Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Tıbbi Sekreterlik ve Hasta Kabul Danışmanlığı Kursu Nedir?

Tıbbi Sekreterlik ve Hasta Kabul Danışmanlığı Kursu Nedir?


Günümüzde son zamanlarda oldukça popüler hale gelen tıbbi sekreterlik ve hasta kabul danışmanlığı mesleği, çok tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Bu mesleği yapmak isteyen kişiler için birçok eğitim kursları açılmıştır. Bu eğitim kurs sertifikalarını alan kişiler özel hastane veya devlet hastanesi gibi kurumlarda tıbbi sekreter olarak çalışabilir. Günümüzde bu eğitim şekli genişletilmiştir.

 

Örgün eğitim veya uzaktan eğitim ile bu kursa katılım sağlayabilirsiniz. Tıbbi sekreterlik ve hasta kabul danışmanlığı her ne kadar aynı meslek gibi görünse de aralarında farklar vardır. Hasta kabul danışmanlığından farklı olarak tıbbi sekreter, hastane kayıtlarını tutar. Sağlık kuruluşlarının tıbbi sekreterlik alanlarında çalışan kişilerin birçok önemli görevleri vardır. Özellikle hastanede tüm bilgilerin kayıt altına alınıp arşivlenmesi çok önemli bir iştir. İşte tıbbi sekreterler bu alanlarda iş yapar. Ayrıca tıbbi sekreterin görev tanımını detaylı bir şekilde öğrenmek istiyorsanız Tıbbi Sekreterlik Nedir?Görevleri Nelerdir? İçeriğimize de göz atabilirsiniz.

 

Tıbbi Sekreterlik ve Hasta Kabul Danışmanlığı Kursu

 

Tıbbi sekreterlik ve hasta kabul danışmanlığı kursu bu mesleği yapmak isteyen bireylerin aldığı eğitimdir. Bu eğitimi üniversite lisans programlarının tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik adı altında eğitim dönemi mezunu olmayan kişilerde alabilir. Kurs, online eğitim olarak verilir.

 

Bu eğitim dönemi, online eğitim olarak alınabilir. Bu kurs ile eğitimini tamamlayan bireyler tıbbi dokümantasyon ve tıbbi sekreter alanlarında işlerini yapabilirler. Kursa katılmak belli bir ücret karşılığında olur. Bunun yanında kursu devlet onaylı olarak almak daha fazla önem taşır. Alınan eğitim sürecinin tamamlanmasının ardından tıbbi sekreterlik sınavı yapılır.

 

Bu eğitimin son aşamasıdır. Sınavı başarı ile tamamlayan herkes sertifikaya sahip olabilir. Bu sertifikaya sahip olmak sağlık kuruluşlarında çalışmak için yeterlidir. Geleceğin gözde meslekleri arasında olmaya aday olan meslek ise tıbbi sekreterliktir. Bu meslek oldukça önemlidir.Tıbbi Sekreterlik Kursunun Amacı Nedir?

 

Tıbbi sekreterlik kursunun amacı sağlık kuruluşları için personel temin etmeye yardımcı olmaktır. Sağlık kuruluşları günümüzde oldukça fazla çalıştırılmak üzere tıbbi sekreter ve hasta kabul danışmanı alımı yapar. Bu kursun amacı bu alanda çalışmak isteyen bireylerin bu işe uygun olmaları için gerekli eğitimi verir. Bu eğitim alındıktan sonra özel ve kamuya başvurulabilir. Bu eğitim programına katılan bireyler hasta kayıtları, dosya arşivi gibi işleri yapabilme eğitimini almış olurlar.

 

Tıbbi sekreterlik kurs eğitim dönemini tamamlayan kişiler devlet hastaneleri, özel hastaneler, özel laboratuvarlar, eczaneler, üniversite laboratuvarları, eczane gibi kurumlarda çalışabilir. Tıbbi sekreterlik belgesi bu kurumların bünyesinde çalışabilmek için son derece önemlidir. Bu sertifika sayesinde kurumlarda tıbbi sekreterlik alanlarında ise girilebilir. Kursun amacı da budur. Sağlık kuruluşlarında yeterli personelin bulunmadığı zamanlarda, hasta kayıt işlemleri, randevu işlemleri, tıbbi sekreterlik gibi görevleri hemşireler yapmaktadır.

