online-egitimler-bogazici-enstitusu
Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? 2021 Güncel

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? 2021 Güncel


Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? Çok kolay. Sadece burada yazdıklarımızı eksiksiz uygulamanız gerekiyor. Üstelik çok iyi bir gelir seviyesine sahip olabilirsiniz. Ancak hemen belirtelim. Önce kaliteli bir Sosyal Medya Eğitimi şart. Ardından dikkatli içerik planlaması kurgulamak. Hemen sonra sağlam bir strateji ile sosyal medya hesaplarınızı oluşturun. Artık siz de sosyal medyadan para kazanabilirsiniz. Hatta fazlasını da yapmanız mümkün.

Başta facebook – twitter – linkedin – pinterest olmak üzere işte sosyal medyadan para kazanmak için yapmanız gerekenleri detaylı olarak anlatıyor olacağız. Hatta siz bunu tam zamanlı bir iş haline getirebilirsiniz. Hazırsanız başlayalım;

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi Alın

Sosyal Medyadan Nasıl Para Kazanılır? Net cevap: Tabi ki uzmanlık gerektiren her konu gibi önce eğitim alarak. Biliyorsunuz üniversitelerde böyle bir bölüm yok. Olması da şu aşamada bir anlam ifade etmez. Pandemi sebebiyle zaten yüzyüze eğitime ara verildi. Ancak sizin sosyal medyadan para kazanmanız gerekiyor. Bunun içinde mutlaka önce eğitim almalısınız. Neden eğitim? Çünkü profesyonel eğitim almadığınız hiçbir konuda başarılı olamazsınız.

Yüzyüze eğitim kesintiye uğradı. Fakat eğitim kesintiye uğrayacak bir konu değil. Dolayısı ile devreye online eğitim metodu ve online eğitim kurumları giriyor. Online eğitim uzun yıllardır var. Ancak özellikle günümüzde altın çağını yaşıyor gibi. Hemen bir Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı  için kaydolmanın tam zamanı.

Kaliteli bir Uzaktan Eğitimenstitüsünden alacağınız Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi sizin ateşleyici gücünüz olacak. Eğitim sonrası saygın ve kazançlı bir kariyer yolculuğuna başlayabilirsiniz. Kazanç miktarı elbette sizin potansiyeliniz ve performansınızla doğru orantılı olacaktır.

Herhangi bir şirkette iyi bir maaşla Sosyal Medya Uzmanı olarak göreve başlayabilirsiniz. Ya da serbest çalışan bir Sosyal Medya Danışmanı olabilirsiniz. Tabi bu durumda yine göstereceğiniz kaliteli iş yönetim süreci ve başarılı çalışmalarla kazancınız çok iyi seviyelerde olacaktır.

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitim Tavsiyesi

Boğaziçi Enstitüsü Türkiye‘nin önde gelen Uzaktan Eğitim enstitülerinden biri. Yıllardır çok sayıda öğrenci mezun etti. Etmeye de devam ediyor. Çünkü her geçen gün öğrencilerine yenileri ekleniyor. Eğitimler alanında uzman eğitmenler tarafından hazırlanıyor. Dolayısıyla Boğaziçi Enstitüsünden alacağınız Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi sektöre donanımlı olarak girmenizi sağlayacaktır. Bu eğitimle başarılı bir kariyer yolculuğuna ilk adımınızı atmış olacaksınız. Konu ile ilgili iki sertifika programını aşağıda veriyoruz. Detaylı olarak inceleyip kaydınızı gerçekleştirebilirsiniz.

»  Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı

»  Dijital ve Sosyal Medya Pazarlama Yönetimi Sertifika Programı

Eğitimi başarı ile bitirdiğinizde size;

 • Boğaziçi Enstitüsü – Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikası
 • Üniversite onaylı eğitim bitirme sertifikası
 • Uluslararası geçerliliği olan sertifika

Sertifikaları verilecek. Donanımlı bir uzman olmanızın yanında bu sertifikalar öz geçmişinizde üst düzey bir farkındalık anlamına gelecek. Eğitim aşaması tamam. Başlangıcı yaptınız. Şimdi yazacaklarımızı daha iyi anlayacaksınız. Ancak unutmayın ki konu hakkında uzman olursanız kazanç sağlayabilirsiniz. Eğitim başlangıcı ile uzmanlığınızı elde ettiniz. Neyi nasıl yapacağınızı biliyorsunuz. Şimdi devam edelim;

Sosyal Medyada Para Kazanmanın 9 Yolu

Sosyal medyada para kazanmak için şu ipuçlarını uygulayın:

1 - Takipçi Kitlenizi Artırın

Sosyal medyada para kazanmak istiyorsunuz. O halde sizi takip eden sadık bir kitleniz olmalı. Bu kitleyi nasıl elde edeceğiniz de Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi sırasında size anlatılacak. Bu nedenle önce Sosyal Medya Eğitimi almalısınız. Takipçileriniz için son derece ilgi çekici içerikler oluşturun. Paylaşımlarınız onlara gerçekten fayda sağlamalı. Bu tür bir kitle elde ettikten sonra artık işiniz daha kolay.

