Semrush Nedir Nasıl Kullanılır ( Detaylı Rehber )
Dijital Pazarlama Yazıları

Semrush Nedir Nasıl Kullanılır ( Detaylı Rehber )

Kapsamlı ve derinlemesine detaylı SEO Analizi ve Dijital Pazarlama konusu gündeme geldiğinde adından ilk sıralarda söz ettiren analiz aracı elbette Semrush ‘tır.  Web sitenizi daha kaliteli ve iyi yapılandırılmış bir seviyeye  çıkarıp, başta google olmak üzere arama motorlarındaki sıralama seviyesini yükseltmek, dijital pazarlama konusunda kritik bilgiler keşfetmek ve bunları profesyonel seviyede uygulamak amacındaysanız Semrush sizin için oluşturulmuş hepsi bir arada bir araç paketi göreviyle oldukça ideal bir yardımcı olacaktır. Semrush Nedir Nasıl Kullanılır dedik. Detaylı bir rehber oluşturmayı amaçladık. Şimdi adım adım ilerleyelim;

Semrush Nedir

Semrush  web sitenizin size ait yada sizin dışınızda yaşadığı tüm aksiyonlarını detaylı bir şekilde karşınıza getirirken aynı zamanda rakip siteleride her açıdan adım adım takip edebileceğiniz, diğer taraftan dijital pazarlama faaliyetleriniz içinde detaylı veriler sunan üst düzey bir analiz ve takip aracıdır.

Semrush size;

» SEO

» Google Ads

» Sosyal Medya Pazarlama

» SEO ve SEM için Anahtar Kelime Araştırma

» Rakip ve Rekabet Oranı Araştırma

» Halkla İlişkiler

» İçerik Pazarlama Stratejisi

» Pazarlama Öngörüleri

» Detaylı Kampanya Yönetimi

kanallarında çok kapsamlı analiz ve raporlar sunar. Sunulan veriyi analiz ederek ortaya çok iyi veriler çıkarabilirsiniz. Artık elde ettiğiniz veriler sonrasında etkili bir SEO yada Dijital Pazarlama aksiyon planı hazırlamaya hazırsınız. Hepsi bu kadar. Semrush size göremediklerinizi, eksik ve hatalarınızı olabildiğince detaylı bir şekilde raporlar.

Semrush Ne İşe Yarar

Merak etmeyin Semrush SEO süreci için gerekli olan tüm ihtiyaçlarınızı çözebilecek yapıda bir araçtır. Dolayısı ile çok işinize yarayacaktır. Semrush 'ın yardımıyla, uygun anahtar kelime araştırması yapabilir, bloglarınız için içerik oluşturabilir, rakiplerinizi detaylı olarak analiz edebilir, veri analizlerini ve tüm backlinklerinizi kontrol edebilirsiniz. Sizi, web sitenizin güçlü ve zayıf yönleri konusunda iyi derecede bilgilendirir. Böylece web siteniz için neyin işe yarayıp neyin yaramadığını net olarak anlayabilirsiniz.

Dahası, Semrush sosyal medya trafiğinizi daha iyi anlamanıza ve yönetmenize yardımcı olur. Ancak burada çok önemli bir detayı belirtmekte fayda var. Evet Semrush güçlü yazılım altyapısına sahip geniş özellikli bir araçtır. Ancak onun sizin için yapacağı sadece istediğiniz verileri ve kapsamlı bilgiyi sağlamaktır. Sonuçta elde edilen bütün bu bilgileri analize tabi tutup, karar verecek ve başarılı bir SEO stratejisi geliştirecek olan bizzat sizsiniz.

Kısaca Profesyonel SEO çalışmanızı başlatmak sizin işiniz. Şimdi, size hazine değerinde bilgiler sunmasını istediğiniz Semrush Nasıl Kullanılır  madde madde devam edelim;

Semrush Nasıl Kullanılır

Semrush ‘ta çalışmaya başlamak için öncelikle bir proje başlatmak gerekiyor. Semrush Projeleri, bir web sitesinin online görünürlüğünü tüm yönleri ile analiz  eden 12 farklı analiz aracını çalıştırmanıza imkân tanır. Burada herhangi bir araçtaki çalışmanızı tamamladığınızda, durumu  her bir proje aracındaki e-posta raporları ve grafiklerle izleyebilirsiniz. Domain Analizi ve Anahtar Kelime Analizi, Semruhs veritabanlarında araştırma yapmak için arama çubuğunu kullanmaya imkân sunarken, Projeler bölümündeki araçlarda gerekli ayarlamaları yaparak Semrush veritabanının dışından da pazarlama verileri elde edebiliyorsunuz.

