Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Nedir?
2020

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Nedir?


Sağlık sektörünün oldukça ilgi gören birimlerinden bir tanesi olan tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik özel hastane veya devlet kurumlarında birbirinden farklı görevlerde bulunur. Görevleri arasında hastaların randevu düzenlerini takip etmek, kabul işlemlerini yerine getirmek, hastayı devlet hastanesi veya özel kurumun işleyişi ile alakalı bilgilendirmek, hasta kayıtlarını oluşturmak, tıbbi ve diğer ihtiyaç ürünleriyle alakalı yazışmaları yapmak, hasta raporlarını veya yapılmış tıbbi işlemleri kayıt altına alarak gerekli olması halinde dosyalamak, tıbbi istatistiklerin tutulması için gereken verileri takip etmek, analiz ederek sonuçlarını yorumlamak gibi önemli işlemler bulunur.

Bu işlemlerin tamamının yapılabilir duruma gelmesi için eğitimin alınması ve uygun şekilde tecrübe edinmek oldukça önemlidir. İnsan sağlığını öncelikli şekilde önemseyen kişilerin ve kurumların bir araya gelmesiyle eğitimlerin başarılı olması daha kolay olacaktır. Eğitimleriniz sırasında tecrübe edinmek için uygun kurum ve çalışma alanları edinmeyi de amaçlamak gerekir. Tecrübe her zaman ve her alanda olduğu gibi sağlık alanında da önemli etmenlerin başında yer alır.

tibbi-dokumantasyon-ve-sekreterlik-nedir-1

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Nereden ve Nasıl Alınır?

Tıbbi sekreterlik eğitimi sertifikası nereden alınır ? Sorusuna bir açıklık getirelim. İlk olarak bu eğitimi alarak mesleği yapmak isteyenlerin uzaktan eğitim programları arasından en donanımlı ve kapsamlı olanı seçmesi önemlidir. Bahsedilen görev tanımlarını yerine getirebilmek ve işinde başarılı olmak isteyenler güncel müfredat ve eğitmen kadrosunu kontrol ederek kayıt olmalıdır.Vakit kaybetmeden doğrudan eğitiminize başlamanız adına sizin için alanında en donanımlı ve uzman kadrosuyla eğitim vermekte olan Boğaziçi Enstitüsü eğitim linkine buradan ulaşabilirsiniz:Tıbbi Sekreterlik ve Hasta Kabul Danışmanlığı Eğitimi.

Uzman kadrosu ve Avrupa'da bile geçerliliği olan eğitim belgesi ile işinizle alakalı eğitimi alarak istediğiniz yerde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Tıbbi dokümantasyon alanında tecrübeli eğitmenleri aracılığı ile eğitimler tamamlanır. Sertifikanızı aldıktan sonra tıbbi sekreter unvanı ile iş başvurularını değerlendirebilirsiniz. Çalışılan alanın oldukça dinamik ve sürekli eleman ihtiyacı olan bir yapıda olması eğitim almak isteyenlerin sayısında da artışa neden olur.

Önemli olan eğitim kalitesi ve verdiği eğitimleri ile ön plana çıkan bir kurumdan sertifika almaktır. Ders, eğitim kadrosu, sertifika geçerliliği ve diğer farklarıyla tecrübelerini aktaran bir kurum doğru tercihtir.

 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Uzaktan Öğretim

İlgi alanlarınızdan birisi olan ve mesleğiniz haline getirmek istediğiniz bölümle alakalı uzaktan eğitim olanaklarından yararlanmak birçok açıdan kolaylık sağlar. Kayıt olduktan sonra videolar üzerinden alacağınız donanımlı ve kapsamlı eğitim, işinizde gereken bilgiye sahip olmanızı sağlar. Detayları incelemek ve verilen eğitimin içeriğini görmek için Boğaziçi Enstitüsü resmi web sitesinden Tıbbi Sekreterlik ve Hasta Kabul Danışmanlığı Eğitimisayfasınıincelemeniz yeterli olacaktır. Lisans programlarının ders içeriklerine uygun şekilde oluşturulmuş video içeriklerinin tecrübeli kişiler tarafından oluşturulduğunu fark edebilirsiniz.

 

Tıbbi Sekreterlik Eğitimine Kimler katılabilir?

