online-egitimler-bogazici-enstitusu
Uzaktan Eğitim Bölümleri

Uzaktan Eğitim Bölümleri


Uzaktan eğitim bölümleri, üniversitelerin 2 yıllık ve 4 yıllık bölümleri kapsamında açılan ön lisans ve lisans programlarıdır. Muhasebeden kamu yönetimine, iş sağlığı ve güvenliğinden eczane hizmetlerine kadar birçok bölümde devlet ve özel üniversiteler tarafından uzaktan öğretim yapılır. 

Daha çok eşit ağırlık ve sözel bölümlerde uzaktan öğretim yapılsa da sayısal bölümlerde de bu eğitim yöntemine göre ders işlenir. İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim bölümleri bu alanda en çok karşımıza çıkan örneklerden biridir. Çünkü Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi’nde diğer üniversitelere göre çok daha fazla sayıda bölüm bulunur. Ancak Ankara, Ege, Akdeniz, Marmara Üniversitesi gibi diğer devlet üniversitelerinde de uzaktan öğretim ile eğitim veren bölümler bulunur.

Üniversitelerin Uzaktan Eğitim Veren Bölümleri Hangileridir?

Üniversitelerin uzaktan eğitim veren bölümleri şunlardır:

 1. İş Sağlığı ve Güvenliği
 2. Bilgisayar Programcılığı
 3. Moda Tasarımı
 4. Kamu Yönetimi
 5. Radyo, Televizyon ve Sinema
 6. Bankacılık ve Sigortacılık
 7. Dış Ticaret
 8. Gazetecilik
 9. Turizm ve Otel İşletmeciliği
 10. Eczane Hizmetleri
 11. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
 12. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon
 13. Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 14. Sosyal Hizmet
 15. Sinoloji
 16. Sanat Tarihi

1. İş Sağlığı ve Güvenliği

uzaktan eğitim bölümleri İş Sağlığı ve Güvenliği

Son dönemde yaşanan hassas olaylarla birlikte iş kazalarını ve meslek hastalıklarını önleme noktasında eğitim veren İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü’ne olan ilgi arttı. Bu bölümde öğrenciler bir kurumda çalışma ortamının güvenli olup olmadığını denetlemek ve gerekli önlemleri almak için neler yapılması gerektiğini öğrenir. İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim bölümleri arasında bulunan bu alan, öğrencilere 2 yıllık eğitim verir.

2. Bilgisayar Programcılığı

uzaktan eğitim bölümleri bilgisayar programcılığı

Üniversitelerin uzaktan eğitim bölümleri dendiğinde en çok rağbet gören bölümler arasında Bilgisayar Programcılığı da karşımıza çıkıyor. Çünkü bu bölüm sayesinde 2 yıl boyunca programlama öğrenilir ve ardından kolayca iş bulmak mümkündür. Nitekim birçok sektörde bilişim alanında çalışan elemana ihtiyaç duyulur. 

Bilgisayar Programcılığı Bölümü’nün uzaktan öğretim ile okutulduğu üniversiteler şunlardır:

 • İstanbul Aydın Üniversitesi
 • İstanbul Topkapı Üniversitesi
 • Marmara Üniversitesi
 • Ankara Üniversitesi
 • Dokuz Eylül Üniversitesi
 • Kocaeli Üniversitesi
 • Sakarya Üniversitesi
 • Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 • Çukurova Üniversitesi
 • Manisa Celâl Bayar Üniversitesi
 • Kırıkkale Üniversitesi
 • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
 • Mersin Üniversitesi
 • Afyon Kocatepe Üniversitesi
 • Kapadokya Üniversitesi
 • Trakya Üniversitesi
 • Fırat Üniversitesi
 • Uşak Üniversitesi
 • Kırklareli Üniversitesi
 • Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
 • Sinop Üniversitesi
 • Yozgat Bozok Üniversitesi
 • Mardin Artuklu Üniversitesi
 • Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi

3. Moda Tasarımı

moda tasarımı uzaktan eğitim bölümleri

Kısa bir şekilde meslek sahibi olmak isteyen kişilerin tercih ettiği Moda Tasarımı Bölümü, yine 2 yıllık bir ön lisans bölümü. Üniversitelerin uzaktan eğitim veren bölümleri arasında bulunan bu alan, öğrencilere kıyafet tasarımının nasıl yapıldığını, ölçü ve bedene göre kıyafet tasarlamayı, renk uyumunu, desen ve doku gibi kavramları öğretmektedir.

İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim bölümleri arasında bulunan bu alandan mezun olan öğrenciler; modaevlerinde, giyim üretim firmalarında ve tekstil atölyelerinde istihdam edilmekte. 

