Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-19T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Sinopsis Nedir?

Sinopsis Nedir?


Sinopsis kelimesi Yunanca’dan gelmektedir ve “çabuk okunan, bir bakışta anlaşılan” anlamına gelmektedir.

Bir senaryonun ilk aşaması olan sinopsis, senaryonun yani izlenecek şeyin özeti olarak yazılır. Sinopsis, senarist için bir yol haritası olduğu gibi senaryoyu daha kolay ve hızlı yazmasını sağlayan yegane şeydir.

Sinopsis Ne Demek?

Sinopsis, senaryodaki öykünün özet hali demektir. Sinopsis yazarken dikkat edilecek birçok husus bulunmaktadır. Bunlardan başlıcası sinopsis ortalama 1 ila 3 sayfadan oluşmalıdır aynı zamanda sinopsis yazarken diyalog ve detaylar belirtilmemelidir. Hikayenin en ham hali yazılır ve ana hatları ile bir özet çıkarılır. Senaryonun tanıtımı için kullanılan sinopsis, genellikle yapımcıların senaryodan önce okuduğu ilk şeydir. 

Sinopsis Nasıl Yazılır?

Sinopsis şu şekilde yazılır:

 • Özet şeklinde yazılır
 • 1 ila 3 sayfa arasında yazılır
 • Geniş zaman dili kullanılarak yazılır
 • Sinopsis yazarken diyaloglar yazılmaz
 • Karakterlerin üç boyutlu özellikleri yazılmaz
 • Yer, zaman gibi senaryo detayları verilmez

 

 

Sinopsis Örnekleri

Sinopsis örnekleri, senaryoların özet hali şeklinde yazılmasıdır. Sinopsis örnekleri ile bir senaryo sinopsinin nasıl yazılacağı kolay bir şekilde anlaşılabilir.

Sinopsis Örneği

Selim; 30 yaşında, Aksoy Hastanesi’nde muhasebe müdürlüğü yapmaktadır. Bir sitede tek başına yaşamaktadır. Çevresinde, komşuları Kenan ve Fikret’ten başka kimse yoktur. Çalıştığı hastanenin sahibi olan emekli Albay Mustafa Aksoy’un baskılarından dolayı yoğun bir iş temposu vardır ve bu yüzden kişisel yaşantısına zaman ayıramaz. Selim’i işe sıkı sıkı bağlı kalmasındaki tek sebep ise aynı hastanede doktor olan Işıl’dır. Selim, Işıl’ı uzun zamandır sevmektedir fakat bir türlü içini ona açamaz. Ne yapacağını, ona nasıl yaklaşacağını bilmemektedir. Bu konuda onun yardımına komşusu Fikret koşar. Fikret; yıllar önce aynı durumu kendinin yaşadığını, izlediği yol sayesinde amacına ulaştığını söyler. Selim’e de aynı yolu izletmek adına, yıllar önce yaptığı şeyleri taktik olarak anlatmaya ve bire bir uygulatmaya başlar.

Selim’in, Işıl konusunda bir de rakibi vardır, hastanenin başhekimi Ali. Başhekim olmanın avantajını sonuna kadar kullanan ve gayet açık bir şekilde Işıl’a ilgisini belli eden Ali, Selim’e göre daha avantajlıdır. Fakat Ali, Işıl’dan beklediği ilgiyi bir türlü göremez.

Diğer yandan Selim’in komşusu olan Kenan aynı sitede oturduğu Ece’den hoşlanmakta ve kendi yöntemleri ile kıza yaklaşmaya çalışmaktadır. Ece aynı zamanda Albay Mustafa’nın kızıdır ve özel bir üniversitede hukuk okumaktadır.

Kenan’ın güvenlik olarak çalıştığı restoranda, Işıl ile bir akşam yemeği ayarlayan Selim beklediği fırsatı bulur. Fikret’ten gündüz aldığı taktikleri uygulamaya çalışır.

Fikret ise o akşam eski aşkı Selda ile karşılaşır. Selda, Işıl’ın annesidir. Fikret, Selim’e uygulatmaya çalıştığı taktikleri zamanında Selda’nın üzerinde uygulamıştır.

Fikret yıllar önce bırakıp gittiği aşkıyla karşılaşmış, Selim ise Işıl’la bir yemekte baş başa kalabilmiştir.

Sinopsis Örneği

Ekrem, 20’li yaşların sonundadır. İlkokul öğretmenidir. Sevgilisi Didem ile 3 senedir yolunda giden bir ilişkisi vardır. Didem’in ablası Berna, kocasından olaylı bir şekilde boşanmış, çocukları Yiğit’in velayetini almıştır ve babasına çocuğu göstermemektedir. Bunun sebebi de çocuğun babasının uyuşturucu bağımlısı olmasıdır. Yiğit’in bir de dedesi vardır; Faruk.

