Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne Kadar Maaş Alır?

Sosyal Medya Uzmanı Kimdir? Ne Kadar Maaş Alır?


Sosyal medya uzmanlığı ve maaşları hakkında bir çok soru alıyoruz. Bu makalemizde şu sorulara cevap vereceğiz:

 • Sosyal medya nedir?
 • Sosyal medya uzmanı nasıl olunur?
 • Sosyal medya uzmanı ne kadar maaş alır?
 • Sosyal medya uzmanı nasıl olunur?

Sosyal mecralar hakkında birçok bilgiyi sizler için derinlemesine analiz ettik.

Gündelik hayatımızın en önemli iletişim araçlarından biri haline gelen sosyal medya siteleri, aynı zamanda ticari faaliyetlerden doğan her türlü rekabetinde fazlasıyla yaşandığı bir alandır. Bu nedenle bu mecralar üzerinden farklı meslek dalları ortaya çıkmış, insanlara yeni iş kapıları açılmıştır. Sosyal medyanın kullanım alanları dikkate alındığında, ticari kaygılar güden firmaların bu alanlarda pasif olmasının da büyük bir kayıp olacağından bahsetmek mümkündür.

Sosyal Medya Nedir?

Sosyal medya; İnsanların kendi ürettikleri veya hoşlarına giden bir içeriği paylaştıkları, kurumların faaliyetlerinden toplumun genelini haberdar edebildikleri ve işletmelerin rekabet içerisinde hedef kitlelere ulaşabildikleri paylaşım esasına dayalı web siteleridir diyerek, sosyal medya nedir? Sorusunu cevaplandırabiliriz.

Bu tanımlama aslında daha geniş bir şekilde yapılabilirken, sosyal medya sitelerinin genel temasını aktarması açısından kısa tutulmuştur. Günümüzde gelinen noktaya baktığımızda, bu ağların çok daha farklı ve geniş amaçlar için de kullanıldığını rahatlıkla görmekteyiz. Ki bu kapsam, birçok insan için farklı gelir kapılarının ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Bir yandan sosyal medya uzmanları yaptıkları çalışmalarla gelir elde edebilirken, diğer yandan ürün ya da hizmet satışı yapan kişi ya da işletmeler hem rekabet ortamında ayakta kalabilmekte hem karlılık oranlarını artırabilmektedir.  Sosyal medyanın genel faydaları ve sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Nasıl sosyal medya uzmanı olunur? Gibi soruların detaylı cevapları için de, aşağıda ayrıca bilgilendirme yapacağız.

Sosyal Medya Nedir? Boğaziçi Enstitüsü Sertifika Programı

Sosyal Medya Uzmanı Nedir?

Sosyal medya uzmanı; Sosyal medya siteleri üzerinde belirli bir kitleye hitap eden ya da etmek isteyen kişilerin kişisel profil, sayfa ve reklam çalışmaları ile etkili sonuçlar alabilen ve bu alanlarda uzmanlaşmış kişilerdir.

Maliyet dengesini en verimli şekilde ayarlayan sosyal medya yönetimi yapan kişiler, daha iyi sonuçların alınmasıyla birlikte rakiplerin önüne geçmek için etkili rol sahibi kimselerdir. Bu şekilde çalıştıkları kişi ya da kuruluşlara kazanç sağlayıp hedeflerine yaklaştırırken, kendileri de verdikleri hizmet karşılığında gelir elde etmektedirler.

Sosyal Medya Uzmanı Ne İş Yapar?

Sosyal medya uzmanları, bu mecralarda ihtiyaç duyulan her alanda aldıkları eğitim ve tecrübeye dayalı birikimleriyle, çalışma yaptıkları kişi, kurum ve kuruluşlar için geri dönüş verimliliğini maksimize etmektedirler. Genel olarak bu değerlendirmeden sonra detaylara inecek olursak, şunlardan bahsetmemiz mümkündür.

Geniş Kitlelere Ulaşmak

Tüm çalışmaların hedefinde bu olsa da, bunu amaçlamak sadece ticari kaygı gütmemektedir. Örneğin sivil toplum örgütleri yani dernekler, vakıflar ve siyasi partilerin kendilerini daha geniş kitlelere tanıtmasında önemli rol oynarlar. Süreklilik arz edecek şekilde yapılan planlama sonrasında, bu kuruluşların daha geniş kitleler tarafından tanınması için kapsamlı bir çalışma yaparlar.

