Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-30T00:00
kocluk-egitimi
Tıbbi Sekreterlik Sertifikası Ne İşe Yarar?

Tıbbi Sekreterlik Sertifikası Ne İşe Yarar?


Tıbbi sekreterlik, son zamanlarda oldukça popüler bir meslek olarak karşımıza çıkmaktadır. Geleceğin mesleğine aday olarak gösterilmektedir. Özellikle son dönemlerde sağlık kuruluşlarının artması ile bu meslek çalışanına duyulan ihtiyaç artmıştır.

Tıbbi sekreterler sağlık kurumlarının önemli bir çalışanıdır. Tıbbi sekreterler, hasta giriş çıkış işlemlerini, bunun yanında hasta karşılama hasta yönlendirme işlemlerini yapmakla görevlidir. Bu mesleği olabilmek için meslek yüksekokullarının tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümünden mezun olmak yeterlidir.

Bunun yanında, tıbbi sekreterlik kursu ile alınan sertifika sayesinde bu mesleği yapabilirsiniz. Ayrıca hasta kabul kursları ile de sağlık kurumları bünyesinde çalışabilirsiniz. Tıbbi sekreterlik her ne kadar kolay bir meslek gibi görünse de oldukça fazla görevleri olan bir meslektir. O yüzden bu mesleği yapacak olan kişilerin mutlaka mesleğin gerektirdiği şartlara uygun bireyler olması gerekir. Meslekte saygı, sabır anlayış oldukça önemlidir.

Tıbbi sekreterlerin görevleri oldukça fazladır. Bu görevlerinden, hasta giriş çıkış işlemleri kayıt etme görevi oldukça önemlidir. Mesleğin şartlarına uygun olan herkes bu mesleği kolaylıkla yapabilir. Tıbbı sekreterler hastayla çok yakından ilgilenirler. Bu yüzden saygılı, nazik, anlayışlı ve sabırlı olmak gereklidir. Ayrıntılara önem veren ve dikkat eden kişiler bu mesleği yapmalıdır. Mesleğin gerektirdiği özelliklere sahip olmak, bu mesleği hakkıyla yerine getirmenize yardımcı olur. Alınan sertifika programı ile kolaylıkla bu işe başvuru yapabilirsiniz.

Tıbbi Sekreterlik Sertifikası ve Amacı

Tıbbi sekreterlik sertifikası, sağlık kurumlarının bünyesinde çalışmak isteyen ve tıbbi sekreterlik mesleğini yapmak isteyen kişiler için verilen bir sertifika programıdır. Bu sertifikaya sahip olmak için belirli bir eğitim döneminden geçilir. Bu eğitim programı sayesinde alınan sertifika ile tıbbi sekreterlik eğitimi tamamlanmış olur.

Bu sertifikanın amacı tıbbi sekreter olmak isteyen bireylerin, mesleki eğitimi almasını sağlamaktır. Bu eğitim sayesinde alınan sertifika kişilerin sağlık kurumlarına veya sağlık alanındaki kuruluşlara girebilmelerini sağlar. Sertifikanın amacı, meslek için gerekli olan eğitimi vermektir. Bu eğitimle birlikte tıbbi sekreterlik mesleğinin görevleri, nasıl yerine getirilmesi gerektiği konularında bireye ders verilir.

Kişinin mesleğini yaparken tan olarak eksiksiz bir şekilde yapmasını sağlar. Bu mesleği yapmak için eğer meslek yüksekokullarının tıbbi sekreterlik bölümünden mezun değilseniz sertifika almanız şarttır. Bu sertifika sayesinde kolaylıkla işe girebilirsiniz. Bu meslekte, tıbbi sekreterlik ve hasta arasında çok iyi bir iletişim olmalıdır.

Sertifikalı Tıbbi Sekreterlik Eğitiminin İçeriği Nedir?

