Site Trafiğini Arttıran 5 Strateji

Site Trafiğini Arttıran 5 Strateji


Şirketiniz için yada tamamen kişisel olarak bir blog yada web sitesi oluşturdunuz. Aylar geçti ancak hâla sitenize  5 – 10 kişiden daha fazla ziyaretçi gelmiyorsa sorun büyük.  İnternette yoksunuz demektir. Potansiyel müşterilerinizin varlığınızdan haberi yok. Biliyorsunuz web sitesi için trafik özellikle organik trafik o web sitesini besleyen protein yüklü gıda gibidir. Trafik yoksa web sitenizde hiç bir anlam ifade etmez.  Web sitenizin organik ziyaretçi akışına diğer bir ifadeyle organik trafiğe ihtiyacı var.

Evet ama bunu nasıl yapacaksınız. Potansiyel müşterilerinizin arama motorlarındaki sorgularında karşılarına çıkmak için nasıl bir yol izleyeceksiniz?. Daha net ifadeyle sitenize organik ziyaretçi nasıl çekeceksiniz?. Bu sorularının cevabını elbette bilmiyorsunuz. Bu makalemizde doğru cevapları öğrenmekle kalmayıp uygulama noktasında başarılı olacağınız metodları anlatıyor olacağız. Site Trafiğini Arttıran 5 Strateji  konulu makalemiz tamamen bu amaca yönelik.

Web sitenize yüksek miktarda trafik çekmenin elbette birçok yolu var kuşkusuz.  Bunlar ücretli yada ücretsiz metodlar olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin Google Ads web sitenize kaliteli ve organik trafik çekmek için kullanabileceğiniz ücretli ancak tamamen hedefe yönelik bir uygulama.  Sizin hedefiniz ücretli metodlar değil. Dolayısı ile bu konuda bizim tavsiye edeceğimiz stratejilerde sizi ücret olacak rahatsız edecek metodlar olmayacak. Şimdi bakalım  Site Trafiğini Arttıran 5 Strateji    nedir detaylı olarak ele alalım;

 

Site Trafiğini Arttıran 5 Strateji

1 – ) Sitenizdeki İçeriklerin Videolarını Oluşturun ( Video Pazarlama )

Site Trafiğini Arttıran maddelerden ilki videolar oluşturmak. YouTube’un Google’dan sonra ikinci en büyük arama motoru olduğunu belki biliyorsunuz. Bu doğru. Dünya çapında insanların çoğu youtube ‘da oldukça uzun vakit geçiriyor. Dahası başta google olmak üzere herhangi bir aramada eğer varsa o arama kelimesiyle ilgili video üst sıralarda çıkıyor. Buna mutlaka sizde dikkat etmişsinizdir.

Potansiyel müşterileriniz olan kullanıcılar muhtemelen aramalarında YouTube ‘dan çok defa faydalanıp sunduğunuz hizmetlerle ilgili aramalar yapmaktalar. Dolayısıyla Youtube, Vimeo ve DailyMotion gibi video pazarlama platformlarında mutlaka yer almanız gerekiyor. Unutmayın video, ilgi çekici, görsel bir araçtır. İnsanlar e posta okumaktan, uzun uzadıya yazılmış içeriklerle vakit geçirmekten çoğu zaman sıkılırlar ama video izlemekten hoşlanırlar. Buda video pazarlamayı çok etkili ve önemli bir pazarlama aracı yapar.

Peki Ne tür videolar oluşturmalısınız? Nasıl bir video oluşturursanız potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekip sitenizi ziyaret etmelerini sağlarsınız? Bu sunduğunuz hizmete ve onu ne kadar anlatabildiğinize bağlı. Çok ilgi çekici video içerikler oluşturulabilir. Örneğin, bir fitness salonunuz var. Çok güzel. O halde insanlara basit vücut geliştirme egzersizleri gösteren, bunu detaylı ve uygulamalı bir şekilde anlatan güzel bir video oluşturabilirsiniz.