Faruk torunu ile görüşmek istemekte fakat Berna buna asla müsaade etmemektedir. Torunuyla bir türlü görüşemeyen Faruk, Didem ile ilişkisi olduğunu bildiği Ekrem’den bu konuda yardım ister. Yiğit aynı zamanda Ekrem’in okuldaki öğrencisidir.

Ekrem, Yiğit ile okuldan birlikte çıkıp kendi evlerine giderler, bu durumdan istifade Ekrem’in haber vermesiyle Faruk da evine gelir. Ekrem dede-torunun baş başa kalması için evden bir süreliğine ayrılır. Eve geri döndüğünde, evde kimse yoktur. Biraz bekledikten sonra dışarı çıkıp Faruk ve Yiğit’i arar ama bulamaz. Eve geri döner. Biraz sonra Didem de orada olur, Ekrem birkaç dakikalığına dışarı çıktığını geri döndüğünde Yiğit’i evde bulamadığını söyler. Hemen polise haber verirler.

3 gün sonra Yiğit’in deniz kenarına vurmuş cesedi bulunur. Polisin ilk bulgularına göre olay tecavüzdür ve cinayet şüphesi de oldukça yüksektir. Cesedinin bulunmasının ardından, çevre kamera görüntüleri izlenir ve Yiğit’in en son Ekrem ile okuldan çıkarken görüldüğü anlaşılır. Bunun üzerine Ekrem hemen gözaltına alınır. Fakat delil yetersizliğinden serbest bırakılır.

Ekrem, Didem’e tüm olan bitenleri, kendisinin masum olduğunu anlatır. Fakat Didem, Ekrem’e inanmaz ve kesin olarak yollarını ayırır.

Didem, avukat arkadaşı Mine’nin yardımıyla Savcı Alper ile tanışır. Mine ve Alper, pedofili ve çocuk cinayetleri davalarına çoğu zaman beraber bakan iki hukukçudur ve bu olayda da Didem’i yalnız bırakmayacaklardır.

Mine, Ekrem’e aşıktır. Ekrem’i bu davada aklattırıp onun gönlüne girmek Mine’nin tek isteğidir.

Olaylardan kısa süre sonra Faruk, ortaya çıkar ve Ekrem’e gelir. Evde torunuylayken, kendisine bir telefon geldiğini ve karısının komşusuyla kavga ettiğini, bu yüzden ivedi bir şekilde eve gittiğini söyler. Olayların hiçbirinden haberi olmadığını da ekler. Ekrem işin içinden çıkamayacağını anlayınca liseden beri arkadaş olduğu polis arkadaşı Filiz’den yardım ister, durumu tüm detaylarıyla anlatır. Filiz bu konu üzerinde çalışacağını ve ona yardım edeceğini söyler.

Didem ve ablası Berna, Ekrem’e dava açarlar. Ekrem bu sırada Filiz ile iş birliğine başlamıştır. Filiz’in ilk araştırmalarından çıkan sonuç: Çocuğun tecavüze uğradığı, boğularak öldürüldüğü fakat üzerinde sperm ve tükürük izine rastlanmadığıdır.

Ekrem, Faruk’tan aldığı bilgiler doğrusunda Berna’nın kocası Fuat’ı bulurlar. Fuat, Berna’yı tehdit ettiğini, Yiğit’i dövdüğünü itiraf eder fakat o gün uyuşturucu komasında olduğunu söyler. Böylelikle Ekrem için şüpheli sayısı ikiye çıkar.

Olaylar seyrederken Mine, Ekrem’e gelir ve kendisine inandığını, davadan vazgeçmesi için Didem konuştuğunu başarılı olamayınca, birlikte çalıştığı bir savcı olan Alper’i tavsiye ederek davaya müdahil ettiğini söyler. Bu sırada Mine, Ekrem’e samimi davranışlarda bulunur ve ona olan aşkını itiraf eder. Ekrem bu duyduklarına inanamaz, kendisinin eski sevgilisinin arkadaşı olduğunu ve bu söylediklerinden sonra onu tekrar görmek istemediğini söyler.

