Tüm kişisel gelişim eğitimlerinde net 75 TL indirim sizleri bekliyor! Son 4 Gün
Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir? Nasıl Yapılır?


Reklam çeşitleri arasında bulunan sosyal medya reklamcılığı markalarını internet ortamında duyurmak isteyenlerin tercih ettiği reklam türlerindendir. Diğer reklam türlerine göre daha uygun maliyetli ve daha avantajlı olan sosyal medya reklamcılığı özellikle son günlerde çok popülerdir.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

Sosyal medya reklamcılığı sosyal medya platformlarını kapsayan bir reklamcılık türüdür. Bu reklamcılıkta firmalar ya da markalar reklamlarını platformlar aracılığıyla yaparlar. Böylece de daha fazla kitleye ulaşmayı hedeflerler. Geliştirilen reklam stratejilerinin etkisiyle de hedefledikleri kitlelere normal reklam çalışmalarından daha hızlı bir şekilde ulaşabilirler.

Sosyal Medya Reklamlarının Avantajları Nelerdir?

Marka isimlerini duyurmak isteyen firmaların ve ürün satışı yapmak isteyenlerin tercih ettiği reklam türleri arasında sosyal medya reklamcılığı bulunur. Ürün ne kadar fazla kişiye ulaşırsa o kadar talep artacağından dolayı firmalar sosyal medya reklam stratejileri belirleyerek yaptıkları reklamlarla avantaj kazanmaya çalışırlar. Reklam için sosyal medyanın tercih edilmesi kişilere pek çok avantaj sağlar.

Bu avantajlar arasında şunlar vardır;

 • Çok kişiye ulaşma: Sosyal medya reklamları sayesinde markalar isimlerini ve ürünlerini daha çok kişiye kolayca ulaştırırlar. Günümüzde sosyal medya kullanımının yüksek olması kişi sayısının artmasını olumlu yönde etkiler. Reklamların sürekli yayılması ve paylaşılması sayesinde reklamlar hızla yayılır ve bu sayede daha çok kişiye ulaşır.
 • Maliyetinin düşük olması: Sosyal medya reklamlarının maliyeti düşüktür. Bunun için çok fazla harcama yapılmadan milyonlarca kişiye ulaşılabilir.
 • Analiz imkanı: Sosyal medya uygulamaları üzerinde yapılan reklamlar analiz edilebilir. Bu analizler sayesinde firmalar yayınladıkları reklamın izlenme sayısını, beğeni ve takip sayılarını öğrenebilirler.
 • Ülkenin belirlenmesi: Sosyal medya reklamlarının hangi ülke kullanıcılarına hitap edeceği reklam yayınlanırken belirlenir. Bu sayede o ülkenin insanları reklamları izleyerek markaya ilgi gösterebilirler.
 • Hedef kitle imkanı: Ülke yanı sıra sosyal medya reklamı yayınlayan kişiler reklamlarının hangi kitleye hitap edeceğini belirleyebilirler. Hedef kitle imkanı sayesinde reklam erkek, kadın veya çocuk gibi belirlenen kitleler için yayınlanır.
 • Reklam kontrolü: Reklam sahipleri reklamların kontrolünü yapabilirler. Reklamın durdurulmaya başlanması, yayınlanması ve değişiklik yapılması mümkündür.
 • Bu avantajlara ek olarak yayınlanan reklamların çok fazla kişiye ulaşması sayesinde firmalar veya markalar müşteri sayılarında ciddi bir artış yaşayabilirler.

Sosyal Medya Reklam Türleri Nelerdir?

Sosyal medya reklamları reklamın yayınlandığı platformlara bağlı olarak türlere ayrılır. Sosyal medya reklam türleriInstagram, Facebook, Youtube, Linkedin ve Twitter reklamlarıdır. Bu reklam türleri markanın hedef kitlesine, amacına, reklam bütçesine, reklam lokasyonuna ve reklam stratejisine bağlı olarak belirlenir.

Instagram reklamları sosyal medya reklamcılığında en fazla tercih edilen reklamlardandır. Markaya veya ürüne dair video ve görsel paylaşımlarla reklam yapılır. Bu sayede başta takipçilere olmak üzere takipçi adaylarına hitap edilir. Yapılan etiketlendirmelerle o etikete bağlı olarak arama yapan kişiler reklamla karşılaşarak markayı tanıma ve markanın ürününü satın alma işlemi yapabilirler.

Facebook reklamları ise Facebook isimli sosyal medya uygulamasında yayınlanan reklamlar oluyor. Bu reklamlar video ve resim şeklindeki reklamlardır. Yayınlanan reklamlar Facebook kullanıcılarının karşısına çıkarak onların beğenmesini ve reklamı gönderi olarak paylaşmasını sağlar.

