Tıbbi Sekreter Nedir? Ne İş Yapar?
2020

Tıbbi Sekreter Nedir? Ne İş Yapar?


Tıbbı sekreter, hastaneler ve tüm sağlık işletmelerinde ofis işlerini düzenleyen ve tertipleyen kişiye denir. Genellikle sağlık kuruluşlarında hasta karşılama işini ve hasta kayıt işini yapar. Bunun dışında sağlık kuruluşundaki diğer evrak, kayıt ve ofis işlerini de yürütür.

Hastane belgelerinin düzenli, bilimsel yöntemlerle tutulması ve saklanması hayati derecede önem taşır. Sağlık kuruluşlarında koordineli bir çalışma için belgelerin düzenli kayıt edilmesi gerekir.

Sağlık merkezleri birden fazla alana ve iş yüküne sahiptir ve gelen hastaların birden fazla teste ya da muayene alınması olasıdır. Bu kuruluşlara gelen hastaların fazlalığı da göz önüne alınırsa, kayıtların tertipli tutulması, olası karışıklıkları önlememin yanında iş yapılma hızını da olabildiğince arttıracaktır.

Bunların yanında sağlık kuruluşunda yapılan araştırmaların da düzenlenip toparlanmasını sağlar. Hastane verilerini dosyalayıp kayıt altında tutar. Bu veriler sadece giriş çıkış işlemleri kayıt olmaya bilir. Bunun yanında, kuruluştaki doğum hızı oranları, ölüm hızı oranları, yataklı hasta sayısı, günlük hasta girişi gibi konularda da inceleme yaparak sonuçları saklı tutar.

Tıbbi sekreterler sağlıkla alakalı her konuda istatistik verileri kayıt altına alır. Bunu yaparken bilimsel metotları kullanır ve sonuçları analiz ederek gönderilmesi gereken yerlere ulaştırır. Aynı zamanda sağlık kuruluşundaki iletişim ağıdır diyebiliriz. Bütün iletişim ağını tıbbi sekreterler sağlar.

Sonuç olarak sağlık kuruluşlarını kayıt ve doküman alanında çekip çeviren, sonuçları ilgili yerlere ulaştıran ve iletişim ağını sağlayan kişilere tıbbi sekreter denir. Yaptığı tüm kayıt ve doküman işleri bilimsel metotlarla gerçekleşir. Genel geçer bir kayıt tutma işi değildir. Bilimsel yolları ve metotları vardır.

Tıbbi Sekreter Ne İş Yapar?

Tıbbi sekreterin yaptıkları işler oldukça fazladır. Baştan başlamak gerekirse hasta karşılama hasta yönlendirme işlerini yaparlar. Gelen hastaları karşılar ve hangi bölüme gitmeye ihtiyacı olduğunu belirleyip oraya yönlendirir.

Bir diğer yaptığı iş ise hasta giriş çıkış işlemlerini yapmaktır. Gelen hastanın kaydını tutar. Eğer hastanın daha önceden kaydı varsa, gideceği doktora dosyasını iletir. Kaydı yoksa hastaya yeni dosya oluşturur. Ameliyat girecek hastaların dosyalarını hazırlar ve doktorlarına sunar. Randevusuz gelen hastalar varsa acil durumları göz önünde bulundurarak kaydını yapar ve sıraya ekler. Randevu alarak gelmiş hastaların dosyalarını doktoruna iletir.

Hastaneye gelen hastalara, hastanenin genel yapısı ve çalışma tarzı hakkında bilgiler verir. Bu bilgiler doğrultusunda hastaların doğru hareket etmesini sağlayarak, oluşabilecek herhangi bir karışıklığı önler. Zira hastaneler genellikle büyük alanlardır. Ön bilgi almadan hareket eden hastalar mutlaka yanlış işler yapacaktır. Bunun için hastalara daha girişte tıbbi sekreterler tarafından işleyiş hakkında bilgi verilir. Görevlerini yerine getiren tıbbi sekreterler bu büyük kuruluşlardaki düzeni sağlar.