Eğitim almak isteyenlerin en çok merak ettikleri konu ise uzaktan eğitim programına kimlerin katılma imkanının olduğudur. Bu konuda ortaokul mezunu olmanız tek şart olarak sunulmuştur.

Bahsedilen görevleri yapmak vesağlık kuruluşları kapsamında çalışmak isteyenlerin başvurarak meslek edinmesinde en etkili yol olan uzaktan eğitim olanağını değerlendirmelisiniz. Yaş veya farklı bir sınırlandırmanın olmaması da eğitim öğretim konusunda anlaşılır bir dil ve açıklayıcı yöntemlerle ders anlatılmasına neden olur. İzlediğiniz videolar sayesinde hastanelerde tıbbi sekreterlik eğitimi almış çalışanların ne yaptığını, işin püf noktalarını ve gereken bilgileri edinmeniz sağlanır.

 

Tıbbi Dokümantasyon Ve Sekreterlik Taban Puanları

Ön lisans programlarında verilen eğitimler ile bu alandan mezun olmayı seçmek de bir başka eğitim yoludur. Bu durumdameslek yüksekokulları bölüm içeriklerinde yer alan tıbbi dokümantasyon birimini seçmelisiniz. Üniversitelerde sıkça açılan bölümlerden olsa da sınava girmeniz ve kayıt şartlarından olan taban puan koşulunu yerine getirmeniz istenir. Üniversitelerin özel veya kamu kuruluşu olmasına göre de değişiklik gösteren kriterlerinin değerlendirilmesi, karar verilmesi ve şartların yerine getirilmesi durumunda öğrenci olarak kabulünüz yapılır.

Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümü öğrencileri 2 sene boyunca kayıt oldukları üniversitenin meslek yüksekokullarında eğitim almalı ve istenen derslerden başarıyla geçtikten sonra mezuniyet aşamasına gelmelidir. Mezun olan öğrencilerin tıbbi sekreter olarak iş başvurularına dahil olmaları mümkün olur. Uzaktan eğitime oranla daha yorucu ve uzun bir süreç olduğu bilinmelidir.

 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Dersleri

 

Eğitimlerdeki derslerin oluşturulmasında sağlıkla ilgili iş tanımlarına ağırlık verilir. Lisans programı incelendikten sonra kapsamlarına ve ihtiyaç durumlarına göre ders içerikleri oluşturulur.

Buna göre ana hatlarıyla dersler şu şekilde verilir:

 • Genel Sağlık ve Hastalık Bilgisi,

 • Randevu İşlemleri,

 • Hasta Kabul ve Problem Çözme,

 • Tıbbi Terminoloji,

 • Elektronik Belge Yönetim Sistemi,

 • Tıbbi Etik,

 • Tıbbi Sekreterin Görevleri,

 • Sağlık ve Hasta Hizmetleri,

 • Hastane Yönetim Bilgi Sistemi,

 • Tıpta Dosyalama ve Arşivleme,

 • Sağlıkta Kalite Yönetim Sistemleri,

 • Hastalıkları Uluslararası Dokümantasyon Sistemi,

 • Sağlıkta Kalite Standartları,

 • Temel Bilgisayar Eğitimi,

 • İletişim ve Teknikleri,

 • WORD Kullanımı,

 • Excell Kullanımı olarak sıralanabilir.

Dokümantasyon ve sekreterlik işini yapmak istediğinizde ihtiyacınız olan bilgi ve donanımların neler olduğuna bakılarak, uzun yıllara dayanan tecrübe ile oluşturulan ders içerikleri oldukça faydalı şekilde hazırlanmıştır.

 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreter Ne İş Yapar?

tibbi-dokumantasyon-ve-sekreter-ne-is-yapar

Eğitimlerini tamamlayarak ve sertifikasını tüm hakları ile kullanma hakkınasahip olmak isteyen birinin yapacağı işler çalışma alanına göre değişkenlik gösterir. Sağlık kurumlarında iş tanımları oldukça fazla olan tıbbi sekreterlerin görevleri :

-Hastalardan gelen telefonları cevaplamak ve varsa mesajları not etmek.

-Dosya arşivi oluşturmak ve tutmak.

- Randevu almak isteyen kişilere yardımcı olmak ve sigorta gibi gereksinimler hakkında bilgi vermek.

- Özel veya kamuya ait hastanelerde hastaların kabul işlemlerini yapmak.