Semrush'ta Proje Başlatmak

Aşağıdaki görselde Semrush Arama çubuğunun yanında Projeler butonunu görüyorsunuz. Projeyi temel alacağınız bir alan adı, birde Proje adı girin ve "Oluştur" u tıklayın.  Ancak dikkat edin, bu adımda sitenizin www sürümünü değil, kök alanınızı girmenizi öneriyoruz. ( örneğin, www.siteniz.com yerine siteniz.com ) böylece sitenizin yalnızca basitleştirilmiş tek sürümü değil, tüm siteniz full taramaya tabi tutulabilecektir.

semrush-proje

Proje ekleme işleminden sonra 12 farklı analiz aracını çalıştırabileceğimizden bahsettik.  Bu 12 araç aşağıdaki şekilde karşımıza çıkacak;

12-kategori

Analiz aracı paneli üzerindeki araçlar şöyle;

» Site Audit ( Site Denetimi )

» Position Tracking ( Pozisyon Takibi )

» On Page SEO Checker ( Site İçi SEO Denetimi )

» Social Media Tracker ( Sosyal Medya Takibi )

» Social Media Poster ( Sosyal Medya Afişi )

» Brand Monitoring ( Marka İzleme )

» Backlink Audit ( Backlink Denetimi )

» Link Building ( Link İnşaası )

» PPC Keyword Tool ( Pay Per Click ) Anahtar Kelime Aracı

» Ad Builder ( Reklam Oluşturucu )

» Organic Traffic Insights ( Organik Trafik Denetimi )

» Content Analyzer ( İçerik Analiz Aracı )

Şimdi bu araçları tek tek açıklayalım;

Site Audit  ( Site Denetimi ) :  Türkçe ifade ile Site Denetimi anlamına gelen bu kısımda web sitenizin içerik, kodlama yapısı ve güncel teknolojilerle uyumlu olup olmadığı ile ilgili problemleri tespiti edilip, sitenin genel sağlık skoru hakkında veriler elde edilir. Kurulum için Set Up butona tıkladığınızda aşağıdaki aşamalarla karşılaşacaksınız;

Site Denetim Ayarları ( Site Audit Settings )

» Domain and limit of pages ( Domain ve sayfa sınırı )

» Crawler settings ( Tarayıcı ayarları )

» Allow/disallow URLs (  URL'lere izin ver / izin verme )

» Remove URL parameters (  URL parametrelerini kaldır )

» Bypass website restrictions ( Web sitesi kısıtlamalarını atla )

» Schedule (  Tarama periyodu  )

Site Denetimi ile ilgili olarak yukarıdaki kurulum maddelerini bitirdikten sonra Start Site Audit butonuna tıklayıp tarama işlemini başlatabilirsiniz.  Kurulum işlemi bitiminde aşağıdaki sonuç sayfası ile karşılaşacaksınız;

audit

Sıralama Takibi ( Position Tracking ) :   Sıralama Takibi olarak Türkçe ‘ye çevirdiğimiz bu kısımda sitenizin anahtar kelime odaklı pozisyon takibini yapabileceksiniz. Sizin belirleyeceğiniz periyoda göre anahtar kelimelerdeki düşüş, yükseliş, ortalama görünüm oranı gibi farklı bilgiler burada sunulacak.

Tabiki sonuçların doğruluk payı %100 değildir. Ancak sitenizin ilerleme durumunu doğruya %20 yakın bile olsa anında takip ediyor olmak için oldukça kullanışlı bir uygulama. Bu alanda ayrı ayrı veriler almak üzere konum ve cihaz seçimi

tracking

yapabiliyorsunuz. Bölgesel sonuçlar alabileceğiniz gibi isterseniz sadece bulunduğunuz ilin arama verilerine ulaşmak amacıyla özelliği daraltabilirsiniz. Elde ettiğiniz sonuçları mobil, tablet yada masaüstü olarak inceleme inkânınız var.