 

Ancak bu işler hemşirelerin görevi değildir. İşte sağlık kuruluşlarından meydana gelen bu eksiklikleri gidermek için bu eğitim sertifikası verilir. Bu sayede kurumlarda eksiklikler tamamlanmaya çalışılır. Tıbbi sekreterlik online eğitimi alan bireyler sağlık kurumlarına başvuru yapabilirler. Tıbbi sekreterlik önemli bir meslektir. Hastane kayıtlarının doğru tutulması son derece önem arz etmektedir. Kayıtların doğru kelimelerle tutulması, arşivlenmesi tıbbi sekreterin görevidir. Hastalarla doğru bir iletişim kurması da oldukça önemlidir.Tıbbi Sekreterlik Online Eğitim Süreci

 

Tıbbi sekreterlik eğitimi günümüzde oldukça tercih edilen bir eğitimdir.Bu eğitim uzaktan eğitim yöntemi ile de verilmektedir. Eğitim döneminin süresi yaklaşık olarak iki haftadır.İstediğiniz anda istediğiniz yerde sisteme giriş yaparak derslere telefon, bilgisayar gibi herhangi bir teknolojik araçlardan katılım sağlayabilirsiniz.

Verilen eğitim süresi kursu veren eğitim kurumuna göre değişiklik gösterebilir. Eğitimle ilgili bütün konular önceden sisteme yüklenir veya canlı ders olarak yapılır. Canlı ders olması bazı durumlarda dezavantaj olabilir. Öğrenci ders saatini kaçırdığı takdirde eğitimden mahrum kalabilir .Eğer sizde gün içerisinde yaşadığınız yoğunluktan dolayı eğitime ayıracak zaman bulamıyorsanız canlı eğitimler sizin için uygun olmayacaktır. Size uygun olacak eğitime Boğaziçi Enstitüsü resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz. Boğaziçi Enstitüsü öğrencilerinin derse sorunsuz bir şekilde katılım sağlayabilmesi adına eğitimlerini interaktif olarak hazırlamakadır. Yani öğrenci dilediği zaman derslere erişim sağlayabilir ve eğitimini tamamlayabilir. Eğitim sonunda ise sertifikayı alabilmek için bir final sınavı bulunmaktadır. Bu sınavda başarılı olduğunuz takdirde sertifikanıza sahip olabilirsiniz, aksi takdirde sertifikanıza hak kazanamazsınız. Bu durumda hem zamanınızın hem emeğinizin boşa gitmesini istemiyorsanız sınav tekrarı yapan kurumlardan eğitim almalısınız. Boğaziçi Enstitüsü eğitim kurumu bunlardan bir tanesidir. Öğrencinin başarısını tek bir sınava bağlamaz. Sonuç olarak hepimiz insanız ve özel nedenlerden kaynaklı da başarısız olabiliriz. Bunun için de öğrencilerine toplamda üç kez sınava giriş hakkı sunmaktadır. Bu sınav için belirlenen bir zamanlama yoktur öğrenci kendisini hazır hissettiği zaman sınavına katılım sağlayabilir.

 

Bireyler istedikleri zamanda, eğitim süreçlerini tamamladıktan sonra sınava girebilirler. Sınav için zaman belirtilmediğinden sistemde hazır halde bulunan sınava kendisini hazır hisseden herkes girebilir. Bu sınavda başarılı olan kişiler tıbbi sekreterlik ve hasta kabul danışmanlığı sertifikasına sahip olurlar. Böylece istedikleri kurumlara başvuru yaparak iş sahibi olabilirler. Her ne kadar basit bir meslek gibi görünse de oldukça önem arz eden bir meslektir. Çünkü hastane kayıtlarını tutmak, bunları arşivlemek son derece önemlidir.

 Tıbbi Sekreterlik Kursu Online Eğitime Kimler Katılabilir?

