Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-01-28T00:00
kocluk-egitimi
Tele Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Tele Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?


Tele satış ya da bilinen diğer ismiyle Telemarketing dünyada pek çok üretici firma tarafından kullanılmakta olup ülkemizde de her geçen gün önem kazandığını söyleyebiliriz.

Teknolojinin gelişmesi ile çağrı merkezlerinin sayısının artışı, bu sektörde çalışan kişilerin yaklaşık olarak 40.000’lere ulaşması, tele pazarlamayla ilgili eğitimlere olan talebin artması, burada bir canlılık olduğunun ve şirketlerin de bu konuya oldukça önem verdiğinin güçlü bir belirtisidir.


     Haftalık Toplantılar


İşletmelerde yapılan haftalık toplantıda müdür, çalışma arkadaşlarına o haftaya ilişkin satış beklentilerini sorduğunda bir cevap alamıyorsa ya da aldığı cevaplar çelişkili geliyor ise onlara şu şekilde yardımcı olunabilir; Çalışanların o hafta yaptıkları arama sayısı, bu aramalardan çıkan olumlu görüşmeler ve olumsuz görüşmelerden kaçının satışa dönüşüp dönüşmediğidir.
Bu yöntem sayesinde de herkese iyi-kötü bir satış rakamı verebilecek, sistem kendiliğinden işlemiş olacak ve şirketlere gelişmelerini yakından ve daha rahat izleyebilme olanağı sağlanmış olunacak. Şirketlerin çalışanları o haftaya ilişkin tahmini bir satış rakamı verebilmek için ellerindeki müşteri bilgi formunu daha dikkatli inceleyecek, bunların aranması hususunda eskisine nazaran daha titiz davranmış olacak, arama esnasında dikkatli konuşarak müşterinin taleplerini daha doğru anlayacak, bu talepleri karşılayabilecek ürün, hizmet varsa bunu müşteriye sunup satış yapma konusunda daha başarılı olacaklardır.


Düzenli yapılan haftalık toplantılarda her çalışan satış rakamları söylerken veya önceki hafta söylediği satış rakamını tuttururken kimse çalışma arkadaşlarından geride kalmak istemeyeceğinden herkes bu konuda çok daha fazla çaba harcayacaktır.
Tele pazarlama yapmak çoğu kişi tarafından sıkıcı bulunmakta ve insanlar telefonla birisini ararken endişeye kapılmaktadır. Şirket müdürlerinin aşağıda belirtilen maddelerden yararlanarak bu konunun neden önemli olduğunu ve niçin yapılması gerektiğini çalışma arkadaşlarına anlatabilirse zamanla bu kaygılar kaybolacaktır. Teknolojinin sunduğu telefonlar sayesinde ofise gelen müşterilere veya telefon üzerinde satış yapılmaya başlandıkça bir kez daha telefonun gücü fark edilecektir.


     Tele Pazarlama Nedir?

     tele-pazarlama-nedir


• Farkındalık yaratmak ve müşterilerle konuşmak için en hızlı ve en masrafsız yöntem olmakta.
• Alıcıların ihtiyaçlarını anlamak için en iyi seçeneklerden biri olmakta.
• İşletmelerin, sunduğu hizmetleri, ilgilenen kişileri bilgilendirmesi araması onları düşündüğün göstergesi konumunda.
• Unutulmamalıdır ki müşterileri arayıp bilgilendirme yapılmaktadır. İşletmelerin amacı hizmet ise tele pazarlama ile bu amaçlarını kolayca yerine getirebilmelerini sağlar.
• Tele pazarlama kavramında önemli yeri olan telefonu rakip şirketlerin çoğu etkin şekilde kullanmıyor, yalnızca bunu yapan piyasada bir adım daha öne geçebiliyor.
• İşletmenizde sizden bilgi almak için başvuran insanları arayarak onlara hizmetiniz hakkında bilgi verirseniz satış oranı o derece yükselecektir. Bu durumda geri dönüşüm oranı (satış/enquiry) artar ve kısacası satış oranı da artmış olur.
     

     Avantajları Nelerdir?


• Alıcıların ürünü/hizmeti alma konusundaki ciddiyetini anlayabilmek için en doğru yöntem olmakta. Bu sayede de olumlu olduğu düşünülen insanlara odaklanarak zamandan kazanılabilir.
• Şirketlerin ürüne dair sahip oldukları veri tabanını güncellemek için en iyi ve kolay yöntem olmakta.
• Alıcılara hangi hizmetin daha iyi olduğunu bulmak için uygundur.


