Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?


Teknolojinin gelişmesiyle birlikte pek çok yeni iş alanı ortaya çıkmıştır. Bu iş kolları genel olarak teknoloji ile doğrudan ilişkilidir. Özellikle son yıllarda sosyal ağlarda bulunan işleri takip edecek kişilere olan ihtiyaç artıyor. Bu iş kolunda bulunan açığı kapatmak adına pek çok sosyal medya uzmanı aranıyor. Her işin kendine özgü detayları ve zorlukları bulunuyor. 

Her ne kadar internette yapılan işler daha kolay gibi lanse edilse de sosyal medya ağlarını yönetecek kapasite de olmak ve buna devamlı olarak zaman ayırmak kolay bir şey değildir. Üstelik günün her saati her an ortaya çıkabilecek şeyleri bir sosyal medya uzmanı olmak isteyen kişinin önceden kestirmesi gerekiyor. İyi bir sosyal medya uzmanının görev tanımında bu bilgilerden daha fazlası yer alıyor. Eğer sizde bu iş kollarında ilerlemek ve bir kariyer planlaması yapmak isterseniz bu bilgileri dikkate almanızda fayda vardır.

    sosyal-medya-uzmani-nedir-1

 

Artık yeni dünya sisteminde dijitalleşmenin çok önemli bir yere sahip olması bile ne denli önemli olduğunu bir kere daha gözler önüne seriyor. Hangi iş kolunda olursa olsun, iyi bir eğitim almak sizi her zaman bir adım öne taşıyacak bir etkendir. Ancak ne yazık ki bazı durumlarda iyi bir eğitim almanızın pek bir önemi kalmıyor. Eğer dijital dünyada aranan bir sosyal medyacı olmak istiyorsanız deneyim sizin için ayırt edici olacaktır.

 

    Sosyal Medya Uzmanı Kimdir?

Günümüzdeki meslek dalları git gide çeşitlenerek artıyor. Geçmişte belli başlı meslek dalları önemli ve kıymetli olarak görülürken şu anda bu görüş oldukça farklıdır. Son yıllarda artan dijitalizm sosyal medya platformlarında bilgi ve ilgi sahibi olan donanım sahibi kişilere ihtiyacı arttırıyor. Her ne kadar günümüzde bu denli iş kollarını sadece hobi olarak yapan ve gören kişilerin sayısı fazla olsa da dünyanın birçok ülkesinde bu alanda mesleki eğitim veriliyor.

 

Alanında donanım sahibi olanlar marka sosyal medyalar alanında çalışabilir. Bu alanda daha çok kriz yönetimi yeteneğine sahip olan kişilere ihtiyaç duyuluyor. Bunun nedeni ise bu alanda bilgi sahibi olan kişilerin ne yazık ki yok denilecek kadar az sayıda olmasıdır. Birçok konuda bilgi ve ilgi sahibi olan kişilerin bu iş kolunda daha iyi olduğu biliniyor. Artık teknolojinin hayatın her alanına dahil olduğunun bilincinde olarak bu alanda devamlı olarak çalışıp çabalamanızda fayda vardır.

 

Bu mecrada devamlı olarak gelişmek ve yeniliklere açık olmak son derece sizin adınıza artı bir özellik oluyor. Ayrıca sosyal medya hesaplarını yönetmenizin belli bir çalışma alanı zorunluluğu olmadığı için istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde kolaylıkla çalışarak işinizi layıkıyla yapabilirsiniz. Bazıları bu iş kollarına pek önem vermese de geleceğin bu alanlarda olduğunu unutmamakta fayda vardır.

 

    Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur?

Son zamanlarda sosyal medyada uzman olmak oldukça iyi kazancı olan bir iş kolu olarak belirtiliyor. Aslında bu bilgi oldukça haklılığı fazla olan bir ifadedir. Eğer iyi bir kazanca sahip olmak istiyorsanız ve sosyal medyayla ilgiliyseniz bu iş kolunu ya da buna bağlı işleri mutlaka yakından takip etmenizde fayda vardır. Pek çok kişi bu alanlarda iş sahibi olacağını biliyor fakat sosyal medya uzmanı ne iş yapar? kısmında soru işaretleri bulunuyor. Bu soru işaretlerini aşmanın en kolay yolu bu konuda detaylı bir şekilde araştırma yapmaktan geçiyor. Sizde bunları araştırarak oldukça kısa sürede bilgi edinebilirsiniz.

