Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-23T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Tüm Yönleriyle Dijital Pazarlama Nedir? (2021 Rehberi)

Tüm Yönleriyle Dijital Pazarlama Nedir? (2021 Rehberi)


Dijital Pazarlama dijitalleşen dünyanın bir numaralı pazarlama yöntemi. Evet, klasik pazarlama metodları çok azda olsa hâla kullanılıyor. Ancak yakın zamanda bütün unsurları ile tamamen rafa kalkacak gibi. Zira tüketiciler, ürün araştırmalarında büyük ölçüde dijital araçlara yöneliyor. Google pazarlama analizleri, tüketicilerin % 48'inin arama motorlarında, % 33'ünün marka web sitelerinde ve % 26'sının mobil uygulamalarda arama yaptığını tespit etti.

Tüketiciler bu davranışları sergilerken markaların buna sessiz kalması düşünülemezdi tabi ki! En küçüğünden global çaptaki en büyüğüne kadar onlar da reklam politikalarını, ürün sunum ve tanıtımlarını tüm aşamaları ile dijitale taşımaya başladı. Şimdilerde buna orta ve küçük ölçekli işletmeler de dahil olmak için harekete geçmiş gibi. Doğru bir strateji. Zira aradığınız müşteri size internetten gelecek. Bir rehber niteliği taşımasını istediğimiz Tüm Yönleriyle Dijital Pazarlama Nedir? konulu makalemizin İlerleyen başlıklarında çok sık sorulan Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur? sorusunun detaylı cevabı olarak Başarılı Bir Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturma desteği de sunuyor olacağız.

 

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir? sorusunu kısaca interneti kullanarak yapılan pazarlama modeli şeklinde tarif edebiliriz. Detaylara girip daha kapsamlı bir tarif yapalım. Dijital pazarlama, internet tabanlı ve online olarak arama motorları, web siteleri, sosyal medya, e-posta, dijital bilboardlar, yeni nesil teknolojik cihazlar ve mobil uygulamalar gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan komple reklam çözümlerini ifade eder.  

Dolayısı ile artık markalar ürün ve hizmetlerini tanıtmak, satış yapmak, marka bilinirliği oluşturmak gibi birçok amaçla potansiyel müşterilerine ulaşabilmek için dijital pazarlamayı kullanıyor. Peki dijital pazarlama hangi unsurlardan oluşuyor? Bu sorunun cevabını bir sonraki adımda verelim.

 

Dijital Pazarlamada Hangi Unsurlar Kullanılır?

» PPC Reklam Modeli (Tıklama Başına Ödeme)

» SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)

» E – Posta Pazarlama

» Sosyal Medya Pazarlaması

» Kurumsal yada Kişisel Web Sitesi

» İçerik Pazarlaması

» Yeni Nesil Dijital Bilboardlar

» Proximity Marketing ve Beacon Teknolojisi

Bu saydıklarımız gibi 8 temel maddeyi 2021 yılı itibariyle dijital pazarlamayı oluşturan güncel unsurlar olarak ifade edebiliriz.

 

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Bu sorunun cevabını sık kullanılan popüler dijital pazarlama tekniklerini madde halinde listeleyerek verelim;

Popüler Dijital Pazarlama Teknikleri

» Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal medya platformlarında güçlü bir varlık, en önemli dijital pazarlama aracıdır. Bir markanın sosyal medyadaki varlığını tanıtmanın son derece etkili bir çok yolu vardır. Uzmanlık seviyenize ya da ekibinizin başarısı oranında oldukça etkili çalışmalar oluşturabilirsiniz.

» Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu ya da kısaltılmış adı ile SEO, bir web sitesinin Google gibi bir arama motorunun sonuçlarında daha üst sıralarda görünmesini sağlayarak web sitesine daha fazla trafik çekmeyi hedefleyen bir dijital pazarlama tekniğidir. Bu teknik bir markayı Google aramalarında yukarı taşımak için son derece etkilidir. 

» E-posta Pazarlama

İzinli e-posta pazarlama çalışmaları harika bir pazarlama tekniğidir. İlk olarak, bir şirket, satın alma işlemi gerçekleştirdikten sonra insanları bir e-posta listesine kaydolmaya yönlendirmelidir. E-posta listesine kendi isteği ile kaydolan müşterilerin geri dönme olasılığı yüksektir.

» İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, farklı kanallarda son derece tutarlı bir şekilde değerli ve alakalı içerikler oluşturmayı ifade eder. Her hangi bir marka, içerik pazarlamasını çok iyi yaparak daha iyi marka bilinirliği elde edebilir.

» Video Pazarlama

Video pazarlama, içerik pazarlamayla entegre olarak çalışır. Ayrıca teknolojinin kolay erişim nedeniyle dijital pazarlamada popüler bir tekniktir. Şirketler, kaliteli reklamlar oluşturarak hedef kitlelerinde kalıcı bir marka imajı oluşturabilir ve satın alma hakkında pozitif düşünmelerini sağlayabilirler.

» Web Reklamcılığı

Markalar, popüler web sitelerine yerleştirilmek üzere tıklanabilir banner reklamlar oluşturarak ürünlerini daha etkili bir şekilde pazarlayabilir.

» Satış Ortağı Reklamcılığı

Diğer bir ifade ile Affiliate Pazarlama Reklamcılığı, bir markanın büyük bir kitleye sahip değerli bir temsilcisine, genellikle bir blog yazarı veya sosyal medya ünlüsüne, fenomenine izlenme oranını artırması amacıyla ödeme yapmasıdır. Bu ödeme karşılığında şirketin başarılı bir reklamı oluşturulur ve paylaşılmaya başlanır. Örneğin, yüksek instagram takipçisine sahip bir instagram fenomeni şirketinizin tanıtımı için kendi tekniği ile bir video çeker ve sayfasında yayınlar. Kısa süre içinde on binlerce kişiye ulaşan video sayesinde çok sayıda müşteri kazanabilirsiniz.

» Mobil Uygulama Oluşturma

Popüler dijital pazarlama tekniklerinden sonuncusu bir mobil uygulama oluşturmaktır. Bir marka için uygulama oluşturmak, potansiyel kitleye her zaman ulaşılabilir bir iletişim aracı sunacaktır. Potansiyel müşterileriniz bu uygulamayı telefonlarına indirdiklerinde ihtiyaç duydukları ürünler konusunda onlara kolaylık sunuyor olacaksınız. Nasıl? Nereden satın alıp yeni ürünlerden nasıl haberdar olacakları konusunu çözmüş olarak tabi ki! Uygulamanız bu görevi üstlenecek.

 

9 Adımda Dijital Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Artık dijital pazarlama hakkında kapsamlı bilgi sahibi olduğunuza göre, dijital pazarlama stratejisi oluşturmayı öğrenmenin zamanı geldi. Önce şunu belirtelim, dijital pazarlama stratejinizin başarısına yardımcı olabilecek çok sayıda strateji metodu var. Size son derece başarılı bir dijital pazarlama stratejisi sunuyoruz.

9 Adımlı Dijital Pazarlama Stratejisi

» Adım 1: Müşteri Personası Oluşturun

Dijital pazarlama çalışmaları için önceden, hedef kitle hakkında yaş, cinsiyet, meslek, ilgi alanları ve konumu içeren niteliksel ve niceliksel bilgiler toplanıyordu. Ancak potansiyel müşteri tanımı yakın zamanda devreye giren persona kavramı ile başka bir seviyeye taşındı. Şimdi, en etkili pazarlama stratejisi bile müşteri personası olmadan eksik kalıyor.

Peki Türkçe karşılığı Kişilik Kartı anlamına gelen Persona Nedir? Hemen cevap verelim. Kısaca ideal müşteri profili olarak tarif edebiliriz. Nasıl yapılıyor? Farklı kaynaklar vasıtasıyla karakteristik bilgiler toplanıyor. Elde edilen bu data detaylı olarak incelenip ideal müşteri profili belirleniyor. Başarılı olarak ideal müşteri oluşturma işlemi kapsamlı bir analiz sonrası gerçekleşiyor. Yeni müşteriler kazanma noktasında son derece etkili bir unsurdur.  

