Seo Uzmanı Ne İş Yapar?
2020

Seo Uzmanı Ne İş Yapar?


Çok ciddi paralar karşılığında yaptırdığınız web siteniz Google aramalarında listelenmiyor mu?. Aylardır web sitenizi ziyaret eden olmadımı?. Bu büyük bir sorun. İşte tamda bu durumda sizin Profesyonel SEO desteğine ihtiyacınız olduğu gerçeği ortaya çıkıyor. Yani bir SEO Uzmanı ile tanışmanızın zamanı gelmiş.  Peki SEO Uzmanı size ne sunacak. Bu sorunun cevabı SEO Uzmanı Görev tanımında.

SEO Uzmanının Görevi Nedir?

Bu aşamada SEO Uzmanı size ne sunacak sorusunun cevabını net olarak verebiliriz;  SEO uzmanı üzerinde çalışma yapacağı web sitesini her açıdan detaylı analiz eden ve arama motorları standartları için eksiksiz bir şekilde optimize edilmesi çalışmalarını yürüten/yöneten kişidir.

SEO Uzmanı bir şirket çalışanı olabileceği gibi, serbest yani freelance görev yapan bireysel bir danışmanda olabilir. SEO Uzmanı web teknolojileri ve arama motoru algoritmaları konusunda derinlemesine bilgi sahibi konumundadır.

Büyümek, marka bilinirliğini, satış ve kârlılığını artırmak isteyen bir şirket ( büyük veya küçük ölçekli ) bunun yolunun web sitesinin google ‘da ilk sayfalarda çıkmak olduğu olgusunu farkettiği an hiç beklemeden şirket bünyesine bir SEO Uzmanı almak isteyecektir. Zira bu, başarılı ve kârlı bir yatırım yapmanın kritik ve akılcı bir adımıdır.

Şirketiniz bünyesine bir SEO Uzmanı dahil edersiniz web siteniz arama motorlarında üst seviyelerde listelenmeye başlar. Böylece sitenize çok fazla ziyaretçi gelir satışlarınız artar giderek yükselen bir marka bilinirliği kazanmaya başlarsınız. Bu ne demek?. Tabiki sürekli artan satış, kârlılık ve büyüyen şirket imajı.

Peki Hangisini Tercih Etmelisiniz?. SEO Uzmanı İstihdam Etmek, Freelance SEO Uzmanı yada Bir SEO Ajansı ile Çalışmak

Elbette şirket bünyesinde bir SEO Uzmanı istihdam etmek yerine bir SEO Ajansı ile çalışma yolunuda seçebilirsiniz. Her iki durumdada yine bir SEO Uzmanı ile muhatap olacaksınız. SEO Uzmanı sizin internet dünyasındaki yükselişiniz için gerekli olan teknik sorumludur. Zira artık şu gerçeğin farkındasınız.

İnternet dünyasında yoksanız sürekli küçülmeye doğru gidersiniz. Sizinle aynı işi yapan ve web teknolojilerinin önemini kavramış işletmeler sürekli büyüme ivmesi çizerken siz kendisinden haberdar dahi olunmayan küçük yerel bir işletme olarak kalmaya devam edersiniz. İşte SEO Uzmanı sizin bu küçülme alanından çıkıp büyümeniz  için görev alan bir teknoloji uzmanıdır aynı zamanda.

SEO Uzmanı size yüksek potansiyelde müşteri kitlesi sunar.

Web sitenizin başta google olmak üzere arama motorlarında üst sayfalarda listeletmek SEO Uzmanı ‘nın görevidir. SEO Uzmanı web sitenizi, web sitenizle sunduğunuz ürün yada hizmetleri arama motorlarını standartlarını ve içerik kalite sistemini kullanarak potansiyel müşterileriniz tarafından bulunmasını sağlar. Bu sizin için elbette yüksek satış ve artan kâr oranı demektir.

SEO Uzmanı Problem Çözücüdür.

SEO Uzmanı modern bir uzman, ilgili ve ilgi çekici içeriği öncelik sırasına koyma ve geliştirme becerisine sahip bir problem çözücü ve karar verici olmalıdır. Webmaster dünyasında dolaşan eskide kaldığı düşünülen ancak hâla geçerli şu sözü duymuş olabilirsiniz, “İçerik kraldır”  Evet bu gerçek her dönem olduğu gibi günümüzde de eskisinden çok daha etkin bir şekilde etkinliğini koruyor.