Bu aynı zamanda, ticari hedefleri olan kişi ve işletmeler için de geçerli bir durumdur. Ticari faaliyetlerinizi, hedef kitlenize duyurarak satışlarınızın artmasına imkân verir.

Sosyal Medya Kursu. Boğaziçi Enstitüsü

Orijinal İçerik Üretimi

Sosyal medya uzmanlarının verdikleri hizmetlerde biri de, orijinal içerik üretimi yapmaktır. Anlaşma kapsamında yönetimini yaptıkları hesap ve sayfalardan, düzenli bir şekilde orijinal görseller, videolar ve metin içeriklerin paylaşımını yaparlar. Bu tarz çalışmanın tamamı, anlaşma detaylarına bağlı olarak değişebilmektedir.

Marka Gücünü, Güvenilirliğini ve Bilinirliğini Artırır

Sosyal medya hesap yönetimi yapan kişilerin belki de en önemli faydalarından biri, markanızın gücünü ve bilinirliğini hedef kitlenize iyi bir şekilde aktarmaktır. İnsanların ilgisini çekecek sektörle ilgili paylaşımlar yaparak önce dikkat çekecek uzmanlar, sonrasında ise marka gücünüzün artmasına ve bilinirliğinizin daha geniş kitleye yayılmasına yardımcı olur.

Ayrıca bu paylaşımlar, insanların bilinçaltına yerleşeceği için sonraki karşılaşmalarında, markanıza güven duymalarını sağlayacaktır.

Ürün ve Hizmet Satışını Artırır

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Sorusuna verilebilecek önemli cevaplardan biri de, karlılık oranında artış sağlamasıdır. Günümüz dünyasında sosyal mecralardaki rekabetin, fiziksel dünyaya göre çok daha zor ve fazla olduğunu söyleyebiliriz.

Bu zor rekabet koşullarında, rekabet edilen ortama her anlamda hâkim olmak başarılı olmanın ve rakiplerinizi yakalamak ya da onların önüne geçmenin temel şartıdır. Sosyal medya uzmanı kişiler, bu detaylara tamamıyla hâkim olan kişilerdir. Bu sebeple sosyal medya uzmanı ile çalışarak, büyük bir avantaj elde etmek mümkündür. Ayrıca ücret karşılığında alınan bir hizmet olduğundan, başarı beklemeniz ve bunun için hesap sormanızda mümkündür.

Sosyal medya alanında uzmanlaşmış kişilerden hizmet almak, tüketicinin satın alma eğilimine yönelik stratejileri de satın almak demektir. Uzmanlar belirledikleri özel stratejiler ile tüketicinin satın alma eğilimini artırarak, geri dönüşüm konusunda büyük fırsatlar sunmaktadır.

Hedef Kitle Analizi

Hedef kitlenin kimliğiyle ilgili detaylı analizler yaparak, bu analizlere yönelik çalışmalar yapmak gibi önemli bir hizmette, sosyal medya uzmanlarından alınabilecek hizmetler arasında yer almaktadır. 

Hedef kitlenin doğru olarak belirlenmesi, daha az maliyetle daha verimli sonuç alınması için en gerekli çalışmalardan biridir. Yapılacak çalışmalarla hangi cinsiyet, yaş ve hatta bölgede bulunan insanların bu özelliklerine göre satın alma eğilimlerinin araştırılarak ona göre kampanyalar düzenlenir ve satış odaklı hizmetler verilir.

Hedef Kitleyle Etkileşimde Bulunmak

Sosyal medya siteleri üzerinden markanızla ilgili yapılacak olumsuz yorumların değerlendirilerek düzeltilmesini sağlamak, anlaşma kapsamına göre sosyal medya uzmanları tarafından verilen hizmetlerden biridir. 

Hedef kitlenizin gönderinizle ilgili her türlü etkileşimine yönelik karşı bir etkileşim kurmakta, bu kimseler tarafından verilecek hizmetler arasında yer almaktadır.

