Tıbbi Sekreterlik Nedir? Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?

Tıbbi Sekreterlik Nedir? Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?


Sağlık kuruluşları sağlıkla ilgili farklı meslekten insanların çalıştığı ve insanların sağlıklarına kavuşmalarını amaçlayan kuruluşlardandır. İnsanların sağlıklı olmaları ve kuruluşlardaki işlemlerini yapmalarına yardımcı olan pek çok çalışan bulunur. Bu çalışanlar arasında tıbbi sekreterler de yer alır. Bu sebeple günümüzde insanların büyük bir bölümü tıbbi sekreter olarak sağlık sektöründe çalışmak istemektedir. Ancak bu mesleğin yapılabilmesi için bazı eğitim ve beceri şartlarının taşınması gerekir.

Tıbbi Sekreterlik Nedir?

Tıbbı sekreterlik sağlık kuruluşlarında tıbbi sekreter olarak görev alan kişilerin yaptığı iştir. Tıbbi sekreterlik yapan kişiler sağlık kuruluşlarında çalışsalar da yaptıkları işler insanların sağlıklarına kavuşmalarını sağlamak değildir. Onlar daha çok evrak ve kayıt işlerini, idare işlerini ve planlama gibi işleri hallederler. Bu sayede doktorların, hastaların ve diğer personellerin çalışmaları sırasında herhangi bir aksaklık olmasının önüne geçerler.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreterler sağlık kuruluşlarında danışma, arşiv, hasta kabul, servis, poliklinik ve idare gibi bölümlerde çalışırlar. Tıbbi sekreterlerin çalıştıkları bu bölümlere bağlı olarak yaptıkları işlerde farklılık gösterir.

Tıbbi sekreter olarak çalışan kişilerin sağlık kuruluşlarında genel olarak yaptıkları işler şunlardır;

 • Hastaneye gelen hastaların kabul işlemlerini gerçekleştirir.
 • Hastaların randevu almalarına yardımcı olur ve randevu takibini yapar.
 • Polikliniklerde çalışan tıbbi sekreter doktorların hastalar için yaptıkları işlemlere dair verileri bilgisayara girer. Ayrıca hastaların tahlil ve tanıları nasıl ve nereden yaptıracaklarına dair bilgileri verir.
 • Tıbbi sekreter polikliniklerde çalıştığı durumda poliklinik önünde yaşanan kargaşaları çözer ve hastaların belirli bir sıraya göre doktorla görüşmesini sağlar.
 • Çalıştığı birime bağlı olarak gerekli evrak takibini yapar ve yazışmaları gerçekleştirir.
 • Hasta dosyalarının hazırlanması, gerekli birimlere iletilmesini ve arşivlenmesini sağlar.
 • Hastanede bulunan hastaların, hastane malzemelerinin ve hastanenin tercih edilmesi gibi oranları belirleyerek yönetime bu verilerin raporlar halinde sunulmasını sağlar.
 • Tedavisi tamamlanan hastaların taburcu işlemlerini tamamlayarak çıkışını verir.
 • Hastaneye yatacak olan hastaların bilgilerini eksiksiz bir şekilde alarak hastaneye yatış işlemini gerçekleştirir.
 • Hastaneye yapılan telefon aramalarını cevaplar ve telefonda kendisine hastaneyle ve ücretle ilgili sorulan soruları cevaplar.
 • Doktor yanında çalışması durumunda doktorun randevu ve çalışma takviminin düzenlenmesini sağlar.
 • Hastaya dair laboratuvar sonuçlarının gerekli birimlere gönderilmesini sağlar.
 • Hastaların hastane için ödeyecekleri ücretlerin bildirilmesi ve ödemenin yapılıp yapılmadığının kontrolünü yapar.
 • Çalıştığı bölümdeki malzeme ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlar.

Tıbbi sekreterler tüm bu işlemleri titizlikle yerine getirerek hastaların hastaneden işlerini bitirip kısa sürede ayrılmalarına yardımcı olur. Ayrıca hastayı bilgilendirme aşamasında detaylı ve anlaşılır bilgilendirme yapar. Doktorların yanında çalışması durumunda ise hastanın yaptıracağı tahlil ve testleri eksiksiz olarak anlatıp hastayı yönlendirir.

Tıbbi Sekreterlik Yapmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Tıbbı sekreterlik yapmak için yapılması gerekenler vardır. Bunlardan en önemlisi tıbbi sekreterlik mesleği üzerine alınmış örgün veya sertifika eğitimleridir. Bunu için insanların mesleği yapmak istediklerinde ilk olarak bu eğitimi almaları gerekir. Boğaziçi Enstitüsü'nün hazırlamış olduğu Tıbbi Sekreterlik & Hasta Kabul Danışmanlığı Eğitimi sayesinde siz de sertifika sahibi olabilirsiniz.

Eğer örgün tıbbi sekreterlik eğitimi tercih ederseniz devlet kadrolarında çalışabilmek adına yapılan KPSS sınavına girmeniz gerekir.Tıbbi sekreterlik Kpss atamaları hakkında bilgi almak istiyorsanız ''Tıbbi Dokümantasyon ve Sekterlik Atama'' adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Özel hastanelerde ve kuruluşlarda çalışmak istediklerinde ise sertifika ve mezuniyet gibi belgeleriyle hastanelerin yayınladıkları ilanlara başvurmaları gerekir. Yapılan başvuruların ardından görüşmenin yapılması ve anlaşmanın sağlanması ile tıbbi sekreterlik yapmaya başlarlar.

