Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?
2020

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Ne İş Yapar?


İnsanlığın en temel medeniyet unsuru olan iletişim, sözel kültürden yazıya, akabinde de yazılı kültürden dijital ortamlara kadar uzandı.

İnsanlığın temel ifade biçimleri ve medeniyetlerin özünü oluşturan iletişim 1970’li yıllarda yalnızca insana özgü bir kavram olmaktan yavaş yavaş sıyrılmaya başlamıştır.

İnternetin dünya genelinde hızla yayılması her ne kadar milenyumun başlangıcına kadar sürse de, ilk dijital iletişim portallarından itibaren insanlığın dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Teknoloji ve bilişimin her geçen gün yaygınlaştığı günümüzde mobil cihazlar iletişimin temel faktörü olarak kabul edilmektedir.

Sosyal Medya Nedir?

2000’li yılların başında hayatımıza giren mobil cihazların gelişen teknoloji ile birlikte ilerlemesi, masaüstü cihazlarda ilk kez kullanılan chat sayfalarını hızlıca bertaraf etti. Akabinde makine-makine iletişimini günlük hayatımızın bir parçası haline getirdi.

Bugün içeriğini tamamen kullanıcıların oluşturduğu, Facebook’un başı çektiği onlarca iletişim ağı ‘sosyal medya’ olarak adlandırılmaktadır. İletişimin ise temel faktörü sayılmaktadır.

Sosyal medya, tamamen kullanıcıların verilerinden yani paylaşımlarından oluşmakta ve özgünlüğünü de buradan almaktadır.

Kullanıcılarını çevrimiçi etkileşim imkânı sunarak milyarlarca kişiyi tek bir çatı altında toplamayı başaran sosyal medya ağları, kısa sürede kendine has bir üslubu, ticari oluşumları ve farklı meslek gruplarını da beraberinde getirmiştir.

Sosyal Medya Ne İşe Yarar?

Dijital yani çevrimiçi ağların dünya genelinde hızla büyümesi, çeşitli meslek gruplarının ticaret hacmini sanal ortamlara taşımasına olanak sağlamıştır. Dünyanın en çok kazanan firmaları e-ticaret sayfaları olurken, müşteri ilişkileri yönetimi, online itibar yönetimi, mobil pazarlama ve e-marketing vb. birçok alanda insan kaynağı ihtiyacını da doğurmuştur.

Sosyal medyanın etkin kullanımı şirketlerin büyüme hedeflerinin bir parçası olurken, çevrimiçi iletişimde müşteri memnuniyetini sağlayan firmaların en büyük destekçisi Sosyal Medya Uzmanları olmuştur.

Sosyal medya bir kurum ve kuruluş tarafından etkin bir biçimde kullanıldığında;

-Çalışanlar ve üst düzey yöneticiler arasında bir etkileşim oluşturur,

-Yazılı metin ve evrak yükünü azaltarak görsel iletişimi kuvvetlendirir,

-Kurumun bütün personelini aynı hedef doğrultusunda yönlendirir,

-Kurum ya da markanın çalışmaları hakkında anlık geribildirim almasını kolaylaştırır,

-Kurum içi organizasyonun şeffaf ve tarafsız olmasını destekler.

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya platformlarını aktif biçimde kullanarak etkili pazarlama stratejileri oluşturabilen, firma ya da markayı dijital platformda temsil eden, sonuç ve geri dönüşlere ilişkin raporlama ve analizleri ile yeni fikirler üretebilen kişiler Sosyal Medya Uzmanı olarak bilinmektedir.

Burada en önemli klik noktaları, markaların dijital ortamda SEO desteğiyle yükseltilmesidir. Ayrıca mobil pazarlamaya öncülük eden reklam stratejilerinin oluşturulması gelmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi alarak kariyerini bu doğrultuda yönlendiren kişiler öncelikle hizmet sundukları kurum ve kuruluşların sosyal medya aracılığı ile tüketicisine ulaşmasında köprü vazifesi üstlenir.

Sosyal Medya Uzmanı ayrıca;

-Tüm sosyal ağları etkin ve bağlantılı biçimde kullanır,

-Sosyal ağları hizmet sunduğu kurum ya da markanın hedefleri doğrultusunda yönlendirir ve yönetir,

-Dünyadaki trendleri takip ederek yeni reklam formatları oluşturur,

-Düşük bütçeli reklamlar ile geniş kitlelere ulaşır,

-Satış performansına sosyal ağlar aracılığı ile destek olur,

-Düzenli ve organik içerik üretimi ile müşteri bilgilendirmesini sağlar.

-Bu özellikleriyle Sosyal Medya Uzmanı, günümüz organizasyon ağının odak noktasında yer almakta. Bağlı bulunduğu kurum ya da kuruluşun tüm birimleri ile interaktif bir iletişim halinde bulunmaktadır.

Kimler Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi Alabilir?

Orta seviyede bilgisayar ve internet kullanıcısı olan, sosyal ağlar aracılığı ile markasını büyütmek isteyen ve doğru pazarlama yöntemleriyle doğru hedef kitleye hitap etmek isteyen herkes Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi alabilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}