Ücretsiz ve Etkili 5 Reklam Yöntemi
2020

Ücretsiz ve Etkili 5 Reklam Yöntemi


Bir firmanız var. Ürün yada hizmetlerinizi insanlara ulaştırmak istiyorsunuz. Tabiki bunun en etkili yolu reklam. Zira eğer reklamınız yoksa potansiyel müşterileriniz sizden haberdar değildir. Potansiyel müşterileriniz sizden haberdar değilse ürün yada hizmetlerinizi pazarlama konusunda problem yaşarsınız. Satış yapamaz, gelir elde edemezsiniz.  

Tamam çözüm net. Reklam yapmalısınız. İyi ama kaliteli bir reklam için ücretlerin uçuk rakamlara ulaştığı reklam pazarında bütçenizi zorlamadan kaliteli ve etkili reklam nasıl yapılır?. Potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşacaksınız?. Hiç bir fikriniz yok.

O halde makalemizi sonuna kadar dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz. Zira sizler için bütçenizi zorlamadan, ücretsiz kaliteli ve etkili reklam yapacağınız 5 yöntem derledik. Sizin için hazırladığımız reklam yol haritasını takip ederseniz çok başarılı sonuçlar alacaksınız.

1 - Google My Business

Google My Business vasıtasıyla Google 'da ücretsiz işletme kaydı oluşturabiliyorsunuz. Normal google arama kutucuğunda sizin ürün yada hizmetlerinizle ilgili bir anahtar kelime arandığında yada google haritalarda arama yapıldığında firmanızda potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkacaktır. Bu tamamen ücretsiz ve çok başarılı bir reklam yöntemidir.

Google arama kutucuğunda herhangi bir arama yaptığınızda dikkat ettiyseniz haritalara ve harita eklemiş kayıtlı kullanıcılara çıkan arama sonuçlarında daha sık listelediğini göreceksiniz. Dahası kullanıcının detaylı adresi ve iletişim bilgileri, firma bilgileri ve harita verileri altına yazılmış kullanıcı yorumları, eklenmişsa sosyal medya hesapları listeleniyor. Ve bu bilgiler ilk sırada çıkıyor.

Sizin tek yapmanız gereken bu alana ciddi anlamda odaklanmak ve geniş vakit ayırarak kaydınızı eksiksiz olarak yapmaktır.Şimdi hiç vakit kaybetmeden şu adresi http://www.google.com/business/ tarayıcınızda açın ve sağ üst köşeden "hemen başlayın" butonuna tıklayın. Adım adım detaylı bir şekilde tüm bilgileiriniz eksiksiz olarak ekleyin.

2 - Siteni Tanıt Platformları

Hemen hemen birçok popüler web sitesinin ve forum 'un "sitenizi tanıtın" şeklinde bir bölümü vardır. Bu siteler içinde oldukça popüler olan ve aylık yüzbinlerce kullanıcı tarafından ziyaret edilen birkaç forum ve web sitesinin "sitenizi tanıtın" bölümüne firmanızın web sitesini detaylı bir anlatımla kaydedebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinize ait detaylı bilgide verdikten sonra birkaç resimde ekleyip ilanınızı yayınladıktan sonra oldukça başarılı geri dönüşler alabilirsiniz. 

3 - Basın Bültenleri

Oldukça başarılı geri dönüşler alabileceğiniz etkili ve ücretsiz reklam yöntemlerinden biride profesyonel olarak oluşturulmuş basın bültenleridir. Ancak öncelikle profesyonel basın bülteni nasıl hazırlanır konusunda iyice araştırma yapmalı ve bu konuda kendinizi tamamen eğitmelisiniz. Firmanızı haber değeri taşıyan bir konumda pazarlama noktasına geldiğiniz vakit artık başarı için adımlarınız hazır demektir.

Çok etkili ve kaliteil bir basın bülteni bazı durumlarda ücretli reklamla dahi oluşturulamayacak bir etkiye sebep olabilir. Bu sayede potansiyel müşterilerinizle oldukça kaliteli ve sağlam iletişim yolları açılmış olacaktır.  Başlamadan önce google arama kutucuğunda "basın bülteni örnekleri" şeklinde arama yaparak oluşturulmuş basın bülteni örneklerini incelemekle başlayabilirsiniz. Bu örnekler bir basın bülteninin şablonu hakkında size genel fikir vermesi açısından önemli.

Başarılı bir basın bülteni için şunlara dikkat etmelisiniz;

  • Bülteninizin başlığı en fazla 80 karakter ve dikkat çekici nitelikte olmalı
  • Bülteninizin başlığı haber içeriğinde en az 3 defa geçmeli
  • Bülten içeriğiniz paragraflara bölünmeli ve her bir paragraf 5 satırdan fazla olmamalı
  • Basın bülteniniz en fazla bir sayfa olmalı
  • Basın bülteninizi kaliteli resimlerle desteklemeli resimleri bültenden ayrı göndermelisiniz.

Bu önemli kriterleri göz önünde bulundurarak oluşturacağınız basın bülteni firmanızın ve firmanıza ait web sitesinin sağlam, kaliteli ve prestijli bir tanıtım ayağı olacak geri dönüşler sizi oldukça şaşırtacaktır.

4 - İlan ve Serbest Bölge Siteleri

Bir çok kişi çok farkında olmasada bazı ilan siteleri üst düzey reklam ve tanıtım açısından oldukça yüksek geri dönüşler sağlayabilmektedir. Ancak bunun için bu tür ilan sitelerini akıllıca metodlarla tespit etmek gerekiyor. Bunun bir çok yolu var. Biz yüksek geri dönüş alabileceğiniz ilan sitelerini nasıl tespit edebileceğiniz konusunda birkaç tavsiyede bulunalım;

1 - Google arama motorunda "ilan ver" veya "ücretsiz ilan ver" kelimeleriyle arama yapın. Çıkan sonuçları incelediğinizde bazı ilan sitelerinin bu konuda reklam dahi vermiş olduğunu göreceksiniz. Reklam vermiş olan ilan sitelerinin tamamına kayıt işlemini gerçekleştirin ve firmanızı, ürün ve hizmetlerinizi tanıtan kısa fakat etkili içerikler oluşturun.

2 - Birinci maddedeki işlemi tekrarlayın ve bu defa reklam vermediği halde en üstte çıkan ilan sitelerine ( sadece birinci sayfa için geçerli olmak kaydıyla ) kayıt yapın ve tanıtım içeriğinizi oluşturun.

3 - Google arama motoru kutucuğuna bu defa "mal alım talepleri" kelimesini yazın ve aratın. Çıkan sonuçlardan ücretsiz olan serbest bölge ticaret sitelerine ( çoğunun ücretsiz seçenekleri mevcut ) kaydınızı yapın ve firmanızı kısa ve etkili cümlelerle tanıtan içerik hazırlayın, sitenizi ekleyin, ürün ve hizmetlerinizi ekleyip diğerine geçin.

Tavsiyelerimiz bu konuda ufkunuzun açılmasına vesile olacak siz kendi geliştireceğiniz bazı metodlarla benzeri birçok platforma ulaşabileceksiniz. Çoğu kişinin habersiz olduğu bu platformlar ücretsiz tanıtım ve reklam için oldukça başarılı sonuçlar vermekte. Bunu bizzat sizde web sitenizdeki ziyaretçi artışı ile net olarak gözlemleyebilirsiniz.  

5 - Linkedin Paylaşımları

Bildiğiniz üzere linkedinde tıpkı facebook ve twitter gibi bir sosyal medya projesi. Fakat linkedin sadece iş alanına yöneldiği için bu farkıyla diğer sosyal medya sitelerinden ayrılıp bir adım öne çıkıyor ve kaliteli bir sosyal ağ konumuna yükseliyor.

Linkedin 'i iyi kullandığınız takdirde son derece başarılı geri dönüşler almanız mümkün. Zira linkedin dünya çapında yüzbinlerce iş insanının etkin olarak kullandığı profesyonel bir sosyal ağ. Tek yapmanız gereken bu ağa profesyonel giriş yapmak ve profesyonelliğinizi devam ettirmek.

Önce kaydınızı yapın. Profilinizde kullandığınız ifade dili kısa net ve açıklayıcı cümlelerden oluşsun. Kaliteli profil resmi, site adresiniz gibi tüm detayları göz ardı etmeden eksiksiz olarak ekleyin. Hemen ardından bağlantılarınızı artırmak için çalışmalar yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için kişileri takip ederek başlayabilirsiniz.

Ayrıca birçok kategoride açılmış onlarca grup ve forum türü platformlar göreceksiniz. Bu bölümlerden firmanızla ilgili olanlara katılım sağlayın. Ayrıca genel konularda açılmış sohbet ortamlarınıda tespit ederek katılın. Kaliteli ve bilgilendirici yazılarla katılım sağladığınız ortamlarda aktif olun.

Zaman içinde sürekli linkedin ağınız genişleyecektir. Bunu çok akıllıca karar verilmiş bir yatırım olarak düşünün. Zira ağınıza katılan her takipçiniz aynı zamanda potansiyel müşteri adayınızdır. Linkedinde kategorisel grup ve sohbet ortamlarında aktif olmaya devam edin. Sonraki aşamada gerek bu ortamlardan gerek direkt hesabınızdan daha uzun ve kaliteli paylaşımlar yaparken web sitenize link verin.

Tabiki sadece yaptığınız paylaşımlardan sitenize verdiğiniz linklerle reklamınızı yapmış olmayacaksınız. Aynı zamanda aktif olduğunuz bir çok kategoride yapılmış paylaşımların altına akıllıca yorumlar yazarakta bu işlemi yapabilirsiniz. Fakat yazdığınız yorumun paylaşılan içeriği tamamlamasına ve etkili bir alternatif çözüm sunmasına dikkat edin.

 

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}

BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
{{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}