online-egitimler-bogazici-enstitusu
Sosyal Medya Eğitimi Almanın 9 Faydası

Sosyal Medya Eğitimi Almanın 9 Faydası


Günümüz şirketleri artık klasik iletişim sistemlerini bir kenara bırakarak gruplar halinde hızla dijital medyaya yöneliyor. Geleneksel metodlarla büyümenin gerçekleşmesi şöyle dursun bir adım ileri gitmenin bile zor olduğunu bizzat görüyorlar. Şirketlerin giderek daha fazla sosyal medya kanallarında kendilerini göstermesi bu yüzden.Teknolojik gelişmelere ve güncel değişime ayak uydurmayanlar geride kalmaya aday.

Geride kalmak istemeyen şirketler için tavsiyemiz daha ciddi düşünmeleri yönünde olacak.  Zira artık tüketici deneyimi daha çok artıyor. Online satış yapan mağazalar sürekli hatta katlanarak artarken sizin buna direnmeniz sadece başarısızlık getirecektir. Görüyorsunuz pazarlama artık daha farklı kanallarda çok değişik formatlarda yapılıyor. Kullanıcıların tercihleri %98 oranında sosyal medyayı yoğun şekilde kullanan şirketlerden yana. Sonucu görüyorsunuz. Bu demektir ki sizinde artık Kurumsal yada bireysel bir Sosyal Medya Eğitimi almanızın zamanı geldi.  Sosyal Medya Eğitiminin size yada şirketinize sağlayacağı faydalar karşısında gerçekten şaşıracaksınız. Şimdi Sosyal Medya Eğitimi Almanın 9 Faydası üzerine yoğunlaşalım;    

 

1 - ) Sosyal Medya Yeteneklerinizi Geliştirir

İşleyen demir pas tutmaz” sözü ciddi bir gerçeği gözler önüne seriyor. Demekki geçmiştede birçok konuda zarara sebep olan ertelemeler yaşandı ki bu sözü söylemek zaruri oldu. Zihninizin ve yeteneklerin paslanmasına yol açacak davranışlardan kaçının. Bulduğunuz her müsait zamanda zihin keskinleştirici ve becerilerinizi daha başarılı seviyelere taşıyıcı çalışmalar yapın. İşte tam bu aşamada Sosyal medya zihin çalıştırma ve becerilerinizi daha yukarı seviyelere taşımak için birebir diyebiliriz. Alacağınız bir Sosyal Medya Eğitimi sırasındaki seanslar, zaten bildiğiniz şeylere yeni bir bakış açısı kazandırarak becerilerinizi geliştirir. Zihin değişen bakış açıları sırasında oldukça yüksek bir performans sergiler. Bildiğiniz şeylerin haricinde yeni detaylar öğrenir, işiniz konusunda daha başarılı tanıtım fikirleri üretmeye başlarsınız. Her defasında öğrendiğiniz yeni bir detay size farklı bir beceri olarak geri dönerken zihniniz bu arada sürekli aksiyon halinde müthiş bir ilerleme kaydeder.

 

2 - ) Sosyalleşme ve İşbirliği Özelliği Kazandırır

Sosyal Medya bizzat kendi adındanda anlaşılacağı üzere ciddi anlamda bir sosyalleşme yeteneği ile birlikte işiniz için kullandığınızda aynı zamanda kaliteli işbirliği ilişkileride kazandıracaktır. Ancak her zaman vurguladığımız gibi Sosyal Medya ‘nın bilmediğiniz birçok özelliğini öğrenmek ve etkili kullanmak için kaliteli bir Sosyal Medya Eğitimi almanız gerekiyor.  Eğitim sonrası sosyal medyadan dünyaya adeta tüm bakış açınız değişecek. Global çapta iş görüşmeleri yaparken, kendinizi kaliteli işbirlikleri üzerine oturtulmuş başarılı ortaklıklar yaparkende bulabilirsiniz. Bütün bunlar Sosyal Medyanın Faydaları  ve Sosyal Medya Eğitimi ‘nin üzerinizdeki başarılı etkileri olarak size gelen geri dönüşlerdir.

