Temel SEO Terimleri Nedir?
SEO Yazıları

Temel SEO Terimleri Nedir?

Temel SEO terimleri şunlardır:

  1. Başlık (title)
  2. Meta açıklaması (meta description)
  3. Robots.txt
  4. Site haritası (sitemap)
  5. Meta etiketi (meta tag)
  6. Arama sonuç sayfaları (Search Engine Results Page)
  7. Backlink

En sık kullanılan temel SEO terimleri bu şekildedir. Peki yukarıda yazılan temel SEO terimleri ne anlam ifade ediyor?

1. Başlık (Title)

Başlık diğer adı ile title, sitenizde yer alan tüm sayfaların başlığını belirten isimdir. Arama motorlarının sunduğu sonuç sayfaları (SERP) kullacıya doğrudan site başlıklarınızı gösterir.

2. Meta Açıklaması (Meta Description)

Meta açıklamaları diğer kullanım adıyla meta description, sitenizde yer alan her bir sayfanın ilgili açıklamasının olduğu bölümdür. Bu bölüm manuel bir şekilde yazılır ve arama motorları yazdığınız meta açıklamalarını okuyarak sizi sıramalarına alırlar.

3. Robots.txt

Robots.txt bir dosya çeşididir. Bu dosyayı arama motoru yazılımları, sitenin ilk ziyaretinde incelemeye alır. İlgili sitede hangi sayfaların ziyaret edileceği, nelerin kayıt altında tutulacağı gibi gerekli bilgileri sunar.

4. Site Haritası (Sitemap)

Site haritası diğer kullanılan adıyla sitemap, arama motoru botlarının siteye ilk ziyaretinde baktığı bir diğer dosyadır. Site haritası, site içerisinde yer alan tüm sayfaların linklerini bünyesinde bulundurur. Arama motoru botları bu sayede siteyi daha hızlı gezme olanağı bulur.

5. Meta Etiketi (Meta Tag)

Meta etiketi diğer kullanım ismiyle meta tag, bir web sitesindeki teknik ve kodsal anlamdaki ifadeleri arama motoruna tanıtır. Title, meta açıklaması gibi etiketler meta etiketi içerisinde bulunur.

6. Arama Sonuç Sayfaları (Search Engine Results Page)

Arama sonuç sayfaları bir diğer adıyla Search Engine Results Page (SERP) arama motorları üzerinde yapılan aramalarda, ekrana gelen sonuç sayfalarının bütününü oluşturan sistemdir. Google, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarında aradığınız bir konu, kelime ya da bir olay sonrasında karşınıza çıkan sonuçlar arama sonuç sayfaları yani SERP olarak isimlendirilir.

Backlink, diğer internet sitelerinin, sizin internet sitenizin adresini verdiği linkleme sistemine verilen addır. Temel SEO terimleri arasında arama motorlarının en önem verdiği şeylerden biridir. Backlink işlemini diğer web siteleri yaparken siz de diğer internet sitelerini kendi sitenizde kullanarak backlink işlemini yapabilirsiniz.

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat