Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Uzaktan Eğitimi Kimler Alabilir?

Uzaktan Eğitimi Kimler Alabilir?


Başta iş hayatındaki koşuşturmaca sebebiyle örgün eğitim almaya imkanı olmayan kişiler için avantajlı bir seçenek olan uzaktan eğitim, gündelik işlerinizi aksatmadan takip ederken eğitiminizi de sürdürmenize imkan vermektedir. Uzaktan eğitim alacak kişilerde gereken özellikler olduğu takdirde, kişinin eğitimini daha iyi şartlarda hızlı bir şekilde tamamlaması kolay hale gelecektir. 

Bilindiği üzere fiziksel bir ortamının dışında gerçekleşen bu eğitim, içerik bakımından aynı olsa da işleyiş bakımından örgün eğitime göre farklılıklar göstermektedir. 

Bu eğitim metodundan yararlanmak isteyenlerin başarıya ulaşabilmeleri için birtakım özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye'de de her geçen gün yaygınlaşan uzaktan eğitim metodu, farklı avantajlar sunarken teknolojiden uzak olan kişiler için ise zorlayıcı hale dönüşebilir. 

Günümüzde birçok insanın ekonomik durumuna baktığımızda, özellikle yaş olarak normal eğitim sürecini geçmiş olanların sertifikalı eğitim programlarına yüz yüze katılarak eğitim almaları söz konusu olmayabilir. Bu durumda ise uzaktan eğitim metodu, kişinin eğitimini sürdürebilmesi için çok önemli bir avantajdır. Ancak bu eğitim metodunda da başarı sağlamak için öğrencinin bazı yeteneklere sahip olması gerekir.

Uzaktan eğitim nedir? diye merak ediyorsanız bu rehberi okumanızı tavsiye ederiz. Uzaktan eğitim nedir?

Online Eğitim uzaktan eğitim Boğaziçi Enstitüsü

Uzaktan Eğitim Alacak Kişilerde Olması Gereken Özellikler

 • Teknoloji Kullanımı 

Özellikle dijital eğitim kaynaklarının tam olarak verimli kullanılabilmesi ve eğitim konusu ile alakalı araştırma yapılabilmesi için, öğrencinin akıllı cep telefonları, tabletler ve bilgisayarlar gibi teknolojik cihazların kullanımı hakkında orta derece bilgi sahibi olması gerekir. 

Yine aynı şekilde internet kullanımı konusunda da, kişinin kendi başına araştırma yapabilecek seviyede bilgisinin bulunması önemlidir. Çünkü uzaktan alınacak eğitimler için, öğrencinin kendi çabasıyla çalışmalar yapması bu eğitimlerde başarılı olma şansını artıracaktır. 

Sunulan kaynaklarda anlamadığın yerleri daha iyi anlamak için farklı yazılı ve video kaynakları kullanımı için, akıllı telefonlar ve bilgisayarlar kadar internet kullanma yeteneği de önemlidir. Kısacası teknolojiye hâkim olmak, uzaktan eğitim alacak kişilerde olması gereken özellikler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

 • Araştırmacı Olunmalı

Uzaktan eğitim alacak kişinin araştırmacı bir yapıya sahip olması, yine bu tip eğitimlerde başarı sağlamanın önemli yollarından biridir. 

Kişi eğitim aldığı konuyla ilgili kitap gibi kaynakların yanı sıra, yukarıda da bahsettiğimiz gibi internet ve teknolojiye hakim olarak rahat bir şekilde araştırma yapabilmelidir. Bu sayede eğitiminde ihtiyaç duyduğu bilgilere en ham haliyle ulaşabilir ve konuya daha fazla hakim olabilir.

 • Kesintisiz Ders Takibi 

Bir yandan gündelik işlerini aksatmaması gereken öğrenciye, bu işlerin yoğunluğu nedeniyle de ders takibini aksatmadan sürdürmelidir aksi halde daha önce öğrenmiş olduğu bilgileri, iş yoğunluğu nedeniyle daha çabuk unutabilir. 

Kesintisiz ders takibi ise, kişinin hem daha önceki öğrendiklerini unutmaması hem de daha düzenli bir çalışma programına sahip olması için önemlidir.

Yüz Yüze Eğitime Göre Daha Kolaydır. 

Kendi içerisinde farklı birçok avantaja sahip olduğu gibi, uzaktan eğitim örgün eğitime göre öğrenciler için çalışma aşamasında daha zordur. Ancak bu zorluğun en önemli nedeni ise, öğrencinin derslerin neredeyse tamamına yakınına kendi başına çalışması gerektiğidir. 

Konfor ve çeşitli maliyetler açısından avantajlar sunarken, yüz yüze eğitim de olduğu gibi anlamadığı bir konuyu doğrudan canlı olarak, öğretmene sorma imkanı bulunmaktadır. Anlamadığı dersi dilediği kadar tekrar edebilmesi ve eğitimine ömür boyu erişim sağlıyor olması uzaktan eğitimi daha cazip hale getirmektedir.

Sınıf ortamında öğrencilerinin birbirini motive etmeleri söz konusu iken, uzaktan eğitimde öğrenci daha çok yalnız kalmaktadır. Eğitimi anlama açısından bu tarz zorlukları bulunsa da, çalışması sebebiyle bu eğitime hiç katılma imkanı olmayanların eğitimini devam ettirebilmesi, uzaktan eğitim için yüz yüze eğitime karşı en önemli bir avantajdır. 

Boğaziçi Enstitüsü olarak verdiğimiz uzaktan eğitim kurslarını tamamlayan öğrencilerimize, Türkiye'nin en popüler sertifikaları arasında bulunan Boğaziçi Enstitüsü sertifikası vermekteyiz. 

Bunun da yanı sıra başta Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok yabancı ülkede geçerli olan ICSE belgesi alabiliyorsunuz. Sertifikalı eğitim programını tamamlayarak, sizde bu eğitimlere katılım sağlayabilirsiniz. 

Kaynakça: Uzaktan eğitim, wikipedia.org/wiki/Uzaktan_e%C4%9Fitim

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?