Bunlar dışında önemli görevlerinden biri de tıbbi dokümantasyon tutmaktır. Sağlık kuruluşundaki doğum ve ölüm oranları, yataklı hasta sayıları, gün içinde gelen hasta sayıları gibi verileri kayıt altına alır. Bu kayıtlar genel geçer kayıtlar değildir. Hepsi tıbbi terminolojiye uygun, bilimsel yöntemlerle hazırlanır.

Tıbbi Sekreterin Görevleri Nelerdir?

Tıbbi sekreterler hastane, muayenehane, poliklinik ve benzeri alanlarda genel işleyişi sağlamanın yanında kayıt altına alınması gereken bütün bilgileri, bilimsel yöntemlerle saklı tutar. Hazırladığı her dosyayı bilimsel yöntemlerle yaparak tıbbi terminoloji terimlerini kullanarak hazırlar.

Tıbbi sekreterlik ve hasta arasında sıkı bir bağ vardır. Bu görünmez bağ sayesinde hastalar doğru hareket ederler. Tıbbi sekreterlerin görevlerinden en önemlisi de hastaların kayıtlarını tutmaktır. Hastalarla ilgili her türlü bilgiyi kayıt altına alırlar. Dosya haline getirdikleri bilgileri, hastalar tekrar geldiğinde doktorlarına iletirler. Böylelikle doktorlar gelen hastanın yeni şikâyetleriyle eski şikâyetlerini karşılayabilir. Hastalar ilk defa geliyorsa yeni dosya oluştururlar. Ameliyata girecek hastaların tüm bilgilerini doktorlarına sunarlar.

Tıbbi dokümantasyonları internet ortamında saklayarak gerektiğinde ilgili birimlere aktarırlar. Bu dokümantasyonlar genellikle hasta ölüm ve doğum oranları, yataklı hasta sayısı, ameliyat edilen hasta sayısı, günlük hasta kayıt sayısı gibi verilere dayanır.

Aldıkları eğitim sonunda yetkinliğe erişen tıbbi sekreterler, çalıştıkları kurumun bütün ofis, evrak ve dosyalama işlerini yerine getirerek, kurumun hastalarla olan iletişimini de sağlar.

Tıbbi Sekreter Sertifikası Ne İşe Yarar?

Tıbbi sekreter sertifikası ne işe yarar? Sorusuna cevap vererek sonrasında iş olanakları hakkında sizleri bilgilendireceğiz. Aldığınız Tıbbi Sekreterlik ve hasta Kabul Danışmanlığı  sertifika programı ile tıbbi sekreterlik yetkinliğine ulaşıp mesleki unvana sahip olacaksınız ve ilgili alanlarda çalışma fırsatına erişeceksiniz. Çalışma alanlarının çok geniş olduğunu düşünürsek son zamanların en mantıklı mesleklerindedir diyebiliriz.

Tıbbi sekreterlik kursu, mesleğe olan talebin artmasıyla beraber artış gösterdi. Çeşitli kurumlarda ücretli eğitim alabilirsiniz. Bunun yanında iş kur ve halk eğitim merkezlerinde ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Her iki koşulda da eğitiminizin sonunda sınava tabii tutulursunuz. Başarı gösterirseniz, sertifika edinirsiniz.

Hasta kabul kursları da bu işe adım atmak için iyi bir fırsat. Hem mesleğin bir bölümüne hâkimiyet geliştirmiş hem de kursu CV’nize yazarak işe alınma ihtimalinizi arttırmış oluyorsunuz. Bu kursların başka bir güzel yanıysa online da alınabiliyor olması. Zaten yoğun biriyseniz bu kursları online alarak zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Analitik düşündürtme, hastayla olan ilişkinizi kuvvetlendirme, raporlama da uzmanlaştırma görevlerini yerine getiren hasta kabul kursları size bu alanlarda yetkinlik kazandıracaktır. Böylelikle mesleğin bu alanına yakından tanıklık etmiş olacaksınız.

