Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-28T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Tele Pazarlama Nedir?

Tele Pazarlama Nedir?


Günümüzde bilgi artık statik değil dinamik bir yapıda. Hâl böyle olunca pazarlama ile ilgili kavramlar da gelişen ve değişen çevresel şartlara göre güncelleniyor. Hiç değilse de yeniliklere uyum sağlamanın gerekliliği ortaya çıkıyor. Bu yenilikler, insanların aklında Tele pazarlama nedir? sorusunu canlandırıyor. Merak etmeyin. Bu yazımızda aklınızdaki soruların tüm cevaplarını bulabileceksiniz. Dünyada, tarımdan tutun sanayiye kadar bir teknolojik süreç içerisindeyiz. Bu alanlara teknolojinin katkısının diğer çevresel faktörlere oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Dünyadaki bu değişim ve gelişime pazarlama alanı da kayıtsız kalmamış. Ve bununla bağlantılı olarak yeni kavramlar ve uygulamalar ortaya çıkmıştır. Yapılan akademik çalışmaların güncellik kazanması bu noktada oldukça önemli. Pazarlama uygulamalarının başarılı olmasının yolu, var olan pazarlama kavramlarını günümüz koşullarına uyarlamaktan geçer. Ya da şöyle söyleyelim. Pazarlamada başarı, ihtiyaç duyulan konularda yeni kavramlar geliştirmekle sağlanır. Günümüzde pazarlamanın işletme fonksiyonları içindeki öneminin önemli ölçüde arttığını görülmektedir. İşletmelerin rekabet edebildiği ve buna bağlı olarak işleri yürütmesi müşteri yaklaşımına dayanır. Bu sebeple, günümüzde insan ve müşteri kavramı işletmeler açısından vazgeçilmez bir unsurdur. Bu aşamada işletme ile müşteri arasındaki iletişimi ve iletişimin devamlılığını sağlayan şey ne mi? Şüphesiz ki pazarlama bölümü! Tam da bu noktada devreye Telemarketing kavramı giriyor. Bu işte de mi yapılıyor? Hemen söyleyelim. Buradaki amaç satış görevlisinin potansiyel müşterilerle diyalog kurmasıdır. Ve telefonla, yüz yüze görüşme ya da web konferansı randevusu aracılığıyla ürün veya hizmet tanıtımı yapmaktır. Telemarketing, bir bakıma müşterinin istediği doğrudan pazarlama yöntemidir.

 

İnternet Pazarlama Nasıl Oluyor?

İnternet, 20. Yüzyılın sonuna yakın ortaya çıkmıştır. Ve 21. yüzyılın başlarında dünyayı saran ve birbirine bağlayan bir ağ haline gelmiştir. Bu aşamada bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde çeşitli gelişmeler ortaya çıkmıştır. Hâl böyle olunca da insanlar şunu soruyorlar. İnternette pazarlama nasıl oluyor? Açıklayalım. Bu gelişmeler sosyal ve politik hayatın yanı sıra tüm bunlardan daha fazla ekonomik alana yansımıştır. Aklınıza daha da yatması için örnek verelim. Mesela mektubun yerini alan telefon. Bunun beraberinde telefonun da yerini gün geçtikçe internete bırakması gibi. Radyo ve televizyon yayınları da aynı şekilde. Bu kanallar vesilesiyle konuşulanlar internet kullanıcılarına sunuluyor. Aynı şekilde kamu hizmetleri de öyle. Bu alanda da hizmetler daha çok internet üzerinden sunuluyor. Bunun yanında çocukların oyunları, bankacılık hizmetleri, perakendeci mağazalar online uygulama halini almışlardır. İnternet günden güne pazarlama alanında yerini sağlamlaştırıyor. İnternet eğlenceli olduğu kadar, interaktifliği, kişiye uygun uygulamalar sunabilmesi açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda haberleşmeden araştırmaya kadar her türlü ihtiyaca anında cevap verebilmesi de öyle. Bundan dolayı internet, kaliteli ve düşük maliyetli bir iletişim aracıdır. Burada belirtmemiz gereken bir şey var! En önemlisi de internet, kampanya devam ederken ölçülüp değerlendirebilmesi açısından firmalar için etkin bir iletişim aracıdır. Büyük şirketler dünya devi olmanın peşinde. Küçük şirketler de sektörde söz sahibi olmanın. Yeni kurulan şirketler de pazarda tutunmanın yolunu arıyor. Hal böyle olunca da günümüzde pazarlama, telefonda satış teknikleri gibi kavramlar boy gösteriyor. Gün geçtikçe daha da popülerleşen bu kavramları siz de öğrenebilirsiniz. Nasıl mı? Okumaya devam edin.

