online-egitimler-bogazici-enstitusu
Türkiye'nin En Büyük Şirketleri

Türkiye'nin En Büyük Şirketleri


Türkiye’nin en büyük 15 şirketi listesini sizler için hazırladık. Özellikle yerli üretim ve yerli üretim teşviklerinin sıkça gündeme geldiği günümüzde, dünya çapında da ismini duyurmuş birçok yerli firma bulunuyor. İşte sizler için hazırladığımız Türkiye’nin en büyük 15 şirketi listesi…

Türkiye'nin En Değerli ve En Büyük Şirketleri Hangileridir?

Türkiye'nin en değerli ve en büyük şirketleri şunlardır:

 • Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ
 • Türk Telekomünikasyon AŞ
 • Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ
 • Rönesans Holding
 • Ahlatcı Metal Rafineri AŞ
 • Arçelik AŞ
 • Erdemir
 • Birleşik Mağazalar AŞ
 • Ford Otosan
 • OPET Petrolcülük AŞ
 • Petrol Ofisi AŞ
 • BOTAŞ
 • Türk Hava Yolları AO
 • EPİAŞ
 • TÜPRAŞ

15. Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ

en değerli şirketler tofaş türk otomobil fabrikası

Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan Tofaş; Fiat ve Koç Holding’in eşit derecede hissedar olduğu bir firmadır. 1968 yılından beri aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Ana merkezi Bursa’da yer alan firma, Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında ilk 15 sırada yer almaktadır. Türkiye’nin en zengin şirketleri arasında gösterilen Tofaş, 19.098.921.000 TL yıllık gelire sahip.

14. Türk Telekomünikasyon AŞ

türkiye en değerli şirketler türk telekom

Türkiye'nin en değerli şirketleri arasında bulunan Türk Telekom, 1994 yılında faaliyete geçti. Türk Telekom; kablolu ve mobil internet, TV, dijital data depolama, siber güvenlik, çevrim içi eğitim ve çağrı merkezi hizmeti sunmaktadır. Aynı zamanda 2009 ve 2010 yılında iki yıl üst üste Türkiye’nin en değerli markası olarak seçilmiştir. Türkiye'nin en büyük şirketleri arasında bulunan Türk Telekom'un yıllık geliri ise 20.430.900.000 TL'dir.

13. Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ

türkiye en değerli şirketler turkcell

Türkiye’nin ilk Mobil İletişim için Küresel Sistem (GSM) ağı olan Turkcell, 1994 yılında faaliyete geçti. Aynı zamanda uluslararası arenada da kendini gösteren Turkcell; Kazakistan, Moldova, Azerbaycan ve Gürcistan’da da hizmet vermektedir. Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında olan Turkcell’in yıllık geliri ise 21.292.475.000 TL.

12. Rönesans Holding

türkiye en büyük şirketler rönesans holding

Rönesans Holding, Rusya’nın Saint-Petersburg şehrinde kuruldu ve merkezi Ankara’da bulunuyor. Türkiye'nin en büyük holdingleri arasında bulunan Rönesans Holding; Türkiye başta olmak üzere, Hollanda, Rusya, Orta Doğu, Avrupa, Afrika ve Orta Asya’daki ülkelerde de faaliyet gösteriyor. Toplamda 28 ülkede iş ortaklıkları kuran firma 23.359.057.000 TL yıllık geliri ile Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında ilk 15'te yer alıyor.

11. Ahlatcı Metal Rafineri AŞ

türkiye en büyük şirketler ahlatcı metal rafineri

Ahlatcı Metal Rafineri, 1984 yılında faaliyete başladı. Türkiye’nin en önemli şirketleri arasında yer alan Ahlatcı Metal Rafineri; 2019 yılında toplamda 326 milyon liralık ihracat gerçekleştirmiştir. Türkiye’nin en zengin şirketlerinden biri olan Ahlatcı Metal Rafineri'nin yıllık geliri 23.398.521.709 TL'dir. 

10. Arçelik AŞ

türkiye en büyük şirketler arçelik

1955 yılında Koç Holding tarafından kurulan, beyaz eşya ve teknoloji firması Arçelik, ülkemizin ilk beyaz eşya firması olarak faaliyete geçmiştir. Türkiye, Çin, Rusya ve Romanya’da 11 üretim tesisi bulunan Arçelik, Türkiye'nin en zengin şirketleri arasında yer alır. Arçelik aynı zamanda 26.904.384.000 TL yıllık geliri ile Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında da gösterilir.

9. Erdemir

türkiye en büyük şirketleri erdemir

Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında yer alan Erdemir (Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ), 1960’ta kurulup 2006 yılında OYAK’a devredilmiştir. Erdemir firmasının yıllk geliri ise tam tamına 27 milyar lira.