Bu olaydan sonra Ekrem, Filiz’den, Alper ve Mine’nin dava geçmişlerini araştırmasını ister. Filiz’in araştırmasına göre Savcı Alper ve Avukat Mine bugüne kadar aynı olaya benzeyen 6 davaya bakmıştır. 5 davaya gönüllü, 1 davaya ise parayla bakmıştır. Mine, para ile baktığı davayı kaybetmiş, diğer davaları ise kazanmıştır. Ekrem, Filiz’den, kaybettiği davayı da araştırmasını, gerekirse davacılarla konuşmak istediğini söyler. Filiz ve Ekrem artık tamamen yeraltı çalışmaları yaptığı için tüm delil ve işine yarayacak bilgileri yasa dışı sağlamaktadır. Davacı olan aile ile de bir görüşme yaparlar. Ailenin anlattığına göre Mine oldukça başarısız ve hiçbir şeyden anlamayan bir avukattır, göz göre göre suçluyu aklamış, hatta inanılmaz bir şekilde buna ekstra bir çaba gösterdiğini iddia etmişlerdir. Davanın henüz kapanmadığını, Mine ile de çalışmaktan vazgeçtiklerini ve bir sonraki duruşmada bu işi çözeceklerine inandıklarını söylerler. Ekrem daha sonra diğer aileler de görüşür ve tüm bu davalarda Mine-Alper ikilisinin olduğunu öğrenir.

Mine ve Alper son olaylar ile birlikte Ekrem’in şüphesini üstlerine çekerler. Ekrem bir plan yapar; planı şöyledir: Filiz’in çocuğunu, Alper’in üzerine gönderecek ve çocuk kaybolduğunu ve kendisine yardım etmesini Alper’e söyleyecektir.

Ekrem bu planı uygulamadan önce son kez Didem’in yanına gider, şüphelerini, bulduğu bulguları ve kurduğu planı anlatır. Eğer kendisiyle gelirse her şeyi anlayacağını ve suçsuz olduğunu kanıtlayacağını söyler.

Didem’i de yanına alan Ekrem, Filiz’le planına başlar. Filiz’in 12 yaşındaki çocuğu Yağmur, Alper’in karşısına çıkar ve kaybolduğunu söyler ve kendisine yardım etmesini ister. Alper, Yağmur’u arabasına alır ve yola çıkar. Ekrem, Filiz ve Didem gizlice takibe başlarlar.

Alper ve Yağmur denize yakın, ıssız bir yerde müstakil bir evin önüne gelirler ve eve girerler. Diğerleri de hızlı bir şekilde arabayı evin önüne çekerler ve camdan içeri girerler. İçeri girdiklerinde Alper, Yağmur’a tecavüz etmeye çalışmaktadır. Yani Alper sosyopat bir pedofilidir. Bu sırada Ekrem’e olaya engel olmak için Alper’in üzerine atlar, ikisinin arasında bir hengame başlar. Filiz kızının yanına gitmek isterken diğer odadan çıkan Mine, Filiz’i vurur. Herkes donup kalmıştır. Mine silahı Ekrem ve Didem’e doğrultur ve anlatmaya başlar.

Ekrem’e olan aşkını Didem’in bilmesine rağmen onunla sevgili olduğunu, bu yüzden bir intikam yemini ettiğini söyler. Psikolojik bozukluklarını ve çocuklara ilgisi olduğunu bildiği Alper’i; Yiğit’i öldürtmek ve Didem’e acı çektirmek için kullandığını söyler. Bir çocuğa tecavüz etmek ise Alper’in işine gelmiştir. O zaten hasta ruhlu bir adamdır.

Mine’nin planı şöyledir: Alper, Ekrem’in evinde Yiğit’e tecavüz edecek, olay anlaşılınca Ekrem, Alper’in suç ortağı gibi gözükecek, Didem ile Ekrem ayrılacak, Didem ve yeğeni de bir ömür boyu bu acıyla yaşamak zorunda kalacaktır. Fakat Berna’nın aniden eve gelmesiyle plan rayından çıkmış, Mine her şeyi tek başına yapmak zorunda kalmıştır.

Eve gelince önce çocuğu boğarak öldürüp sonra tecavüz bulgularını oluşturduğunu ve cesedi denize attığını anlatır. Alper’i de savcı olarak bu davaya müdahil edip tüm kontrolü sağlamak istediğini söyler. Zaten diğer davalarda da çocuklara asıl tecavüz eden kişinin Alper olduğunu da itiraf eder.

Tam bu sırada Mine, indirdiği silahı Didem’e doğrultur, bunu gören Ekrem, Didem’in önüne geçer ve “beni vur” der ve Mine, Ekrem’e 3-4 el ateş eder. Bu sırada yer yatan Filiz, Mine’yi sırtından vurur. Mine ölür ve Alper bu sırada arabasına atlayarak kaçar. Filiz ve Ekrem ölmüştür. Tüm bu olanlarla birlikte şoka giren Didem, bir çocuk ağlaması sesiyle kendine gelir. Kafasını çevirdiğinde yerde ağlamakta olan Yağmur’u görür. Çocuğu yerden kaldırır, kucağına alıp, dışarı çıkar. Kucağında Yağmur ile etrafı izler.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?