Tıbbi Sekreterlik Nedir? Nasıl Olunur?

Tıbbi Sekreterlik Nedir? Nasıl Olunur?


Tıbbi Sekreterlik nedir ve Tıbbi Sekreter kimdir ilk önce bunu anlayarak başlayalım.

Sağlık sektöründe, kaliteli hizmetlerin üretilebilmesi için çeşitli veri analizlerinin yapılması önem taşımaktadır. Tıbbi sekreterlik, sağlıkla ilgili farklı alanlarda istatistik verilerini toplayan, toplanan verileri, tıbbi metotlar ve bilimsel yöntemlere dayanarak analiz eden elemanlardır. 

Yapılan analizler sonucu elde edilen bilgileri, çeşitli yöntemleri kullanılarak, ilgili birimlere gönderirler. Oluşturulan raporlar, yetkililere ulaştırılarak, gerekli çalışmaların yapılmasında önemli rol oynar. Veri toplama ve analiz işlemlerinin yanı sıra, tıbbi konularda yazışma ve haberleşme işlemlerinin yürütülmesini de tıbbi sekreterler yapmaktadır.

Tıbbi sekreter olabilmek için sağlıkla ilgili eğitim birimlerinden mezun olmak ve Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş Boğaziçi Enstitüsü' nün düzenlediği, sertifika eğitimlerine katılmak gerekiyor. Sağlık hizmeti veren, devlet hastaneleri, özel hastaneler, tıbbi laboratuvar ve kliniklerde tüm sekreterlik işlemleri tıbbi sekreterler tarafından yapılmaktadır. Boğaziçi Enstitüsü sertifika eğitim hizmetleri veren kurum olarak, tüm katılımcılarımıza üniversite onaylı sertifika veriyoruz. Eğitim programlarımızı takip edebilir ve katılım sağlayarak istediğiniz sertifikaya sahip olabilirsiniz.

Tıbbi Sekreterlik Kursuna Nasıl Kaydolurum?

Tıbbi sekreterlik kurslarımıza katılabilmek için sitemizi ziyaret etmeniz ve eğitim programlarımızı incelemeniz gerekiyor. Uygun kurslarımızı inceledikten sonra alanınızla ilgili eğitim programını seçerek kaydınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Tıbbi sekreterlik kursları için sitemizdeki eğitim programı altında yer alan hemen al butonunu seçerek kayıt oluşturmaya başlayabiliyorsunuz. Sertifika sayfasına erişim yaptığınızda, burada enstitü öğrenci kaydınızı tüm bilgileri girerek oluşturabilirsiniz. Ayrıca sertifikanızın teslim edileceği adres bilgilerini eksiksiz olarak yazmalısınız. Yapmış olduğunuz başvuru değerlendirilir ve sizlere onay mesajı gönderilir. Başvurunuz kabul edildikten sonra kurs eğitim ücretinin ödemesini yapar ve eğitim sayfamıza erişim yaparak eğitimleri almaya başlayabilirsiniz.

[caption id="attachment_40949" align="aligncenter" width="474"]Mesleki Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü. Mesleki Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.[/caption]

Kimler Tıbbi Sekreterlik Eğitimine Katılabilir?

Tıbbi sekreterlik yapabilmeniz için onaylı eğitim kurumlarından sertifikanızın olması ya da eğitim birimlerinin tıbbi sekreterlik bölümünden mezun olmanız istenmektedir. Tıbbi sekreter olabilmek için aranan şartlar arasında, bazı fiziki özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler şunlardır. Başvuru yapacak kişinin el ve parmaklarının sağlam olması gerekiyor. 

Göz ve kulak sağlık problemleri bulunmamalı, görme ve duyu yetileri yerinde olmalıdır. Diğer şartlar arasında ise sorumluluk alabilme, düzenli olma, kapalı ve yoğun ortamlarda çalışmaya elverişli olmaktır. Tıbbi sekreterlik eğitimine katılabilmek için kişinin her şeyden önce sabırlı olması ve ikili ilişkilerinin güçlü olması önemli ayrıntılardan birisidir. 

Bu şartlara uyanlar, başvurularını yaparak eğitim programlarını katılabilir ve sertifikalarını alabilirler. Farklı alanlarda çalışanlar, çalışma alanını değiştirerek sağlık sektöründe çalışmak isteyenler, tıbbi sekreter eğitim ve sertifika programlarına katılarak, gerekli eğitimleri tamamlayarak sertifikalarını alabilirler.

