online-egitimler-bogazici-enstitusu
Türkiye'de Online Eğitime Dünya Bankasından Yatırım

Türkiye'de Online Eğitime Dünya Bankasından Yatırım


Dünya Bankası yaptığı açıklama ile Güvenli Okul ve Uzaktan Eğitim Projesi için Türkiye’ye online eğitim konusunda sağlanan 143,8 milyon Euro (160 milyon ABD doları) değerindeki krediyi onayladığını duyurdu.

Proje, Türkiye'de Online Eğitim Kalitesini Arttırmayı Amaçlıyor

Proje, dünya genelinde yaşanan Covid-19 pandemisinin etkilerini göz önünde bulundurarak eğitim sistemini iyileştirmeyi ve online eğitim olanaklarını arttırmayı hedefliyor.

“Proje, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip çocukların ihtiyaçlarına cevap vermeyi de amaçlıyor.”

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste Tano Kouame, kredisinin onaylanmasına dair şu sözleri dile getirdi:

"Covid-19 acil durumu online eğitimin artık bir alternatif olmadığını, bir gereklilik olduğunu kanıtlamıştır. Bu dönemde Türkiye’nin dijital eğitim sisteminin kapsamını ve dayanıklılığını artırmasını desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Proje aynı zamanda uzak bölgelerdeki çocuklar ve gençler, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip çocuklar, engelli çocuklar, mülteci veya anadili Türkçe olmayan diğer çocuklar gibi kırılgan durumdaki çocukların ihtiyaçlarına cevap vermeyi de amaçlıyor.”

“Türkiye’nin dijital eğitim sisteminin güçlendirilmesi, çevresel fayda sağlayabilir.”

Projenin Ekip Lideri Joel Reyes, online eğitime destek kredisiyle ilgili olarak;

“Proje bir yandan uzun vadeli karma (sınıf ve online) eğitim ihtiyaçlarını desteklemek ve gelecekte yaşanabilecek şoklar karşısında eğitim hizmetlerinin sunulmasını sağlayacak daha güçlü bir dijital eğitim sistemini yaygınlaştırmak için bilgi teknolojisi ve eğitim altyapısını ve kurumsal temelleri oluştururken aynı zamanda Covid-19 acil durum müdahalelerini ve okula dönüş faaliyetlerini desteklemektedir.

Son olarak, Türkiye’nin dijital eğitim sisteminin güçlendirilmesi, platformun ve platform verilerinin aşırı iklim olaylarına, elektrik kesintilerine dayanıklı hale getirilmesi, hatta kağıt kullanımının ve ulaşımın sınırlanması yoluyla karbon emisyonlarının azaltılması gibi önemli çevresel ve afet riski yönetimi ile ilgili ortak faydalar sağlayabilir.”
açıklamasını yaptı.

Proje, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Tarafından Uygulanacak

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanacak projenin detayları şunlar:

1. Acil Durum Bağlantı Olanakları ve Acil Durumlarda Eğitim için BT Altyapısı

Bu bileşen MEB’in Covid-19 salgınına karşı uygulamaya koyduğu önlemler kapsamında ülkenin e-öğrenme platformunun (Eğitim Bilişim Ağı – EBA) genişletilmesini finanse etmektedir. Bileşen aynı zamanda geleceğe yönelik bir Yeni Dijital Eğitim Sisteminin (YDES) geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını da desteklemektedir.

2. Güvenlik ve Kalite için Dijital İçerik

Bu bileşen, Covid-19 sebebiyle okulların kapalı olduğu dönemde, sınıf temelli eğitime kademeli bir şekilde dönüş için uzaktan eğitim içeriğini desteklemek ve karma eğitim ve öğrenmeyi (sınıf temelli ve online) güçlendirmek amacıyla yapılacak mal ve hizmet alımlarını, danışmanlık hizmetlerini, eğitimleri ve küçük yenileme işlerini finanse edecektir.

3. Eğitim Teknolojilerinin Dayanıklılığı için Kurumsal Kapasite Oluşturma

Bu bileşen MEB’in güvenli ve eşitlikçi dijital eğitim hizmetlerinin sürekli bir şekilde sunma kapasitesini ve proje koordinasyon, yönetim, izleme ve değerlendirme kapasitesini güçlendirecektir.

Tüm Öğrenciler için Eşit İmkanlar

Proje, Covid-19 salgını nedeniyle okulların kapatılması sonucu eğitime ara vermek zorunda kalan, maddi imkansızlıklardan dolayı eğitimini yarım bırakan ya da farklı sebeplerden ötürü öğrenme eksiği bulunan öğrencilerin eşit bir sistem içerisinde eğitimlerine kaldıkları yerden devam etmelerini hedefliyor.

5 Milyon Öğrenci Aynı Anda Eğitim Alacak

Bu süreçte 100 bin online sınıf aracılığıyla 5 milyon öğrencinin aynı anda eğitim alabiliyor olması planlanıyor. Kurulması hedeflenen Eğitim Teknolojileri Yenilikçilik Merkezi, ilk ve orta öğretim, özel eğitim ve karma eğitim öğrencileri için 30 bin yeni dijital eğitim materyalinin geliştirilmesi, test edilmesi ve yaygınlaştırılmasını destekliyor.

Dünya Bankası Grubunun öncelikleri arasında özel olarak yoksulluğu sona erdirme ve refah seviyesini arttırma misyonu bulunuyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?