Tıbbi sekreterlik yapmak için taşınması gereken eğitim şartları dışında kişinin bu meslek için uygun olması şartı da vardır. Özellikle engelli alımı olmadığı durumlarda tıbbi sekreterlik için başvuru yapan kişilerin herhangi bir engeli olmaması gerekir. Bunun dışında insanların sorumluluk sahibi, kibar, anlayışlı ve yardımsever olmaları gerekir.

Ayrıca tıbbi sekreterlik yapılabilmesi için uzun çalışma saatlerine uyum sağlayabilmek ve mesleği gerçekten yapmak istemek de gereklidir. Bunlara ek olarak tıbbi sekreterler sürekli olarak insanlarla muhatap olabilen kişiler oldukları için iletişimi kuvvetli kişiler olmaları gerekir.

Bu şartları taşıyanlar ve kişisel özelliklere sahip olanlar verilen iş ilanlarına başvuru yaparak tıbbi sekreterlik yapma hakkı elde edebilirler.

Tıbbi sekreterlik mesleğinin yapılması için gerekenlerden birisi de kişilerin bilgisayar bilgisi olmasıdır. Bu kişiler hastanelerde hastaların kabul edilmesini, randevu ve evrak takibini yaptıkları aynı zamanda da veri girmek zorunda oldukları için bilgisayara hakim olmalıdırlar. Bilgisayar konusundaki eksikliklerini ise alacakları kurslara sayesinde tamamlayarak iş ilanlarına bilgi sahibi olarak başvurabilirler.

Nasıl Tıbbi Sekreter Olunur?

Hastanelerde, kliniklerde ve aile sağlığı merkezlerinde tıbbi sekreter olarak çalışılabilmesi için bazı şartların taşınması gereklidir. Bu şartlar eğitim şartı şeklindedir. İnsanların tıbbı sekreter olabilmeleri için üniversitede tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümlerden mezun olmaları gerekir.

Ayrıca liselerde büro yönetimi bölümünde eğitim alan kişiler yine üniversitelerin tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik bölümlerine geçiş yaparak bu mesleğe sahip olabilirler.

Üniversite ve lise eğitimi dışında tıbbi sekreter olabilmek için kullanılabilecek bir yol daha vardır.

Bu yol ise eğitim kurumları, akademiler ve enstitüler tarafından verilen tıbbı sekreterlik sertifika kurslarıdır. Bu kurslarda mesleği yapmak için gerekli bilgi ve eğitimi alan kişiler almaya hak kazandıkları sertifikayla tıbbi sekreterlik yapabilirler.

Tıbbi Sekreterlik & Hasta Kabul Danışmanlığı Eğitimi Boğaziçi Enstitüsü’nün online olarak verdiği kurslardan birisidir. Bu kurstan faydalanmak isteyenler 280 saatlik eğitim aldıklarını gösterir bir sertifika kazanırlar. Sertifikayı Türkçe alabilecekleri gibi yabancı dillerde de alabilirler. Ayrıca bu sertifika sayesinde hem Türkiye’de hem de yurt dışında eğitim alabilirler.

Tıbbi Sekreterlik İş Olanakları Nelerdir?

Tıbbi sekreterlik diploması veya sertifikası olan kişilerin yararlanabilecekleri iş olanakları geniştir. Sağlık sektörünün sürekli gelişme içerisinde olması ve yeni sağlık kuruluşlarının ortaya çıkması iş olanaklarının da artmasını sağlarlar.

Tıbbi sekreterlerin yararlanabilecekleri iş olanakları şunlardır; devlet hastaneleri, laboratuvarlar, klinikler, dispanserler, üniversite hastaneleri, aile sağlığı merkezleri, eczaneler, ecza depoları, adli tıp kurumları, medikaller ve sağlık kurumlarıdır. Bu kurum ve kuruluşların tıbbi sekreter ihtiyacı duyulan her bölümünde çalışabilirler. Bunun için çalıştıkları bölüm için gerekli olacak eğitimi de alarak işlerini başarılı bir şekilde yapabilirler.

Tıbbi sekreterler özel muayenehane açmış olan doktorların yanında çalışarak onların hasta bakım için takip ve randevu planlamasını yaparlar. Tıbbi sekreterler hastanelerde çalıştıkları durumlarda çalıştıkları bölüme bağlı olarak nöbet tutabilirler veya vardiyalı olarak çalışabilirler.

Bunun için nöbet ve vardiya yapabilecek kişilerin tıbbi sekreterlik için hastanelere başvurmaları gerekir. Çalıştıkları hastanelerde nöbet veya vardiya uygulanan sekreterler çalışma saatlerine bağlı olarak da maaşlarının yanında ek ücret alabilirler. 

Tıbbi Sekreterler Ne Kadar Maaş Alır?

Eğitim alarak tıbbi sekreterlik yapmak isteyen kişiler bu işi yaptıkları takdirde ne kadar maaş alacaklarını merak ederler. Tıbbi sekreterlerin maaşları kıdem, çalışılan yer ve sektöre bağlı olarak değişir. Ancak genel olarak maaşları kamu ve özel sektör olarak ifade edilebilir. Kamu sektöründe çalışan tıbbi sekreterlerin aylık maaşları ortalama 4500’dür.

Ancak bu maaş döner sermaye ve ek ödemelerin etkisiyle artabilmektedir. Ayrıca kamuda çalışan tıbbi sekreterlerin tecrübe yılları da maaşlarının daha yüksek olmasını sağlar. Örneğin yeni çalışmaya başlayan tıbbi sekreterlerin maaşları 4000 iken 5 yıllık tıbbi sekreterin maaşı 5000’dir. Özel sektörde çalışan tıbbi sekreterlerin maaşları ise 2500-3000 TL arasındadır. 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}