SEO Uzmanlığı ve 2020 SEO Uzmanı Maaşları
2020

SEO Uzmanlığı ve 2020 SEO Uzmanı Maaşları


Dijital pazarlamanın en önemli aşamasının SEO olduğu artık şirketler tarafından daha net anlaşılıyor. Dolayısı ile gerek şirket bünyesinde bir SEO Uzmanı istihdam etmek  gerekse dışarıdan SEO desteği almak şirketlerin önemli büyüme politikaları arasında çoktan yerini almaya başladı bile.  En basit örnek, kariyer sitelerinde geçmişe oranla çok daha fazla SEO Uzmanı İlanı veriliyor olması.  

Bu durumla bağlantılı olarak kariyerini SEO Uzmanlığı alanında yapmak isteyenlerin sayısındaki artışta oldukça dikkate değer.  Zira SEO Uzmanlığı hem kazançlı hemde prestijli yeni nesil bir meslek.  Talebinde çok fazla olması insanları bu yöne itiyor. SEO Uzmanı Olmak için gerekli şartları öğrenmek üzere yoğun araştırmalar yapıyorlar.  

Örneğin;

»  SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

»  SEO Uzmanı Neler Yapar?

»  SEO Uzmanı Görevleri Nelerdir?

»  SEO Uzmanı Kimdir?

»  SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

»  SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

şeklindeki sorular hemen hemen her gün arama motorlarına soruluyor. Bizde bu ihtiyaç doğrultusunda daha net ve doğru cevapları vermek ve sizleri bu konuda bilgilendirmek amacıyla rehber niteliğinde bir yazı hazırlamayı uygun bulduk. Makalemizde SEO Uzmanı Kimdir? SEO Uzmanı Nasıl Olunur yada SEO Uzmanı Görevleri Nelerdir gibi tüm sorularınızın cevaplarını almakla birlikte daha fazlasınıda öğreniyor olacaksınız.

Şimdi adım adım en baştan başlayarak inceleyelim konumuzu. Bu arada merak etmeyin konumuzun içinde SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır sorunuzuda detaylı olarak cevaplıyor olacağız. Ancak önce dijital pazarlamanın aslında odak noktası olan SEO Uzmanı Kimdir bir bakalım ve konuya giriş yapalım;

 

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO Uzmanı arama motorlarının çalışma prensiplerini bilen, üzerinde çalıştığı web sitesini başta google olmak üzere arama motorlarının istediği standartlara taşımak için gerekli çalışmaları yapan, bununla birlikte söz konusu siteyi tam anlamıyla fayda sunan okuyucu dostu bir yapıya çevirme görevini yürüten kişidir.   Bir başka açıdan tarif edelim; daha yüksek arama motoru sıralamalarına ulaşmak için web sitelerini optimize eden kişidir. Yada SEO uzmanı, arama motorlarından nasıl daha fazla trafik alacağını bilen kişidir.

 

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO Uzmanı kısaca, dijital pazarlama sürecinde potansiyel müşterilere ulaşması istenen web sitesini arama motorlarında görünür hale getirip hedef kitlesinin karşısına çıkaracak çalışmaları yapmakla görevlidir.  Görevini nasıl yapması gerektiğini tam olarak bilir ve adım adım belli bir sıralama dahilinde ilerleyen süreci başından sonuna yönetir. Daha net anlaşılması için madde madde açıklayalım;

»  SEO uzmanı, üzerinde çalıştığı web sitesinin dahil olduğu sektöre ait hedef anahtar kelimeleri tam olarak tespit eder. Aranma hacmi yüksek bu kelimeleri uygulayacağı SEO stratejisinin bir parçası olarak sitede kullanılmak üzere planlamaya dahil eder.

»  Sitenin google tarafından başlangıçta tanınması ve sektörel olarak ilgili kategoriye alınması için başlık ve açıklama kısımlarında tespit ettiği anahtar kelimeleri profesyonel olarak uygular.

»  Arama motorlarının sitenin varlığından haberdar olması ve indexlemesi için site haritası oluşturma, URL yapısı düzeltme, robots.txt dosyası tanımlama, zengin snippet ve shema yapılandırması planlama gibi bir dizi site içi optimizasyon çalışması planlayıp uygulamaya koyar.

»  Üzerinde çalıştığı sitenin bir blog bölümü yoksa planlayıp siteye dahil eder ve sektörel olarak aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri ustaca kullandığı okuyucu odaklı kaliteli içerikler oluşturarak sitenin değer kazanmasını sağlar.

