online-egitimler-bogazici-enstitusu
Site İçi Link İnşası ve 6 Kritik Önemi

Site İçi Link İnşası ve 6 Kritik Önemi


Sitenizde içerik oluştururken diğer içeriklerinize anahtar kelimeler üzerinden dahili bağlantılar göndermek çok önemli bir SEO kriteridir. Bu işlem Site İçi Link İnşası ‘nın ta kendisidir. Dahili bağlantılar vasıtası ile web sitenizdeki mevcut sayfalarla yeni oluşturduğunuz sayfaları anahtar kelime köprüleri ile birbirine bağladığınızda sitenizin sayfa (page authority) değerini artırırsınız. Ayrıca özellikle belirli bir anahtar kelime veya kelime öbeği için arama motoru sıralamalarınızı yükseltmeye çalışıyorsanız bu kriter son derece önemlidir.

İlgi çekici, fayda sunan, kaliteli içerik oluşturmak ve gerek dış kaynaklı gerekse site içi otorite bağlantıları kazanmak başarılı bir SEO stratejisinin temel öğeleridir. Örneğin yeni içerik yayınladığınızda, mümkün olduğunca fazla trafik çekmek istersiniz. Bu makalede, web sitenize daha fazla trafik çekmek ve web sitenizin PA değerini artırmak için dahili bağlantı temelli site içi link inşası stratejinizi oluşturacak çalışmalardan bahsedip genel anlamda Site İçi Link İnşası ve 6 Kritik Önemi  hakkında detaylı açıklamalar yapıyor olacağız.

Daha açık ve anlaşılır olması için Site İçi Link İnşası Nedir sorumuzu bir örnekle açıklayalım. Bir AVM yada şehir hastanesinde yapmanız gereken önemli işleriniz var. Ancak gideceğiniz yönü net olarak bilmiyorsunuz.  Şimdi gitmek istediğiniz yönü bulmak için akıllı yönlendirme kiosku (wayfinding sistemi) önünde bulunduğunuzu düşünün.  

kiosk-sistemleri-ve-link-insaasi-benzerligi

Biliyorsunuz akıllı  yönlendirme sistemleri hastane, AVM gibi devasa büyüklükteki alanlarda insanların bulundukları lokasyondan binanın başka bir alanına örneğin alışveriş yapacağı mağaza, wc, bebek bakım alanı, danışma, atm gibi bölümlere nasıl gidecekleri konusunda sanal bir yol çizerek rehberlik yapan ve hayatı kolaylaştıran yeni nesil teknolojik bir uygulama. İnsanlar bu tür bir teknolojiyi bünyesinde barındıran AVM, hastane ya da benzeri mekanlara daha farklı bir değer verir. Diğerlerine oranla zihinlerinde daha yüksek bir konuma oturtur.

Link İnşaası işlemini şimdi bu bakış açısıyla tekrar yorumlayın. Ziyaretçiniz yazdığınız içeriği okurken bu arada ihtiyaç duyduğu farklı bilgilerle alakalı diğer içeriklerinizi görecek tıklayıp o sayfalarada geçecek. Tabi tıklama ayrı pencerede açıldığı için geçiş web siteniz hiç kapanmadan gerçekleşti. Kullanıcınız içerikten içeriğe geçiş yaptı ve okumaya devam ediyor. Dikkat çekici ve fayda sunan diğer içeriklerinizi nasıl buluyor? Tabiki ustaca oluşturduğunuz link inşası işleminde kullandığınız dahili bağlantılarla. Dahili bağlantılar belirli bir konudaki sayfadan aynı konuya vurgular yapan farklı sayfalara giden köprülerdir. Başka bir deyişle, dahili bağlantılar aynı web sitesindeki sayfaları birbirine bağlar. Arama motorları ile birlikte kullanıcıyada yön gösterir. Bu işlemin web sitenizin hakkımızda sayfası dahil tamamında profesyonel bazda son derece iyi kurgulanması sitenize başta google olmak üzere arama motorları tarafından üst düzey değer verilmesini sağlayacaktır.

Site İçi Link İnşaası web sitenizin sayfalarını ilgili anahtar kelimeler vasıtasıyla birbirine yönlendirip adeta başarılı bir içerik haritası oluşturma işleminin bütünüdür. Örneğin, web sitenizde Sosyal Medya Planlama hakkında yeni bir sayfa oluşturduğunuzu varsayalım. Bu durumda sitenizdeki diğer ilgili sayfalardan o sayfaya dahili bağlantılar ekleyebilirsiniz. Doğru kullanıldığında, dahili bağlantılar arama motoru botlarının yeni içerikleri keşfetmeleri, ziyaretçilerin web sitenizde geçirdikleri zamanı artırmaları ve ilgili sayfalardan oluşan güçlü bir ağ oluşturmaları için size son derece başarılı bir imkân sunar. 