 

    Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya yeni yeni hayatlarınıza dahil oluyor gibi görünse de aslında yıllardır sosyal hesapları aktif bir şekilde kullanarak bir nevi yaptığınız sosyal medya uzmanlığıdır. Aslında sosyal hesapları yönetmek pekte yabancı olmadığınız bir iş alanı olmasına rağmen bunu meslek haline getirmenin belli başlı incelikleri bulunuyor.

    sosyal-medya-uzmani-ne-is-yapar

Özellikle bu alanda kariyer hedefleyen kişilerin pek çok konuda donanım ve ilgi sahibi olmasında fayda vardır. Bunun nedeni ise bu mecra hem teknoloji hem de iletişim ile iç içe bir şekilde ilerlediği ve Dünyanın her yerinden kişilere aynı anda hizmet verilmeyi hedef aldığı içindir. Bu kadar önemli bir alanda çalışmayı ve devamlı olarak üretmeyi herkes ister. Her ne kadar sosyal medyayı yalnızca bir eğlence ya da paylaşım alanı olarak gören kişilerin sayısı bir hayli fazla olsa da dijital pazarlama alanında çalışmak isteyen pek çok kişi bulunuyor.

 

Üstelik bu işi yaparken belli bir ofis ortamında olmanıza ya da resmi bir giyime bürünmenize de gerek yoktur. Sadece içerik hazırlamanız ve görsel işitsel materyaller hazırlayıp paylaşım yapmanız yeterlidir. Ancak görev tanımınız ne yazık ki sadece bunlarla sınırlı değildir. Ayrıca yönettiğiniz sosyal medya hesabı ya da hesaplarını aktif bir şekilde kullanmanızda fayda vardır. Bunların dışında bir hesabın yöneticisi olduğunuz için karşınızdaki kişilerle kurduğunuz iletişime ve kullandığınız dile son derece özen göstermeniz gerekiyor. Bunun nedeni ise insanlarla daha çok yazılı iletişim kurmanız gerektiğidir.

 

    Sosyal Medya Uzmanında Aranan Kriterler

Hangi iş alanı olursa olsun o iş alanına ait birtakım kriterleri taşımanız gerekiyor. Eğer yapacağınız işle ilgili olmazsanız ya da o alanda herhangi bir yeteneğiniz yoksa bu sizi oldukça zorlayacağı için veriminiz düşük olur. Ancak bu tür medya ile ilişkili olan iş kollarında en önemli ve olması gereken kriterlerin başında enerjinizin yüksek olması geliyor. Eğer bu alanda yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız kendinize bir şans vermeniz gerekiyor.

 

Ancak nasıl olunur? Sorusuna vereceğiniz net ve bilgi içeriği fazla olan cevaplarınız bulunmalıdır. Bunların dışında iyi bir sosyal medya hesabı yöneticisi olarak grafik tasarım alanında da birtakım temel bilgilere sahip olmanız gerekiyor. Her ne kadar sosyal medyayı farklı bir alan olarak görseniz de grafik okuma ve anlayıp yorumlama ya da tasarım konularında bilgilerinizin olması işinizi kolaylaştırabiliyor. Aslında bu iş alanında net bir kritere sahip olmanız orada başarılı olacağınız anlamına gelmiyor. Medya ve iletişim alanındaki bilgi ve tecrübelerinizi aynı zamanda grafik alanıyla pekiştirmeniz gerekiyor.

 

Kısaca ve net bir şekilde ifade etmek gerekirse iyi bir sosyal medyacı ya da bu konuda uzman olmanız için birden fazla iş kolunda deneyime sahip olmanız sizin için artı değer olacaktır. Ancak tüm bunları bu alanda Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi alarak da sağlamanız mümkündür. Ancak bu alanda nereden eğitim alacağınızı bilmiyorsanız kısa bir araştırma yaparak gerekli tüm bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca bir sosyal medya işinde çalışıp gelir elde ederken pazarlama stratejilerinin önemini de kavramış olursunuz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?