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Akademik Kadro

Tıbbi Sekreterlik Eğitim Başlama Tarihi

Tıbbi sekreter eğitim programlarına, kayıtlarını yaptıran ve ödemelerini yaparak başvurularını onaylatanlar, aynı gün eğitime başlayabiliyorlar. Kurumumuz, kaydını oluşturan ve ödemesi yapan katılımcıların öğrenciliğini onaylamakta ve eğitime hemen başlamalarını sağlamaktadır. Tüm eğitim sürecini tamamlamalısınız. Başarılı olan ve eğitimlerini eksiksiz tamamlayanlar, sertifika sınavına katılabiliyorlar. 

Sınavlardan başarılı olanlara, sertifikaları kayıt oluşturulurken belirtilen adreslerine gönderiliyor. Tarafımızdan hazırlanan ve onaylı olan Tıbbi sekreterlik sertifikası, tüm devlet kurumlarına iş başvurusunda geçerlidir ve referans olarak kullanılabilmektedir. Kursumuza katılım yapanlar, sertifikalarını kurumumuzdan elden alabilirler ya da belirttikleri adreslerine posta ile isteyebilirler. Sertifikalar hazırlandıktan sonra katılımcı eline ortalama 3 ya da 4 gün içerisinde geçmektedir.

[caption id="attachment_40967" align="aligncenter" width="479"]Kariyer. Boğaziçi Enstitüsü. Kariyer. Boğaziçi Enstitüsü.[/caption]

Eğitimi Ne Zaman Bitirebilirim?

Tıbbi sekreterlik için oluşturmuş olduğumuz eğitimlerimiz, video görüntülerinden ve PDF belge dokümanlarından oluşmaktadır. Eğitimin bitim süresi öğrenciye göre değişmektedir. Eğitim programlarımızda yer alan konuları öğrenme hızınıza ve eğitim için ayıracağınız zamana göre değişmektedir. 

Eğitimlerini eksiksiz tamamlamak ve en iyi şekilde almak isteyenler, acele etmeden biraz zamana yayarak ve konuları detaylı öğrenerek eğitimlerini tamamlamalıdır. Sağlık hizmetleri yönetimi, temel bilgi teknolojileri, mesleki sorumluluk ve etik, tıbbi terminoloji gibi tüm konuların detaylı takip edilmesi ve öğrenilmesi önemlidir. Eğitim süreleri en az 10 gün olacak şekilde ayarlanıyor.

Sertifika Üzerinde Kaç Saat Yazmaktadır?

Enstitümüz, katılımcılara, online eğitimler sonunda onaylı sertifikalar veriyor. Tıbbi sekreterlik eğitimlerimiz sonunda başarılı olan katılımcılara verdiğimiz sertifikalarda, tüm dersler için toplam 280 saatlik eğitimi tamamlamıştır ibaresi yer almaktadır. 

 

[caption id="attachment_40968" align="aligncenter" width="464"]Başarı. Boğaziçi Enstitüsü. Başarı. Boğaziçi Enstitüsü.[/caption]

Belgemi Avrupa’da Kullanmak İstiyorum

Ülkemizde eğitim gören ve sertifika alan çok sayıda Tıbbi sekreter adayı sertifikalarını yurtiçinde ve yurtdışında kullanmak istemektedir. Kurumumuzda, eğitim programları, Üniversite akademisyenleri ve uzmanlarca hazırlanmaktadır. Sertifika Eğitim Enstitüsü olarak tüm eğitimlerimiz uluslararası ICSE (İnternational Certification Service İn Education) tarafından onaylı olarak hazırlanmaktadır. Kurumumuzun, eğitimlerine katılarak aldığınız sertifikalarınızı, mezuniyet belgenizi ICSE onaylı olarak aldığınızda, Avrupa ülkelerinin tamamında kullanabiliyorsunuz. Yurtdışında kullanımı kolaylaştırmak için isteyen öğrencilerimize sertifikalarını, Almanca veya İngilizce olarak hazırlıyoruz.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Ülkemizde, son dönemlerde en sık duyulan meslek türlerinden birisi tıbbi sekreterliktir. Tıbbi sekreterlik, sağlık hizmeti veren tüm kuruluşlarda sekreterlik görevini yapan bir iş koludur ve bu işi yapanlara tıbbi sekreter denilmektedir. En çok merak edilen konulardan birisi ise tıbbi sekreterler ne iş yapar konusudur. 