Pozisyon Takibi Ayar Aşamaları;

» Domain Settings - ( Domain Ayarları  )

» Device and Location – ( Cihaz ve Konum )

» Competitors - ( Rakipler )

» Keywords - ( Anahtar Kelimeler )

Site İçi SEO Denetimi  ( On Page SEO Checker  ) : Burası sitenizin genel Site İçi SEO sağlığı hakkında tavsiye ve uyarılar alacağınız bölümdür. Önce web sitenizin analize tabi tutulmasını istediğiniz sayfalarını seçiyorsunuz.  Bunu hazırladığınız bir sayfa listesi olarak içe aktarabileceğiniz gibi URL adreslerini tek tek manuel olarakta  girebilirsiniz. Bu işlem bittiğinde seçtiğiniz sayfalar üzerinde çalışma başlayacaktır.

Bütün veriler için sektörünüzdeki en iyi 10 web sitesi örnek alınarak karşılaştırma yapılır ve eksikleriniz, hatalı yaptıklarınız, aşırıya kaçırdıklarınız vs tüm detayları ile ayrı ayrı açıklamalar halinde karşınızda bulursunuz.

Site İçi SEO Denetimi Kurulum ve Ayarlama Aşamaları;

» Pages and target keywords ( Sayfalar ve hedef anahtar kelimeler )

» Crawler user agent ( Tarayıcı botu )

» Schedule (  Tarama periyodu  )

 Sosyal Medya Takibi  ( Social Media Tracker  ) : Bu bölümde facebook, twitter, instagram gibi sosyal medya hesaplarınıza Semrush adına yetki verdikten sonra rakiplerinizi belirtip periyodik olarak sosyal medya rakip karşılaştırması raporu alabiliyorsunuz. Bu kısımda;

» Tüm sosyal medya akışınızı izleyebilirsiniz.

» Sosyal medyadaki ziyaret grafiğine ulaşabilirsiniz.

» En güncel sosyal medya hashtaglarını tespit edebilirsiniz.

» Sektörünüzdeki diğer markalarla sosyal medya karşılaştırması yapabilirsiniz.

» Tüm raporlarınızı ayrı ayrı PDF formatında elde edebilirsiniz.

Marka İzleme  (  Brand Monitoring  ) :  Bu bölümde mevcut markanıza ait veri izlemesi yapabilirsiniz. Nasıl? Şöyle ki, markanıza ait anahtar kelimelerin hangi konumda olduğu, sıralama seyri, herhangi bir blog yada web sitesinde markanızın bahsedilirlik durumu, marka itibarı gibi kritik detayları ilgili kaynakları ile birlikte elde edebilir bunları detaylı raporlar olarak inceleyebilir, sonuçlara uygun stratejiler belirleyebilirsiniz.

brand

Yukarıdaki görselde işaretlediğimiz bölümleri uygun şekilde doldurduktan sonra en altta Start Trackink butonuna tıklayarak işlemi başlatabilirsiniz. 

Backlink Denetimi (  Backlink Audit  ) :  Web sitenize sizin bilginiz dahilinde yada sizin planlamanız haricinde yönlendirilen tüm bağlantıları ve bunların kalite oranını tespit ederek zararlı backlink temizliği yapabilme imkânı sunar. Backlink Denetimi Bölümü ayrıca sonradan risk potansiyel zararlı backlinkleride önceden tespit ederek size bildirir. Böylece sorun henüz yaşanmadan kaynağında çözme imkânı bulabilirsiniz.

Backlink Denetimini Başlatmak İçin Takip Edilecek Aşamalar;

» Campaing scope ( kampanya kapsamı – domain kapsamında filtreleme )

» Brand settings ( marka ayarları )

» Domain categories ( domain kategorileri )

» Target Countries ( hedef ülkeler )

Link İnşaası  ( Link Building )  :  Çok önemli bir SEO kriteri olan link inşaası için yapılacak tüm çalışmaların takip edildiği alan burası. Link inşaası stratejileri şeklindeki raporunuzu bu bölümden sağlayabilirsiniz. Burada size sektörel rakiplerinizin durumu, web sitenizin eksik bırakılmış çalışmaları, yapması gereken işlemler bir dizi tavsiyelerde bulunulur. Bu aşamada şunu belirtelim bu kısımda size önerilen link yapılarını doğrudan uygulamaya koymadan önce manuel olarak kontrol etmeniz gerekiyor.  