 

3 - ) Fikir Bulmanızı ve Ufkunuzun Açılmasını Sağlar

Şirketiniz yada markanızın pazarlama kampanyaları için belirli bir zamandan sonra fikir üretmek zor olabilir. İşe yarayacak yenilikçi fikirler edinmenin en iyi yolu , farklı sektörlerdeki diğer markaların ne yaptığına bakmaktır. Bu tür kilit detayları ancak sosyal medya eğitimi sırasında öğrenirsiniz. Bu eğitimler sırasında çok sayıda vaka çalışması, küresel markaların sosyal medyayı nasıl kullandığına dair analiz ve örnekler gösterilir. Birbiri ile iç içe geçmiş bütün bu süreçler ufkunuzu açar ve yepyeni fikirler üzerinde düşündüğünüzü gözlemliyor olursunuz.

 

4 - ) Teknoloji Güncellemelerinden Haberdar Olursunuz

Hiçbir şey yerinde kalmıyor. Sosyal medyada aynı.  Her zaman değişiyor ve sürekli güncelleniyor.  Her defasında mevcut özelliklerine yenileri ekleniyor. Sosyal medya eğitimlerinin bir parçası olmak, gerek reklam ve pazarlamada gerek her alanda oluşan yeni gelişmeler konusunda sizide güncel tutacaktır. Tabiki değişen dünya hakkında haber sitelerinde çok sayıda bilgi var. Ancak  yoğun iş koşuşturmacası sırasında kim vakit bulup gazeteleri takip edecek?

Buna rağmen vaktiniz kısıtlıda olsa değerli bir yatırım olarak kabul edip alacağınız Sosyal Medya Eğitimi sizi teknolojik gelişmeler konusunda sürekli bilgilendirecektir.  Facebook hangi yeni özelliği kazanmış, twitter ‘da farklı neler var, instagramda daha başarılı olmak için hangi yeni uygulamalar kullanılmalı, Dünyada ve Türkiye ‘de teknoloji trendleri ne durumda, bütün bunları yenilenmiş en güncel özellikleri ile işiniz için nasıl kullanırsınız gibi tüm detayları öğrenebileceksiniz. Dahası bütün bu stratejileri işiniz yada markanız  için nasıl kullanabileceğiniz konusunda tavsiyelerde bulunur. Neyi nasıl yapmanız gerektiği konusunda size detaylı bir yol haritası çizer.

 

5 - ) Markanızı Dünya Çapında Tanıtabilmeyi Öğrenirsiniz

İnsanlar, markalarını, ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere tanıtmak için sosyal medya platformlarından faydalanıyor. Ancak en etkili metodu uygulamak ve yüksek geri dönüşümler almak için kaliteli bir Sosyal Medya Eğitimi şart.  Örneğin çoğu kullanıcı facebook piksel özelliğini bilmez ve kullanmaz. Oysa bu uygulama ile marka yada şirketini, ürün yada hizmetlerini çok daha fazla kişiye ulaştırabilmesi mümkün.

Facebook Piksel Facebook ’un kullancılarının hizmetine sunduğu bir JavaScript kodudur aslında. Bu kodla ziyaretçilerinizi adeta adım adım takip edersiniz. Bu sayede reklamlarınızın verimlilik takibini yapabilir, dönüşümlerini izler,  etkili hedefler oluşturarak daha geniş kitlelere ulaşabilirsiniz. Tabi bunu profesyonel olarak kullanabilmek için bireysel olarak yada şirketininiz için kurumsal olarak iyi bir Sosyal Medya Eğitimi gerekiyor.

 

6 - ) Başarılı İletişim Yetenekleri Kazanırsınız

Sosyal Medya Eğitimi size yazarken yada konuşurken kelimeleri daha etkili kullanmanın yollarını, uygulanacak iletişimdeki ses tonunu ve mesajların güçlü bir şekilde nasıl iletileceğini öğretir. Unutmayın dijital dünyada, insanlar yalnızca mesajlarınızı görür. Kişiliğinizi ise, kullandığınız iletişim ses tonuyla anlarlar. Sosyal Medya Eğitimi için kaydolduğunuzda, tüm bu yeteneklerinizi geliştirmenin yollarını ve faydalarını öğreniyor olacaksınız.

