Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Tasarım Odaklı Düşünme Nedir? Nasıl Uygulanır?

Tasarım Odaklı Düşünme Nedir? Nasıl Uygulanır?


Günümüzde hemen her sektör birbirine bağlı ve biçimsel olarak birbirinden beslenen metodolojilerle yeni çağın getirdiği düzene ayak uydurmaya çalışmaktadır.

Dijitalleşme her kurum için vazgeçilmez olurken, dijital mecralarda ayakta kalma, şirketlerin yeni hedefleri doğrultusunda yeni fikirler ile yaptıkları denemeler, farklı birimler arasında sağlanmaya çalışılan bağlantılar vb. birden fazla farklılık bilinmeyen ya da belirsizliklerle dolu bir çalışma yaşamını da beraberinde getirdi.

1950 ve 1960’lı yıllarda sektörler ayrışmaya başlarken tasarım üzerine yapılan araştırmalar eylem olarak bir tanımlama getirmeye yeterken, günümüzde ‘tasarım nedir?’ sorusu yeniden gündemimizde.

 

Tasarım Odaklı Düşünme

 

Kuram ve yöntemler ışığında, 2020 yılının gereklerine uyumlanmaya çalışan birçok sektör ve firma, teori ve pratik arasındaki farklılıklardan yakınırken, algılar ve mantığın bir arada devreye girdiği tasarımın da boyutları yeniden şekillendirilmekte.

Geleneksel tasarım sürecinde görsel düşünce ve üç boyutlu gözlemler kullanılmaktaydı. Bugün ise AR ve VR teknolojileri ile birlikte tasarımın ilkelerinde yapılan yeni biçimlendirme kavramların değişimini de beraberinde getirmekte.

Öngörülen sonuçlar doğrultusunda yeni bir karar alma, ilişkiler ağı vasıtasıyla yeni bir marka yönetimi gerçekleştirme, belirsizlik içerisinde karar verme gibi birden fazla yöntemin kullanıldığı Tasarım Odaklı Düşünme de işte tam bu noktada devreye giren modern bir yaklaşım.

 

TASARIM ODAKLI DÜŞÜNME NEDİR?

Design Thinking’ adı verilen Tasarım Odaklı Düşünme, gerçek problemlerin tespit edilmesinde, sorunların kalıcı olarak çözülmesinde ve sorunlara birden fazla açıdan yaklaşarak farklı perspektiflerle birden fazla çözüme ulaşma anlamına gelir.

 

Daha önce tecrübe edilmiş ya da yanılgılarla sonuçlanmış deneyimlerden uzaklaşarak problemlere bireysel çözümler oluşturmayı da kolaylaştıran Tasarım Odaklı Düşünme, kendini kanıtlamış olan bir düşünme protokolüdür.

Kavramların Değişimi; yan, paradigmaların oluşturulması notasında değişimi baz alan Tasarım Odaklı Düşünme, Tasarım Pratiğindeki Değişim; yani tasarımcının mevcut durumuna uygun çözümlerle kendini gösterir.

Üretim anlayışında değişimi de beraberinde getiren bu yaklaşım, teknolojik deneyimlerle desteklenir. Belirsizlik zamanlarında karar verme, doğru fiziksel yapı ile fiziksel bileşenleri buluşturma, var olan gerçeklerden gelecekteki muhtemel olasılıklara sıçrama, probleme çözüm üretme ve bilgi tabanlı etkinli ile bütün disiplinlerde pratik bir biçimde kullanılabilir.

Katılım kavramının bizzat kendisinden yola çıkarak hem sektörler arasındaki iş birliğini hem de bizzat sektörün içerisindeki takım çalışmalarını birebir destekleyen Tasarım Odaklı Düşünme, keşiflerin artmasını sağlayarak mevcut durumun iyileştirilmesinde de rol oynar.
Ürün odaklı yaklaşımların ötesine geçen Tasarım Odaklı Düşünme, fikir odaklı yaklaşımların ön plana çıkmasında da etkili olur.

Sezgisel ve algoritmik tarzı ile kişisel ve organizasyonel süreçlerin stratejilerinin belirlenmesini de mümkün kılar. Tasarım Odaklı Düşünme, kanıtlanmış ve tekrarlanabilir bir problem çözme protokolüdür demek yanlış olmaz.

 

TASARIM ODAKLI DÜŞÜNMENİN ADIMLARI NELER?

Tasarım Odaklı Düşünme altı adımdan oluşur. Her bir adım yaşam boyu öğrenme modelinin desteklendiği değişken ve dinamiklerin kurumsal ya da bireysel yaşamda deneyimlenmesini kolaylaştırır.

     Tasarım Odaklı Düşünme Adımları;

    -Empati Kurma,

    -Problemi / İmkânı Tanımlama

    -Fikir Üretme

    -Prototip Oluşturma

    -Mevcut Fikir ya da Prototipleri Test Etme

    -Değerlendirme

Bir metodoloji olarak bu adımlar sıra ile takip edildiğinde sıra dışı deneyimlerin günlük rutinler içerisinde kolayca üretime dönüşmesini de sağlar.

 

Sektörel bazda firmaların yenilikçi fikirlerini cesurca denemelerine de imkan tanıyan Tasarım Odaklı Düşünme, sürecin ‘insan odaklı’ olarak yeniden kurgulanmasını da kolaylaştırır.

Bilinmeyen ya da henüz denenmemiş alanlarda muhtemel imkanları fırsatlara dönüştürmenizi kolaylaştıran Tasarım Odaklı Düşünme, ortaya çıkan ürün ve hizmetlerin kısa sürede test edilmesini de kolaylaştırır.

Her bireyin ihtiyaç duyacağı ürünlerin ortaya çıkarılmasında kullanılan Tasarım Odaklı Düşünme, yenilikçi ve çığır açan fikirlerin hizmete dönüşmesi sürecinde en büyük yardımcınız olur.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?