Tıbbi sekreterlik sertifikası almak isteyen bireyler istenilen kurs ücretini yatırır. Ücret yatırıldıktan hemen sonra eğitime başlanabilir. Ardından tıbbi sekreterlik kursu, uzaktan eğitim olarak verilir. Bu eğitimde tıbbi sekreterlik mesleğine dair bütün dersler verilir. Derslerin zamanı tamamen sizlerin isteğine göre olur. Uzaktan eğitim yoluyla sertifika verildiği için ders videoları hazır bulunmaktadır.

Böylece her birey kendisine uygun olan bir zamanda girip derslerini alabilir. Derslerin tamamı bitirildikten sonra sertifikaya sahip olabilmek için eğitim sonunda bir sınav yapılır. Bu sınav internet ortamında gerçekleşir.

Sınav sistemde yüklü olduğu için kişi, kendini hazır hissettiği anda sınava girebilir. Sınavdan başarılı bir sonuç alan kişinin sertifikası hemen teslim edilir. Eğitimin içeriği tamamen tıbbi sekreterlik mesleğinin gerektirdiği şartlara göre verilir. Bu meslekte gerekli olan tüm bilgiler bu eğitim döneminde verilir.

Eğitimin süresi tamamen kişiye bağlıdır. İnternet üzerinden istediğiniz zaman, istediğiniz yerde derslere girebilirsiniz. Belirlenen ders sayısını tamamladıktan sonra yapılan sınavla eğitim döneminiz biter. Bu dönemin bitmesinden sonra aldığınız tıbbi sekreterlik sertifikanızı kullanarak sağlık kuruluşuna başvuru yapabilirsiniz.

Tıbbi Sekreterlik Sertifikasını Kimler Almalı?

Tıbbi sekreterlik sertifikasını en az lise mezunu olan her birey alabilir. Bu sertifikayı belirli bir ücret karşılığında alabilirsiniz. Sağlık kuruluşlarında çalışan ya da çalışmak isteyen her birey bu sertifikayı alabilir. Mesleğin dışarıdan bakıldığından çok kolay görünmesi insanları yanıltabilir. Ancak dikkat edilmelidir ki bu mesleğin oldukça fazla yükümlülüğü vardır.

Tıbbi sekreter olmak isteyen kişilerin bu mesleğin özelliklerini ve amaçlarını yakından takip etmeleri gereklidir. Bu mesleği yapmak isteyenlerin karakteristik özellikleri de bu meslekle uyumlu olmalıdır. Meslekte saygı ve anlayış olmazsa olmaz bir kriterdir. Tıbbi sekreterin, hastalara karşı oldukça nazik olması gerekir. İyi iletişim kurabilen, sabırlı, anlayışlı kişiler bu meslek için uygundur. Ayrıca hastalarla iletişim çoğu zaman hastane dilinde olacağı için bu meslek dilini iyi bilmek de önemli bir kriterdir. Bu meslekte tıbbi terminoloji oldukça fazla önemli olduğu için bu mesleği yapmak isteyenlerin taşıması gereken bir kriterdir.

Bu meslekte en önemli kriter iletişimdir. İletişimin oldukça kuvvetli olması gerekir. Hastalarla sağlanan iletişimin doğru olması şarttır. Çünkü yanlış yönlendirme hasta için sorun olabilir. Bu yüzden tıbbi sekreter olmak isteyen kişiler sağlıklı iletişim kurmasını çok iyi bilmelidir. Hastanın sorununu tam anlamıyla anlamalıdır. İşinde planlı ve tutarlı olan kişiler bu mesleği yapabilirler. Meslekte plan çok önemlidir.

İşin tam anlamıyla yerine getirilmesi gereklidir. İşindeki detayları fark edebilen, düzenli çalışma özelliğine sahip kişiler bu sertifikayı alıp tıbbi sekreter olabilirler. Tıbbi sekreterlik mesleği uzun süre kapalı alanda çalışma olanağına sahiptir. Bu mesleği seçmeden önce bu durumlar göz önünde bulundurulmalıdır. Tıbbi sekreterlik yapılacak sağlık kuruluşlarını özelliklerini ve amaçlarını iyi bilmek gereklidir.

