Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Site Dışı Seo Nedir? Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Site Dışı Seo Nedir? Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?


Dijital dünyada aktif olarak var olan her sayfa, içeriklerinin daha fazla kullanıcıya ulaşması için oluşturulur ve ilk olarak yalnızca sayfaya özgü oluşturulmuş içerikler ile yayın hayatına başlar. 

Bu içerikler, kullanıcıların faydası doğrultusunda oluşturulmuş olmasına karşın, onlara doğru ve bütünsel bir yöntem takip edilerek ulaştırılamadığında atıl kalır.

Her firma, marka ya da e-ticaret sayfası bu nedenle dünya genelinde milyarlarca kişinin her gün aktif olarak kullandığı Google, Yandex ve Bing gibi arama motorları ile senkronize bir biçimde çalışmalarını sürdürür. 

Bu sayfalarda anahtar kelime ile doğru orantılı olarak üst sıralarda yer almak hem sayfanın bilinirliğini hem de tıklanma hacmini artırır. Tıklanma hacmini ve sayfanın üst sıralarda yer almasını kolaylaştırmak için site içi SEO ne kadar önemliyse, Site Dışı SEO da bir o kadar önem arz eder. 

SİTE DIŞI SEO NEDİR?

Sayfanın, arama motorları sonuçlarında (SERP) üst sıralarda yer alması için içeriklerinize farklı sayfalar tarafından yönlendirilen geri bağlantılar yani backlinkler burada aktif olarak rol oynar. 

Bireysel ya da kurumsal sayfanız dışında farklı sayfalardan içeriklerinize yönlendirilen bu backlinkler sektörel makale, araştırma ya da analiz yazıları olabileceği gibi yine internet üzerinden hizmet veren blog, sosyal medya ağları, sözlük, forum gibi medya kaynakları, haber sayfaları, video platformları da olabilir. Bütün bunların dışında televizyon, radyo, gazete ya da billboard gibi dijital reklam mecraları için hazırlanmış içerikleriniz de arama motorları tarafından sayfanıza yönlendirilen backlinkler olarak indekslenir. 

Alanında otorite sayfalar tarafından içeriklerinize yönlendirilen backlink çalışmaları sayfanızın hem Alexa değerini üst sıralara taşır hem de arama motorlarında, anahtar kelimeler vasıtası ve Site İçi SEO çalışmalarınızın gücü doğrultusunda sizi görünür kılar. 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir sayfanın baclink alması önemli. Fakat arama motorlarının özellikle de Google’ın son yıllarda yaptığı güncellemeye göre backlink almak kadar içeriğinize yönlendirme yapan sayfanın kalitesi de kriterler arasında. 

Farklı bir sayfanın ‘Footer’ alanınan backlink, web sayfalarına fayda da çok zarar getiriken, aynı zamanda Google’ın kara listesine girmesine de neden olabilir. Bu nedenle içeriğin gücü, backlink alınacak sayfanın da kalitesini belirler demek yanlış olmaz. 

Arama motorlarının listelemesinde üst sıralarda yer almak için backlink almak ne kadar önemliyse, bu backlinkleri hizmet sunduğunuz alanda içerik üreten farklı sayfalardan almak da size artı puan kazandırır. 

SİTE DIŞI SEO NASIL YAPILIR?

Site Dışı SEO, ilk olarak bir web sayfasının tüm SEO kurallarına uygun biçimde kurulması ile başlar. Site içerisinde bütün kriterler yerine getirildiğinde, Site Dışı SEO için çalışmaya başlanır. Burada ilk adımı rakip analizi ve hizmet sunulan sektöre ilişkin içerik üreten diğer web sitelerinin doğru analiz edilmesi gerekir. 

Her arama motorunun web sayfalarını indekslemek için kullandığı ‘bot’ları farklı bir yöntem izlemekte. Bu nedenle web sayfasının hemen hepsinde öne çıkabilmesi için Site Dışı SEO önemli rol oynar. Burada, farklı arama motorlarının kriterleri doğrultusunda bir reklam çalışması yürütmek, sayfanın da hızla üst sıralarda yer almasını sağlar. 

Sosyal medya platformlarının aktif ve SEO kurallarına uygun biçimde kullanımı, harita – lokasyon ya da adres defterinde yer almak için site içi bağlantıların düzenlenmesi, sayfanın yetkilendirilmesi, bağlantı sayfasında tercih edilen içeriğin sayfa ile ilişkisinin düzenlenmesi, içerik linkinin bağlantı metninin SEO’ya uygun biçimde düzenlenmesi ve bağlantı sayısı Site Dışı SEO’nun etkili biçimde sonuç vermesi için dikkat edilmesi gerekenler arasında sayılabilir. 

SİTE DIŞI SEO EĞİTİMİ NEDİR?

Domain ve Hosting alımının ardından bir sayfa için ihtiyaç duyulan tüm detayların ilgililerine aktarıldığı SEO Eğitimi, Site İçi SEO Eğitimi ve Site Dışı SEO Eğitimi olarak ikiye ayrılmakta. 

Site Dışı SEO eğitimi, doğru ve güvenilir kaynaklar ile yürütülecek olan backlink faaliyetleri ile birlikte, sayfanın üst sıralarda yer alması için gerekli olan dijital banner çalışmaları da bünyesinde barındırmakta. 

Siz de hemen şimdi Site Dışı SEO Eğitimi alarak, sayfanızı hem global dünyaya tanıtabilir hem de tıklanma hacmini artırabilirsiniz!

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?