Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-25T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
SEO Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?

SEO Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Yapılır?


SEO Nedir?

Web sitesi kurulumu ve yönetimi ile alakalı uğraş içerisinde olanların sıklıkla duymuş oldukları SEO nedir? SEO ne işe yarar ve nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını ve SEO eğitimi sertifika programı hakkındaki tüm detayları, aşağıda sizlerle paylaştık. SEO yapmanın ve sertifika sahibi olmanın faydaları hakkındaki tüm detayları, bu yazımızda bulabilirsiniz. 

İngilizce açılımı search engine optimization olan SEO,  arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Daha anlaşılır ifade ile bahsedecek olursak, web sitelerinin bir bütün ya da içerik halinde Google arama motoru sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlayacak çalışmaların tamamıdır diyebiliriz. 

Daha çok Google arama motoruna yönelik yapılan bir çalışma olsa da, diğer arama motorlarının beklentileri üzerinde de bu tip çalışmalar yapılmaktadır. SEO çalışmaları 200'ün üzerinde irili ufaklı öneme sahip farklı yöntemlerden oluşmakta olup, detaylı bir çalışmayı gerektirmektedir. 

Bu çalışmalardan bazıları uzun yıllar boyunca SEO kavramının temelini oluştursa da, her Google algoritması ile birlikte, yeni kriterlerde bu maddelerinin arasına girmektedir.

Seo zor mu gerçekten? Boğaziçi Enstitüsü

SEO Nasıl Yapılır? 

Yapılacak çalışmanın tam olarak istenilen düzeyde olması için, farklı birçok kriteri yerine getirmek gerekir. SEO nasıl yapılır? Sorusunun cevabı daha çok uygulamalı anlatımlar ile mümkün olsa da, bu çalışmalarda önemli olan unsurlardan bazılarını, şu şekilde sıralayabiliriz. 

 • Site Güncelliği: Önemli bir arama motoru optimizasyonu çalışması olarak bilinmektedir. Yani web sitesine her gün içerik girmek bu çalışmalar için büyük önem taşır. Mümkün olduğu kadar daha sık içerik yayınlanması, önemli bir avantajdır. 
 • Kaliteli İçerikler: Web sitesinde yayınlanan içeriklerin kopya olmaması ve aynı zamanda uzun kaliteli içerikler olması, en önemli SEO kriterleri arasındadır. İçerikler sadece Google için değil, ziyaretçilerin bilgi edinmesi amacıyla yayınlanmış olmalıdır. 
 • Site Hızı: Web sitesinin hızı, geçmiş dönemlere bakarak Google için daha önemli hale gelmiştir. Bu yüzden hızlı açılan siteler, daha avantajlıdır. 
 • SSL Sertifikası: SSL sertifikaları, web sitesine giren ve üyelik, alışveriş ya da farklı sebepler için bilgi paylaşacak ziyaretçilerin bilgilerini korumak adına kullanılan, güvenlik aşamasıdır. 
 • İç Linkleme: Web sitesi içerisindeki yazılar arasında birbiriyle alakalı olan yazılara iç linkleme yapmak, önemli SEO kriterleri arasında bulunmaktadır. Bu sayede ziyaretçiler aradıklarını çok daha rahat bulurken, aynı zamanda site üzerinde geçirecekleri zamanda artmaktadır.
 • Düzgün Kodlama: Web sitesinin kodlamasının siteyi hantallaştırmayacak şekilde yapılmış olması da, belirli bir kriterdir.
 • Domain: Web sitesinin ismi olarak tanımlayacağımız domain içerisinde anahtar kelimenin geçmesi, SEO açısından faydalı kriterlerden biridir. Örnek verecek olursak saat satışı yapılacak bir web sitesinin isminde saat kelimesinin bulunması, bulunmamasından çok daha faydalıdır. 
 • Domain ve Site Yaşı: Domain ve site yaşının büyük olması, ayrı bir avantaj sağlamaktadır. Yeni alınmış bir domaine göre, birkaç yıllık ya da daha yaşlı bir domain daha değerlidir.
 • Yapılan Yorum ve Paylaşımlar: Web sitesi içerisinde bulunan içeriklere yapılacak ziyaretçi yorumları ve web sitenizin sosyal medya platformlarında farklı insanlar tarafından paylaşılması, son zamanlarda SEO çalışmalarına katkısı olan bir durumdur.
 • Referans Linkleri: Başka bir web sitesinde sizin web sitenizin link olarak isminin geçerek bağlantı verilmesi, SEO için en önemli kriterlerden biridir. Bu bağlantı doğrudan web sitenizin ismi ile yapılacağı gibi, sitede bulunan herhangi bir içerik ya da anahtar kelimenize yapılan atıfta olabilir. Özellikle site ile benzer kategorideki başka bir siteden yapılan referans link çıkışları (backlink), büyük fayda sağlamaktadır.
 • Görsel İsimleri: Web sitesinde yayınlanan görsellerin isimlerinde anahtar kelimenin geçmesi, ayrı bir avantaj sağlar.
 • Mobil Uyumluluk: Son Google algoritmasından sonra daha büyük önem kazanan mobil uyumluluk, artık çok önemli bir SEO kriteri haline gelmiştir. Mobil cihazlarla internete giriş oranının artması ile birlikte, web sitelerinin bu cihazlarla uyumlu hale getirilmiş olması tartışılmaz öneme sahiptir.

