online-egitimler-bogazici-enstitusu
Temel Fotoğrafçılık Terimleri Nelerdir?

Temel Fotoğrafçılık Terimleri Nelerdir?


Temel fotoğrafçılık terimleri şunlardır:

 1. Ekran
 2. Vizör
 3. Objektif
 4. Diyafram
 5. Alan derinliği
 6. Pozlama süresi
 7. Netleme
 8. SLR
 9. İSO değeri

Temel fotoğrafçılık terimleri bunlardır. Peki temel fotoğrafçılık terimleri olan bu isimlerin neyi ifade ediyor? İşte temel fotoğrafçılık terimlerinin anlamları.

1. Ekran

Fotoğrafı çektiğiniz hali ile gördüğünüz kısımdır. Çektiğiniz, çekeceğiniz fotoğrafları görüntülemeye yarayan, size çekiminiz ile alakalı görüntüyü ve bilgiyi veren kısıma ekran denir.

2. Vizör

Vizör, fotoğrafçıların, çektikleri görüntü karesinin çerçevelenmesini ve gerekli olan olan ayarlı yaptığı mercek ya da elektronik ekranlardır. Açıklamak gerekir ise vizör, film kamerası ile çekilen bir filmi izleme şansını sunar.

3. Objektif

Objektif, fotoğrafın algılıyıcada oluşmasını sağlamak için kullanılan optik bir sistemdir. Çoğu zaman objektif ve lens aynı anlamda kullanılır. Bu kullanım yanlış olmasa da lens, tek bir optik elemanın karşılığıdır.

4. Diyafram

Diyafram, objektiflerin önüne monte edilen, fotoğrafın detaylarını belirleyen mekanizmadır. Bu detaylar, çekilecek fotoğrafa yansıyan ışınların azaltılması, algılayacının üzerine ne yoğunlukta ışın düşeceği gibi teknik ayarlamalardır. Fotoğrafın tüm detayları ile diyafram mekanizması ilgilenir.

 

 

5. Alan Derinliği

Alan derinliği, fotoğrafı çekilen görüntü, konu ya da nesnenin ön ve arka bölümünde kaldığı halde göze net gibi görünen alan için kullanılan terimdir. Netlik derinliği, odak derinliği ya da net alan derinliği kelimeleri de bu terimi bire bir karşılar.

6. Pozlama Süresi

Fotoğraf makinesinin deklanşörüne basıldığı anda diyaframın açılıp kapanması süresine pozlama süresi denir. Detaylandıracak olursak diyaframın açılıp kapanma hızı ya da fotoğraf makinesinin perde hızını belirten sürenin toplamıdır.

7. Netleme

Netleme, fotoğraf makinesinin yaptığı odaklama işlemine verilen isimdir. Yakınlaştırma, çekilen konu ya da nesneyi yakına getirme anlamındadır.

8. SLR

SLR İngilizce açılımı ile "Single-lens reflex" demektir. Bir mercek kullanan, filmli fotoğraf makinelerine verilen genel isim anlamındadır. Ayrıca en çok bilinen profesyonel fotoğraf makine çeşidi de SLR'dir. Günümüzde bu modeller artık yaygın bir şekilde kullanılmamaktadır. SLR'nin yerini sayısal fotoğraf makinesi modelleri almıştır.

9. İSO Değeri

İSO değeri, fotoğraf makinelerinde ışığa duyarlılık düzeyini gösteren değerdir. İSO değeri ne kadar düşükte olursa fotoğraf makinesinin ışığa duyarlılığı da bir o kadar düşük olur. İSO değerinde artış oldukça fotoğraf makinesinin ışığa duyarlılığı da doğrudan artar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?