Site içi link inşasıın 6 kritik önemi aşağıda listelenmiştir.

1 - Gezinmeyi Son Derece İyileştirir

Web sitenizde ilgili yönlendirmeler vasıtasıyla sayfadan sayfaya geçiş yani gezinme işleminin gerçekleşmesi, sitenizin genel SEO başarısı üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Kullanıcı dostluğunu, arama motoru sıralamalarını ve dönüşümleri ciddi anlamda etkiler.

Dahili bağlantılar genellikle bir web sitesinin ana gezinmesinde kullanılır. Kullanıcıların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmaları için sitenizde kolayca hareket etmelerine imkân tanır. Ana sayfanızda elbette ziyaretçileri web sitenizdeki en önemli sayfalara yönlendiren bir tür gezinme menüsü vardır.  Web sitenizin ana menüsüne dahili bağlantılar eklemek, sitenizde insanların harcadığı zamanı artırabilir. Bu da Google'a olumlu sinyaller gönderir ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP'ler) sıralamanızı yükseltebilir.

Ayrıca Site İçi Link İnşaası Oluşturmak, web sitesi ziyaretçilerinin web sitenizde ana menüye dahil olmayan sayfalarıda bulmasına yardımcı olur. Örneğin, ana sayfanızdan bağlantı verilen sayfalar, sitenizdeki daha derin olan diğer sayfalara yani eski içeriklerinize dahili bağlantılar içerebilir. Böylece insanların gerek o sırada aradıkları konu ile alakalı bilgileri gerekse diğer dikkat çekici ve fayda sağlayan kaliteli içeriklerinize ulaşmasına yardımcı olur ve web sitenizde geçirdikleri süreyi artırır.

2 - Bir Web Sitesi Hiyerarşisi Oluşturur

Link İnşası sırasında kullandığınız dahili bağlantılar web sitenizde bir bilgi hiyerarşisi oluşturmanızı sağlar.  Örneğin, ana sayfanızdan web sitenizdeki diğer alt kategori sayfalarına bağlantılar ekleyebilirsiniz. Bu sayfalarda sitenizin daha da derin eski sayfalarına bağlanabilir. Geri dönüp eski sayfalarınızdan yeni ve konu ile ilgili sayfalarada yönlendirme yapabilirsiniz. Böylece üst düzey bir site mimarisi oluşturacaksınız.

Bu çalışma web sitenize kolayca birbiri içinde dolaşacakları yapı eklemenizi sağlar. Kullanıcıların sitenizde daha kolay gezinmeleri, ihtiyaç duydukları bilgileri bulmaları noktasında başarılı bir bilgi hiyerarşisi oluşturur. Bu işlemler kullanıcıların yalnızca web sitenizde harcadıkları zamanı artırmakla kalmaz. Aynı zamanda kullanıcı deneyimini iyileştirir. İnsanların daha fazlası için geri gelmesini sağlar.

3 - Sıralama Gücünü Yükseltir.

Dahili bağlantılar, sıralama gücünün web sitesinin tamamına yayılması noktasında da son derece etkilidir. Web sitenizde yeni bir sayfa veya kaynak yayınladıysanız, web sitenizdeki diğer yüksek performanslı sayfalardan o sayfaya dahili bağlantılar ekleyebilirsiniz. Böylece Google bootları yeni içeriği bulur ve dizine ekler.

Daha net ifadeyle, yeni oluşturduğunuz bir içeriğin google tarafından hâla indexlenmediğini farkettiğiniz takdirde konu ile ilgili eski içeriklerden birinden bir bağlantı eklediğinizde indexlenmeyen içeriğiniz dakikalar içinde indexlenecektir.

Neden? Çünkü dahili bağlantı, kendi sıralama gücünü mevcut sayfalardan yeni içeriğe aktarabilir. Organik arama sonuçlarında daha yüksek görünmelerini sağlar. Eski içerikten henüz indexlenmemiş yeni içeriğe link yönlendirmesi yaparak eski sayfanın sıralama gücünü yeni sayfaya aktarmış olduk. Böylece hem kısa sürede indexlendi. Hem de eş zamanda sıralamalarda yükselmeye başladı. Web sitenizin genel SEO değerini artırmak istiyorsanız, bu harika bir stratejidir.

