Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-01-30T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Site Dışı (Off Page) SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Site Dışı (Off Page) SEO Nedir? Nasıl Yapılır?


Site dışı yani off page olarak da adlandırılan bir sistem sayesinde sitenizin tanıtımlarında dış kaynakların kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Dış kaynaklar her zaman tavsiye ve referanslar sayesinde tanıtım yapmak için geniş alanlar oluşturur. Bundan dolayı da kullanımları son derece fazladır. Linklerin oluşturulması, sosyal medya alanlarının kullanımı, sitenizin tanıtımının yapılması gibi işlemlerin tamamı ve buna benzer şekilde yapılacak olan faaliyetler site dışı SEO anlamına gelir.

Site dışı aramalarda web sitenizin link bağlantıları ile öneri olarak gösterilmesi amaçlanır. Web sitenizde yaptığınız paylaşımlar ile link verirken yapılanların aynı olması uyumlu olduğunuzu ve güven noktasındaki soru işaretlerini ortadan kaldırır. Siteniz güvenli site olarak kabul gördüğünde de arama motorlarında sıralamasının yükselmesi son derece kolay olur. Bunun için site dışı kaynak kullanımı da bu şekilde bir kavramın ortaya çıkmasını sağlar.

Arama Motoru Optimizasyonu (Seo) Nedir?

Geleneksel pazarlamadan gittikçe uzaklaşılan ve artık daha dijitale doğru yol almanın zorunluluk haline geldiği durumlarda SEO kavramı hemen aklınıza gelecektir. Seo arama motorlarında gereken düzenlemelerin yapılması ve buna bağlı olarak da aramalarda daha üst sıralarda olmanız anlamına gelebilir. Tanım oldukça genel ve kolaymış gibi görünse de fazlasıyla uğraşı ve emek gerektirdiğini unutmamak gerekir. SEO hakkında daha detaylı bilgi için Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı SEO Eğitimi: Sertifalı Uzmanlık Programı’na katılabilir veya SEO kategorisindeki blog yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Arama motorlarında bulunmak ve sonuçların en popüler olduğu noktalarda yer almanıza katkıda bulunmak için iyileştirmelerin yapılmasını amaçlamaktır. Hem site içinde hem de site dışında yapılan işlemler sayesinde sıralamalarda üstlerde yer almanız, daha çok ulaşılır olmanız ve tanınmanız mümkün olur. Yapılan çalışmalar sonucunda her geçen gün daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak ve satış hacmine paralel olarak tanıtımı da artırmak gibi amaçlara ulaşılır.

Arama Motoru Optimizasyonunun (Seo) Sitelere Faydası Nedir?

Yapılması oldukça yerine ve gerekli olan bu işlem için faydalı demek yanlış olmayacaktır.

Çünkü bu yolla bir çok amaca ulaşma imkanınız olur:

 • Arama motorlarında ilk 5 kaynak daha çok tercih edildiğinden dolayı sıralama avantajı elde edersiniz,
 • Web sitenizin kullanıcı deneyimlerine şekil vermesinden dolayı güven kazanırsınız,
 • Sosyal anlamda sitenizin tanıtımı yapılır,
 • Rekabet konusunda avantaj sağlar,
 • Web sitenizin geliştirilmesinde öneriler toplamanıza fırsat verir.

Bundan dolayı arama motorlarında yapılan aramalar buradaki sonuçlara güvenilmesine neden olur. Çok fazla aranan ve tıklanan adresler arasında olmanız bile sitenizle alakalı güvenilir olduğunuz sonucuna ulaşılmasında kolaylık olur. Satış hacminizin artması da ticaret açısından fayda elde etmeniz anlamına geleceğinden dolayı SEO konusunda destek almak yerinde olacaktır.

Site Dışı Seo'nun Önemi Nedir?

Sitenizin seo hizmetlerinde dış kaynak kullanmak daha etkili sonuç almanızda yardımcı olacaktır. Backlink çalışmaları olarak da adlandırılan bu işlemlerin düzenli ve olması gerektiği şekilde yapılması önemli hale gelir. Kullanıcıların site dışı seo sayesinde fark ettiği sayısız marka ve site verdır. Yapılan seo çalışmalarının tamamlayıcısı olarak düşünmek ve işlemin dışarıdan yürütülen yönü şeklinde değerlendirmek önemlidir. Sosyal medya alanlarında sitenizin linkine yer vermek de sitenize ulaşım hızını ve sayısını artıracaktır. Ayrıca sektörünüzle alakalı önemli alanları bu konuda kullanmak ve link eklemek de son derece satış desteği sağlayacak bir yoldur.

Site İçi Ve Site Dışı Seo Farkı Nedir?

İkisi arasında var olan farkı anlamak isteyenler için en temel olan açıklama site içi seo nun web sitenizin içinde bulunan kısımları üzerinden çalıştırılmasıdır. Site dışı olanda ise sitenizin dışında bulunan kaynakları kullanarak sitenizin değerine ekleme yapmaktır. Birbirinden farklı olsa da genelde tamamlayıcı özellikleri oldukları inkar edilemeyecek olan çalışmalardır.