Az Maliyetle Daha Yüksek Verim Elde Etmek

Yapılacak çalışmanın esasında, sonuç olarak daha az maliyetle daha nitelikli ve yüksek verim elde etmesi yatmaktadır. Bu nedenle tüm maliyetlerin minimize edilmesi ve buna göre yapılan çalışmadan daha yüksek verim alınması temel hedeftir.

Zaman Tasarrufu Sağlar

Yapılacak çalışmaların önemli yanlarından biri de, önemli ölçüde zaman tasarrufu sağlanmasıdır. Daha az zamanda daha hızlı ve verimli geri dönüşümler almak esastır.

Hesap sahiplerinin yapacakları bireysel çalışmalara nazaran, çok daha kısa sürede sonuç alınabileceği gibi alınacak sonuçlar çok daha verimli olacaktır.

Reklam Yönetimi

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar? Sorusunun önemli cevapları arasında, reklam yönetimi oldukça önemlidir. Sosyal mecraların her türlü ayrıntısına hâkim olan uzmanlar, reklam yönetimi konusunda da oldukça başarılı sonuçların elde edilmesini sağlayabilir.

Reklam yönetiminde sadece reklamın takibi değil, baştan sona reklam yönetiminin yapılması gerekir. Burada hedef kitlenin doğru belirlenmesi, reklam maliyetlerini en aza indirdiği gibi aynı zamanda doğru kitleye hitap edilmesi nedeniyle, ürün veya hizmet satışının daha fazla olmasına olanak tanımaktadır.

Ayrıca reklam kampanyaları için harcama tutarlarının belirlenmesi de, yine uzmanların yapacağı işler arasındadır. Reklam etkileşim oranlarının en yüksek şekilde olması sağlanırken, reklamların maliyeti de bu şekilde en aza indirilmektedir.

Sosyal Medya Uzmanı Nasıl Olunur? Boğaziçi Enstitüsü

Sosyal Medya Uzmanı ne Kadar Maaş Alıyor?

Sosyal medya uzmanı ne kadar maaş alıyor? Sorusunun cevabı da, yeni meslekler arasında yer alan sosyal medya uzmanlığı ile alakalı en fazla merak edilenlerden biridir. 

Sosyal medya uzmanının kazancı tam olarak belli olmayıp, yapmış olduğu işin durumuna yani anlaşma kapsamına göre değişmektedir. Sosyal medya uzmanı maaşları da, kişinin çalıştığı kuruma ve kuruluşa göre değişiklik gösterebilmektedir.

Ortalama bir aralık verecek olursak, 3.000 ile 4.500 TL arasında maaşları olduğunu söyleyebiliriz. Kendilerine ait bir iş olarak bireysel ya da şirket şeklinde çalışma yapanların kazançlarının, çok daha yüksek olabileceğini de söylemekte yarar vardır.

Sosyal Medya Eğitimini Neden Almalıyım?

Bu soruya verilebilecek cevaplar geniş olsa da, her şeyden önce farklı bir kariyer planlaması yapmak ve geleceğin sayılı meslekleri arasında bulunması buna bir cevap olabilir. Gelecek vaat etmesi nedeniyle, sosyal medya uzmanlığı sertifika programı ile sertifika alarak, hem bu alanda yetkin biri olabilir, hem de bu yetkinliği yazılı bir şekilde belgeleyebilirsiniz.

İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen sertifika belgelerinin Avrupa genelinde de geçerli olması, Avrupa ülkelerinde de sosyal medya uzmanı olarak çalışılmasına fırsat vermektedir.

Alacağınız sosyal medya eğitimi ile birlikte, farklı şirketlerde daha iyi pozisyonlarda görev alabileceğiniz gibi, kendinize ait bir ajans kurarak bu ajans üzerinden de hizmet verebilirsiniz. Sosyal medya yönetimi konusunda bir yetkinlik belgesi olmadan, ciddi boyutlarda hizmet veren önemli firmalarda çalışmak fazla mümkün değildir.

Alacağınız eğitim sizi iş mülakatlarında daha tercih edilebilir kılmakla birlikte, mevcut işinizde terfiler için de daha tercih edilebilir biri olmanıza imkân verecektir. Aynı zamanda maaşınızın daha yüksek olmasına da etki edecek bir belge sahibi olarak, daima bir adım önde olabilirsiniz.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}