Tıbbi Sekreterlik Sertifikasıyla İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi sekreterlik oldukça popüler bir meslek haline gelmiştir. Bu mesleğin iş olanakları oldukça geniştir. Tıbbi sekreterlik sertifikasına sahip olan herkes, bu mesleği yapmak için sağlık kuruluşlarını tercih eder. Bu kuruluşların başında hastane yer almaktadır. Hastanenin yanında sağlık ocağı ve muayenehane gibi sağlık kurumlarını da tercih edebilirler. Kısacası sağlık hizmeti sunan bütün kurum ve kuruluşlarda iş olanağı vardır.

Ayrıca sağlık merkezleri gibi kuruluşlarda da iş olanakları mevcuttur. Laboratuvar, özel hastaneler, kliniklerde iş olanakları vardır. İş olanağı oldukça geniş olan bir meslek olduğu için çalışma alanı bulmak da oldukça geniştir. Hemen hemen her sağlık kurumunda veya sağlık alanında hizmet veren her kurumda çalışma olanağı vardır.

İş olanağının bu kadar geniş olması mesleğe olan talebi artırmaktadır. Meslekte iş olanağının bu kadar geniş olması özellikle sertifika kurslarına yönelmeyi artırmıştır. Sertifikaya sahip olan herkes herhangi bir sağlık kurumunda çalışmak için başvuru yapabilir.

Tıbbi Sekreterin Görevleri Nelerdir?

Tıbbi sekterlerin görevleri şunlardır;

 • Sağlık kuruluşlarında hasta karşılama görevi vardır.
 • Hastalardan gelen telefon görüşmelerini yapmak. Bu görüşmeleri kayıt altına almak ve doktoru bilgilendirmek.
 • Muayene için gelen hastaların giriş çıkış işlemlerini yapmak.
 • Hastalar için daha sonraki muayene tarihini belirlemek.
 • Hastaların doldurması gerekli olan formları onlara bildirmek.
 • Laboratuvardan çıkmış olan sonuçları gerekli yerlere iletmek.
 • Hasta ile ilgili tüm bilgi ve raporları kayıt etmek.
 • Ekipmanlarda meydana gelen arızaların onarımını sağlamak.
 • Doktor ile hasta arasında iletişimi sağlamak.
 • Doktorların istedikleri görevleri yerine getirmek.
 • Hastaları gerekli olan konularda doğru bir şekilde yönlendirmek.
 • Gerekli durumlarda hastaları, yapması gereken konularda bilgilendirmek.
 • Hastaların bilgilerini kayıt altına almak.
 • Doktora yardımcı olmak.
 • Karşılama görevini yerine getiren hasta kabul işlemini yapar.Tıbbi sekreterler bu görevlerini yerine getirmekle yükümlüdür. Görevleri oldukça fazla olmasından dolayı dikkat, sabır ve anlayış gerektiren bir meslektir. Hastanelerde kayıt işlemleri oldukça önemlidir. Bu kayıtların arşivlenmesi tıbbi sekreterlerin görevidir. Bu görevlerde ciddiyet ve özen olması gerekir.

Meslek her ne kadar kolay bir meslek gibi dursa da aslında çok zor bir meslektir. Mesleği yapan kişinin en ufak bir hatası daha kötü hatalara yol açabilir. Çünkü hasta ile iletişimi sağlayan tıbbi sekreterlerdir. Aynı zamanda doktor ile irtibatı tıbbi sekreterler sağlar. Tıbbi sekreterlerin önemi çok fazladır. Her türlü işlemin yapılmasını sağlar.

Bu yüzden mesleği yapmak isteyen kişilere çok fazla görev düşer. Mesleği tercih etmeden önce bu işi gerçekten yapmak istediğinizden emin olmanız gerekir. Meslekte düzenli çalışmak, disiplinli olmak en başlıca özelliktir. Bu yüzden kendinizi mesleğe ait hissetmeniz önemlidir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?