Gideceğiniz sertifika programlarının kuruluşlarını özelliklerini ve amaçlarını iyice araştırmakta fayda var. Çünkü eğitim aldığınız yerin sizi mesleği yapabilecek duruma getirmesi lazım. Eğer mesleği icra edecek kıvama gelemezseniz hem zamanınıza hem de paranıza yazık olur.

Bazı kurumlar ya da üniversite programları bu mesleği uzaktan eğitim ile de vermektedir. Eğer hali hazırda işi olan ama meslek değiştirmeyi planlayan biriyseniz uzaktan eğitim tam size göre. Hem vakit kaybetmeyecek hem de kişisel cabayla mesleki yeterliliğinizi sağlayacaksınız.

Gideceğiniz, eğitim alacağız kurum neresi olursa olsun iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Seçtiğiniz kurumun özelliklerini ve amaçlarını yakından takip edin. Size uygun olduğunu düşündüğünüz kurumla yola devam etmeniz mesleğe güçlü bir giriş yapmanız demektir.

Seçeceğiniz kurumda eğitiminizi tamamladığınız zaman sınava tabii olursunuz. Eğer sınavda başarılı olursanız tıbbi sekreterlik sertifikanızı edinirsiniz. Zaten eğitim alacağınız kurumu size uygun tercih ederseniz ve bu mesleği yapmayı gönülden isterseniz sınav size çok kolay gelecektir. Yalnız unutmayın tıbbi sekreterlik mesleği genel geçer bir sekreterlik mesleği ile karıştırılmamalıdır. Zira içerisinde bilimsel kaynaklar ve teknikler barındırır, tıbbi terimleri çok iyi bilmeyi gerektirir.

Tıbbi Sekreterin İş Olanakları Nelerdir?

Bu mesleğe basit bir sekreterlik gözüyle bakılmaması lazım. Çeşitli eğitimlerin alınması gerekiyor. Zaten tıbbi sekreterliğin en büyük özelliklerinden biri kayıtlarını genel geçer değil bilimsel yöntemlerle tutuluyor olmasıdır. Ayrıca tıbbi sekreterlerin, tıbbi terminoloji alanında iyi olmaları gerekir. Zira tıbbi terminolojiyi iyi bilmeden sağlık kuruluşlarında herhangi bir belge hazırlamak mümkün değildir.

Tıbbi sekreterlik mesleği son zamanlarda en çok tercih edilen mesleklerden biri. Nedeni ise iş imkânının oldukça yüksek olması. Özellikle ülkemiz sağlık kuruluşları alanında çok zengin. Hal böyle olunca da çalışan ya da çalışmak isteyen sayısı giderek artıyor.

Tıbbi sekreterlerin çalışabileceği alanları maddeleyecek olursak, şöyle bir sonuca varırız;

 • Hastaneler
 • Hemşirelik bakım merkezleri
 • Geriatri merkezleri
 • Evde bakım merkezleri
 • Özel muayenehaneler
 • Diş hekimlikleri
 • Adli tıp kurumları
 • Sağlık bakanlığı
 • Ambulans şirketleri
 • Sağlık ocağı
 • Tıbbi yazılım firmaları
 • Klinik bilgi işlem
 • Tıbbi malzeme şirketleri

Tıbbi sekreterler bu alanlarda iş bulma fırsatına sahiptir. Görüldüğü gibi oldukça geniş bir iş bulma alanları vardır. Bundan dolayı son zamanlarda en çok tercih edilen meslek grupları arasındadır. Eğer iş imkânı yüksek bir meslek arıyorsanız tıbbi sekreterlik eğitimi alarak bu mesleğe adım atmış olursunuz.

Tıbbi sekreterlerin adından da anlaşılacağı üzere iş alanları, sağlık hizmeti sunan yerlerdir. Eğer bu mesleği tercih edecekseniz genellikle hastane, muayenehane gibi sağlık merkezlerinde istihdam edileceksiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}