Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-12-07T11:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Sertifika Tipi Nedir?

Sertifika Tipi Nedir?


Sertifika tipi, belirli bir konudaki kurs veya seminerde aldığınız eğitimin alanını göstermektedir. 

Başka deyişle, aldığınız sertifikanın hangi çalışma alanında faydalı olacağını ifade etmektedir. Örneğin, sertifikanız beden dili üzerine bir eğitimi içeriyorsa, bu durumda sertifika tipi iletişimdir.

İstenen Sertifika Tipleri Nelerdir?

 1. Etkili iletişim ve beden dili eğitimi: Hem günlük hayatta hem de iş yaşamında bu eğitim çok işinize yarayacak. Etkili iletişim ve beden dili eğitimi, özellikle kendinizi ifade etmeniz ve etkili bir şekilde problem çözmeniz için önem taşımaktadır.
 2. Diksiyon eğitimi: İşiniz gereği insanlarla sürekli sözlü iletişim halinde olacaksanız diksiyon eğitimi önemlidir. Spikerlik, muhabirlik gibi mesleklerin yanı sıra öğretmenlik, müşteri temsilciliği gibi işlerde de diksiyon önem taşımaktadır.
 3. Stres yönetimi: İş yaşamında çıkacak sorunları çözmede stres yönetimi eğitimi önem arz etmektedir. Özellikle özel sektörde çalışan kişilerin stres yönetimi konusunda idmanlı ve bilinçli olması gerekmektedir.
 4. Halkla ilişkiler ve iletişim: Satış ve pazarlama alanlarında çalışan kişiler de bu alanda eğitim görebilmektedir.
 5. Satış yönetimi: Satış ve pazarlama departmanlarında çalışan kişilerin yanı sıra dijital pazarlama alanında görev yapanların da bu sertifikaya sahip olması önemlidir.
 6. E-ticaret: Dijitalleşmenin hız kazandığı bu dönemde dijital pazarlama ve online mağazacılık alanına yönelmek isteyenlerin sayısı artmaktadır. Bu alanda kariyer hedefi olan kişilerin e-ticaret alanında sertifika alması, onların kazançlı çıkmasını sağlamaktadır.
 7. İş yaşamında yazışma teknikleri: Beyaz yaka ofis çalışanlarının iş yaşamındaki yazı dilini bilmesi ve etkin bir şekilde kullanması önemlidir. Eğer siz de memur, sekreter, asistan, proje yöneticisi gibi pozisyonlarda çalışıyorsanız iş yaşamında yazışma teknikleri üzerine sertifika almanız sizi bir adım ileriye taşıyabilir.
 8. Yazılım ve bilişim: Microsoft Office programlarının yanı sıra SEO eğitimleri, photoshop, kod yazma gibi alanlar da yazılım ve bilişim sertifika tipleri arasında yer almaktadır.
 9. Yabancı dil: İngilizce, Almanca, Fransızca gibi yabancı dilleri bilmek, iş yerlerinin çalışanlarda en çok aradığı kriterlerden biridir. Hangi işi yapıyor olursanız olun yabancı dil bilmek size artı puan kazandırmakta, hatta kimi durumlarda maaşınızın artmasını sağlamaktadır. 

CV’de Sertifika Tipine Ne Yazılır?

Sertifika tipi, aldığınız sertifikanın hangi alanla ilgili olduğunu tanımlamaktadır. CV’de sertifika tipini yazarken bu alanı göz önünde bulundurmalısınız.

Örneğin dijital pazarlama üzerine eğitim aldıysanız e-ticaret, sizin sertifika tipinizdir. Öte yandan çatışma çözme becerileri üzerine eğitim aldıysanız sertifika tipiniz stres yönetimi sınıfında olacaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?