Youtube reklamları ise Youtube video izleme platformunda yayınlanan reklamlardır. Bu reklamlar kişiler başka bir video izlerken karşılarına çıkar ve onların ilgisini çeker. Bu sayede de markalar ürünlerini satma ve müşteri sayılarını artırma imkanı elde ederler.

Neden Sosyal Medya Reklamlarını Tercih Etmelisiniz?

Marka adınızı duyurmak ve ürün satışlarını artırmak isteyen kişilerin sosyal medya reklamlarını tercih etmeniz gerekir. Ancak neden sosyal medya reklamlarını tercih etmeniz gerektiğini merak edebilirsiniz.

Reklam projelerinizi gerçekleştirmek için sosyal medyayı tercih etmeniz için en önemli nedenler şunlardır;

 • Sosyal medya reklamlarını tercih ederseniz reklam için yüksek bütçe ayırmanıza gerek kalmaz. Çünkü bu reklamlar diğer reklam türlerine göre uygun fiyatlıdır.
 • Bu reklamları tercih ederseniz hangi kitleye hitap edeceğinizi seçebilirsiniz. Bu sayede yanlış hedef kitleye reklam vererek mağdur olmazsınız.
 • Bu reklamlar sayesinde kısa sürede beğeni, takip ve satın alma gibi geri dönüşler alabilirsiniz.
 • Sosyal medya reklamlarını tercih ederseniz reklamınız 24 saat yayında olur ve insanlar sosyal medyada oldukları her an reklamları görebilirler.
 • Standart reklamlar çok az bir kitleye ve kapsama alanına hitap ederken sosyal medya reklamlarının kapsama alanı oldukça geniştir.
 • Ürünleriniz hakkındaki yenilik ve indirimleri müşterilerinize hızlı bir şekilde duyurabilirsiniz.
 • Sosyal medyaya reklam vererek güvenilirliğinizi artırabilirsiniz. Bu da kişilerin sizin müşteriniz olmalarını sağlar.
 • Reklamlar aracılığıyla müşterilerinizle iletişim oranınız artar.
 • Yayınladığınız reklamlar insanlar tarafından paylaşılacağından reklamlarınızın ücretsiz olarak yayılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunlar dışında marka bilinirliğinizi hızlı bir şekilde artıracağınızdan dolayı sosyal medya reklamlarını tercih etmelisiniz. Bu reklamlarla müşteri aramazsınız reklamınızı gören kişiler zaten müşteriniz olurlar.

Sosyal Medya Reklamcılığı Nasıl Yapılır?

Sosyal medya reklamcılığı yapabilmek için öncelikle iyi bir eğitim alınması gerekmektedir. Boğaziçi Enstitüsünün Dijital ve Sosyal Medya Pazarlama Yönetimi Sertifika Programısayesinde bu alanda kendinizi oldukça geliştirebilirsiniz. Sosyal medya reklamcılığına başlamak için iyi yönetilen ve güçlü hesaplarınız olması gerekir. Instagram hesabınızı nasıl geliştirebileceğinizi anlattığımız Instagram Hesabınızı Geliştirmenin Yolları Nelerdir? adlı yazımızı okuyarak bu konu hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Daha sonra ise yapılacak reklam için bir hedef belirlenmesi gerekir. Hedefin belirlenmesinin ardından sosyal medya reklamcılığının hangi sosyal medya reklam çeşidinin kullanılarak yapılacağı belirlenir. 

Bu çeşitler arasında Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest, Youtube ve LinkedIn yer alır. Bu belirleme ardından da reklamın hazırlanması ve yayınlanması aşaması gerçekleştirilir. Reklamlar ürünlerin görselinin paylaşılması veya ürüne dair videoların hazırlanması şeklinde hazırlanabilir. Ancak bu reklamlarda dikkat edilmesi gereken en önemli şey ürünün gerçek özelliklerinin anlatılmasıdır.

Aksi takdirde yanıltıcı reklamlar kişilerin müşteri kazanmasına değil aksine müşterilerini kaybetmelerine ve güvenilirliliğini yitirmelerine sebep olur. Bunun için reklamlarda ürünlerin resimleri düzgün bir şekilde çekilerek yayınlanmalıdır. Yapılan kampanyalarda da yanıltıcı öğelere yer verilmemelidir.

Ayrıca yapılan reklamlarda yaşanan değişikliklerin güncel olarak reklamlara yansıtılması gerekir. Bunun dışında yapılan sosyal medya reklamcılığında kişilerin ilgilerini çekecek ve markaya yönlendirecek detaylara yer verilmesi gerekir.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?