» Adım 2: Hedeflerinizi ve Araçlarınızı Belirleyin

Her profesyonel pazarlamacı bu aşamanın ne kadar önemli olduğunu bilir. Hedefler olmadan strateji hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden onları tanımlamak ana görevinizdir. Geliştirdiğiniz hedeflerin uygun olduğundan emin olun ve onları ölçülebilir hale getirin. Bunu iki örnekle detaylandıralım;

Örneğin, zayıf bir pazarlama hedefi şöyle olacaktır. “Önümüzdeki yıl web sitesinde dönüşümleri artırıp ayrıca iki ads reklam çalışması oluşturulacak.”

Peki yukarıdaki örnekte yanlış olan nedir? Neden zayıf pazarlama hedefi olarak belirledik? Neden yanlış? Çünkü ölçülemez bir hedef bu. Neyi ölçeceğiz? Zira ortada hedef olarak belirtilmiş bir rakam yok. Peki doğrusu nasıl olmalı? Şöyle;

Doğru ve güçlü pazarlama örneği; "2021 yılının ilk çeyreğinde web sitesindeki dönüşümleri yüzde 20 artıcağız. İki adet ads reklam çalıması planlayacağız. Ayrıca ücretsiz pazarlama raporu ve bir pazarlama kitabı hediye edeceğiz. Bunları sırasıyla Şubat ve Mart ayına kadar online kullanılır hale getireceğiz."

Dikkat ederseniz ikinci örnekte her şey çok daha net. Aynı zamanda ulaşılabilir hedefler için rakamsal değerler belirlenmiş. Burada ilerlemeyi ölçmek artık mümkün hale geliyor.

» Adım 3: Blog Oluşturmaya Odaklanın

Yüksek kaliteli içerik oluşturmak, herhangi bir dijital pazarlama stratejisi için son derece önemlidir. Hatta ilk maddeyi oluşturur diyebiliriz. Blog oluşturma, bir site için kaliteli içerik oluşturmanın ve içerik pazarlama stratejinizi genişletmenin en etkili yoludur. Stratejinin bu temel yönü, web sitenize daha fazla trafik çekmek, sosyal medya varlığınızı güçlendirmek, rakip olarak tanımladığınız diğer şirketlere karşı arama sonuçlarındaki sıralama seviyeleri gibi kritik işlevleri yerine getirir.

Ziyaretçilerin faydalı bulduğu düzenli olarak güncellenen bir blogunuz varsa bu adımı başarılı olarak geçiyorsunuz demektir. Zira bu durum web sitenizin arama motorları aracılığıyla kolayca bulunabileceği ve pazarlama kampanyanız için son derece etkili bir platform olarak kullanılabileceği anlamına geliyor. Web sitenizin olmamasını düşünmüyoruz bile. Sitenizde blog bölümü yoksa süratle bir blog açıp kaliteli içerikler oluşturmaya başlamanın zamanı geldi.

» Adım 4: Mevcut Dijital Pazarlama Kanallarını Değerlendirin

Web sitesi, SEO, blog içerikleri, sosyal medya hesabı, e-posta pazarlama, yerel reklamcılık, Google Adwords, ücretli reklamcılık ve hepsi dahil halihazırda kullanmakta olduğunuz dijital varlıkları ve kanalları analiz edin. Kendinize şunu sorun: bu dönemde ne kadar etkiliydiler ve gelecek yıl nasıl kullanılabilirler?

Gelecekteki dijital pazarlama stratejisi süreciniz bu unsurların tümünü içermiyorsa sorun değil ancak kesinlikle bir önceki yıl en etkili olanları kullanmalısınız. Örneğin, yakın zamanda oluşturduğunuz bir açılış sayfası potansiyel müşteri oluşturmada etkili olduysa sonraki dönemde bunu tekrar kullanın. Ancak daha fazla etki için olabildiğince iyileştirin. Aynısı diğer varlıklar ve kanallar için de geçerli.

» Adım 5: Pazarlamayı Otomatikleştirin

Pazarlama otomasyonlar artık dijital pazarlama sektörünün son derece kullanışlı unsurları. Günümüzün önde gelen pazarlama otomasyon platformları, dijital pazarlama stratejiniz için harika etkiler oluşturabilir. Sağlayacakları kolaylıklar içerik pazarlama, e-posta pazarlama, müşteri adayı oluşturma ve daha fazlası gibi etkinlikleri otomatikleştirmenizi son derece kolaylaştıracaktır. Şirketiniz hala pazarlama otomasyonu kullanmıyorsa 2021 yılı dijital pazarlama stratejiniz için mutlaka planlarınıza dahil edin.