2 - Dijital Becerilerinizi Keşfedin

Ne tür dijital becerileriniz var? Bunları net olarak belirleyin. Sonraki aşama bu beceri ve özelliklerinizi kullanmak. Nasıl? Hedeflediğiniz kitleyi ürün ve hizmetlerinize yönlendirmek için tabi ki. Buradaki önemli nokta hedef kitlenizi ürünlerinizi satın alma konusunda etkileme. Ya da paylaşım yapmaları için. Faydalı buldukları takdirde etkilenecekler. Etkilenince daha çok paylaşım kaçınılmaz. Her defasında artan yüksek etkileşim size daha çok kazanç olarak geri dönecek.  

3 -  Yeniden Pazarlama Kitlesi Oluşturun

İnsanların yalnızca ilgi çekici bir blog gönderisinden sonra yazılarınızı izlemeye devam etmesini bekleyemezsiniz. Bu ciddi bir hata olur. Profesyonel bir içerik stratejisi oluşturmanız gerekiyor. İnsanlar ne tür içeriklerden hoşlanıyor. Hangi konular dikkatleriini çekiyor. Neleri takip ediyorlar. Önce bunları tespit etmelisiniz. Artık paylaşım politikanızı buna göre oluşturabilirsiniz. Bu sizin kitle yakalamanız ve yakaladığınız kitleyi tutmanıza vesile olacaktır.

Mevcut hedef kitlenize yeniden pazarlama yapmak, onlarla daha sağlıklı müşteri ilişkileri kurmanızı sağlayacak. Sadık, aynı zamanda sürekli artan kaliteli bir takipçi kitleniz oluşacaktır. Bu çalışmalar ile çok daha başarılı geri dönüşler aldığınızı gözlemleyeceksiniz.

4 - Bir Facebook Grubu Oluşturun

Facebook grupları son birkaç ayda hızla artmaya başladı. Grupların ne amaçla kullanıldığını biliyorsunuz. Hedef daha çok kişiye ulaşabilmek. İster ürün satın. İster dijital hizmetlerinizi pazarlayın ya da reklam geliri elde edin. Facebook grupları son derece etkili alanlar. Grubunuz aynı zamanda ideal hedef kitlenizle samimi bağlantılar kurmanıza da vesile olur. Bu nedenle grubunuzu oradaki insanlar için çekici hale getirin. Adeta ansiklopedik bir kaynak gibi. Yüksek üye sayılı kaliteli bir Facebook grubu size çok yüksek gelir sağlayacaktır. 

5 - Doğrudan Satış Yapabilirsiniz

Ürünlerinizi satın almakla ilgilenen kişilerle bağlantı kurmanın en iyi yolu sosyal medyadır. Bunu zaten biliyorsunuz. Ancak şimdi bu bilgiyi daha iyi kullanmaya da başlayacaksınız. Bir sayfa, grup ya da profil. Hangisini oluşturuyorsanız son derece kaliteli olmasına özen gösterin. Profil resmi, kapak fotoğrafı ve işletmeniz hakkında tüm detaylar. Tamamı eksiksiz olarak oluşturduğunuz platformda yer almalı. Bundan sonraki aşama ürünlerinizi doğrudan potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkarmak olacak. Aldığınız Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi ile neyi nasıl yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Öğrendiklerinizi uygulayıp önce hedef kitlenizi tespit edin. Onlara ulaşın. Ve ihtiyaçları olan ürün ya da hizmetle buluşmalarını sağlayın. Hepsi bu. 

6 - Satış Ortaklıklarını Keşfedin

Ürünlerini pazarlamak isteyen markalar bunun için çoğu zaman bazı işletmelere sponsor olur. Tıpkı Amazon'un yaptığı gibi ürünü daha geniş bir pazara tanıtmak amaçlanır. Örneğin, bir çok Facebook grubu markalar tarafından desteklenir. Düzenli ödeme yapılır. Ya da hediye gönderilir. Neden? Çünkü bu tür teknikler daha büyük insan gruplarına ulaşmayı sağlar.

Doğru ve kaliteli ortaklık programını bulmak çok kolay.  Google‘da “satış ortaklığı” ya da “affiliate” yazıp arattığınızda hepsi karşınızda. Firmaların sunduğu ortaklık hizmetine katılmak genelde ücretsizdir. Bazılarında sadece sosyal medya hesaplarınızda kullanacağınız bağlantılar sunulur.

