Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2023-12-06T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Sınav Başarısını Arttırmak için Yapılması Gerekenler

Sınav Başarısını Arttırmak için Yapılması Gerekenler


Sınav başarısını artırmak için yapılması gerekenler, YKS hazırlık aşamasında olan öğrencilerin en çok araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Sınavda başarılı olmak için uygun stratejileri seçen öğrenciler, üniversite hayallerini gerçekleştirme yolunda önemli bir adım atmaktadır. Peki, sınavda nasıl başarılı olunabilir? İşte uygulayabileceğiniz etkili yöntemler…

Sınavda Başarılı Olmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 1. Üniversite sınavına verimli çalışarak hazırlık yapılmalıdır.
 2. Doğru hedef belirlenmelidir.
 3. Farklı soru tarzları incelenmelidir.
 4. Deneme sınavlarına girilmelidir.
 5. Sınav kaygısı sorunu çözülmelidir.
 6. Nefes egzersizleri öğrenilmelidir.
 7. Beslenme ve uyku düzenine dikkat edilmelidir.
 8. Sınavda yapılamayan sorularla inatlaşılmamalıdır.
 9. Zaman, etkili bir şekilde yönetilmelidir.
 10. Sınavda optik form kontrol edilmelidir.

1. Üniversite Sınavına Verimli Çalışarak Hazırlık Yapılmalıdır

sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler verimli ders çalışmak

Sınavda başarılı olmak için ilk ve en önemli adım, sınava hazırlık aşamasını verimli geçirmektir. Öğrenciler, düzenli bir çalışma planı oluşturarak derslerine verimli bir şekilde çalışmalıdırlar. Aksi halde düzensiz çalışmak, öğrencinin öğrendiklerini kolayca unutmasına ve bunun bir sonucu olarak kaygı düzeyinin yükselmesine neden olur.

İnsanlar bilmedikleri konulardan endişe duyarlar. Dolayısıyla sınav kaygısını azaltıp başarıyı arttırmak için hazırlık aşamasında dersleri en iyi şekilde öğrenmek gerekir. Bunun için ise doğru bir yaklaşım benimsenmelidir.

Örneğin online YKS hazırlık kursları, öğrencilerin kendi öğrenme stillerine ve hızlarına uygun olarak ders çalışmalarını sağlar. Ayrıca öğrencilere sınav stresini yenmelerine yardımcı olacak koçluk ve rehberlik hizmetleri de verilmektedir. Örneğin Boğaziçi Enstitüsünün bir iştiraki olarak hizmet veren Roket Hazırlık, bu imkanı öğrencilere uygun fiyatlarla sunmaktadır. Bu fırsatları değerlendiren öğrenciler, sınavda daha başarılı performans sergileme ihtimalini arttırır.

 

 

2. Doğru Hedef Belirlenmelidir

sınavda başarısını arttırmak için yapılması gerekenler doğru hedef belirleme

Sınavda başarılı olmak için kullanılabilecek stratejilerden bir diğeri de doğru hedef belirlemektir. Ders çalışmanın neden ve ne için yapıldığını bilmeyen öğrencilerin motivasyonu düşük olabilir ve bu durum, kaygıya neden olabilir. Ancak hedef belirleyen öğrenciler, amaçlarını gerçekleştirmelerine yarayacak, uygun bir ders çalışma planı oluşturarak hayallerine daha kolay ulaşabilir. Böylece sınavda başarılı olmak da daha kolay olacaktır.

Hedef belirleme, aynı zamanda öğrencileri sınav anında da motive eden bir faktördür. Öğrenci sınavda kaygılandığında hedeflerini hatırlayarak kendini motive edebilir. Bu yöntem, sınavda başarılı olmak için oldukça etkili olacaktır.

 

 

3. Farklı Soru Tarzları İncelenmelidir

sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler farklı soru tarzlarını inceleme

Yalnızca bildiği soruları çözerek farklı soru tiplerini ihmal eden öğrenciler, sınavda başarılı olmakta zorlanacaklardır. Bunun nedeni, sınavda eleyici soruların da yer almasıdır.

YKS sınavında başarılı olmak için öğrenciler, farklı soru tiplerini öğrenerek eleyici soruları kolayca çözebilmelidir. Özellikle sayısal derslerde; Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji gibi derslerde yer alan farklı soru tiplerini bilmek oldukça önemlidir.

4. Deneme Sınavlarına Girilmelidir

sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler deneme sınavına girme

Online veya fiziksel olarak düzenlenebilen deneme sınavları, öğrencinin hangi konularda eksik olduğunu tespit etmesine yardımcı olur.

Deneme sınavları, öğrencinin rakiplerinin aldığı puanları görerek üniversite sınavına benzer bir ortamda pratik yapmasına imkan sağlar. Bu sınavlar, öğrencileri hem akademik açıdan konu eksikliklerini giderme ve farklı sorulara alışma konusunda hazırlar hem de sınav stresi ve kaygısı ile başa çıkmasına yardımcı olur.

5. Sınav Kaygısı Sorunu Çözülmelidir

kaygı sorununu çözme

Başarılı bir sınav için atılması gereken adımlar listesindeki bir diğer önemli madde, sınav kaygısının farkına varmaktır. Öğrenciler, stres ve kaygı düzeylerini görmezden gelmek yerine bu sorunların üstesinden gelmeye çalışmalıdır. Aksi takdirde, bastırılan kaygıların sınav anında ortaya çıkma ihtimali yüksektir.

