Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gereken 8 Aşama

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gereken 8 Aşama


Özellikle son 10 yıl içinde bizzat gözlemlendiği üzere sosyal medyanın etki oranı ve popülaritesi giderek daha fazla artış gösterdi. Yoğun olarak kullanılan Facebook, İnstagram, Linkedin, Youtube, Tumblr, Twitter ve Pinterest gibi sosyal platformlar insan hayatının adeta bir parçası haline geldi.  Örneğin sadece Facebook platformunda 50 milyonu aşkın ticari sayfa var. Tabi bu sayı her geçen gün katlanarak artıyor.  Araştırmalara göz atalım;

» Facebook kullanıcılarının % 73'ü paylaşımları günde 5 - 6 defa kontrol ediyor.

» İnstagram'a her saat 5 milyondan fazla fotoğraf yükleniyor.

» LinkedIn'de 467 milyon kullanıcı var. Ve 24 dilde ve 200 ülkede yayın yapıyor.

» İnstagram , normal web sitelerinden daha yüksek oranda sipariş alıyor.

» Facebook, e-ticaret trafiği olarak % 1,85 ile en yüksek dönüşüm oranına sahip.

Bu etkinin farkına varan şirketler sosyal medyanın etki gücünü kullanıp potansiyel müşteri hedeflerine ulaşmak için gerekli yatırımları yapmaya başladılar.  İşte tam bu noktada Sosyal Medya Uzmanı gerekliliği adeta zirve yaptıHemen hemen bütün markalar ve onlara danışmanlık sunan reklam ajansları ciddi anlamda sosyal medya uzmanlarına ihtiyaç duymaya başladı.

 

Tercih Edilir Sosyal Medya Uzmanı Olmak

İşte konunun kilit noktası bu aşama. Yani tercih edilen bir Sosyal Medya Uzmanı olmak.  Peki kariyerinizde çok önemli bir basamak sayılan Sosyal Medya Uzmanlığı konusunda bu markalara yada reklam ajanslarına nasıl ulaşıp tercih edilir olacaksınız?  Zira başarılı bir Sosyal Medya Uzmanı olmak için bazı önemli kriterler gerekiyor.  Çünkü Sosyal Medya Uzmanı şirketlerin sosyal medya alanındaki hedeflerine ulaşmaları noktasında uygulanacak yönetim ve stratejilerin belirlenmesinde çok önemli noktada. 

 

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

Sosyal Medya Uzmanları, markaları, ürün ve hizmetleri etkili bir şekilde pazarlamak için geleneksel pazarlama ilkelerini internet teknolojileri ile birleştirip bu alandaki en iyi uygulamaları kullanarak yenilikçi ve etkin çalışmalar yapar. Şöyle ki;

» Bir markanın, ürünün, hizmetlerin yada kişinin görünürlüğünü artırmak için web sitesine yüksek oranda ziyaretçi çeker.

» Sosyal Medya Pazarlaması, sosyal reklamcılık, bağlantı kurma ve sosyal paylaşım gibi stratejileri kullanarak marka, şirket, ürün yada hizmetleri tanıtır.

» Eksiklikleri ve iyileştirme alanlarını belirlemek için sosyal medya analitiğini kullanır.

» Belirlenen hedefe ulaşmak, mevcut kitle demografisini belirlemek ve tabanı büyütmek için yeni stratejiler geliştirir ve ince ayarlamalar yapar.

» Hedef potansiyel kitleler üzerinde etkili ilişkiler geliştirir.

» Potansiyel müşterileri çekmek için kazanılan, ödenen ve sahip olunan medya erişimini içeren birleştirilmiş bir pazarlama yaklaşımı uygular.

» Potansiyel kitlenin sorularını ve sorgularını tatmin edecek şekilde çözümler üretir.

İşte bu aşamada söz konusu çözümleri üretmek, hedeflenen etkiyi sağlamak ve tercih edilir bir Sosyal Medya Uzmanı olmak için yapmanız gerekenleri bu makalede Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gereken 8 Aşama başlığı altında sizler için ele aldık.  Başarılı ve tercih edilir olmak için bu aşamaları mutlaka geçmeniz gerekiyor. Birlikte inceleyelim;

 

Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Gereken 8 Aşama

 

1- Sosyal Medyayı Çok İyi Tanıyın

Bu ilk şart. Zira net olarak tanımadığınız bir kavram yada platformun uzmanlığını yapamazsınız.  Dünyaca ünlü ve popüler sosyal medya bloglarında yapılan tartışma ve blog yazılarını okuyun.  E bültenlerine kaydolun ve size bu kanallardan gelen mailleri düzenli olarak okuyun. Bilmediğiniz yönlerini kavramaya tam olarak neyle karşı karşıya olduğunuzu anlamaya çalışın. Sosyal medya platformları hakkındaki tüm bilgileri yine aynı platformların bizzat kendi sitelerinde bulacaksınız. Bu kaynakları okuyun. İşte dünya çapında önde giden belirli sosyal medya platformlarının blogları;

