Şirketinizin Başarısı İçin Etkili Pazarlama Fikirleri
2020

Şirketinizin Başarısı İçin Etkili Pazarlama Fikirleri


Her zaman vurguladığımız üzere Pazarlama, bir işletmenin başarısındaki en etkili faktörlerden biridir.  Bu asla gör ardı edilmemesi gereken bir realite. Başlamayı düşündüğünüz yeni işiniz,  potansiyel müşterileriniz sizinle iletişim kurmaya hazır olduğunuzu söyleyene kadar sadece haritada yalnızca bir nokta olarak kalacak ve bundan kimsenin haberi olmayacaktır.  Bu ne demek?. Kısaca şu demek. Sizden habersiz potansiyel müşterilerinize kendinizi etkin bir şekilde tanıtıncaya kadar onlardan size kesinlikle talep gelmeyecek. Onlara ulaşmanıza ve hedeflerinizi gerçekleştirmenize yardımcı olmak amacıyla hazırladığımız Şirketinizin Başarısı İçin Etkili Pazarlama Fikirleri makalemiz bu konudaki ufkunuzun ciddi anlamda açılmasına vesile olacak

Sosyal Medyanın Etkisini Asla Küçümsemeyin

Özellikle son yıllarda sosyal medyada sürdürülen pazarlama modellerinde adeta patlama yaşanıyor. Bu durum başka hiçbir platformda böyle yoğun olmadı. Sosyal medya her yerde, hayatınızın her köşesinde ve her yaş grubunda karşınıza çıkıyor. Bu nedenle, herhangi bir pazarlama kampanyasının başarılı olabilmesi için sosyal medyaya mutlaka öncelik verilmesi gerekir.

Facebook, Twitter ve İnstagram gibi platformlar, yazdıklarınızı yaymak ve hedef kitlenize ulaşmak için her zamankinden daha önemlidir. Bu, tabiki geleneksel pazarlama kanallarını kullanmayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Her platformda var olmak adına televizyon reklamlarıda verebilirsiniz. Ancak öncelik elbette her zaman sosyal medyada olmalı. Örneğin şirketinizin pazarlama birimi için kaliteli ve kapsamlı Sosyal Medya Uzmanlığı Eğitimi almış bir Sosyal Medya Uzmanı istihdam etmeniz akılcı bir strateji olacaktır. 

Ücretsiz Ürün yada Hizmet Sunmayı Deneyin

Etkili pazarlamada başarının anahtarlarından biride, hedef kitlenizi ürün veya hizmetinizle mutlaka tanıştırmaktır. Satın almayı düşünmeyen potansiyel müşterileriniz için bunu nasıl yapabilirsiniz?. Tabiki ürün yada hizmetlerinizden bir kısmını ücretsiz sunarak.  Zira  çoğu insan değişime yada yeni şeyler satın almaya karşı  oldukça inatçı ve dirençlidir.  Bununla birlikte aynı ürün ücretsiz sunuculunca mutlaka  alacaktır. Ücretsiz hizmetin şirketime ne gibi faydaları olabilir diye düşünebilirsiniz.  Evet ücretsiz şeyler verme fikri ilk başta sıkıntı verici gelebilir. Merak etmeyin bu davranış şirketinizin büyümesi konusunda uzun vadede oldukça etkili bir metod. Dahası, memnun müşterilerden oluşan bir kitle oluşturmaya başlamanın test edilmiş harika bir yoludur. Zira potansiyel müşterilerinize aslında satışını yaptığınız ürünlerle ilgili ilk elden deneyim imkânı veriyorsunuz.  Onlar sunduğunuz ürünü test edecek, beğenip memnun kalacak ve şirketiniz için bizzat kullanıcı deneyimli bir viral reklam çalışanı görevi yapacaklardır.

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Pazarlamaya ne kadar para harcarsanız harcayın eğer hedef kitleniz hakkında net bilginiz yoksa istediğiniz ciroyu elde etmeniz mümkün değil.  Dünya çapında genç yaşlı bütün insanların sizin ürün yada hizmetlerinize ilgi duymasını beklemeyin. Örneğin duyma engelliler için ürettiğiniz üst düzey teknolojik bir işitme cihazı kulaklarında duyma problemi olmayanları asla ilgilendirmeyecektir.  Bu nedenle başarılı sonuç almak istenen pazarlama kampanyalarının seçilmiş bir hedef kitleye ulaşmaya odaklanması gerekir.

