Tıbbi Sekreterin Görevleri Nedir? Tıbbi Sekreter Uzmanı İş Bulabilir mi?

Hasta Kabul Sekreterliği

Tıbbi Sekterlik Nedir? Hangi Alanları Kapsar? Eğitim Nasıl Alınır?

Türkiye’de sağlık sektörü, devlet ve özel yatırımlar ile hızlı bir büyüme kaydediliyor. Bu gelişimde sektörde çok ciddi bir personel ihtiyacı doğuruyor. Sağlık sektöründeki personel ihtiyaçlarından birisi de tıbbi sekreterliktir. Hasta kabul sekreterliği olarak da isimlendirilen bu hizmet alanı için profesyonel eğitim verilmektedir. Tıbbi sekreterlik eğitimi hastane, özel sağlık hizmet birimleri ve özel tıp merkezlerinde hasta kabulü ve hastaların yönlendirilmeleri gibi sağlık birimlerindeki işleyişin temel yapı taşını oluşturan işlemlerin gerçekleştirilmesi noktasında profesyonel eğitimi kapsamaktadır.

Tıbbi Sekreterlik Eğitimi Nedir?

Sağlık kuruluşlarında hasta kabulü, hastaların yönlendirilmesi, bölüm ve polikliniklere hasta dosyalarının hazırlanması, uygulanan tedavi süreci ve hasta durumu ile ilgili kayıtlarda güncelleme, dosya arşivi gibi uygulamalara yönelik olarak eğitim verilmektedir. Bununla birlikte tıbbi terminolojisi ve temel anatomi bilgisi verilmektedir. Bu şekilde sağlık kuruluşlarında işleyişin en uygun standartlarda, sorunsuz şekilde sürdürülebilmesini sağlayacak vasıflı personellerin görevlendirilebilmesinin sağlanması amaçlanıyor. Özellikle mevcut personel ihtiyacının oluşturduğu yüksek potansiyel, iş garantisi olan meslek eğitimlerinden birisi olmasına neden oluyor. Türkiye coğrafyasının her bölgesinde sağlık yatırımlarının yüksek seviyede olması, personel açığının da yüksek olmasına neden oluyor. Böylelikle tıbbi sekreterlik sertifikası alan kişiler için eğitim sonrasında iş bulma kolaylığı ve hatta garantisi bulunuyor. Kaliteli ve profesyonel tıbbi sekreterlik eğitimleriyle birlikte sağlık sektöründe de daha kurumsal ve daha profesyonel bir sağlık hizmeti standardının oluşturulabilmesi mümkün oluyor.

Tıbbi Sekreterlik Sertifikası Neden Gerekli?

Türkiye’ de Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık kuruluşlarında hasta kabul sekterliği ve tıp sekreterliği alanlarında görev alacak personellerin, tıbbi sekreterlik sertifikasına sahip olunması zorunluluğu taşımaktadır. Özel sektörde de nitelikli ve sertifikalı personel ihtiyacı profesyonel şekilde karşılayabiliyor. Sağlık Bakanlığı sağlık uygulamalarının dünyaya örnek teşkil ettiği Türk sağlık sektöründe kurum ve kuruluşlardaki iç hizmet standartlarının da aynı kaliteye ulaşarak, hasta mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla bu tip bir zorunluluk getirmiştir.

Tıbbi Sekterlik İş Alanları

Sağlık eğitimi ve sektöründeki dünyanın en önemli ve saygın sektörüne sahip olan Türkiye, büyüyen ve gelişen yapısının getirmiş olduğu ihtiyaçlar ve mevcut potansiyeller doğrultusunda çok önemli sağlık yatırımlarında bulunuyor. Şehir Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri gibi devlet sağlık kuruluşlarının yanı sıra özel sağlık kuruluşları konusunda da çok ciddi yatırımların gerçekleştiriliyor olması ciddi bir personel ihtiyacını ortaya çıkartıyor. Özellikle kapasitesini arttıran veya yeni kurulan sağlık kuruluşlarında hastalara daha iyi hizmet verebilmek, profesyonel hizmet standartları oluşturulabilmesi ve kurum içerisindeki işleyişin dinamik biçimde gerçekleştirilebilmesi için sertifikalı tıbbi sekreter alımları gerçekleştiriliyor. Bu durumda son yıllarda en yüksek iş potansiyelinin olduğu istihdam alanlarından birisinin de tıbbi sekreter istihdam olmasına neden oluyor.

Mevcut ve yeni kurulan sağlık kuruluşlarında profesyonel hizmet sunumu için ihtiyaç duyulan tıbbi sekreter personel ihtiyaçlarına ilişkin olarak farklı kanallar üzerinden iş ilanları oluşturuluyor. Bu iş ilanlarını sürekli olarak takip ederek, tıbbi sekreterlik sertifikası bulunan kişilerin kolayca istihdam sağlayabilmeleri mümkün oluyor. Hasta kabul sekreterleri yani diğer adıyla Tıbbi Sekreterlere sektörde çokça ihtiyaç olduğundan iş bulmaları kolay olmaktadır.

iyi dersler dileriz
Eğitim programları kariyerini en iyi noktaya getirmek için tasarlandı. Kariyerinde gelişmek ve iş başvurularında bir adım önde olmak adına kendine en uygun programı seçebilirsin. Eğitimleri istediğin zaman, istediğin yerde ve kendi hızında takip edebilme imkanı sunuyoruz; çünkü öğrenmek için en iyi zamanın, senin belirlediğin zaman olduğuna inanıyoruz.Tüm katılımcılarımıza başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mezunlarımız sertifikalarını alabilirler.
×

Merhaba!

Destek talep etmek için eğitim danışmanlarımızdan birine tıklayın lütfen.

× Öğrenci İşleri