Yukarıda sayılanlar SEO çalışmaları için belli başlı kriterler olsa da, bunların dışında küçük ve büyük öneme sahip daha bir çok kriter bulunmaktadır. 

SEO Uzmanı Nedir, Nasıl Olunur? 

SEO uzmanı, web sitelerinin arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alabilmesi için gerekli çalışmaları yapabilecek bilgi ve birikime sahip kimselerdir. Bu kişiler arama motoru kriterlerine daha fazla hakim oldukları için, arama sonuçlarında web sitelerini daha iyi konumlara getirebilirler.

İşini iyi yapan bir SEO uzmanı yapacağınız çalışmalar sonrasında, web sitesine kalıcı başarı getirecek şekilde sitenin Google sonuçlarında üstlerde yer almasını sağladığı gibi dolayısıyla ziyaretçi sayısında önemli ölçüde artmasını sağlar. Kelime bazlı çalışma yaptıklarında ise, çalışma yapılan kelime Google'da aratıldığında o kelimenin yine ilk sıralarda çıkması mümkündür.

SEO uzmanı nasıl olunur? Sorusuna gelecek olursak, büyük bir araştırma sonucu elde edilen bilgileri deneme yanılma yöntemi ile SEO uzmanı olmak söz konusudur. 

Daha doğrusu bu yöntemle belirli bir seviyede, SEO çalışması bilgilerinin artması mümkün olmaktadır. Ancak bu tip çalışmalarda kişinin harcayacağı zaman oldukça büyük olmakta ve başarısızlıkla sonuçlanma riski de bulunmaktadır. Bunun yanı sıra yapılan deneme yanılma yöntemi için, önemli bir maliyetinde ortaya çıkması söz konusudur. 

Bu yüzden mevcut SEO kriterleri ve bunlarla ilgili nasıl çalışma yapılacağı öğrenilmeli, SEO’nun geleceği hakkında bilgi sahibi olarak gelecekte olabilecekler önceden kesilmelidir. Bu da ancak alanında uzmanın kişi ya da kurumlardan alınacak, özel dersler sayesinde mümkündür. 

Boğaziçi Enstitüsü olarak SEO eğitimi sertifika programı kapsamında, bu söylenenlerin tamamını detaylı bir şekilde zaten sizlerle paylaşıyoruz. Öğretici çalışmaların yanı sıra, bu eğitimlerde başarı elde eden öğrencilerimize birisi uluslararası olmak üzere toplam 2 sertifika vererek bu çalışmaları daha iyi bir şekilde yapmalarını sağlamaktayız.

Seo uzmanı maaşları ne kadar? Boğaziçi Enstitüsü

SEO Uzmanı Maaşları Ne Kadar? 

Bu sorunun cevabı, aslında oldukça göreceli bir durumdur. Maaşlar kişinin çalışacağı şirketin belirlemesi, SEO uzmanının serbest ya da kendi ajansını kurarak çalışması gibi durumlara göre değişmektedir. 

