online-egitimler-bogazici-enstitusu
Site Analizi İçin Kullanabileceğiniz 6 Ücretsiz SEO Aracı

Site Analizi İçin Kullanabileceğiniz 6 Ücretsiz SEO Aracı


Biliyorsunuz Google belirli periyodlarla düzenli olarak algoritma güncellemeleri yapıyor. Bu güncellemelerdeki amaç google ‘ın artarak devam eden daha başarılı performans sergilemesini sağlamak. Yapılan her güncelleme google arama altyapısına farklı bir özellik ekleyerek kullanıcılara en faydalı ve doğru içeriği sunmayı hedefler. Tabi burada şunu belirtmekte fayda var. Google’ın siteleri değerlendirme ve arama sonuçlarında listeleme sürecinde  belirlemiş olduğu kriterler hiç kimse tarafından %100 bilinmez.  Sadece en yakın tahminlerde bulunulur.

Bununla birlikte her web site sahibi, web sitesinin google tarafında nasıl göründüğünü, sitesine hangi değerlerin atandığını, site hakkında hangi izlenimleri sergilediğini, sıralama faktörleri olarak nelerin önemli olduğunu net olarak bilmek ister. Peki bütün bu bilgileri nasıl elde edeceğiz. Elbette SEO Analiz Araçları  ile.

Analiz araçları vasıtası ile sitenize adeta google ‘ın penceresinden bakar önemli bilgiler edinirsiniz. Web sitenizde nasıl bir aksiyon alacağınızı belirleyende işte bu bilgilerdir. Makalemizin amacı size bu bilgileri sunacak olan SEO Araçları ‘nı tavsiye etmek. Ancak aynı zamanda ekonominizide sarsmadan yapmak istiyoruz bunu. Çok işinize yarayacak 6 ücretsiz SEO aracını sizlere detayları ile açıklıyor olacağız.

6 Ücretsiz SEO Aracı

6 ücretsiz SEO aracı aşağıda detaylı şekilde listelenmiştir.

1 - )  Google Search Console

Sitenizi çok iyi derecede analize tabi tutup birinci elden doğru bilgileri elde edeceğiniz ücretsiz analiz araçlarının başında doğrudan Google hizmeti olan Search Console geliyor. Bu araç, pazarlama uzmanları, SEO ajansları, tasarımcılar, şirket sahipleri ve uygulama geliştiricilerinin yanı sıra kişisel sitelerini bizzat kendileri yöneten insanlar içinde çok değerli bir kaynak. Doğru kullanmayı bildiğiniz takdirde web sitenizin önündeki tüm engelleri kaldırabilirsiniz.

Google Search Console web sitenizin ziyaretçileri hakkında detaylı bilgiler edinmenizi sağlar. Sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiği, hangi kelimelerle ulaştığı, hangi kaynaklardan yönlendirme yapıldığı, sitenizi mobil cihazdan mı yoksa masaüstü bilgisayardan mı daha fazla hit aldığı, hangi sayfaların popüler hangilerinin zayıf olduğu gibi kritik detayları net bilgilerle öğrenmeniz mümkün.

Dahası, düzeltebilmeniz için web sitenizin hatalarını tespit edip detaylı olarak gösteren, periyodik olarak uyarılar yapan, sitenizi mevcut haliyle indexlenmeye tabi tutmak için site haritası göndermenize ve sitenizi başta google olmak üzere arama motoru botlarının sizin belirlediğiniz kriterler eşliğinde tarama yapması için robots.txt dosyası oluşturup göndermenize, zaman zaman kontrol etmenize imkân tanıyan, artı birçok özelliği ile mutlaka kullanılması gereken özel bir uygulama.

Ana konu itibariyle kısa tutmak ideal ancak Google Search Console hakkında kuşkusuz bu kadar bilgi elbette yeterli değil.. Bu konuyu yakında zamanda Resimli ve Detaylı Google Search Console Kullanım Rehberi  başlığı altında inceliyor olacağız.