 

Sağlık kuruluşlarında tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik konumunda çalışmak isteyen bireyler için verilen kursun online olmasının amacı vakti olmayan kişiler için kolaylık sağlamasıdır. Tıbbi sekreterlik online kurslarına herkes katılabilir. Bu konuda herhangi bir şart yoktur. Tek şart en az ilkokul mezunu kişiler başvurabilir. Okuma yazma bilen, mesleğin gerektirdiği şartlara uygun olan herkes bu sertifikayı alabilir. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik lisans programı mezunu olan kişilerin bu kursa başvurmalarına gerek yoktur. Lisans programlarının tıbbi sekreterlik ve dokümantasyon bölümünden mezun olan bireyler doğrudan ilgili alanlarda çalışabilir.

 

Tıbbi sekreter olmak isteyen bireylerin dikkatli ve düzenli çalışması gereklidir. Sorumluluk almasını bilen kişiler olmalıdır. İnsanlarla kolay iletişim kurabilen, sabırlı, anlayışlı bireyler olmak gerekir. İşinde ayrıntılara çok dikkat eden, yaptığı işi kurallarına uygun olarak yerine getiren kişiler olmalıdır.

 

Kapalı ortamlarda çalışmayı seven kişiler bu mesleğe uygundur. Kişinin işini yaparken karşısındaki hastaya son derece nazik olan, bilgileri doğru anlayıp aktarabilen kişiler olması gerekir. İşinin önemini bilen kişiler bu mesleği yapmaya uygun olanlardır. Meslekte dikkat ve özen son derece önemlidir. Çünkü tıbbi sekreterler her bilgiyi mutlaka özenle kayıt etmeli ve arşivlemelidir.

 

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Konu Başlıkları

 

Tıbbi sekreterlik eğitimi konu başlıkları şunlardır;

 • Genel sağlık bilgisi

 • Tıbbi sekreter görevleri

 • Randevu oluşturma işlemleri

 • Hasta kayıt

 • Dosyalama ve kayıtları arşivleme

 • Tıbbi etik kuralları

 • Dokümantasyon sistemi

 • Word ve Excel kullanımı

 • Bilgisayar kullanabilme

 • Elektronik belge ve yönetim

 

Konu başlıkları altında dersler verilir. Bu dersler sonucunda alınan sertifika ile sağlık kuruluşlarında çalışılabilir. Sağlıkla ilgili her konu hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. Tüm bu bilgilerin doğru öğrenilmesi gereklidir. Hasta hakkında doğru kayıt tutmak bu kayıtları doğru şekilde arşivlemek gerekir. Hasta ile iletişim mutlaka özenli bir şekilde sağlanmalıdır. Hastanın tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde sisteme kayıt edilmelidir. Tıbbi sekreterlik online eğitimi sayesinde bu işleri kolaylıkla yapmayı öğreneceksiniz.

 

Her ne kadar kolay bir meslek gibi dursa da oldukça değerli ve önemli bir meslektir. Bu mesleğe dair bütün öğrenilmesi gereken her bilgi tıbbi sekreterlik ve hasta kabul danışmanlığı online eğitimde öğretilir. Bu bilgileri doğru şekilde öğrenmek iş hayatınızda oldukça kolaylık sağlayacak. Aynı zamanda işinizi daha özenli, doğru ve güvenli bir şekilde yapmanıza vesile olacaktır. Alınan kayıtların güvende olması gerekir. Bunun için tıbbi sekreterlik ve hasta kabul danışmanlığı bir sağlık kurumu için çok kıymetli bir meslektir. Tıbbi sekreterlik, oldukça farklı bir sekreterlik türüdür. Bu sekreterlik uzmanlık yönü bakımından diğer sekreterlik bölümlerinden ayrılır. Bu meslek sağlık alanında yer aldığı için kullanılan kelimelerin dili sağlık alanı kelimeleridir. Bu kelimelerin hepsi tıbbi sekreterlik uzaktan eğitim döneminde öğretilir.

 

Tıbbi sekreter olacak her birey sağlık alanında kullanılan terimleri çok iyi bilmeli ve öğrenmelidir. Bu oldukça önemli bir kriterdir. Hastalarla olan münasebetler, yazışmalar ve kayıtlar bu tıbbi terimlerle gerçekleştirilir. Bu dilin doğru kullanılması, doğru yazılması ve doğru ifade edilmesi çok ciddi bir önem taşır. Bu yüzden dokümantasyon ve sekreterlik önem arz eden bir meslektir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?