Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü


Toplumların nasıl bir yönetim ve idare şekliyle yönetildiği ve toplumu oluşturan bireylerin hangi konularda söz sahibi oldukları hakkında daima iyi bir bilgiye sahip olmak oldukça önemlidir. Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü genel olarak bu unsurlar üzerinde çeşitli inceleme ve analizlerin yapıldığı önemli bölümlerden biridir.

Siyasi davranışlar ve siyasi sistemler üzerine çeşitli konuların teorik bakımdan analiz edilmesi ve kamu politikalarının oluşturulması gibi süreçler genel anlamda bu bölümü kapsamaktadır. Devletin ve toplumların karar alma aşamalarında rol oynayan birtakım esas ve usuller vardır. Yasama, yürütme ve yargının yanı sıra sivil toplum örgütleri gibi kuruluşlar karar almada ve yönetimde etkin rol oynarlar.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü bu unsurlara yönelik olarak yönetsel ve siyasal süreçlerin bilimsel bakış açısındaki çalışmalarıyla da ilgilenen bir alandır. Devletlerin, içerisinde bulundukları siyasal sistemde değerlerin ve kaynakların dağılımı ne yönde bunların her birinin incelenmesiyle genel anlamda siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü ilgilenir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü

Devletler ve toplumlar arası ilişkilerin incelendiği ve analiz edildiği bu bölümde siyasal ve yönetimsel konular bilimsel bir çerçevede ele alınır. Günümüzde üniversitelerin oldukça önemli bir bölümü bu konuda gerekli bilgi donanımına sahip bireylerin yetişmesi ve ülke yönetimleri süreçlerinde rol alması için öğrenciler kabul etmektedir.

İktisadi ve idari bilimler fakültesine bağlı olan bu alanda öğrenciler siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünün 4 yıllık lisans eğitim programlarına dahil olarak kayıt olurlar. Öğrenciler bu oldukça önemli bölümde yer alarak birçok konuyla ilgili olarak daha kapsamlı bilgilere erişme şansını elde ederler. Alanında uzman eğitmenlerden alınacak desteklerle öğrenciler siyasi kavramlar ve fikirleri ve bu yöndeki ideolojileri analiz etme fırsatını bulurlar.

Bu konular hakkında araştırmaların yapılmasıyla birlikte bunların yorumlanması kapsamında kendilerine özel bir siyasal bakış açısına sahip olurlar. Üniversitelerin bu ilgili bölümüne dahil olan öğrenciler hukukun temel bilgileri hakkında kazanımlar elde ederek sorunları çözecek ve yönetebilecek bir duruma gelirler.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Maaşları Nedir?

Üniversitelerin çeşitli bölümlerinden mezun olan kişiler için önemli olan hususlardan biri istihdam edildikten sonra ne kadar ücretle işe başlayacakları konusudur. Genel olarak mezun olunan her bir bölüme yönelik olarak öğrenciler belirli bir iş alanına dahil olma şansını elde ederler.

Bu durum siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümü için de geçerlidir. Ancak bu noktada merak edilen konulardan biri maaşların ne yönde ve nasıl bir yapıda olduğu durumudur. Devletlerin çeşitli kurumlarında görev alabilen ve istihdam edilen bu kişiler bazı durumlarda özel sektör alanlarında da kendilerine bir iş bulabilmektedirler.

Hangi iş kolunda bulunulduğuna bağlı olarak bu maaşların genel kapsamda 2500 TL’den başlayarak 6500 TL’ye kadar olabildiği görülmektedir. Eğer çalışılacak olan kurum bir özel sektörse o zaman maaşlar 4000 TL düzeylerine kadar ulaşabilmektedir.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Taban Puanları Nelerdir?

Üniversitelerin siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümlerine giriş yapılabilmesi için o üniversitelere özel taban puanlarının elde edilmesine ihtiyaç vardır. Bu taban puanları genel kapsamda üniversiteden üniversiteye göre değişebilen bir durumdur. Bundan dolayı her bir üniversiteye yönelik olarak ayrı analiz ve incelemelerin yapılmasına gereksinim vardır.

Öğrenciler almış oldukları genel başarı sıralamalarına uygun olarak birtakım üniversitelere kayıt olabilme şansını elde edebilirler. Bu bölüme öğrenci alımları YKS’nin bir ve ikinci oturumları TYT ve AYT puan türlerine bağlı olarak yapılmaktadır.

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünde öğrenim görmek isteyen öğrenciler bu sınavlara yönelik olarak mutlaka istenen düzeylerde bir performans gösterip ilgili puana erişmelidirler. Gerekli şekilde puana ulaşıp bu sınav aşamalarını geçmeyi başaran öğrenciler üniversitelerin ilgili programlarında rahatlıkla dahil olabilirler.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Dersleri Nelerdir?

Siyaset bilimi ve kamu yönetimi dersleri her bakımdan oldukça farklı türde seçeneklerden oluşmaktadır. Bu bölüme giriş yapan öğrenciler hukukun temel kavramları, kamu personeli hukuku, sosyal bilimlerde araştırma yöntemleri, karşılaştırmalı siyasal siyasal sistemler ve Türk idare tarihi derslerini görürler.

Bunların yanı sıra insan hakları ve kamu özgürlükleri, kentleşme ve konut politikaları, kamu yönetiminde çağdaş yaklaşımlar, örgütsel davranış ve Türk siyasal hayatı gibi konular üzerine de dersler alırlar.

Üniversitelerin birçoğu temel açıdan öğrencilerin gelişimlerinin sağlanması adına bu derslerin pek çoğuna benzer şekilde bünyelerinde yer vermeye çalışırlar. Bu dersleri veren ve sorunsuzca geçen öğrenciler bunun neticesinde siyaset bilimi ve kamu yönetimi lisans diplomasını elde etmeye hak kazanırlar.

Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunu Ne İş Yapar?

Üniversitelerin siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezun olan kişiler birçok farklı alanda istihdam edebilme şansına sahip olabilmekteler. Bu kişileri çeşitli türden banka kuruluşlarında görev alabilme şansları vardır.

Yine bunun yanı sıra siyasete girebilir, akademisyenlik veya danışmanlık görevlerinde bulunabilirler. Ayrıca bu kişilerin devlete bağlı kuruluşlarda görev alabilmeler için de gerekli şanslar daima mevcut bulunmaktadır. Devlet memurluğu bu kişiler tarafından oldukça yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Bunun dışında siyasi partilere veya sivil toplum kuruluşları içerisine girerek iş yaşamına yön vermeye çalışan birçok mezun da bulunmaktadır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?