Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-10-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Türkiye’de En Çok Kazandıran Meslekler

Türkiye’de En Çok Kazandıran Meslekler


Türkiye’de en çok kazandıran meslekler yıllardır değişiklik göstermese de teknolojinin gelişmesi ve dijital alandaki istihdam oranlarının artması ile farklı meslek grupları bu listeye dahil olmaya başladı. Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasına 2022 yılı itibarıyla yeni iş kolları dahil oldu.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler Nelerdir?

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler şunlardır:

 1. Mali müşavirlik: 95 bin TL
 2. Petrol mühendisliği: 120 bin TL
 3. Yönetim danışmanlığı: 160 bin TL
 4. Doktorluk: 170 bin TL
 5. Pilotluk: 190 bin TL
 6. Avukatlık: 200 bin TL
 7. Eczacılık: 210 bin TL
 8. Sigorta uzmanlığı: 230 bin TL
 9. Yazılım mühendisliği: 300 bin TL
 10. Noterlik: 400 bin TL

1. Mali Müşavirlik

2022 yılı itibarıyla yılda ortalama 95 bin TL kazanan mali müşavirlik mesleği, Türkiye’de en çok kazandıran meslek grupları arasında yer alıyor. Birden fazla firma ile bağımsız bir şekilde çalışabilen mali müşavirler, ortalama gelirlerinin yüksek olmasını da böyle sağlıyor. Tabii bu gelir yüksekliğinin ana sebebi çok fazla firmaya çok fazla mesai harcamaları.

 

 

2. Petrol Mühendisliği

Türkiye’de en çok kazandıran meslek

Petrol çıkaran ve petrol işleyen bir ülke olan Türkiye, elbette sahada petrol mühendislerine de ihtiyaç duyuyor. Yıllık ortalama 120 bin TL kazanan petrol mühendisi, zorlu saha koşulları ve uzun mesai süreleri ile aldığı parayı sonuna kadar hak eden bir meslek grubu.

3. Yönetim Danışmanlığı

Türkiye’de en çok kazandıran meslek

Genel olarak danışman mesleği altında inceleyebileceğiz yönetim danışmanlığı mesleği, birden fazla firma ve kuruluş ile çalışan bir diğer meslek grubu. Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında yer alan yönetim danışmanı, yılda ortalama 160 bin TL’yi cebine koyuyor. Tabii bu sadece ortalama bir ücret, alanında uzman olan ve firmalar için fark yaratan yüzlerce danışman, aldığı parayı sonuna kadar hak ediyor.

4. Doktorluk

en çok kazanan meslekler

Yılda ortalama 170 bin TL kazanan doktorlar, sarf ettikleri efor ve zorlu çalışma koşullarını göz önüne aldığımızda bir hayli az ücret alan meslek grupları arasında yer alıyor. Başta Türkiye’de olmak üzere dünyanın her yerinde kutsal bir meslek olarak kabul edilen doktorluk, umuyoruz çalışma koşulları ve kazandığı ücret ile emeğinin karşılığını alan bir meslek haline gelir.

5. Pilotluk

en çok kazanan meslekler

Oldukça uzun ve zorlu eğitimlerden geçen pilotluk mesleği, aldığı parayı sonuna kadar hak eden bir diğer meslek grubu. Hem prestijli hem de iyi kazandıran meslekler arasında yer alan pilotlar yılda ortalama 190 bin TL’lik bir kazanca sahip.

6. Avukatlık

en çok kazanan meslekler

En çok kazanan meslekler arasında bulunan avukatlık, yıllık ortalama 200 bin TL’lik bir kazanç elde ediyor. Oldukça kapsamlı ve zor bir meslek olan avukatlık, en az doktorluk kadar kutsal bir meslek. Birden fazla kişi, kurum ve firma ile çalışabilen avukatlar, genellikle 200 bin TL’nin üzerine de çıkabiliyorlar.

 

 

7. Eczacılık

Sağlık sektöründeki yoğunluğun diğer ayağı da ilaç tüketimini yansıyor. Yılda ortalama 210 bin TL kazanan eczacılık mesleği, günde 6 gün tam mesai yapan bir meslek grubu. Aldığı ortalama kazanç bu çalışma temposu için düşük kalıyor. Hastane ve sağlık kurumlarının yakının yer alan eczanelerin ise yıllık kazancı bu sayının iki katına çıkabiliyor.

8. Sigorta Uzmanlığı

Yılda ortalama 230 bin TL’lik kazanca sahip olan sigorta uzmanlığı, yüksek meblağların döndüğü sigorta sektörü için normal fiyat sayı olarak karşımıza geliyor. Ciddi bir uzmanlık gerektiren bu meslek, en az dört yıllık lisans bölümlerinden mezun kişiler tarafından yapılabiliyor.

9. Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisi mesleği, Türkiye’de en kolay iş bulan meslekler arasında da yer alıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte istihdam alanları artan yazılım mühendisleri, yılda ortalama 300 bin TL kazanıyor.

10. Noterlik

Türkiye’de en çok kazandıran meslekler listesinin zirvesinde noterlik mesleği yer alıyor. Kademelerine göre yıllık kazançları değişiklik gösterse de noterlik yapan kişiler yılda ortalama 400 bin TL gibi bir sayıyı kasalarına koyuyor.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?