Yapılan iş türlerine bakıldığında birçok iş sayılabilmektedir. Hastanelerde, sekreterlik görevi yaparlar, hasta ve hasta yakınlarını karşılamak, bilgisayar sistemi üzerinden randevu ayarlamak, telefonda hastalara randevu kaydı oluşturmaktır. Hasta için dosya oluşturmak, bilgilerin dosyaya işlenmesini takip etmek, tıbbi raporları hazırlamak ve hasta ile doktor arasındaki iletişimi kurmak gibi önemli sorumlulukları vardır. 

Tıbbi sekreterlik için iş başvurusunda bulunanlar, üniversitelerin tıbbi sekreterlik bölümlerinden mezun olduklarında daha avantajlı olmaktadır. Bazı kurumlar iş ilanlarında lise veya ön lisans mezunu şartı koşmaktadır. Eğitim kriterleriniz uyduğunda ve tıbbi sekreter sertifikası sahibi olduğunuzda iş bulma şansınız daha yüksek olacaktır. Tıbbi sekreterler, veri kaydı oluşturma ve verilerin analizini yaparak raporlama gibi önemli işlemleri yapmaktadır. 

Tıbbi sekreterlerin taşıması gereken bazı kişisel özellikler bulunmaktadır. Bu özellikler, sorumluluk sahibi, güler yüzlü, insan ilişkilerinde başarılı ve sabırlı olmalı, problem çözmeye yatkın olma gibi özelliklerdir.

[caption id="attachment_40969" align="aligncenter" width="471"]Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü. Kişisel Gelişim. Boğaziçi Enstitüsü.[/caption]

Tıbbi Sekreterlik Eğitim Programı

Tıbbi sekreterlik sertifikası için hazırladığımız programlar ortalama 280 saatlik bir eğitim sürecidir. Uzaktan eğitim programı sürecine katılmak için online olarak başvurunuzu yapabiliyor ve online eğitimlere katılabiliyorsunuz. 

Akademisyen ve uzmanlar tarafından hazırlanan uzaktan eğitim programlarımızın eksiksiz olarak bitirilmesi için 10 ve 15 günlük eğitim süresine ihtiyaç vardır. Uzaktan eğitim programına katılanlar, başvuruları onaylandıktan sonra eğitimlere hemen başlayabiliyorlar. Günün her saatinde eğitim programını takip ederek, tüm derslerin eğitim sürelerini doldurabilirsiniz. Uzaktan eğitimlerimize katılım için her hangi bir sınırlamamız yoktur ve katılımcılar, istedikleri her yerden başvurularını yapabilirler. 

Uzaktan eğitim sonrasında sertifika sınavı yine online sistemimiz üzerinden yapılmaktadır. Sınavdan başarılı olanlara sertifikalarını hemen veriyoruz. Her katılımcı, eğitim sürecini tamamladıktan ve kendisini hazır hissettikten sonra sınava katılabiliyorlar. Uzaktan eğitimlerimiz sonunda başarılı olan tıbbi sekreter öğrencilerine sertifikalarını ICSE onaylı olarak hazırlıyor ve bu sertifikayı uluslararası olarak kullanabilmelerini sağlıyoruz.

Uzaktan Eğitim için Yapılması Gerekenler

Uzaktan eğitim programımıza katılarak tıbbi sekreterlik sertifikası olmak isteyenlerin Enstitü sitemize giriş yapması ve indirimli eğitim programlarımızı seçmesi gerekiyor. Kayıt işlemleri ücretsizdir ve adaylar, kayıtlarını yaptıktan sonra sadece kurs için belirlenen ücretin ödemesini online olarak yapabiliyorlar. 

Ödeme işlemleri için sitemizde, para yatırılacak banka hesap numaralarını gösteriyoruz. Kredi kartları ile ödemeler güvenli olarak yapılabilmektedir. Ödeme onayı alınan kişiler, uzmanlarımız tarafından verilen canlı eğitim saatlerini takip ederek katılım sağlayabilirler. Eğitimlerimizi takip edebilmek için internet erişiminizin aktif olması gerekiyor. 

İnternet erişimi olan her yerden sistemimize erişim yaparak eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz.

[caption id="attachment_40970" align="aligncenter" width="465"]Nasıl tıbbi sekreter olunur? Akademik Eğitim. Boğaziçi Enstitüsü.[/caption]

Uzaktan Eğitimlerde Verdiğimiz Eğitimler

Tıbbi sekreterlik için uzaktan eğitim programlarımızda verdiğimiz eğitimler, iş hayatında verimliliği artırmaya yöneliktir. Tüm eğitimlerimiz tıbbi sekreterlik alanı için özel seçilmiştir. Eğitimlerimiz ve sertifika sınavlarımız mesleki alana göre hazırlanmaktadır. Tıbbi sekreterlik için verdiğimiz eğitimler şunlardır. 