Sınav kaygısıyla başa çıkmanın ilk adımı, kaygı düzeyini fark etmekten geçer. Öğrenciler, bu sorunu çözmek için psikolojik destek alarak sınava psikolojik açıdan hazırlanabilirler ve başarı şanslarını arttırabilirler.

 

 

6. Nefes Egzersizleri Öğrenilmelidir

nefes egzersizlerini öğrenmek

Başarı için önemli stratejiler arasında sınav esnasında nefes egzersizleri yapmak da yer almaktadır. Zihin ve beden arasında yakın bir ilişki vardır. Dolayısıyla sınavda psikolojik olarak rahatlamak ve kaygıyı kontrol altına almak isteyen öğrenciler, bedenlerini iyileştirerek bunu başarabilirler. Nefes egzersizleri yapmak, öğrencilerin sınav öncesi ve sınav sırasında kullanabilecekleri etkili bir yöntemdir.

Sınav anında kaygılanan öğrenciler, derin nefes alarak ve birkaç saniyeliğine gözlerini kapatarak kendilerini rahatlatabilirler. Bu yöntem, öğrencinin kendisine odaklanmasına yardımcı olarak kaygısını kontrol altına almasını sağlar ve soruları daha rahat çözebilmesine olanak tanır.

 

 

7. Beslenme ve Uyku Düzenine Dikkat Edilmelidir

beslenme ve uyku düzenine dikkat etmek

Hayatta her alanda önemli olan uyku ve beslenme düzenine dikkat etmek, sınav başarısını arttırmak için yapılması gerekenler arasında da yer alır. Sınav öncesinde yeterli ve kaliteli uyku almak, vücudun zihinsel olarak taze kalmasına yardımcı olur. Ayrıca sindirimi ağır ve yağlı yiyecekler yerine hafif ve sağlıklı yiyecekler tüketmek, sınavda rahat bir şekilde odaklanmayı sağlar.

Sınava yorgun ve uykusuz bir şekilde giren ya da yanlış beslenen öğrencilerin sınav performansı düşebilir. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve düzenli uyku, sınavda başarılı olmak isteyen öğrenciler için önemlidir.

8. Sınavda Yapılamayan Sorularla İnatlaşılmamalıdır

sınavda başarısını arttırmak için yapılması gerekenler sorularla inatlaşmama

Sınavda başarılı olmak için sınav esnasında uygulanabilecek adımlar da bulunmaktadır. Örneğin öğrenci, yapamadığı sorularla uzun süre uğraşarak vakit kaybetmek yerine turlama tekniği kullanarak çözemediklerini işaretlemeli ve başka sorulara geçmelidir. Bütün sorularla ilgilendikten sonra çözemediği sorulara tekrar dönüp çözmeye çalışmalıdır. Bu şekilde öğrenci, vakit yönetimini daha verimli bir şekilde yaparak sınav başarısını artırabilir.

Yapamadığı sorular karşısında kaygılanan öğrencilerin motivasyonunu arttırmak için kendini sakinleştirici birçok yöntem bulunmaktadır. Örneğin öğrenci, aklına hedeflediği üniversite bölümünü getirerek sınav için verdiği emeği hatırlayıp kendini motive edebilir.

Fakat her öğrencinin kendine özgü bir motivasyon kaynağı ve sakinleştirici yöntemi bulunmaktadır. Öğrenci, sınav öncesinde bu kaynakları keşfetmelidir. Sınav sırasında kaygılandığında bu yöntemleri kullanarak kendini motive edebilir ve başarı şansını artırabilir.

9. Zaman, Etkili Bir Şekilde Yönetilmelidir

sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler zamanı etkili yönetmek

Sınavda başarılı olmak için kullanılacak önemli stratejilerden biri de zamanı etkili bir şekilde yönetmek olarak gösterilebilir. Etkili zaman yönetimi, hem ders çalışma sürecinde hem de sınav anında hayati bir önem taşır. Ders çalışma sürecinde hedef belirleme ile birlikte etkili zaman yönetimi yapmak mümkündür.

Online sınav hazırlık kurslarına katılan öğrencilerin sınavda başarılı olma ihtimali artar. Bu yöntem, öğrencinin istediği zaman ders çalışmasını sağlayarak sınırsız sayıda konu tekrarı yapmasına olanak tanır. Ayrıca geleneksel dershane sisteminden farklı olarak öğrencinin yolda vakit kaybetmesine gerek kalmaz ve öğrenci kendi seviyesine uygun dersler aldığı için süreci daha verimli geçirir.

 

 

10. Sınavda Optik Form Kontrol Edilmelidir

sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler optik formu kontrol etmek

Sınavda başarılı olmak için yapılması gerekenler arasında doğru şıkları işaretledikten sonra geri dönüp kontrol etmek de yer almaktadır. Bu işlem, kaydırma hatası yapmamak için oldukça önemlidir. Aksi takdirde öğrenci, doğru cevapları bulduğu halde optik forma yanlış işaretlediği için başarısız olabilir.

Optik formun doğru bir şekilde işaretlendiğinden emin olmak için her soru işaretlendikten sonra optik form ile kitapçık hızlıca kontrol edilmelidir. Aynı işlem, sınavın bitimine yakın tüm soruların doğru işaretlendiğinden emin olmak için de uygulanmalıdır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?