» Facebook Pazarlama Blogu   >> facebook.com/business/resource

» LinkedIn Pazarlama Blogu    >> linkedin.com/marketing-solutions/blog

» Twitter Pazarlama Blogu      >> blog.twitter.com/en_us.html

» Instagram Pazarlama Blogu >> business.instagram.com

» Pinterest Pazarlama Blogu   >> business.pinterest.com/tr

 

2 - Sosyal Medya İle İlgili Konferanslara Katılın

Sosyal Medya Pazarlama konferans ve seminerlerine mutlaka katılın.  Konuşmacıları dikkatle dinleyin. Bilmediğiniz konularda araştırma yapmak üzere mutlaka notlarınızı alın. Konuşmaların bitiminde sizde düşüncelerinizi ve deneyimlerinizi paylaşabilmek için birkaç konuşma imkânı elde etmeye çalışın ve katılımcılarla sohbet ortamı oluşturun. Bunu yapanın siz olması sosyal medyaya karşı zihninizdeki tüm duvarları yıkacaktır. Kısaca orada konuşmak, sohbetlere katılmak kendinizi Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı olarak belirlemenize ciddi anlamda yardımcı olacak bir etkileşim. Bunu mutlaka uygulayın.

 

3 - Kreatif Yönünüzü Geliştirmeye Çalışın

Başarılı ve kaliteli bir iletişimden söz edebilmek istiyorsak o halde gerçekten kreatif içerikler sunmamız gerektiğini belirtelim. Bu kural sosyal medya için de geçerli. Kreatif olmak belki kişiye özel bir yetenek ancak yeteneğiniz yoksa bile belli bir seviyeye getirebilmek için mutlaka düzenli kitap okumalı,  kaliteli sinema filmleri izlemeli sosyal medya ile ilgili örnek olayları bizzat gözlemlemelisiniz. Eğer kreatif yeteneğiniz varsa bu yeteneği daha doğru ve verimli kullanabilmeniz için geliştirme çalışmalarını mutlaka yapmalısınız.

Peki geliştirmek için ne yapmalısınız? Örneğin resim yapabilirsiniz. Yada inovasyon makalelerini, bu konuda yazılmış kitapları okuyabilirsiniz. Herhangi bir konuda video çekip montaj düzenleme işlemleri yapabilirsiniz. Yani yenilikçi şeyler üretmek için bir çaba göstermekten bahsediyoruz. Yada kreatif yönü güçlü bir tasarımcı arkadaşınız varsa onunla birlikte grafik çizimleri yapabilir bu konuda ondan destek alabilirsiniz. Bir süre sonra daha iyi olduğunuzu göreceksiniz.

 

4 - Analitik Bakış Açısınızı Geliştirin

Sosyal medya yatırımlarının ortaya çıkan tüm etkileri ölçülebiliyor. Buradan hareketle yaptığınız her bir çalışma doğal olarak data üretiyor. Aslına bakarsanız konumuz datanın üretilmesi değil. Dünya çapında neredeyse her iş alanı artık data üretiyor. Asıl mesele ve sizin üstünde durmanız gereken aşama bu datayı okuyabilmek bu verilerin ışığında gerekli aksiyonu alabilmek. Aksiyon alabilmeniz için de mutlaka analitik bir bakış açısına sahip olmalı, problem çözme yeteneğinizi daha fazla geliştirmelisiniz.

 

5 - Sosyal Medya İle İlgili Blog ve Dergileri Takip Edin

Bu çok önemli bir mekanizma. Sosyal medya alanındaki gelişmeleri, gözden kaçan içerikleri ve ipuçlarını farkedebilmek için en baştan ileri düzeye kadar olan farklı blogları okumanızda çok ciddi fayda var. Bunun için dünya çapında düzenli bir takip başlatabilirsiniz. Böylece sosyal medyaya karşı daha üst düzey bir  hakimiyet alanı sağlamış olacaksınız

Hatta örneğin bu konudaki yabancı bloglara abone olun ve tüm sosyal medya hesaplarınızdan onları takip edin. E bültenlerine kaydolun ve size e posta göndermeleri için izin verin. Bu şekilde sosyal medya adına dünya çapında neler oluyor, yeni ne tür gelişmeler var, bunlara karşı bilgi seviyesi nasıl yükseltilir gibi kilit bilgileri profesyonellerden öğreniyor olacaksınız.  

 

6 - Sosyal Medya Konulu Kitapları Okuyun

Dünya çapında özellikle bu alanın profesyonelleri tarafından yazılmış hatta trend olmuş birçok kitap bulunuyor. Eğer amacınız Sosyal Medya konusunda bir otorite konumuna yükselmekse, bu kitapları mutlaka temin edip okuyun. Böylece derin bir gelişmişlik imkânı elde edeceksiniz.  Sağlam altyapılı bir sosyal medya stratejisi geliştirme metodlarını öğrenmek ve gerek ajanslarda gerekse büyük şirketlerde kariyer için tercih edilir olmak için bu işi profesyonel yapan insanların neler yaptığını nasıl takip ettiğini hangi stratejileri uyguladığını öğrenmek bakış açınızda değişikliklere sebep olacaktır.