Ortalama fiyatlar verecek olursak herhangi bir şirket bünyesinde SEO uzmanı olarak çalışan kişinin başlangıç maaşı, 3500 TL civarındadır. Ancak bu şirketin internet üzerinde yoğun bir şekilde e-ticaret alanında faaliyet göstermesi durumunda 4000 TL'ye kadar ya da üzeri maaş verdiği bilinir. 

İyi bir SEO uzmanı SEO ajansı bünyesinde çalışıyorsa, ajansın sektördeki marka değerine göre daha yüksek maaşlar almak söz konusudur. Tabii ki kendi ajansını kurarak ya da serbest çalışarak hizmet veren SEO uzmanları, müşteri potansiyeli ve çalışma performansına göre bu rakamların çok üzerinde kazançlar elde edebilir. Bu tip meslek dalları internetin sürekli gelişmesi nedeniyle, insanların daha çok hizmet almaya başladığı mesleklerden biridir.

SEO Eğitimi Sertifika Programı İçeriği 

Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen SEO eğitimi sertifika programı içeriği, genel olarak şu başlıklardan oluşmaktadır. 

 • SEO tanımını anlama 
 • arama motoru optimizasyonu için Google mantığını anlama 
 • temel search engine optimization kriterleri hakkında detaylı çalışmalar
 • SEO uyumlu makale nedir? Nasıl yazılır? Sorularının cevapları 
 • site içi SEO çalışmaları 
 • site dışı SEO çalışmaları 
 • doğru referans linkler almak için yapılması gereken önemli bilgiler 
 • SEO mesleğinin geleceği 
 • kalıcı çalışmalar yapmak için dikkat edilmesi gerekenler 

gibi yukarıdaki listenin dışında pek çok başlık altında, search engine optimization dersleri vermekteyiz.

Seo'yu sevin sevdirin. Boğaziçi enstitüsü

SEO Eğitimi Nasıl Alınır? 

Boğaziçi Enstitüsü arama motoru optimizasyonu dersleri, örgün eğitim modeli ile verildiği gibi uzaktan eğitim şeklinde verilmektedir. Gündelik hayatında bu eğitimlere zaman bulamayan kişiler, uzaktan SEO eğitimi sertifika programına katılabilirler. Gerekli kaynakların temini ve nerelerden temin edileceği gibi durumlarda ihtiyacınız olan bilgileri sizlere sunarak, uzaktan eğitim programlarımıza katılmanızı sağlıyoruz.

SEO Uzmanı Sertifikası Ve Eğitimi Almanın Faydaları 

SEO uzmanı sertifikası almanın, sertifika sahibine katacağı faydalar oldukça fazladır. Özellikle internet teknolojisinin her geçen gün koşar adımlarla kendini geliştirmeye devam etmesi ve küresel bazda insanoğlunun hayatında daha önemli bir yere gelmektedir. Bu nedenle, bu eğitimlere katılmak ve sonucunda sertifika almak hiç şüphesiz ki büyük faydalar sağlamakta ve sağlamaya da devam edecektir. 

Alacağınız sertifikanın size katılacağı faydalardan kısaca bahsedecek olursak, şunları söyleyebiliriz. 

 • SEO ajansları başta olmak üzere, haber siteleri, e-ticaret siteleri farklı medya ajanslarının da, iyi maaşlarla çok rahat iş bulabilirsiniz. 
 • Şirketlerin internet işleri biriminde, yönetici konumunda görev alabilirsiniz. 
 • Boğaziçi Enstitüsü uluslararası sertifikası sayesinde, yurtdışında faaliyet gösteren benzer alanlarda rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Yurtdışında internet faaliyetleri, Türkiye'ye göre çok daha gelişmiştir. 
 • Kişisel gelişiminize önemli bir katkı sağlayacağı için, farklı mesleklerde iş bulma imkanınız da bu sertifikalar sayesinde daha fazla olacaktır.

Seo nedir? Bu sorunun cevabını tek bir makalede çokta mümkün değil aslında. Seo'yu A'dan Z'ye öğrenebilmek için 40 saati aşkın bir eğitim almanız gerekmektedir. Öğrendiklerinizi de pratiğe dökmek için bol bol uygulama yapmanız gerekmektedir. Daha detaylı bilgi edinmek için buradan devam edebilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?