Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Teknolojinin Yararları ve Zararları

Teknolojinin Yararları ve Zararları


Teknolojinin yararları ve zararları son yıllarda teknolojik gelişmeler ile birlikte sıkça konuşulan konular arasında yer alıyor. Teknolojinin yararları; yaşamı kolaylaştırması, sağlık, eğitim gibi konularda gelişmeler iken teknolojinin zararları ise insan sağlığındaki olumsuz etkiler öne çıkıyor. Teknolojinin yararları ve zararları ile ilgili detaylı bir içerik hazırladık.

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Teknolojinin yararları şunlardır:

 1. Eğitimde kolaylık sağladı.
 2. Ticari işler kolaylaştı.
 3. Bilgiye ulaşma hızını arttır.
 4. Sağlık sektöründe gelişme sağladı.

1. Eğitimde Kolaylık Sağladı

Teknolojinin yararları ile en sık eğitim alanında karşılaşırız. Eğitim alanındaki teknolojik gelişmeler ile birlikte artık fiziki bir ortama gerek kalmadan öğrenciler ders işleyebiliyor ve online eğitim sayesinde kendi öğrenme hızlarında eğitime katılabiliyor. Aynı zamanda teknolojinin eğitime olan yararları ile nitelikli eğitim, çevrim içi şekilde herkese kolayca ulaşabiliyor. Böylece bireyler kendilerini istedikleri alanda rahatça geliştirebiliyor.

 

 

2. Ticari İşler Kolaylaştı

Artık her şeyin dijitalleşmesi ile birlikte ticari faaliyetler de büyük oranda dijitalleşti. Artık insanlar alışverişlerinin neredeyse tamamını dijital uygulamalar üzerinde gerçekleştiriyor. Hal böyle olunca ticari hacim büyüdü ve ticari işler dijital uygulamalar ile birlikte daha da kolay hale geldi. Artık insanlar kolayca alışveriş yapabiliyor, ticaret ile uğraşan kişiler ise tüm işlerini dijital ortamlarda rahatça halledebiliyor.

3. Bilgiye Ulaşma Hızı Arttı

Artık bir konu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için kütüphaneleri arşınlamaya, kitaplar arasında boğulmaya gerek yok. Arama motorları tüm bilgileri saniyeler içinde bizlere sunuyor. Teknolojinin faydaları arasında belki de en önemlisi bilgiye ulaşma hızı. Saniyeler içinde istediğimiz bilgilere ulaşabiliyor, akademik çalışmaları inceleyebiliyoruz. Burada karşımızda çıkan bir dezavantaj ise bilgi kirliliği. Dijital ortamlardaki bilginin doğruluğu maalesef her zaman garanti değil.

4. Sağlık Sektöründe Gelişme Sağladı

Salgın hastalıklar, genetik hastalıklar, tedavisi bulunmayan kanser türleri… Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık insan ömrü uzadı ve sağlık sektöründe büyük gelişmeler oldu. Artık ameliyat için cerrah ya da doktorlara dahi gerek kalmıyor. Günümüzdeki robotlar basit düzeyde ameliyatlar yapabiliyor veya tıbbi robotlar ameliyatlarda doktorların işlerini bir hayli kolaylaştırıyor. Aynı zamanda sağlık sektöründeki teknolojik gelişmeler ile birçok hastalık daha ortaya dahi çıkmadan önlenebilirken saatler süren ameliyatlar dakikalar içinde bitebiliyor. Teknolojinin faydalarını en çok sağlık sektöründe deneyimliyoruz.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknolojinin zararları şunlardır:

 1. Fiziki iletişim sorunları yaratır
 2. Bedensel sağlığı olumsuz etkiler
 3. Psikolojik problemleri tetikler
 4. Beyni olumsuz etkiler

1. Fiziki İletişim Sorun Yaratır

Teknolojinin zararları arasında belki de en yaygın olan sorun insanlar arasındaki fiziki iletişimin azalmasıdır. Sevdiklerimiz ya da ailemizle bir araya geldiğimizde dahi telefon ve tabletlerden başımızı kaldıramıyor, sosyal medya uygulamalarına hapsoluyoruz. Hal böyle olunca da fiziki iletişimimiz bir hayli azalıyor.

2. Bedensel Sağlığı Olumsuz Etkiler

Saatlerce bilgisayar ya da telefon ekranına bakmak gözleri yorarken tüm günümüzü bilgisayar başında geçirmek de iskelet hastalıklarına önayak oluyor. Teknolojinin zararlarını en çok hissettiğimiz nokta bilgisayar ve telefonlarda geçirdiğimiz zamanlarda hissediyoruz. Saatlerce aynı pozisyonda oturmak ve yine saatlerce bir ekrana bakmak hem vücut sağlığını olumsuz etkiliyor hem de görüşümüzü zaman içinde bozabiliyor.

3. Psikolojik Problemleri Tetikler

Fiziki iletişimimizin az olması, dijital bir dünyada yaşamak, tüm günümüzü bilgisayar başında geçirmek doğrudan psikolojik problemlerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Çünkü insanlar gerçeklik algısını yitiriyor ve hatta “dijital yalnızlık” yaşıyor. Teknolojiyi yaşamımızın merkezine koymak bedensel sağlığımızın yanı sıra ruhsal sağlığımızı da olumsuz etkiliyor.

4. Beyni Olumsuz Etkiler

Teknolojin zararları arasında beynin olumsuz etkilenmesi de var. Dijital bir ortamda tüm işlerimizi yapmak ya da sosyal medya uygulamalarında çok uzun zaman geçirmek, beynin daha az çalışmasına yol açıyor. Daha az düşünen beyin, olumsuz bir şekilde etkileniyor ve zaman içinde unutkanlık ve dalgınlık gibi problemler ortaya çıkıyor.

Teknoloji Nedir?

teknoloji nedir

Teknoloji kelime anlamı olarak bir sanayi dalı ile ilgili yapım tekniklerini, kullanılan araç, ve gereçleri, bunların kullanım şekillerini kapsayan uygulama bilgisi olarak tanımlanır. Teknoloji, Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından kısaca "uygulayım bilimi" olarak ifade edilir.

Teknoloji sanıldığı gibi yalnızca yazılım alanındaki gelişmeleri kapsayan bir ifade değildir, tekerleğin icadından bir mobilyanın geliştirilmesine kadar birçok şey teknoloji kavramı kapsamında ele alınır.  

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?