Check My Links bir Kırık Link Tespit Aracı sitenizde yer alan gerek dahili gerekse harici linklerden hangilerinin kırık hangilerinin  geçersiz olduğunu öğrenmek için en ideal uygulamalardan biri. Check My Links aracı ile sitenizdeki tüm kırık bağlantıları saniyeler içinde bulabilirsiniz. Uygulama Page Modified tarafından bir chrome uzantısı  olarak programlanmış. İndirdiğinizde sağ üst bölümünde yerini alır. Kontrol etmek istediğiniz web sitesi açıkken tıkladığınızda çalışmaya başlar. Sağlıklı linkleri yeşil bozuk linkleri ise kırmızı ile vurgular.

3 - ) Website Grader

Hubspot ’un geliştirdiği Website Grader sitenizin standart SEO gerekliliklerini tespit etmek üzere site analizi gerçekleştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Web sitenize özel olarak site verimliliği, mobil kullanılabilirlik, SEO  ve güvenlik aşamalarından oluşan detaylı bir rapor sunar.

Web site URL’niz ve e posta adresinizi girip Get Your Score butonuna tıkladığınızda site skor bilginizinde içinde olduğu oldukça detaylı bir rapor sunulur. Saniyeler İçinde aldığınız raporda sitenizi SEO açısından nasıl geliştireceğiniz, eksik ve hatalarınızı nasıl gidereceğiniz konusunda bir dizi öneri sunuluyor olacaktır.

4 - ) SEO Report Card

SEO Report Card le sitenizin rakip siteler karşısında ne durumda olduğunu görebilirsiniz. Öncelikli işleminiz bu platforma üye olmak. İstenen bilgileri girip alttaki Create My Report butonuna tıkladığınızda anahtar kelime durum analizini, link building ( gelen bağlantıları ) sitenizin arama motorlarında göstermiş olduğu performansı,  sitenizin yüklenme hızı ve taranabilirlik durumunu, otorite ve güvenilirlik bilgilerini, indexlenen sayfaları içeren raporunuz PDF olarak oluşturulup size sunuluyor.

5 - ) SEO Overview Tool

SEO Overview Tool sadece birkaç saniye içinde gerçek zamanlı ve ücretsiz 47 SEO aracıyla web sitenizin kapsamlı analizini gerçekleştirmenize imkân sağlar. Site URL'nizi ve anahtar kelimenizi ilgili kutucuklara yazıp analizi başlatın.  Web sitenizde tarama işlemi başlayacaktır. Site domain değeri, linkler hakkında detaylı bilgiler, görsel SEO analizi, sosyal medya paylaşımları, site içi SEO durumu, teknik SEO derecelendirmesi, site açılış performansı ve diğer birçok ayrıntıyı size gösterecektir.

Ayrıca elde edilen sonuçlara göre, araç size çözüme yönelik geri bildirimler ve sorunlara karşı uygulanacak aksiyon konusunda önerilerde bulunacaktır.

6 - ) SEO Audit Tool

Ücretsiz Web Sitesi Denetim Aracı SEO Audit Tool  Sitenizdeki SEO hatalarını düzeltmek ve rakiplerinizden bir adım öne geçmek için kullanacağınız ideal ücretsiz bir araç. Web sitenizi 50'den fazla SEO sinyal kriteri için tarar. Site URL adresinizi, anahtar kelime ve e-posta adresinizi girip Şimdi Tara anlamına gelen Scan Now butonuna tıkladığınızda tarama işlemi başlar. Sitenizin hız performansını, başlık ve açıklama metinleri, resimler ( resim boyutu, resim adı, alt etiketi ), sosyal medya paylaşımları, sitenizdeki dahili ve harici bağlantılar ve domain değeri ile birlikte detaylı bir rapor sunar.

Sitenizin performansını ölçmek, SEO eksiklerini ve standardizasyon hatalarını tespit etmek için bu 6 ücretsiz aracı kullanıp çok iyi sonuçlar alabilirsiniz. Yapacağınız analizler sonrası her bir araç size hataları nasıl düzelteceğiniz konusunda gerekli önerileride yapıyor olacak.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?