Ürün yada hizmetlerinize ihtiyaç duyan doğru kitleye ulaşmak, pazarlama kampanyanıza yatırdığınız paranın karşılığını fazlası ile almak demek. Hedef kitlenizi belirlemeye ne kadar detaylı yaklaşırsanız, yeni ve uzun vadeli olarak sizinle çalışacak müşteriler kazandıracak farklı kampanyalar içinde net gözlem ve deneyim kazanmış olacaksınız. Sürecin sonunda hedeflediğiniz yüksek ciroları kazandığınızı görmek sizi oldukça sevindirecek.

E-posta Pazarlama Kampanyaları Oluşturun

Geçerliliğinin kalmadığını düşünebilirsiniz, ancak e - posta pazarlama hala en güçlü ve verimli pazarlama modellerinde biridir. Aynı zamanda gerçekleştirmesi çok kolaydır. Doğru kitleyi hedefledikten sonra aldığınız geri dönüşler sizi şaşırtabilir. E-posta kampanyaları, maksimum etki için özel olarak tasarlanmış bir bültenle, promosyonlardan, düzenlediğiniz çekiliş ve kampanyalara en yeni ürün ve hizmetlere kadar her şeyi tanıtmanıza imkân tanır.

Tek Kaynaklı Reklam Modellerinden Kaçının

Birçok girişimci, büyük ve çok devasa bir etki oluşturmanın en iyi yolunun büyük televizyon kanallarında, global görüntülü medyada reklâm yayınlatmak olduğunu düşünür. Ancak bu asla doğru değildir. Tek bir pazarlama kanalına 5 – 10 milyon lira  harcamak, aslında şirketiniz için beklemediğiniz yıkıcı sonuçlara sebep olabilir

Çok pahalı bir kampanyaya yatırım yapmak başarılı sonuçları garanti etmez.  Zira bu yeni kurulmuş bir şirketin kaybetmeyi göze alamayacağı önemli bir kaynak israfından başka bir şey olmayacaktır. Bu tür devasa reklâm modelleri yerine küçükten başlamanızı ve hedef kitlenize ulaşmak için yapıcı fikirlere odaklanmanızı öneririz. 3 yaşındaki bir çocuk birden bire 18 yaşına gelmez. Büyüme yavaş ve dengeli gerçekleşir. Her defasında küçük bir adım kadar ileri gidin ve neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenin. Stratejinizi ilerledikçe geliştirin ve genişletin.

Profesyonel SEO Çalışmaları Planlayın

Pazarlama kampanyanızın başarısı sosyal medya ve e-posta aktivitelerinin yanı sıra, Profesyonel SEO Çalışmalarının Önemi asla göz ardı edilemez tabiki.  Çoğu şirket sahibi SEO'yu anlamıyor. Bu oldukça normal. Zira kompleks bir çalışma sisteminden bahsediyoruz. Fakat SEO ‘yu kesinlikle kafa karıştırıcı, hatta korkutucu bulma eğiliminden süratle vazgeçmelisiniz. SEO ‘nun pazarlamadaki tartışmasız etkisini göz ardı etmek stratejik bir davranış olmayacaktır. SEO satış ve pazarlama kampanyalarınızda maksimum sonuç elde etmek için kullanılabileceğiniz oldukça güçlü bir kanaldır. 

Ürünleriniz İçin Video Çekimleri Planlayın

Ürünlerinizin kaliteli video çekimlerine gerek sosyal medya hesaplarınızda gerek web sitenizde  yer vermeniz potansiyel müşterileriniz için farklı bir izlenim oluşturacaktır. Video içerik basit ancak çok güçlü bir pazarlama aracıdır. Hedef kitlenizi çok hızlı bir şekilde büyütebilmek için kullanacağınız etkili bir kanaldır.  Üstelik videolarınızdan herhangi birinin kullanıcılar tarafından beğenilip paylaşıldığını, zincirleme paylaşımlarla viral hale geldiğini düşünün. Bunun satışlarınız üzerindeki etkisi sizi fazlası ile şaşırtacaktır.

Bir google araştırmasına göre, son iki yılda insanların %70‘i  satın alımlarını %52 oranında video izleme sonucu gerçekleştiriyor. Sadece bu sonuç bile video içeriklerin başarılı bir pazarlama kampanyası üzerinde nasıl bir etki oluşturdunun net göstergesi.

Bu videolar başlangıçta şirketinizin, ürün ve hizmetlerinizin potansiyel müşterileriniz nezdinde ilgi uyandırmasını ve merakla size yönelmesini sağlar. Bu süreç büyük çoğunlukla satın alma ile noktalanacaktır. Dolayısı ile mutlaka video içerik oluşturma konusunu pazarlama planınıza dahil etmelisiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}