-Vizite zamanlarını oluşturmak, hastaların randevu tarihlerini düzenlemek, formların doldurulmasını sağlamak.

-Doktorun takvimini düzenlemek ve hastalara gerekli hatırlatmaları sağlamak.

-Laboratuvar sonuçlarını ilgilenen hastane birimine ulaştırmak.

-Hastaların sağlık geçmişiyle alakalı bilgileri not almak, hastanın bilgilerini saklamak.

-Fatura işlemlerini yapmak.

- Mesleğinin gereklerine saygılı olmak.

-Ofis ekipmanlarını kontrol etmek.

- Malzeme stoku gibi işlemleri yapmak da yine iş görevleri arasında sayılır.

-Sağlık hizmetlerinin yoğun yapısına ayak uydurarak işlerini yapmak zorunda olmaları da başka bir zorunluluktur. Çünkü her zaman yoğunluğun olduğu ve hastalarla ilgilenerek yardımcı olmanın gerektiği bu çalışma alanında iletişim ve yardımseverlik duygusu ön planda olmalıdır.

 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik İş İmkanı

Sağlık sektöründe ihtiyaç duyulan ve yoğun iş akışının bir parçası olmak üzere yetiştirilen elemanlar iş tanımında bahsedilenden daha fazla iş yapar. Çünkü sistemin yoğunluğu akışın bozulmasına izin vermemelidir. Sağlık sistemlerindeki yükün olması gerekenden fazla olması da buna neden olan etmenler arasında yer alır. Tıbbi dokümantasyon ve sekreterliği alanlarında çalışmak isteyenlerin özel ve kamuya ait olmak üzere hemen hemen her türlü sağlık kurumunda iş yapması mümkündür.

Devlet kurumlarında memur olarak atanma şansları vardır. Özel hastane ve kurumlarda da aynı görev tanımları altında çalışmaları mümkündür. Bununla alakalı ilanları takip etmeleri ve işin yapısına göre karar vermeleri gerekir. Hastane olması gerekmeden sağlık hizmeti veren bakım kurumları veya destek kuruluşlarında da bahsedilen görevleri yerine getirmek üzere sayısız ilana başvuru yapma şansları olur. Eğitim kaliteleri ve farklarını gösteren, işe uygun olduklarını aktarabilen kişilerin çalışmak üzere işe alınması daha kolay olacaktır.Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreter Maaşları (2020) Ne Kadar?

Mezun olduktan sonra yeterli donanım ve tecrübeye ulaşıncaya kadar alacağınız maaş ile sonrasında alacağınız ödeme aynı olmayacaktır. Çünkü sağlık sektörü her zaman yeni eleman ihtiyacı olan ve sürekli gelişim zorunluluğu olan bir iş alanıdır. Bunun için gelişim ve tecrübelerinize bağlı olarak maaş aralığından bahsetmek gerekir. Ortalama olarak verilen maaşlar devlet ve özel kurumlarda çalışıyor olmanıza göre de değişkenlik gösterir. Bunun için ortalama şekilde 2500 - 3500 TL arasında değişkenlik gösterebileceğini söylemek gerekir. Sosyal ve yan haklarınızla desteklenen, yemek, yol ve diğer yardımlarla tamamlanan bir çalışan maaşı bunların üzerinde bir maddi değerde olacaktır.

 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekterlik Atama

Atama dönemlerini takip ederek devlet kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyenlerin KPSS'ye girmeleri zorunludur. Bu alanda mezun olanların yerleşme puanlarına bakarak nasıl bir puan aralığına sahip olması gerektiği de genel anlamda tahmin edilebilir. Bunun için takip ederek kadroların şartlarına ve varsa önceki yıllardaki atama puanlarına bakılmalıdır. En düşük puan aralığı birkaç sene baz alındığında 78 veya 80 puan aralığında gerçekleşmiştir.

Bu puanlamaya göre çalışmalarınıza yön verebilirsiniz. Özel kurumlarda da beklentilerinizi karşılayacak şekilde çalışma şansınız olduğunu unutmamalısınız. Devlet kurumlarında çalışmak için gereken şartlara sahip olmayı beklerken özel kurumlarda da çalışmalarınıza devam edebilirsiniz. Tecrübe sahibi olmak atama işleminden sonra da fazlasıyla işinizi kolaylaştıran bir durum olacaktır.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}