 

7 - Sosyal Medya Araçlarını Kullanmayı Öğrenin

Sosyal medya platformlarını sizin için kolaylaştıran ve dünya çapında trend olmuş Sosyal medya araçlarını kullanmayı mutlaka öğrenin. Bu amaçla oluşturulmuş birçok  sosyal medya yönetim ve analiz aracına mevcut.  Örneğin Hootsuite. Bu araçla bütün sosyal medya hesaplarınızı onlarla tek tek uğramak yerine tek bir uygulama üzerinden kolayca yönetebiliyorsunuz.

Yada sosyal medya araçları içinde en çok tercih edilen Buffer. Bu araçla paylaşımlarınızı zamanlayabilir ve sizin belirlediğiniz saatlerde paylaşılmasını sağlayabilirsiniz. Facebook, Twitter, İnstagram, Linkedin ve diğer sosyal medya hesaplarınızı kolayca Buffer ‘a bağlayabilirsiniz.  Mesela Buffer uygulaması size daha kaliteli ve etki uyandıracak paylaşımın nasıl olması gerektiği konusunda üst düzey öneriler sunar. Böylece daha iyi bir sosyal medya stratejileri oluşturabilirsiniz.

İki örnekle vurguladığımız sosyal medya araçları size hem zaman kazandırır hemde daha  verimli ve kaliteli sosyal medya yönetimi imkânı sunar. Onlar sayesinde, paylaşımlarınıza yapılan yorumlara hızlıca cevap verebilir, profesyonel denetim yapabilir, planlı gönderiler oluşturabilir ve daha farklı yenilikçi stratejiler geliştirebilirsiniz. Bu konuda son olarak özellikle şunu belirtelim, dünya çapında kullanılan sosyal medya araçlarının kullanımını bilmeden Sosyal Medya Uzmanı olmak mümkün olmayacaktır.

 

8 - Sosyal Medya Eğitimi Alabilirsiniz

Sosyal medya konusuna kariyer hedefi olarak henüz yeni adım atıyor olabilirsiniz.  Dolayısı ile bu konudaki bilgi seviyeniz basit sosyal medya paylaşımları yapmaktan öteye geçmiyor olabilir. Tabiki problem değil. Artık bundan yıllar öncesinde değiliz. Teknoloji daha üst seviyelerde. Ve dikkat ettiyseniz sosyal medya alanında çok fazla kurs, seminer ve etkinlik düzenleniyor.

Bunların bazıları tamamen ücretsizdiz. Ancak henüz yeni olduğunuz bu alan hakkında başlangıç seviyesinde bilgi edinmek için katılabilir ve belirli bir seviyeye kadar kendinizi geliştirebilirsiniz. Video eğitimleri tercih etmek iyi bir seçenek olacaktır. Ancak şu var ki, siz Sosyal Medya Uzmanı olmak ve bu alanda kariyer yolcuğuna çıkmak istiyorsunuz. O halde size tavsiyemiz başarlı bir uzaktan eğitim kurumu bünyesinde Sertifikalı Sosyal Medya Eğitimi almak.

Böylece yukarıda saydığımız diğer maddeler konusunda da bilgi sahibi olacak, aynı zamanda eğitim sonrası verilecek olan Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikası ile profesyonelliğini tescillemiş olacaksınız.

 

Sosyal Medya Uzmanı Ne Kadar Kazanıyor?

Sosyal Medya Uzmanı Kazançları belli başlı birçok faktöre bağlıdır. Örneğin alınan bir Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikası, bulunduğunuz coğrafi konum, çalışmak istediğiniz şirketin büyüklüğü, genel ekonomik koşullar ve eğer bir şirkete bağlı değilde serbest çalışan bir sosyal medya çalışanı ise uzmanlık seviyesine ve referanslarına bağlıdır.

Dünyanın değişik ülke ve bölgelerindeki Sosyal Medya Uzmanları farklı miktarlarda kazanç sağlayabilir. Ülkemize baktığımızda şirket bünyesinde çalışan bir Sosyal Medya Uzmanı ortalama rakam olarak 3.000 - 4.500 TL arasında maaş aldığını söyleyebiliriz. Ancak tabiki kendi işyerinde şirket şeklinde çalışma yapanların yada freelance Sosyal Medya Uzmanlarının kazançları daha yüksektir.

Yukarıda belirttiğimiz gibi son madde olarak belirtmiş olsakta Sosyal Medya Uzmanı olma yolculuğunuza üst düzey bir Sosyal Medya Kursu ve sonrasında Sosyal Medya Uzmanlık Sertifikası alarak başlayabilirsiniz. Eğer hedefiniz bu konuda çok iyi seviyeye gelmekse, bu kendiniz için yapacağınız en iyi yatırım olacaktır.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}