Tıbbi sekreterliğin amacı ve alanı, görev çeşitleri ve özellikleridir. Verilerin arşivlenmesi, hasta dosyalarının düzenlenmesi, hasta kabul işlemlerinin başlatılması ve taburcu işlemlerine kadar takip edilmesidir. Hasta ile iyi iletişim kurabilme, hastayı anlayabilme ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi, tüm işlemlerin doğru yapılabilmesidir. 

Randevu sisteminin öğrenilerek, hastalara telefon ve bilgisayar sistemi üzerinden randevu oluşturmak, dosyalama ve arşivleme yöntemlerinin geliştirilmesi başlıca eğitim konularımız arasında yer almaktadır. Bu eğitim içeriklerimiz ile sağlık alanına kaliteli eleman yetiştirmeyi ve tüm hasta, hasta yakını kişilere hızlı, güvenilir hizmetlerin verilmesini amaçlıyoruz.

Hasta Kabul ve Tıbbi Sekreterlik

Sağlık sektöründe, tıbbi sekreterlik ile hasta kayıt kabul işlemlerinin birleştirilmesi sonucu hasta kabul sekreterliği kursları da düzenlenmektedir.

Tıbbi sekreterler, veri analizi işlemleri ile birlikte hasta kayıt işlemlerini de yürüttüğü için bu alanda da uzmanlaşmaları istenmektedir. Tıbbi sekreterler, Sağlık sektöründe başhekim sekreterliği haricinde, hastane dokümanlarının işlenmesi ve hasta sevk dahil birçok işlemleri yapmaktadır. İnsanların, eğitim gördükleri alanlarda iş bulabilmesi için sadece diplomaları yeterli gelmemektedir.

Boğaziçi Enstitüsü olarak farklı alanlarda sertifika programları oluşturarak, kişilerin alanında uzmanlaşmasını ve bunu belgelemelerini sağlıyoruz. Sağlık alanında, eleman vasıflarını artırabilmek için farklı alanlarda kurs açıyor ve bu kurslarımızı online olarak herkese veriyoruz. 

Sertifika alanlar, mesleki yeterliliğe sahip olduklarının gösterebilmektedir. Bu sertifika ile devlet üniversitelerinin araştırma hastanelerinde, özel hastanelerde, sağlık ocaklarında, tıbbi laboratuvarlarında, polikliniklerde, aile hekimleri merkezinde, tıp merkezleri gibi sağlık kuruluşlarında çalışmaya başlayabilirler.

Tıbbi sekreterlik nedir?

Tıbbi Sekreterlik Türleri ve Görevleri

Tıbbi sekreterlik mesleği kendi arasında türlere ayrılmaktadır. Klinik sekreteri, poliklinik sekreteri, acil servis sekreteri, ameliyathane sekreteri, laboratuvar sekreteri, arşiv sekreteri, hasta kabul sekreteri gibi birçok türü bulunmaktadır. 

Her türün çalışma alanına göre görevleri değişmektedir. Poliklinikler, ayakta tedavi birimleri olduğu için hastanın muayenesi, tetkik ve teşhis işlemleri yapılmaktadır. Poliklinik sekreteri, muayeneye gelen hastaların her türlü işlemlerini yapmaktadır. Başlıca görevleri, poliklinik randevularını düzenlemek, randevu dışı gelen hastalarla görüşerek gerekli yönlendirmeye yaparlar. Randevulu gelen hastanın önceden dosyası varsa onu hazır ederler. 

Hastanın muayene alanına yönlendirilmesini sağlarlar. Hastadan istenilen tetkikler için laboratuvara yönlendirme yapar, gelen sonuçları tasnif ederek hasta dosyasına kaydeder. Muayene işlemleri sonrasında hasta dosyasının tüm kayıtlarını tamamlar ve arşive kaldırır. Yatışı yapılacak olan hastalar için hasta yatış işlemlerinin yapılmasını sağlar. 

Poliklinikte yapılacak olan tüm yazışma ve haberleşme işlemlerinin düzenlenmesini sağlar. Tıbbi sekreterlerin, sağlık kurumlarındaki tüm alanlarda çalışabilmesi için genel görev türleri hakkında her türlü eğitimlerin verilmesini sağlıyoruz. 

Tıbbi sekreterlik nedir ve tıbbi sekreter nasıl olunur gibi bir çok soru almaktayız. Sağlık memuru olmadan bu makale sayesinde ön bilgiye sahip oldunuz. Sertifika ile bu sürece dahil olmak istiyorsanız eğitime hemen kaydolabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}