Video pazarlamayla ilgili önemli noktalar;

» Videonuza İşinizin ne olduğunu ve ne sunduğunuzu, ne tür hizmetler verdiğiniz ne yaptığınızı açıkça gösteren kapsamlı bir yazılı açıklama eklediğinizden emin olun. Bu size hem çok iyi bir backlink hem prestij kazandıracak, aynı zamanda sitenizin SEO yönüne destek olacaktır.

» Videonuzun açıklamasına web sitenizin internet adresini ( URL ) ekleyin.

» Videonuzun harekete geçirici mesajlar içeriyor olmasına dikkat edin.. Videonuzun sonunda, kullanıcıya ne yapması gerektiğini hangi siteye gidip ürün yada hizmete nasıl ulaşması gerektiğini detaylıca anlatın ve sitenizin ürün sayfasının URL sini mutlaka ekleyin.

» Video çekimi sırasında düşük cansız ses tonu kullanmaktan ve eğer sizde kamera karşısındaysanız bir robot gibi hareketsiz, mimiksiz tek düze konuşmaktan kesinlikle kaşının. Zira video içeriğiniz ilgi çekicide olsa monoton ve cansız bir sunum daha başlangıçta izleyiciyi ciddi anlamda sıkacaktır.

 

2 – Mutlaka Blog Network Kurun ve Düzenli Olarak Yazın

Site Trafiğini Arttıran  bir diğer strateji olarak mutlaka en az 10 adet blog oluşturun. Ancak aceleyle ve üstün körü değil tabiki. Her bir blogunuz farklı bir alana hitap etsin ve kullanıcıya gerçekten fayda sunar tarzda içerikler yer alsın.  Unutmayın içerik hâla ve her zaman çok güçlüdür. Öyle kalmayada devam edecektir. Seçeceğiniz etkili kelimeler sizin potansiyel müşterilerinizle buluşmanızı sağlayacaktır. Örneğin teknoloji trendleri hakkındaki düşüncelerinizi paylaşın. Güncel konular üzerine düşüncelerinizi ifade edin. Sektörünüzdeki teknolojilerin en popüler  10 listesini yazın. Unutmayın insanlar listeleri sever. Takip eder.  Bu şekilde en az 20 içeriği olan ayrı ayrı bloglar oluşturun. Ve devam edin. Pratik ve hızlı bir şekilde blog oluşturmak için Blogger çok uygun. Üstelik ücretsiz.

Ziyaretçi kitleniz için alakalı, fayda sunan bilgiler içeren diğer sitelere ve bloglara bağlantı verin.  Web site trafik artışı için ciddi desteğini göreceksiniz. Kaliteli blogların paylaşımlarına sitenize link vererek uzunca ve akılcı yorumlar yapın. Her zaman samimi, açık ve dürüst olun. Düzenli ve disiplinli olarak yazın.

 

3 – ) İçerikleriniz Paylaşılabilir Özellikte Olsun

İçeriğinizin okuyucularınız tarafından beğenilip paylaşılmak istenmesi için ne yapmalısınız?. Tabiki çok faydalı ve yüksek kalitede ihtiyaca yönelik içerikler oluşturmalısınız. İçerik politikanızda oluşturacağınız yepyeni bir dokunuş farklı bir bakış açısı çok ciddi geri dönüşler sağlayacaktır.  Bunu video olarakta yapabilirsiniz. Örneğin Chewbacca Mom videosunu izlediniz mi? Candace Payne isimli bir anne, çok sevdiği oğlu için Star Wars film kahramanı Chewbacca ‘nın maskesini satın aldı.  Bu maskeyi takıp konuyla ilgili kısa bir video çekimi yaptı. Videosu oldukça coşkuluydu. Başarılı bir viral reklam düşünün. Tamda o şekildeydi.

Sonra nemi oldu?  Anne Candace Payne  Söz konusu videosu sayesinde adeta bir internet fenomeni haline geldi. Videosu 10 milyon üzerinde kişi tarafından izleme aldı. Chewbacca maskeleri ülke çapında çok fazla satıldı. Sadece bir video vasıtasıyla.  Bunu hayal edin. Viral yani tamamen doğal olmanız gerekiyor. Bu viral sonuçların hepsinin web sitenize doğru yönlendiğini düşünün. Sonuç umduğunuzdan da şaşırtıcı olacaktır.