Sitenizin güvenli kriterlere uyması için sahip olması gerekenlerin düzenlenmesi, aramalarda uyumlu olması adına yapılanlar site içi çalışmalar iken site dışında yapılan backlink çalışmaları site dışı çalışmalardandır. Ama unutulmaması gereken sitenin farklı bir dış kaynakta tıklanması ve tanınmasına katkı sağlayacak çalışmalar yaparken site içinde yapılan çalışmaların eksik olmasının istenen sonuca götürmeyecek olmasıdır.

Site Dışı Seo Nasıl Yapılır?

Bu konuda profesyonel şekilde çalışmak ve mümkün olan birçok yolu denemek gereklidir. Yapılan çalışmalarda rakip veya sektörle alakalı web sitelerini seçmek en doğru karar olacaktır. Bir gıda firmasının linkini endüstri sayfasında tanıtmak sonuçsuz kalmasına neden olur. Farklı arama motorlarına odaklanmak da sonuç almanızda etkili olur. En büyük olanı Google olsa da diğerlerine de yönelmek gereklidir. Sosyal medya kaynakları ise en sık ve etkin kullanılması önerilen araçlar olmalıdır.

İnsanların her geçen dakika daha çok sosyal medyada vakit geçirdiği ve alışveriş yaptığı verilerle sabit olduğundan bu kanalların tamamına yönelik çalışmaları artırmak doğru strateji olur. Kişisel siteler, dizin ve firma rehberi sayfaları, harita ve konum ekleyen kaynaklar, haber ve tanıtım yapan yerler, sözlük veya yorumları derleyen siteler, video veya makale eklenen sayfalar da bu sayfa dışı seo konusunda yardımcıdır. Bu yerlerde sitenizin tanıtım ve backlink çalışmalarına öncelik vermelisiniz.

Link Oluşturma

Backlink yani bağlantı baloncukları oluşturmak sayfa dışından gelen trafiği yönetmek için oldukça önemlidir. Bunun için sitenin yetkilendirilmesi gereklidir. Yetkili sitelerden gelen linkler daha fazla önemli görülür. Bağlantı sayfasının içeriği ile yayınlandığı sayfanın amacı arasında uyum olmalıdır. Metnin oluşturulmasında çapa metinli bağlantı kullanımı daha iyi sonuç alınmasına imkan tanır. Profesyonel şekilde bir backlink almak için bu hizmeti veren sitelerden hizmet almak daha kesin sonuçlar almanıza neden olur.

Misafir Blogculuğu

Yine bir başka sayfa dışı seo örneği de bloglarda yapılan referanslamadır. Her zaman backlink kullanmak olarak düşünülen kavramla alakalı olarak daha farklı bir kullanım mümkün olur. Misafir yani alanınız dışında bir blog veya kaynakta referans şeklinde sitenizden bahsedilmesi de sitenizin linkine ulaşılmasını ve tıklanmasını sağlayacak basit bir yoldur. Önemli olan yolların tamamını etkin bir şekilde kullanarak istenen amaca çok yönlü olacak şekilde ulaşılmayı amaçlamaktır. Bu sayede sonuçların daha kısa sürede ve uzun etkileri olacak şekilde toplanması da mümkün hale gelecektir.

Sosyal Medya

En etkin sonuçların alındığı alanlar ise sosyal medya platformlarının tamamıdır. Artık dijital pazarlamanın da önde gelen mecralarından olan sosyal medya kaynakları sayfanızın en başarılı şekilde tanıtılması adına gerekli akışı sağlar. Sayısız insanın sosyal medya kullanıyor olması hedef kitlenizin daha çok ilgilendiği zaman dilimlerini bulmanıza ve bu alanlarda linkleme çalışması yapmanıza neden olur. Bunların başında Instagram, Facebook gibi kullanım yoğunluğu olan yerler gelir.

En kısa sürede ve raporlama kanalları ile bile etkilerini toplamak mümkün olacaktır. Birçok etkileşim alanında gerekli olan sosyal medya kaynakları sitelerdeki varlığınızı güçlü kılmak adına kullanılır. Bunun anlamı link eklemek veya aktif şekilde hesaplarınızı yönetmek olacaktır. Hesaplarınızdan sosyal medya yönetimine entegre şekilde elde edilen ipuçlarına göre hareket etmelisiniz. Sonuç alma oranlarınızın yüksek olduğunu yapılan araştırmalardan da görebilirsiniz.

Makale Paylaşımları

Başka sitelerin sayfanızla alakalı içerikleri ve tanıtımları paylaşan makaleler yayınlaması da sayfa dışı seo konusunda destek olacaktır. Sayfaların seçimi ve yapılacak olan paylaşımların hazırlanması da dahil olacak şekilde profesyonel hazırlıklar yapılması ve uygun olan seçimlere yönelmek önerilir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?