4 - Hemen Çıkma Oranını Düşürür

Web sitenizin hemen çıkma oranı %80 ise, bu, 100 ziyaretçiden 80'inin yalnızca bir sayfayı ziyaret ettikten sonra sitenizden ayrıldığı anlamına gelir.  Hemen çıkma oranı, web sitenizin arama motoru sonuçlarında nasıl sıralandığını belirleyen önemli kriterlerden biridir. Google, daha düşük hemen çıkma oranlarına sahip siteleri daha yüksek kalite olarak görür.

Web sitenizdeki sayfaları Link İnşası Metodu ile birbirine bağlayarak, ziyaretçileri sitenizde daha fazla zaman geçirmeye teşvik edebilir ve sonuç olarak hemen çıkma oranını düşürebilirsiniz. Bu davranış arama motorlarına olumlu sinyaller gönderir ve arama motoru sonuçlarındaki (SERP) sıralamanızı iyileştirmenizi sağlar.

5 - Sayfa Görüntülemelerini Artırır

Dahili bağlantı, hemen çıkma oranını düşürmekle kalmaz, aynı zamanda web sitenizdeki sayfa görüntülemelerini de artırır.  Diğer bir deyişle, dahili bağlantılar, site ziyaretçilerinin yalnızca bir sayfayı görüntüleyip çıkmak yerine sitenizdeki diğer sayfalara gitmesine imkân tanır. Ziyaretçiler web sitenizdeki sayfaları görüntüler. Gördüklerini beğenirlerse, muhtemelen daha fazla içerik görmek isteyecektir. İşte bu aşamada oluşturduğunuz iç bağlantılar beğendikleri benzer içerikleri bulmalarına yardımcı olur. Böylece sayfa görüntülenmeniz artar. Arama motorlarına SERP'lerdeki (arama sonuçları) sıralamanızı artırabilecek olumlu sinyaller gönderilir.

6 - Ziyaretçileriniz Yüksek Dönüşümlü Sayfalara Yönlendirir

Site İçi Link İnşasının Faydaları aşamasında bir başka kritik nokta web sitesi ziyaretçilerini yüksek dönüşüm sağlayan sayfalara yönlendirmek için dahili bağlantıların kullanılabilir olması. Öncelikle, web sitenizdeki hangi sayfaların en çok ziyaretçiyi çektiğini ve hangi sayfaların en yüksek dönüşüm oranlarına sahip olduğunu belirlemek için Google Analytics kullanmanız gerekecektir. Ardından, trafiği en yüksek sayfalarınızdan aynı konularla ilgili, yüksek dönüşümlü sayfalarıza bağlantılar ekleyebilirsiniz. Böylece daha fazla kişinin en yüksek dönüşüm sağlayan sayfalarınızı ziyaret edeceği ve sonuçta şirketiniz için daha fazla satış ve gelir sağlayacağı anlamına gelir.

Sonuç

Google SEO Kriterleri olarak 200'ü aşkın faktörü birbiri ile bağlantılı olarak çok önemli görür ve bunları kullanır.  Bunlardan biride Site İçi Link İnşaası yani Dahili Bağlantı Kriteri ‘dir. Başarılı bir SEO çalışmasından söz etmek için bütün kriterlerle birlikte sitenizde anlamlı ve başarılı bir şekilde kurgulanmış bir Dahili Bağlantı daha geniş ifadeyle Site İçi Link İnşaası yapılmış ve devam ediyor olmalıdır. Aksi halde çok fazla çalıştığınız halde web sitenizde istediğiniz sonuçları yakalayamazsınız. Başlangıçta bir yükseliş ivmesi yakalamış olsanız dahi bir süre sonra düşüşe geçmeniz kaçınılmaz olacaktır. Tabi detayları bilmediğiniz için hatanın nereden kaynaklandığınıda anlamayacak boşuna kendinizi yıpratıyor olacaksınız. Bu sorunları yaşamamak için tavsiyemiz SEO konusunda kendinizi herhangi bir eksiğiniz kalmayacak seviyede eğitmeniz. Bu adımı kaliteli bir SEO Eğitimi alarak aşabilirsiniz. Özellikle dünya genelinde daha çok kullanıcının internete yöneldiği günümüzde alacağınız SEO Uzmanlığı Eğitimi kendiniz için yapacağınız en iyi yatırımlardan biri olacak.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?