Piyasaya yeni başlayan kişiler için tele pazarlama itici gibi görünebilmekte. Ya da çağrı merkezlerinden telefonla aranılan kişinin arayana karşı kaba davranmasından, telefonu yüzüne kapatmasından çekinebilmektedir. Gün geçtikçe doğru zamanda doğru şeyi söylemek öğrenildiği zaman bu korku da yavaşça kaybolur.
Tele satış, özellikle de şirketler arası tele pazarlama, satış yapmak ve cazip fırsatlar yakalamak için etkili bir uygulama olmakta. Bu yöntem sayesinde tele pazarlama konusunda başarılı kişiler, şirketlerin gözünde büyük değere sahiptir. Şirketlerde çalışan başarılı tele pazarlamacılar da bu yeteneği anne karnında kazanmış değillerdir elbette. Bu kişiler, başlarda başarısız olsalar bile sebat edip bu yeteneklerini geliştirmiş çalışanlardır.


     Klasik Bir Tele Pazarlamacı Gibi Konuşmamak


Tele pazarlamacı konuşurken rahat olur kasılmaz, kekelemez ve etkili konuşur. Aramış olduğunuz kişiler, prompterdan metin okuyormuşçasına konuşan kişileri hemen fark etmiş olurlar. Ne kadar yapma bir şekilde konuşursanız aradığınız müşteri sizden o derece soğur. Ve de telefonu beklemediğiniz şekilde yüzünüze kapatır. Bu sebeple gerçekten içten, samimi ve ilgili bir tavır ile konuşmaya özen gösteriniz. Bu neticede konuşma daha doğal bir şekilde akmış olur.

     Günlük İdeal Arama Sayısı


Ne kadar çok müşteriyi arar iseniz satış yapma ihtimaliniz de o derece artmış olmakta. Bu doğanın da kanunudur. Bu sebeple de arama yapar iken konsantre bir şekilde olun ve başka şeylerin dikkatinizi dağıtmasına asla izin vermeyin. 7 saatlik bir sürede 100 arama yapmak ideal olanıdır fakat bu her senaryo için geçerli olmamakta. Aramış olduğunuz kişilerle iyi bir konuşma yakalamış iseniz günlük 60 arama da oldukça iyi olmakta.

     Tele Pazarlamada Planlama


İşte bu kadar basit olmakta. Bu işte Planlama her şey demektir. Veri aktarımı söz konusu olduğu zaman ön hazırlık çok büyük bir etkiye sahip olmakta. Bu sebeple arama öncesi hedef, piyasa ve hedef müşteri hakkındaki bütün bilgilere sahip olmanız gerekmekte. Şirketler arasında pazarlama söz konusu ise şirketlerdeki karar verici olanların, satın alma müdürlerinin listesini çıkarmalısınız ve doğru büyüklükteki şirketleri, doğru sektördeki şirketleri aramanız sizin ve işiniz için oldukça önemlidir.

     Müşteriyle Konuşma Üslubu


Arama yapmış olduğunuz müşteriler sizi niçin dikkatle dinlesinler, size niçin zamanlarını ayırmış olsunlar? Müşterilerin işini kolaylaştıracak neler yapabilirsiniz? Sizin sattığınız ürünleri niçin satın alsınlar ki?
Bu sorulara doğru cevaplar vermiş olursanız başarılı olma ihtimaliniz oldukça yüksek olmakta. İşte bu nedenle arama yaptığınız zaman içten ve dürüst ve samimi olunuz. Ürün ve hizmetlerinizin müşterilere nasıl kolaylık sağlayacağını anlatmakla başlayın.
Bu anlatımı iyi bir şekilde yapabilmek için de aramış olduğunuz müşteri veya şirketleri önceden araştırmalısınız ve yaşadıkları potansiyel sorunları tespit etmeniz oldukça önem arz etmekte. Başka bir deyiş ile müşterilerin derdine derman olmaya çalışınız.

     Tele Pazarlamada Eğitim


Tele pazarlama için çok sayıda kurs ve seminer bulunmakta. Bu tür eğitimlere katılmak suretiyle daha başarılı bir tele pazarlamacı olmanız mümkün olmakta. Kimse doğuştan tele pazarlamacı olmaz. Fakat bazı insanlar bu konuda daha yetenekli olmaktalar ancak doğru bir eğitimle herkesin tele pazarlamacı olması mümkün. Satıcı kişiler konuşmayı seven kişilerdir. Fakat iyi satıcılar aynı zamanda dinlemeyi de iyi bilmekte. Etkili bir şekilde tele pazarlama için konuşmak kadar dinlemek de önem arz etmekte. Bu tür kurslarda sizlere nasıl konuşacağınız kadar nasıl dinleyeceğiniz de öğretilmiş olmakta. Bu yazımızda tele pazarlama nedir? Nasıl yapılır, hakkında bilgi vermiş olduk.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?