8. Birleşik Mağazalar AŞ

türkiyenin en büyük şirketleri birleşik mağazalar bim

1995 yılında faaliyete başlayan süpermarket zinciri BİM, mağaza sayısı açısından ikinci olmasına rağmen yıllık gelir göz önünde bulundurulduğunda Türkiye’nin en büyük perakende kuruluşu olarak karşımıza çıkıyor. Dünya çapında birçok ülkede faaliyetlerini sürdüren firma, Türkiye’nin en büyük şirketleri arasında ilk 15 sırada yerini alıyor. Türkiye'nin en zengin şirketleri arasında gösterilen BİM, yıllık 32.322.987.000 TL’lik gelire sahip.

 

 

7. Ford Otosan

türkiyenin en büyük şirketleri ford otosan

1959 yılında kurulan Ford Otosan, 1966 ve 1984 yılları arasında Anadol marka araçları, takip eden senelerde ise Ford’un Escort, Taunus, Connect, Transit ve Courier modellerini üretti. Şirket, 2005 yılından bugüne Türkiye’nin en çok ihracat yapan firmaları arasında gösteriliyor. Yıllık 33.292.030.000 TL’lik gelire sahip olan Ford Otosan, Türkiye'nin en zengin şirketleri arasında bulunuyor.

6. OPET Petrolcülük AŞ

türkiyenin en değerli şirketleri opet petrolcülük

1992 yılında faaliyetlerine başlayan OPET; ticari ve endüstriyel yakıt, perakende satış, madeni yağlar, çok uluslu ticaret ve depolama gibi alanlarda aktif bir şekilde çalışıyor. Sunpet ile ortaklığı bulunan Opet, Türkiye'nin en büyük şirketleri arasında bulunuyor ve yıllık 42.997.122.000 TL’lik bir gelire sahip.

5. Petrol Ofisi AŞ

türkiyenin en değerli şirketleri petrol ofisi

1941 yılında faaliyete başlayan Petrol Ofisi, petrol ve rafine petrol ürünleri alanında ticari faaliyetlerini aktif bir şekilde sürdürmektedir. Firmanın 1 milyon metreküpten fazla depolama kapasitesi bulunur. Türkiye'nin en zengin şirketleri arasında bulunan Petrol Ofisi'nin yıllık geliri ise 49.933.106.000 TL’dir.

4. BOTAŞ

türkiyenin en değerli şirketleri botaş

2.850’den fazla çalışanı olan BOTAŞ, doğal gaz sektöründe tanımlanmış olan gaz ithalatı, ihracatı, iletimi, LNG ticareti, toptan satışı, depolaması ve petrol iletimi gibi faaliyetler sürdürmektedir. Doğal gaz alanında Türkiye'nin en büyük şirketleri arasında birinci sırada yer alıyor. Ayrıca şirket, 51.050.727.266 TL’lik yıllık geliri ile Türkiye'nin en zengin şirketleri arasında gösteriliyor.

3. Türk Hava Yolları AO

türk hava yolları

Türk Hava Yolları (THY); Orta Doğu, Uzak Doğu, Avrupa, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Kuzey Afrika, Orta Afrika ve Güney Afrika’ya aktif uçuşlar gerçekleştirmekte, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en önemli şirketleri arasında yer almaktadır. 6 defa Avrupa’nın En İyi Havayolu Firması Ödülü'ne layık görülen THY, 62.853.000.000 TL’lik yıllık geliri ile Türkiye’nin en değerli şirketleri arasında ilk 15'te yer alıyor.

2. EPİAŞ

epiaş

EPİAŞ, Türkiye’nin enerji alanında en önde gelen firması olarak görülüyor. Doğal gaz ve elektrik üretimi alanlarında faaliyet gösteren EPİAŞ, 2020 yılında kasasına 63.825.723.003 TL ekledi. Firma, bu yönüyle Türkiye'nin en zengin şirketleri arasında gösteriliyor.

1. TÜPRAŞ

tüpraş türkiyenin en büyük şirketleri

TÜPRAŞ, 1983’te İzmir, Batman, Kırıkkale ve İzmit’teki dört petrol rafinerisinin birleşmesiyle kuruldu ve 2006 yılında Koç Holding’e devredildi. Firma; fuel oil, jet yakıtı, karyakıt ürünleri, bitüm, LPG, gaz ve motor yağı gibi petrol türevlerini yönetip işlemektedir. Yıllık 30 milyon tondan fazla üretim yapan TÜPRAŞ, 88.552.170.000 TL’lik yıllık geliri ile Türkiye’nin en değerli şirketleri arasında birinci oldu.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?