»  Sitenin hali hazırda blogu varsa google dizinine eklenmiş kalitesiz içerikler ve gereksiz sayfaların tamamını siler ve search console ‘dan gerekli işlemleri uygulayarak dizinden kaldırır.

»  Çalışma yaptığı sitenin periyodik olarak spam analiz işlemini gerçekleştirir. Spama sebebiyet verecek harici backlink kaynaklarının tamamını Google Disavow aracıyla  reddetme işlemi yapar.

»  Kaliteli kullanıcı deneyimini oluşturmak için üst düzey fikir ve planlama çalışmaları yapar. Dışarıdan bir ziyaretçi gibi yaklaşarak sitede bu konudaki eksikleri tespit eder. Bu çalışmaları uygularken Google Analystics, Hotjar, Search Console gibi araçları kullanır zaman zaman diğer SEO araçlarından da destek alır.  

»  Periyodik olarak düzenli rakip analizleri gerçekleştirir. Farklı ve kaliteli olarak yaptıkları çalışmalar üzerinde inceleme ve uygulanabilirlik planlaması yapar.

»  Yeni SEO teknolojilerini düzenli olarak takip eder farklı ve yenilikçi uygumaları önce doğruluk onayı için oluşturduğu test siteler vasıtası ile teste tabi tutar. Doğruluğunu test edip başarılı geri dönüşler gözlemlediği çalışmaları ana site üzerinde uygular.

»  Üzerinde çalıştığı sitenin sosyal medya kanalını profesyonel olarak oluşturup takip ve düzenli paylaşımını ya bizzat yapar veya bunu organize edip profesyonel olarak yönetir.

»  Growth Hacking sürecini profesyonel olarak bilir ve üzerinde çalıştığı web sitesi için adım adım planlayıp uygular.

»  Kaliteli makaleler yazma konusunda uzmandır. Bu uzmanlığını üzerinde çalıştığı web sitesi üzerinde uygular.

»  Üzerinde çalıştığı web sitesinin tüm içeriklerini anlamlı ve profesyonel bir düzeyde site içi link inşaası ile birbirine bağlar.

 

Yukarıdaki maddeler çerçevesinde baktığımız zaman SEO Uzmanı ‘nın birbiri ile ilişkili parçalardan oluşan aslında oldukça kompleks bir görevi dikkatli bir şekilde yürüttüğü net olarak anlaşılır.  Bütün bunların yanı sıra bir web sitesinin teknik olarak SEO odaklı ele alınması işlemide SEO uzmanının görevlerinden biri olarak sayılabilir.  Zira internet sitesinin alt yapısı ne olursa olsun, hangi dil kullanılarak kodlanırsa kodlansın bu yapıya uygun optimizasyonları yapmayı mutlaka bilmek durumundadır. Dolayısı ile SEO Uzmanı aynı zamanda web tasarım ve yazılım konusunda yeteri derecede bilgi sahibi olmalı.

 

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

SEO Uzmanı adayı ciddi anlamda SEO Uzmanı olmaya ve kariyerini bu yönde sürdürmeye karar verdiyse öncelikle ana çalışma sahası olan arama motorları hakkında bilgi edinmekle başlamalı. Örneğin arama motorları listesinde ilk sırayı alan ve dünya çapında açık ara en fazla kullanılan google arama motoru hangi mantıkla çalışır?. Arama kutucuğuna kelimeyi yazıp arama işlemini başlattığında ortaya çıkan sonuçları neye göre listeler?. Geçmişten günümüze hangi güncellemeleri yaptı, bunlar ne gibi etkiler ortaya çıkardı gibi birçok noktayı çok iyi derecede bilmek SEO Uzmanı olmak için ilk aşamadır.

Peki sonra. Örneğin SEO Uzmanı ‘nın kendisine ait en az bir web sitesi olmalı. Bildiği tüm teknikler, tüm SEO Uzmanlığı bu site üzerinde açıkça görülebilmeli. Sadece bunlar yetiyormu?. Tabiki hayır. O halde şöyle yapalım. Bu konuda kariyer yapmak isteyenlere kolaylık olması açısından SEO Uzmanı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor madde madde belirtelim;

SEO Uzmanı Olmak İçin;

»  Kaliteli eğitim kurumundan profesyonel SEO Eğitimi almak

»  Kendi sitelerini oluşturup bunlar üzerinde çalışma yapmak.

»  Bir şirkette SEO Uzmanına bağlı SEO personeli olarak işe girmek.