 

4 – ) İnternet Harici Hit Çalışmaları Yapın

Klasik bir metoddur ancak farklılık katarsanız oldukça yüksek geri dönüşler alabilirsiniz. Bazen web sitenize ziyaretçi trafiği çekmek için en harika yollardan biri internet harici yollar olabilir. Mesela ilan panolarındaki kaliteli tasarlanmış broşürler. Billboardlar. Gazete ilanları. Posterler. Otobüs durağı reklamları yada  kartvizit dağıtmak, mektup göndermek. Dahası dost sohbetlerinde sitenizi konuşmak, insanlara sitenizin yazılı olduğu kartvizitinizi dağıtmak, yerel bir televizyona katılıp sitenizden projelerinizden bahsetmek. Gazetelere basın bültenleri göndermek,  Bulunduğunuz ilin yerel gazetelerinden biri ile anlaşarak gazete içine afişiniz yerleştirip okuyuculara dağıttırmak. İşte harici çalışmaktan kastımız bu. Pek çok kişi etkisinden habersiz olsada bu çalışma potansiyel ziyaretçilerinizi web sitenize yönlendirmenin en ideal yöntemlerinden biridir

 

5 – ) Ücretsiz Web Seminerleri Düzenleyin

İnsanlar özel etkinliklerden çok hoşlanır. Birde bu etkinlikler ücretsiz olursa çok yüksek geri dönüşler almanız işten bile değil. İlgi duydukları konular hakkında bilgi edinmek herkes için zevklidir. Peki neden var olan bu potansiyeli bir web seminerine çevirmiyorsunuz?.  Yapmanız gereken şey çok basit. Sadece web üzerinde yapılabilecek bir tür seminer düzenleyeceksiniz. Evde veya ofis bilgisayarınızdan bir web kamerası, mikrofon ve izleyicilere bilgisayarınızın ekranını görmenizi sağlayan bir çeşit yazılım kullanarak canlı yayın yapabilirsiniz. Dahası bütün bunlar için teknoloji uzmanı olmanıza veya pahalı teknik ekipmanlara hiç gerek yok. En düşük maliyetlerle  bu işi başarabilirsiniz. Size gerekli olan İyi bir mikrofon. Ancak  tamamen  samimi olun ve yayınınızı izleyenlere fayda sunan bilgiler verin. Ardından web site adresinizi paylaşın izleyicilerinizle.

Web semineriniz için şu araçları kullanabilirsiniz;

* Clickmeeting

* GoToMeeting

* Eztalks

Daha Yüksek Başarı İçin Profesyonel SEO Eğitimi

Site Trafiğini Arttıran stratejiler konusunda burada yazdıklarımızı sadece okumakla kalmayıp ciddi olarak bu makalede belirttiğimiz gibi uyguladığınız takdirde bu 5 madde size oldukça yüksek ziyaretçi akışı sağlayacak. Tabiki web sitenizin ziyaretçi sayısını organik olarak artırmak için çok daha fazla metod var. Dahası zaman içinde sizde kendi tekniklerinizi keşfedebileceksiniz. Fakat az öncede belirttiğimiz gibi bütün bu ve benzeri teknikleri uygulama aşamasında disiplinli sabırlı ve ( çok önemli ) insanlara fayda sunmayı esas alır bir mantıkta olacaksınız. Bu yol haritasına uyduğunuz takdirde ortaya çıkacak netice emin olun sizi gerçekten ciddi anlamda şaşırtacak.  Bütün bunları çok daha komplike, daha bilinçli ve üst düzey yapabilmek için size iyi bir SEO Eğitimi gerekiyor. İstanbul Boğaziçi Enstitüsü bünyesinde profesyonel SEO Uzmanları tarafından sunulacak SEO Eğitimi sizleri bu yönde oldukça yüksek bir seviyeye taşıyor olacak.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?