Zira Semrush uygulamasıda herşey gibi hata yapabilir. Bu kısımda manuel olarak kontrol etmeksizin direk sitenize uygulanacak bir çalışma sonrası yaşanacak hata web sitenizde örneğin rakiplerinizin linkleri ile link inşaası yapma gibi tehlikeli bir sonuca sebebiyet verebilir. Tespit edinceye kadar siteniz çoktan sıralamalardan düşmüş olacaktır.

Link İnşaası Taramasını Başlatmak İçin Aşağıdaki Adımları Takip Edebilirsiniz ;

» Keywords

» Competitor

PPC Keyword Tool  ( Pay Per Click ) Anahtar Kelime Aracı :  Google Ads reklamlarına çok daha uygun bütçeyle daha etkili yönetebilmek için kullanabileceğiniz bölüm burası. Bu bölümden beklediğinizinde üzerinde bilgi edinebilirsiniz.  Dahası burada yaptığınız tüm çalışmaları AdWords hesabınıza sorunsuz olarak aktarabilmenizde mümkün.

Organik Ziyaretçi Denetimi  ( Organic Traffic Insights  ) :   Bu işlemde Semrush ‘a web sitenizin Search Console ve Google Analytics hesapları için erişim vermekle başlıyorsunuz işe.  Verdiğiniz yetki ile birlikte landing page kapsamında bir eşleştirme uygulanarak, sitenizdeki hangi sayfanın kaç farklı anahtar kelimede organik sıralanmada yer aldığı bilgisini elde ediyorsunuz.

organik-trafik

Böylece web sitenizin hem organik ziyaretçi verimliliğini hem de uzun kuyruklu ( long tail ) anahtar kelimelerden gelen organik ziyaretçi akışını düzenli olarak takip edebilir, buna göre aksiyon alabilirsiniz. Tabi istediğiniz zaman veritabanı ve lokasyon bilgi değişikliği yaparak farklı bakış açılarından analizler elde edebilirsiniz.

İçerik Analiz Aracı  (  Content Analyzer  ) :  Bu bölümde web sitenizde komple içerik analizi yapabilir, ilgi çekmeyen dolayısı ile ziyaret edilmeyen zayıf ve kalitesiz içerikleri tespit ederek bunlar için bir aksiyon planı oluşturabilirsiniz.   

Web sitenizin 100 lerce sayfadan oluşan devasa büyüklüklerde içeriğe sahipse bu durumda belli bir sıralama dahilinde bir kısım URL listesini yükleyip analizi başlatabilirsiniz. Aynı şekilde sitenizin sitemap dosyalarından seçerekte tarama işlemi başlatabilirsiniz.

content-analiz

Ayrıca URL kapsamında takip etmeyi amaçladığınız belirli sayfaları herhangi bir zihin karışıklığı olmaması adına gruplara ayırarakta çalışma yapabilirsiniz. Böylece grup grup  performans derecelendirmesi yaparak notlarınızı alıp planlamanızı yapmanız mümkün olacaktır.

Semrush Güncel Fiyatlar

Global çapta bakıldığında bu gün SEO analizi açıdından en detaylı ve kapsamlı verileri Semrush ‘ın sunduğunu görüyoruz.  Detaylı site analizinden, sektörel rakipleri yakın takibe alıp her ne yapmışlarsa görebilme gibi kompleks işlemlere, google ads reklam yönetimi  gibi reklam modelleri konusunda sunduğu verimli bilgilerden, daha etkili bir sosyal medya takibi ve yönetimine kadar birçok kanalda hizmet verebilen komple bir sistem Semrush. Dolayısı ile üst düzey bir başarı elde etmek hatta global çapta projeler üretip başarılı olmak için Semrush ‘ı denemenizde fayda var. Semrush Paket Fiyatları şu şekilde;

semrush-fiyatlar

Eğitim Danışmanımız ile iletişime geç.
Hemen Ara
+90 850 840 54 37
Whatsapp ile destek al
İletişime geçmek için tıkla
Menüyü Kapat