 

Tele Pazarlamada Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Telepazarlama kampanyalarında çok sayıda değişken izlenebilmekte ve etkinlik oranı hesaplanabilmektedir. Bu amaçla kullanılan değişkenlerin bazıları şunlardır:

 • Saatte gerçekleştirilen arama sayıları,
 • Karar verici ile gerçekleştirilen görüşme sayıları,
 • Ulaşılamayan karar verici sayıları,
 • Cevap vermeyen telefon sayıları,
 • Olumlu cevaplar,
 • Olumsuz cevaplar ve gerekçeleri.

Telepazarlama yoluyla yürütülen satış kampanyalarında başarıyı etkileyen bir şey daha var. Çağrının zamanlaması! Eğer hedef kitle arama yapıldığında ulaşılabilir değilse görüşme olumlu sonlanmaz. Aynı şekilde müşteri, görüşmeye zaman ayıramayacaksa da öyle. Bu bağlamda müşterinin hem ulaşılabilir önemli ölçüde etkiler.  Aynı zamanda arama anında görüşme yapmak için yeterli zamanı ve motivasyonunun olması da bir diğer faktördür. Tüm bunların yanında mevsimler, çalışma saatleri, tatiller, yaşam biçimi gibi çok sayıda değişken doğru arama saatini etkileyebilir.

 

Tele Pazarlama - Telefonda Satış Eğitimi Sertifikası Nereden Alınır?

Günümüz pazarlamasından bu kadar bahsetmişken bunlardan nasıl yararlanacağınızı da söylemeden olmaz. Yazı boyunca aklınızdan şu soruyu geçirmiş olabilirsiniz. Telemarketing- Telefonda Satış Eğitimi sertifikası nereden alınır? Gelin sorunuzu birlikte cevaplayalım. Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bu eğitimin ardından mesleğinizde başarı yakalayacaksınız. Bununla beraber eğitimde birçok şey öğreneceksiniz. Bu sayede;

 • Telemarketing sistemleri satış ekibinin gözdesi olacaksınız!
 • Müşterilere uygun hizmet sunacaksınız!
 • Müşterilere satış sonrası destek sağlayacaksınız!
 • Müşteri ile doğru iletişim kuracaksınız!
 • Müşterileri doğru bilgilendireceksiniz!
 • Gerekli randevu, satış ve satış destek alanında kendinizi geliştireceksiniz!

Tüm bunlarla birlikte bu eğitim, kişisel gelişiminizi doruklara taşıyacak. Eğitim sonunda oldukça donanımlı bir hale geleceksiniz. Ayrıca Telemarketing-Telefonda Satış eğitimine dair kariyer planlaması yapabileceksiniz. İş hayatında insanlara olan iletişiminizi kuvvetlendireceksiniz. Aynı zamanda her firma için öncelik olan müşteri memnuniyetini sağlayacaksınız. Gerekli Telefonda satış kavramlarına aşina olacaksınız. Böylelikle hem işinizde başarılı olup hem de kişisel gelişiminize katkı sağlamış olacaksınız. Fakat her şeyden önce bu alanda eğitim almalısınız. Alacağınız eğitimin de kalite standartları içerisinde olması gerekir. Çünkü eğitimin ardından sizlere verilecek olan sertifikalarla öne çıkmaya çalışacaksınız. Tüm bunları ve daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bu alanda çeşitli eğitim platformları eğitim vermektedir. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Biliyoruz ki verilen eğitimin kalitesini araştırmak ve bu araştırma sonucunda elde edeceğiniz tavsiyelere uymak oldukça önemlidir. Güven esaslı ve tecrübeli eğitmenlerle çalışan bir enstitü arayışındaysanız sorunuzun cevabı tek bir kapıya çıkıyor: Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Bunun sebebi Boğaziçi Enstitüsü tecrübeli akademik bir kadro ile çalışır. Enstitü olarak sizin geleceğiniz önceliğimiz. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilincindeler. Bu sebeple eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçer. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı edinirsiniz. Bununla beraber Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir. Bunun yanında üniversite onaylı bir sertifika daha sunmaktadır. Bu sayede çok daha donanımlı bir hâle geleceksiniz. Eğitim bitirme sertifikasıyla beraber toplamda 3 sertifika sahibi olacaksınız ve bu sizi 3 adım öne geçirecek. Aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki yeri paha biçilemez. Bu eğitimi edinmek istiyorsanız Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte Telemarketing-Telefonda Satış Eğitimi hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminize katkısı olacak başka eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşıyorum. Yazıların üzerine tıklayarak istediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilir, burada araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?