 Modern SEO uzmanları, arama motorlarının kaliteli içeriğe değer kattığını gerçek anlamda her zaman farkında. Şirket sitesinin kurumsal bir blog bölümü yoksa, burada kaliteli içerikler yer almıyorsa o site anlam ifade etmiyor demektir.

Ayrıca SEO Uzmanı, tüm  arama motoru pazarlama tekniklerini, web sitesi düzenlerini ve arama motoru optimizasyonu için reklam testlerini etkili bir şekilde uygulayabilir. Dahası, dahili bağlantıların önemini, link inşaasının kritik farkını site içinde bu ağı profesyonel olarak oluşturmayı kısaca bütün bu üst seviye teknikleri web siteniz için kullanır ve sitenizi üst sıralara taşır.

SEO Uzmanı Profesyonel Analizcidir

Yukarıda anlattığıklarımızla birlikte bir SEO Uzmanı web sitelerini güncel gelişmeler için periyodik olarak analiz ederken, anahtar kelime araştırması konusunda derinlemesine bilgi sahibi, SEO uyumlu içerik oluşturmada profesyonel ve içerik yerleşimi konusunda arama motoru standartlarını iyi derecede bilip bütün bunları ustaca kullanabilir seviyede olacak.

SEO Uzmanı web sitesini incelerken söz konusu şirketin hedeflerini belirleyecek ve hedef kitlenin kim olduğunu net olarak bilecek bunu detaylı olarak yönetimede anlaşılır bir üslupla madde madde açıklayacaktır. Daha sonra, site ziyaretçi trafiğini en üst düzeye çıkarmak, sitenin arama motorlarındaki sayfa sıralamasını iyileştirmek için stratejiler uygular.

Kısaca belirtmek gerekirse, aranma hacmi yüksek anahtar kelimeler veya kelime grupları içeren kaliteli içerikler ekleyerek, web sitenin kod yapısını optimize ederek, site tag yapısını standartlara uygun hale getirerek, sitenin tüm yapısal sorunlarını düzelterek, anahtar kelimeleri anchor text olarak kullanılmış kaliteli dış bağlantılar ( backlink  ) stratejisi uygulayarak, ve diğer tüm pazarlama ve reklamcılık tekniklerini diğer çalışmalarla bir bütü halinde periyodik bir düzenle yaparak siteyi arama motoru standartlarına uygun kaliteli siteler skalasına yükseltir.

Unutmayın bir web sitesinin başta google olmak üzere arama motorlarının şart olarak öne sürdüğü tüm standartlara uyması internet dünyasındaki başarı ve sürdürülebilir yükseliş için kritik öneme sahiptir. Arama motorlarının ( özellikle Google’ın ) SERP ( arama motoru sonuç sayfası ) için kriter olarak neleri belirlediğini bilmek uygulanacak stratejinin yol haritasını çizmesi açısından oldukça önemlidir.

Bir SEO Uzmanı kısaca şunları profesyonel olarak bilmelidir

 • Profesyonel pazarlama
 • İnsan psikolojisi
 • Sosyal medya süreci
 • Web tasarımı ve geliştirme
 • Arama motoru algoritması
 • E - iş modelleri
 • Global kültür
 • Viral pazarlama
 • Kaliteli ve özgün içerik üretme
 • Aranma hacmi yüksek kelimeleri tespit etme

Sanırız şirketiniz için SEO yaptırmanız gerektiğini artık çok daha net olarak biliyorsunuz. Eğer şirket bünyesindeki çalışanlarınızdan birini web siteniz yada web siteleriniz için SEO Uzmanı pozisyonunda görevlendirmek isterseniz bu oldukça akılcı bir strateji olacaktır.

Ancak kuşkusuz SEO Uzmanlık gerektiren bir dünya. Bu dünya için size İstanbul Boğaziçi Enstitüsü ‘nün size çok cazip bir eğitim teklifi var. Bu sizi çok sevindirecek. Belirlediğiniz personeliniz için Profesyonel SEO Eğitimi verebilir  SEO Uzmanlık Sertifikası ile size üst düzey bir uzman olarak hazırlayabiliriz. Bu şu demek. Artık şirketinizde web sitenizi üst seviyelere çıkarıp satış ve kârlılık düzeyinizi sürekli artıracak bir personeliniz var.

 

{{dil.yorumlar}}

{{yrm.yazar}}

{{yrm.baslik}}

{{yrm.yorum}}
{{dil.yorum_ekle}}

 • {{dil.oylama_sorusu}}