4. Kamu Yönetimi

kamu yönetimi

Kamu Yönetimi, üniversitelerin uzaktan eğitim bölümleri arasında bulunan bir eşit ağırlık alanıdır ve bu bölümde okuyan kişiler; belediye, kaymakamlık gibi devlet kurumlarında çalışmaktadır. Özel sektörde çalışma imkanı olsa da genelde bu bölümde iş olanakları azdır. Ancak yine de eşit ağırlık öğrencileri bu bölümü tercih etmektedir. 

5. Radyo, Televizyon ve Sinema

radyo televizyon sinema

İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim bölümleri arasında bulunan Radyo, Televizyon ve Sinema, 4 yıllık bir bölüm şeklinde okutulur. Bu bölümde öğrenciler medya kuramları, kamera ve ışık kullanımı, çekim teknikleri, kurgu ve montaj gibi alanları öğrenir. 

Radyo, Televizyon ve Sinema mezunları; film şirketlerinde, prodüksiyon firmalarında, televizyon kanallarında, radyolarda çalışma imkanı bulmaktadır. Ayrıca kamera kullanımına hakim oldukları için haber merkezlerinde de istihdam edilmektedirler.

6. Bankacılık ve Sigortacılık

Bankacılık ve Sigortacılık uzaktan eğitim bölümleri

Bankacılık ve Sigortacılık, finans alanına ilgi duyan öğrenciler tarafından tercih edilir. 2 yıllık eğitim veren bu bölümde öğrenciler finans matematiği, genel muhasebe, mali analiz, sigorta çeşitleri gibi konuları öğrenir. Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü’nü bitirenler bankalarda, finans ve yatırım şirketlerinde, sigorta firmalarında çalışabilmektedir.

7. Dış Ticaret

uzaktan eğitim bölümleri dış ticaret

Dış Ticaret Bölümü ise 2 yıllık eşit ağırlık bölümleri arasında en çok tercih edilen alanlardan biridir. Bu bölümde öğrencilere ithalat ve ihracat faaliyetleri, ödemeler ve lojistik gibi alanlarda donanım kazanır. Özellikle yabancı dil bilen öğrenciler için önü açık bir alan olarak bilinir. Uzaktan eğitim veren üniversiteler tarafından da açılan bu bölüm; Beykoz, İstanbul ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da okutulur.

8. Gazetecilik

gazetecilik

Hep 2 yıllık bölümlerden söz ettik ancak 4 yıllık bölümlerde de uzaktan eğitim ile öğretim yapan üniversiteler bulunmakta. Örneğin yine İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim bölümleri arasında yer alan Gazetecilik Bölümü, 4 yıllık bir alandır. Ankara ve Erciyes Üniversitesinde de bu bölüm aynı öğretim metoduyla okutulur.

Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi tarafından açılan Gazetecilik Bölümü’nü okuyan kişiler yeni medya veya geleneksel medya sektöründe çalışabilir. Örneğin internet gazetelerinde, dergilerde, haber ajanslarında çalışmak mümkündür.

9. Turizm ve Otel İşletmeciliği

turizm ve otel işletmeciliği

Eşit ağırlık bölümü olan Turizm ve Otel İşletmeciliği ise Akdeniz, Ankara ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa tarafından okutulan bir alan. Atatürk Üniversitesinde de açık öğretim şeklinde sunulan bu bölümde öğrenciler; bir otel işletmesinde idari işlerin nasıl yapıldığını, temel hukuk, ekonomi ve turizm bilgisini öğrenir. Üniversitelerin uzaktan eğitim bölümleri arasında bulunan bu alandan mezun olanlar otellerde, pansiyonlarda, turizm firmalarında çalışabilir.

10. Eczane Hizmetleri

uzaktan eğitim bölümleri eczane hizmetleri

Daha çok sözel ve eşit ağırlık bölümlerinden söz etmiş olsak da sayısal ağırlıklı bir bölüm olan Eczane Hizmetleri de listemizde bulunuyor. Özellikle Eczacılık Bölümü’ne puanı yetmeyen öğrenciler bu 2 yıllık bölümü okuyarak hayallerine ulaşabilir. Bölüm; Mersin, Ege ve İstanbul Topkapı Üniversitesinde uzaktan eğitim yöntemiyle öğretilir.

11. Muhasebe ve Vergi Uygulamaları

muhasebe ve vergi uygulamaları

2 yıllık bir bölüm olan ve daha çok eşit ağırlık kategorisinde değerlendirilen Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Bölümü, muhasebe alanında çalışmak isteyen öğrencilerin seçtiği bir alan. Kamu ve özel sektörde iş imkanı sunan bu bölüm, çeşitli sertifika programları ile de öğrenilebilir. Fakat üniversite mezunları daha avantajlıdır. Üniversitelerin uzaktan eğitim bölümleri arasında yer alan Muhasebe ve Vergi Uygulamaları; Ankara, Kocaeli, Çukurova, Ege ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa’da bulunur.

12. Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon

uzaktan eğitim bölümleri engelli bakımı ve rehabilitasyonu

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Bölümü, fiziksel ya da zihinsel engelli bireylerin günlük bakım ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak kişileri yetiştirmeyi hedefler. Yalnızca Ege Üniversitesinde uzaktan öğretim ile okutulan bu bölümden mezun olan kişiler; özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde, özel eğitim okullarında ve bakımevlerinde çalışma imkanı bulabilir.

13. Halkla İlişkiler ve Tanıtım

halkla ilişkiler ve tanıtım

Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü, üniversitelerin uzaktan eğitim veren bölümleri arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Çünkü bu bölümden mezun olan kişiler reklamcılık ve yeni medya alanlarında çalışabilir.

4 yıllık eğitim veren bu bölüm, İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim bölümleri arasında da yer alır. Ayrıca Ankara, İnönü ve Erciyes Üniversitesi de bu öğretim metodunu kullanarak Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü açmıştır.

14. Sosyal Hizmet

sosyal hizmet

Sosyal Hizmet Bölümü, bir zamanlar önü açık bölümler arasında yer alsa da günümüzde eskisi kadar gelecek vadeden bir alan değil. Ancak yine de eşit ağırlık öğrencileri bu 4 yıllık bölümü tercih etmeye devam ediyor. Çünkü sivil toplum örgütleri, belediyeler, vakıflar, ilgili bakanlıklar gibi kurum ve kuruluşlarda Sosyal Hizmet mezunlarına ihtiyaç duyuluyor. 

Bu bölümde öğrenciler sosyoloji, psikoloji gibi temel derslerin yanında sosyal hizmet kuramları, Türkiye’nin toplumsal yapısı, sosyal politika, kayıt tutma ve raporlaştırma gibi dersleri de öğrenir. Ankara Üniversitesinde bu bölüm uzaktan öğretim sistemine göre yürütülmektedir.

15. Sinoloji

sinoloji

Ankara Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (ANKUZEF) tarafından açılan Sinoloji Bölümü; Çince ses bilgisi, söz dizimi, ses tonları, dil bilgisi gibi alanların öğretildiği bir 4 yıllık bölümdür. Bu bölümden mezun olan kişiler iyi seviyede Çince bildiği için Çin kültürü araştırmalarında, Çinlilerle iş birliği içerisindeki firmalarda istihdam edilme şansı elde edebilir. Ancak genelde iş olanakları düşük olduğu için pek tercih edilen bir alan değildir.

16. Sanat Tarihi

uzaktan eğitim bölümleri sanat tarihi

Sanat Tarihi Bölümü, geçmişten günümüze kadar sanat alanında uygulanan akımları ve teknikleri öğrenmeyi sağlayan bir alandır. Müzelerde, sergilerde ve galerilerde bu bölümden mezun olan kişiler istihdam edilebilir. 4 yıllık sözel bir bölüm olan Sanat Tarihi, üniversitelerin uzaktan eğitim bölümleri arasında yer alır ve Türkiye’de yalnızca Ankara Üniversitesinde bulunur.

4 Yıllık Uzaktan Eğitim Bölümleri Hangileridir?

4 yıllık uzaktan eğitim bölümleri

4 yıllık uzaktan eğitim bölümleri şunlardır:

Uzaktan eğitim lisans bölümleri en çok sözel bölümlerde bulunur çünkü bu bölümlerde uzaktan öğretim şeklinde ders almak daha kolaydır. Bu alanlar sözel bölümlerden sonra sırasıyla eşit ağırlık, yabancı dil ve sayısal bölümlerde bulunur.

2 Yıllık Uzaktan Eğitim Bölümleri Hangileridir?

2 yıllık uzaktan eğitim bölümleri

2 yıllık uzaktan eğitim bölümleri şu şekilde sıralanabilir:

Uzaktan eğitim ön lisans bölümleri diye de adlandırabileceğimiz 2 yıllık bölümler ise daha çok eşit ağırlık alanında toplanmıştır. Örneğin muhasebe, insan kaynakları, işletme yönetimi, pazarlama gibi alanlar buna örnek gösterilebilir. Daha sonra sözel ve sayısal bölümler gelmektedir. Bu bölümlerin bazıları özel, bazıları ise devlet üniversiteleri tarafından okutulur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?