Bu ortaklığı kurmadan önce kendinizi baz alın. Tanıtmak istediğiniz ürünleri kendiniz kullanabilir misiniz? Ölçü bu olmalı. Bu durumda başkalarına da keyifle tavsiye edebilirsiniz. Özgün olun. Çünkü özgünlük kalitenin bir numaralı anahtarıdır. Kaliteden ödün vermeden devam edin. Böylece sosyal medya hesaplarınızı kısa sürede tam zamanlı bir işletmeye dönüştürebilirsiniz.

7 - Güçlü Bir Sosyal Medya Dostluğu Oluşturun

Takipçilerinizi size en çok bağlayan şey kuracağınız samimi ve güçlü sosyal medya dostluğudur. Takipçilerinize kendinizden bahsedin. Onlara şirketinizi nasıl kurduğunuzu anlatın. Detaylara yer verin. Son derece samimi olun. Hangi zorlukları yaşadığınızı paylaşın. Bunları nasıl aştığınızı, şirketinizi nasıl büyüttüğünüzü söyleyin.  

Zaman zaman özel hayatınızdan gizli olmayan kesitler anlatın. Gerçekten fayda sunun. Ancak çok dikkat edin. Gönderileriniz aracılığıyla onlarla konuşmanız, onlarla arkadaşınızmış gibi bağlantı kurmanız çok önemli. Buradaki samimiyet üst düzey olmalı. Sayfanızı ziyaret ettikten sonra mutlu hissederlerse müşteriniz olacaklar. 

8 -  Güncel Kalın ve İlgilenin

Sosyal medya insanlarla etkileşim kurmanın en ideal yoludur. Sizi bu platformlarda ziyaret eden tüm müşteri adaylarınıza mutlaka fayda sunun. Her zaman güncel kalın ve onlarla ilgilenin. Ziyaretçileriniz size bir soru sorarsa son derece nazik bir şekilde cevap vermelisiniz. Hedef potansiyel kitleniz üzerinde harika bir izlenim bırakmak olmalı. İnsanlarla bu şekilde kaliteli bir ilgi seviyesi sağlamak yüksek geri dönüş sağlar. Değer verildiğini hisseden bireyler paylaşımlarınıza puan verir. Tekrar döner. Ürün ve hizmetlerle ilgilenir.

Her zaman güncel kalın. Ürünlerinizin fiyatları size yüzlerce defa sorulabilir. Yorulmadan, sinirlenmeden ve bıkmadan hepsine sabırla cevap verin. Unutmayın, onlar aynı ürünü başka yerde de bulabilir. Dolayısı ile size mecburiyetleri yok. Ancak sizin, ürünlerinizi satın alacak geniş bir kitleye ihtiyacınız var. Bunu sağlamak için insanlara değer verin ve gereken saygıyı mutlaka gösterin.

9 - Güncel Konuları Paylaşın

Satışlarınızı artırmak mı istiyorsunuz? O halde güncel olun. Dünya çapındaki güncel konular hakkında en yeni bilgileri edinin. Tabi bu bilgiler sizde kalmasın. Dikkat çeken, son derece kaliteli, güncel içerikler paylaşın.  

Sosyal medyada trend olan şeyin bir parçası olmak harika bir pazarlama stratejisi olabilir. Bunu asla göz ardı etmeyin. Örneğin, en trend ve güncel hashtaglerle desteklenmiş paylaşımlar yapmanız gibi. Bu tür haber veya etkinlikler işletmenizi o güncelliğin bir parçası haline getirir. İnsanlar sizi tanımaz. Markanızdan habersizdir. Ancak o hashtag içinde mutlaka görürler. Paylaşımınıza tıklayıp gelirler. Ve eğer etkilenirlerse sizi takibe alırlar.

Unutmayın, güncel trend konuları kullanmak son derece etkili. Hatta tahmin ettiğinizden çok daha fazla. Bu davranış sosyal medya sayfalarınızı ziyaret eden, bilgilendirici paylaşımlarınızdan etkilenen, sizi takibe alan insanlar üzerinde olumlu izlenim bırakıyor.

Sonuç

Yazmayı seven insanlar blog yazarak para kazanıyorlar. Bazı insanlar, farklı metodlar kullanıyorlar. Örneğin, bilgilendirici videolar oluşturup YouTube'da yayınlıyor. İyi bir gelir seviyeleri var. Bazıları sadece Facebook‘tan çok fazla gelir elde ediyor. Bunlar sadece küçük örnekler. Yukarıda anlattıklarımızı uygularsanız siz de yapabilirsiniz.

Evet, oldukça zahmetli ve yorucu bir süreç olacak. Ancak sonucu itibariyle yorgunluğunuza da çekeceğiniz zahmete de değecektir. Tam olarak bu makalede anlattığımız şekilde hareket edin. Önce eğitiminizi alın. Ardından bu 9 maddeyi uygulamaya başlayın. Dikkatli, son derece titiz ve sabırlı bir şekilde devam edin. Bir süre sonra elde edeceğiniz sonuçlar sizi çok şaşırtacak.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?