Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-20T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslekler

Türkiye'de En Kolay İş Bulan Meslekler


Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler listesini açıkladı. CİKO verilerinden derlediğimiz en kolay iş bulan meslekler listesini sizler için listeledik.

Türkiye'de en kolay iş bulan meslek grupları şunlar:

 1. Eczacılık
 2. Veterinerlik
 3. İnşaat Mühendisliği
 4. Odyoloji
 5. Pilotaj
 6. Tasarım
 7. Mimarlık
 8. Tekstil Mühendisliği

1. Eczacılık

Türkiye’de 2020 yılı itibariyle 34 bin eczanın yaklaşık 5 bin kadarı çalışmıyor. Türkiye’deki eczacılık fakülteleri her yıl 2 bin yeni mezun veriyor.  Günümüzde oldukça popüler olan eczacılık fakülteleri, gün geçtikçe daha fazla öğrenciye ev sahipliği yapıyor. Fakülteden mezun olan kişiler CİKO’nun açıkladığı verilere göre 6 ay 3 gün içinde iş bulabiliyorlar. Türkiye’de en kolay iş bulan 8 meslek arasında en zor iş bulan meslek böylelikle eczacılar oluyor.

2. Veterinerlik

2020 yılında 2 binde fazla mezun veren veterinerlik fakülteleri, en sık tercih edilen meslek gruplarının başında geliyor. 5 yıllık bir eğitimin ardından mezun olan veteriner hekimler, ortalama olarak 6 ay 1 gün içinde istihdama katılabiliyorlar.

3. İnşaat Mühendisliği

2020 yılı itibariyle Mühendisler Odasında kayıtlı olan 100 binden fazla inşaat mühendisi mevcut. Türkiye’de toplamda 189 tane inşaat mühendisliği bölümü var, bu da haliyle istihdam sorununa yol açıyor. İnşaat mühendisliği fakülteleri her yıl ortalama 10 binden fazla mezun veriyor. CİKO’nun verilerine göre yeni mezun olan bir inşaat mühendisi ortalama 5 ay 28 günde iş buluyor.

4. Odyoloji

Kişilerin işitme bozukluğunun önlenmesi adına çalışmalar yapan odyoloji bölümü, hastalar üzerinde çeşitli testler uygulayan ve tedavi yöntemlerini belirleyen bir meslek grubudur. 2020 yılında 1000 mezun veren bu bölüm, en kolay iş bulan 8 meslek arasında yer alıyor. Odyoloji mezunları ortalama 5 ay 19 günde istihdama katılabiliyor.

5. Pilotaj

Sivil havacılık ve taşıma alanında ihtiyaçları karşılamaya yönelik uzman personeller yetiştiren pilotaj bölümleri, Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler arasında yer alıyor. Pilotaj eğitimi gören öğrenciler, mezun olduktan 5 ay 17 gün içinde iş bulabiliyorlar.

6. Tasarım

Tasarım bölümleri, insan duyularınca algılanan; şekil, renk, biçim ve süsleme gibi çeşitli ürünlerin üretimini yapan kişileri yetiştiren bir bölümdür. 2020 yılı itibariyle yılda 1000 mezun veren bu bölümün ortalama iş bulma süresi 5 ay 16 gün olarak açıklanmış.

7. Mimarlık

2020 yılında Mimarlar Odasına kayıtlı mimar sayısı 50 binin üzerinde. Her yıl ortalama 5 bin mezun veren mimarlık fakülteleri, Türkiye’de en kolay iş bulan meslek grubunu yetiştiriyor. CİKO’nun açıkladığı verilere göre yeni mezun olmuş bir mimar 5 ay 10 gün içinde istihdama katılabiliyor.

8. Tekstil Mühendisliği

Türkiye’de en kolay iş bulan 8 meslek listemizde, en hızlı istihdama katılan meslek grubu tekstil mühendisleri. Günümüzde hala geçerli bir meslek olan tekstil mühendisliği ortalama olarak 4 ay 2 gün içinde iş bulabiliyor. Aynı zamanda bu bölümden mezun olan öğrenciler İstanbul, Denizli, Bursa, Malatya ve Gaziantep şehirlerinde daha kolay iş bulabiliyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?