» Adım 6: Mobil Site Optimizasyonu

Mobil cihazlara öncelik veren bir dönemdeyiz. Müşterilerinize harika bir mobil deneyim sunmak için sitenizi daha iyi hale getirme konusunda kesinlikle mazeret yok. Mobil optimizasyon, akıllı telefon, tablet ya da ipad gibi bir mobil cihaz kullanarak sitenize gelen kişilerin iyi bir deneyim yaşamasını sağlamak için sayfa hızı, site tasarımı ve diğer arama motoru optimizasyon uygulamalarını içerir. Bu konuda en güncel yöntemleri kullandığınızdan emin olmak için mobil duyarlı tasarımınızı ve e-posta şablonlarınızı mutlaka inceleyin.

» Adım 7: Müşterilerin Size Ulaşmasını Kolaylaştırın

İnternet tabanlı online ticaret tamamen potansiyel müşterilerle bağlantı kurmakla ilgilidir. Dolayısı ile başarılı sonuçlar almak için web sitenizdeki ziyaretçi trafiği yüksek olmalıdır. Dahası diijital pazarlama stratejiniz, potansiyel müşterilerinizin sizinle bağlantı kurmak için ektsra çaba göstermesinin önüne geçmeli. Size ulaşmalarını olabildiğince kolaylaştırın. Zira müşterilerinizle etkileşim kurmak, işletmeniz için paha biçilmez bir hazine değerindedir.

Gereksiz ve ekstra çabaları ortadan kaldırmak için, açılış sayfalarının alakasız veriler göstermediğinden mutlaka emin olmalısınız. Harekete geçirici mesajları açılış sayfasında ve web sitesindeki diğer sayfalarda açıkça görünür yapın. Müşteriniz tıklayıp geldiğinde şaşkınlık yaşamasın. Dahası bu aşamada hedef sayfaya gelmişken aradığını bulmak için kendisini diğer sayfalar arasında dolaşmak zorunda hissetmesin.

» Adım 8: Farkındalık Oluşturun

Şirketiniz rakiplerinizden farklı değilse ideal başarı ve yüksek kar beklememelisiniz. Müşterilerinizle konuşarak ve onlara neden şirketinizi seçtiklerini sorarak dikkateleri çekecek bir farkındalık oluşturmak zorundasınız. Her şirketin benzersiz bir satış teklifi, kendine özgü taktikleri, rekabet ortamından ayıran bir özelliği vardır. Araştırmanızı yapın ve bunun ne olduğunu netleştirin. Ardından, gerekirse bu farkındalığı daha iyi bir seviyeye taşıyın. Herşey tamam olduğunda farkınızı gösteren unsuru mutlaka içerik pazarlama kampanyalarınıza dahil edin.

» Adım 9:  Stratejinizi İzleyin

Stratejinin etkili bir şekilde çalıştığından emin olmak için sürekli takip ve izleme sağlanmalıdır. Bunu düzenli olarak yapıp size rapor sunacak bir ekip oluşturabilirsiniz. Olası strateji hatalarından yapıcı dersler çıkarmayı asla unutmayın ve her zaman iyileştirme imkânları oluşturun.

 

Daha Yüksek Başarı İçin Dijital Pazarlama Eğitimi

Dijital Pazarlamanın klasik pazarlama metodlarını rafa kaldırdığını artık net olarak biliyorsunuz. Başarılı olmak için odaklanmanız gereken nokta net olarak belli. Dijital Pazarlama konusunda çok sayıda kaynaktan istediğiniz gibi faydalanabilirsiniz. Ancak araştırma süreci ve deneme yanılma metodu ile öğrenmeye çalışmak çok fazla zamanınızı alacaktır. Bunun yerine online eğitim yöntemiyle alacağınız kaliteli bir Dijital Pazarlama Eğitimi size son derece fayda sağlayacak hatta sektöre bakış açınızı değiştirecektir.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?