve biçimi kişiye göre farklılık gösterir. Dolayısıyla ders içerikleriyle ilgili sorular ve sorunlar kişilere göre değiştiği için bir kişinin sorunu başka bir kişi için gereksiz zaman kaybıdır. Ancak akademisyenler her kursiyerle tek tek ilgilenmek durumundadır. Uzaktan eğitim sistemi, sahip olduğu bireyci eğitim metoduyla bu sorunun önüne geçmektedir.

Uzaktan Eğitimin Avantajları Nelerdir?

 • Uzaktan Eğitimin Araçları: Uzaktan eğitim araçları sadece internet bağlı olan bilgisayarlar ya da akılı telefonlardır. Uzaktan eğitim için başka hiçbir araca gereksinim duymayız. Ayrıca bulunduğumuz koşullar gereği eğitimlere ister akıllı telefonlarımızdan ister bilgisayarlarımızdan bağlanarak eğitime devam edebiliriz.
 • Uzaktan Eğitimde Ulaşım: Uzaktan eğitim ulaşımı sıfırlaması bakımından büyük avantaj saylar. Eğitimlere katılmak için fiziki olarak bir yere gitmemiz ya da gidip gelmemiz gerekmemektedir. Bulunduğumuz herhangi bir ortamda telefon ya da bilgisayarımızla sisteme bağlanıp eğitimimize devam edebiliriz.
 • İkamet SorunuÇözülüyor: Uzaktan eğitim için şehir ya da ülke değiştirmemiz gerekmez. Dolayısıyla taşınma ve taşınılan şehirlerde barınma gibi temel masraflardan kurtuluruz.
 • Uzaktan Eğitimde Mekân: Bulunduğumuz ortamın uzaktan eğitim ile bir bağlantısı yoktur. Evimizde, iş yerimizde, bir restoran ya da kafede, parkta, misafirlikte olabiliriz. Tek yapmamız gereken bilgisayar ya da akıllı telefonla sisteme giriş yapıp eğitimimize devam etmektir.
 • Uzaktan Eğitimde Zaman: İstediğimiz zaman çalışır, istediğimiz zaman eğitimi durdurarak dinleniriz. Sonra kaldığımız yerden eğitime devam ederiz. Kendi zamanımızı kendimiz kontrol ederiz. Bu aynı zamanda olağan üstü durumlarda çok işe yaramaktadır. Örneğin eğitimin başından kalkmamız gereken durumlar olduğunda durdur/oynat özelliği bizlere büyük avantaj sağlar.
 • Uzaktan Eğitimde Tekrarlama: Almakta olduğumuz dersin bir noktasını ya da tamamını anlamadığımızda eğitimi aynen tekrar edebilmemiz yine uzaktan eğitimin avantajlarından biridir. İstediğimiz kadar tekrar edebilmek ve dersi veren hocaların bu tekrarlardan etkilenmemesi çözümlenmiş önemli sorunlardan biridir.
 • Uzaktan Eğitimde Zamandan Tasarruf: Uzaktan eğitim avantajlarından biri de eğitim için fiziksel olarak yer değiştirmemize gerek olmamasıdır. Bu zaman yönetimi bakımından önemlidir.
 • Uzaktan Eğitimde Maddi Tasarruf: Uzaktan eğitimin sunduğu en büyük avantajlardan biri, çoğaltılabilir materyaller sayesinde alanında uzman hoca ve akademisyenlerden çok uygun fiyatlarla ders alabiliyor olmamızdır.

Uzaktan eğitimin avantajları arasında saydığımız bu yararlarla birlikte fırsat eşitliği sağlaması bakımından da oldukça önemlidir. Uzaktan eğitim son derece önemli bu görevi yerine getirir. Fiziki ya da maddi nedenlerle eğitime ara vermek zorunda kalan herkese kapı aralar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}