»  Yakın bölgelerde yapılan SEO konferanslarına katılmak

»  LinkedIn gibi iş ağlarında SEO uzmanlarıyla bağlantı kurmak

»  SEO uzmanlarını Twitter'da takip etmek

»  Facebook SEO gruplarına katılmak

»  SEO bloglarını düzenli olarak okumak

»  SEO ile ilgili videoları izlemek

»  SEO konulu podcast 'leri dinlemek.

Gibi yolları takip edebilirsiniz. Ancak buradaki bir madde hariç diğer maddeler SEO Uzmanı olmak için uzun zamanınızı alacaktır. İleri seviye uzman olmak için ise belki birkaç yılı gözden çıkarmanız gerekiyor. Ancak tabiki bu kadar zorlanmaya gerek yok. Kolay yolu tabiki var. Nasıl?

 

Sertifikalı SEO Eğitimi İle Başlamak

Yukarıdaki maddelerin tamamı ilk madde de yer alan SEO Uzmanlığı Eğitimi alma işleminden daha uzun ve yorucu olacaktır. Ancak ilk madde de belirttiğimiz SEO Uzmanlığı Eğitimi sizin sektöre tam anlamıyla giriş yapmanızı sağlayacak. Dolayısı ile bu aşamadan sonra diğer maddeleride daha ileri seviye için uygulamaya başlayabilirsiniz. Ki zaten ideal olanda budur.

Aksi halde profesyonel bir SEO Eğitimi almadan sektör hakkında bilgili olmak için en az 2 yıl gibi bir zaman beklemeniz gerekiyor. Neden?  Zira global çapta yapılan araştırmalar hiç bilgi sahibi değilken girilen yeni bir iş kolunda uzmanlaşmanın 10.000 saatlik pratik gerektirdiğini doğruladı. Daha az zaman alırmı?. Profesyonel eğitmenlerden alacağınız SEO Eğitimi ile bu bir derece mümkün. Ancak asıl mesele şudur: SEO uzmanı olmak bir yada birkaç günde olacak bir bir süreç değildir. O halde eğer sektöre bilinçli girmek istiyorsanız Sertifikalı SEO Uzmanlığı Eğitimi sizin için ilk aşama olmalı.

 

SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

En çok sorulan ve araştırılan konulardan biride SEO Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır? konusu. SEO Uzmanının yönettiği süreç oldukça kompleks bir yapıdır. Dolayısı ile işi gereği birden fazla alanda iyi seviyede bilgi sahibi olmalı. Kaliteli içerik yazabilmeli, yada mevcut içeriğin kalite kontrolü yapabilecek düzeyde olmalı. Yazılım bilgisi ile web sitesindeki yazılım altyapısını SEO uyumlu hale getirebilmeli gibi bir çok unsuru bir arada başarılı bir şekilde yürütecek seviyede olmalı.

Bütün bunlar SEO uzmanlığının uzun vadeli bir deneyim ve ciddi seviyede bilgi birikimi gerektiren bir alan olduğunu net olarak gösteriyor. Bu yüzden maaşlar belirlenirken deneyime, üst düzey bilgi birikimine ve uzmanlık seviyesine göre değişkenlik gösterir.  Eğer bir şirket bünyesinde SEO Uzmanı olarak tam zamanlı çalışan bir personel ise bu durumda;

SEO Uzmanı maaşları 2020 yılı itibari ile şöyledir;

 • SEO Elemanı: 2500 TL – 3000 TL
 • SEO Uzmanı: 3000 TL – 6000 TL
 • Kıdemli SEO Uzmanı: 6000 TL - 10.000TL
 • SEO Stratejisti: 6000TL – 20.000TL

Yukarıdaki bu veriler iş ilanları yayınlanan çok bilinen kariyer siteleri aracılığı ile elde edilmiş güncel verilerdir. Şirket bünyesinde çalışan personel baz alınmıştır. Peki  Freelance SEO Uzmanları Ne Kadar Kazanır?. Tabiki diğerlerine oranla arada çok ciddi farklar olacaktır. Ancak yine deneyim, bilgi birikimi ve uzmanlık seviyesine göre gelir seviyeside farklılık gösterir. Somut olarak şöyle söyleyebiliriz; Freelance bir SEO Uzmanı 2020 yılı itibariyle aylık ortalama 10.000 – 20.000 arası gelir seviyesine ulaşabilir.  Daha fazlası için mutlaka iyi bir ekip oluşturmak gerekiyor.

 

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}