 

7 - ) Tüm Sorulara Cevap Verebilirsiniz

Bazen sosyal medyada size mutlaka cevap vermeniz gereken sorular sorulur. Bu belki reklam görselinizde biri tarafından yakalanan ve zaman zaman ortaya çıkan bir hata yada yanlış ayarlanmış ürün fiyatı olabilir. Bunlar örnek. Çok fazla sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda nasıl cevap vereceksiniz? Potansiyel müşterilerinizin yanlış algısını hangi cümlelerle düzeltebileceksiniz?

Sorun herhangi bir şey olabilir. Attığınız bir twit yanlış bir algı uyandırabilir. Panik yok. Bu ve benzeri durumlarla karşılaştığınızda bocalamamak günü zararla kapatmamak mutlaka Sosyal Medya Eğitimi gerekiyor. Böylece artık sosyal medyada her türlü sorunla başa çıkacak seviyeye gelebilirsiniz.

 

8 - )Hataları Azaltıp Çözüme Odaklanırsınız

Sosyal Medya Eğitimleri sırasında adaylar, olası hataların nasıl ortaya çıkabileceği konusunda her zaman kapsamlı olarak eğitilir. Bu hataların dünyanın sonu olmadığı, telafi edilebileceği, hata yaparak hata yapmamanın öğrenileceği, endişe ve panik yapılmaması gerektiği detaylı olarak öğretilir. Özellikle söz konusu hata potansiyel müşteri kitlesi tarafından fark edildiğinde hiç olmamış gibi davranmak yada olabilecek en mantıklı açıklamayı yapıp müşteri kaybı yaşamamak.

Sosyal Medya Dersleri ile, panik yapmadan oluşturacağınız sağlıklı düşünce süreci oluşturmayı, gönderinizin yanlış gidebileceği, bir aksilik olduğunda vereceğiniz tepki ve yapacağınız akılcı açıklamaları net olarak öğreniyor olacaksınız. Böylece hatalarınızı en aza indirebilecek, daha kreatif, etkili ve hedefe yönelik çalışmalar yapabileceksiniz.

 

9 - ) Zamanı Daha Etkili Kullanmayı Öğrenirsiniz

Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi  online sosyalleşme, diğer insanlarla etkileşim kurma, web sitenize trafik yönlendirme, değişik modellerde reklam yayınlama ve karşılıklı sohbet uygulamaları gibi birçok özelliği kapsar.  Siz tüm bu özellikleri Sosyal Medya Dersleri sırasında öğrenirsiniz. Böylece örneğin facebook ‘ta reklam yayınlamak için neyi nasıl yapacağınızı araştırarak öğrenmeye harcadığınız zamanı azaltarak zamandan üst düzey tasarruf etmenizi sağlar.

Unutmayın iyi bir Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifika Programı  markanızı bir sonraki seviyeye taşımanıza ciddi anlamda yardımcı olacaktır. Sosyal medyadan gereken verimi en iyi seviyede almak istiyorsanız bu bir zorunluluk ve akılcı bir yatırım.  Makalemizin son satırlarında birde şu pencereceden bakalım. Bir üniversite öğrencisi, yada herhangi bir firmada herhangi bir pozisyonda çalışan personel olabilirsiniz.  Kendinize yatırım yapmanız her zaman mutlaka karşılığını alacağınız bir işlemdir. Özgeçmişinize ekleyeceğiniz Sosyal  Medya Uzmanı gibi bir özellik, özgeçmişinizin ekinde bulunan Sosyal Medya Uzmanlığı Sertifikası bir sonraki kariyer yolculuğunuz ve maaşınız konusunda sizi oldukça şaşırtan ciddi etkiler oluşturacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?