online-egitimler-bogazici-enstitusu
Satışta Başarının Püf Noktaları

Satışta Başarının Püf Noktaları


Kuşkusuz tüm şirketler için satış bölümü çok önemli bir departman. Dolayısı ile bu departmandaki personelin oldukça profesyonel olması gerekiyor.  İyi bir pazarlamacı tüm pazarlama süreçlerini eksiksiz biliyor olabilir ancak satış yapabilme başarısı tamamen ayrı bir özellik. Dolayısı ile kendinizi geliştirme noktasında eksiklerinizi gözden geçirmeniz gerekebilir.  Yada örneğin bir girişimci olarak çok başarılı olsanız dahi iş satışa geldiğinde bu konuda zorlanıyorsanız mutlaka bazı kritik eksikleriniz var ve süratle bu eksikleri gidermelisiniz. Şimdiki makalemiz hem satış ve pazarlama elemanları hemde girişimcide olsa satış yapması gerektiği durumlarda bunu başarması gerekenlere yönelik kritik bilgileri içeriyor.

Satış Şirketin Bel Kemiğidir

Dünya genelinde yapılan bir dizi araştırma sonucuna göre girişimciler genellikle satışla ilgili unvanlarla anılmak, bir pazarlamacı yada satışçı olarak bilinmek istemiyor. Girişimci olarak şirketi kuran kendisi olduğu için lider yada inovasyon becerisi yüksek yönetici olarak anılmaktan daha çok hoşlanıyor.  Görüldüğü gibi burada gereksiz bir ego söz konusu. Kaldı ki bu bakış açısı şirketin büyümesine değil aksine küçülmesine vesile olacaktır.  

Şu bir gerçek ki kurucu girişimcilerin ve liderlerin en önemli özelliği aynı zamanda iyi satış yapabilmek. Ürünlerini satamayan bir firmanın gelişmesi, büyümesi ve para kazanması tabiki mümkün değil. Şirketlerde tüm sürecin satış üzerinden şekillendiğini, satışın aslında şirketin bel kemiğini oluşturduğunu biliyor olmalısınız. Hangi şirket olursa olsun sürdürülebilir başarı ve şirketin devamlılığı için satış yapabiliyor olmak en öncelikli şart.

Peki satış yapabilmek için ne yapmak nasıl bir eğitim almak gerekiyor. Dahası Satışta Başarının Püf Noktaları Nelerdir. Şimdi bunlara bakalım. Ancak  bu makaleden istediğiniz verimi alabilmek için sadece okumakla kalmayıp bahsetttiğimiz uygulamaları mutlaka yapmanız gerekmekte.

Satışta Başarının Püf Noktaları

» Satışın Bir Parçası Ol Kuralı

Yine global çapta bilinen yanlış bir inanışa göre şirkette pazarlama ve satış işini sadece satış departmanı gerçekleştirir.  Zira satış görevi bu birimindir.  İşte en ciddi hata bu aşamada yapılıyor. Satış şirketin bel kemiğidir demiştik. Bel kemiği bütün vücut iskeleti tarafından desteklenir. Aksi halde kırılan bel kemiği ile bütün vücutta durma noktasına gelecektir. Şirketler içinde durum böyledir.

Şirketin ayakta durmasına vesile olan para kazanma işlemini satış sağladığına göre yönetim dahil tüm departmanlar tarafından mutlaka desteklenmelidir. Zira dünya çapındaki başarılı CEO ’lara göre personel alımı, kişisel eğitim, fuarlara katılımlar, tüm toplantı ve seminerler, özel iş yemekleri dahil bütün süreçler aslında satış demek. Yani her türlü ortamda şirketinizi ve ürünlerinizi bir şekilde pazarlama durumunda olmanız gerekiyor.

Şirket bünyesindeki bütün departmanlar satışın bir parçası. Bu yüzden satışa tüm olayları kapsayan ana süreç olarak bakmak ve sürecin göz ardı edilemez önemini iyi kavramak açısından son derece kritik. Herhangi bir satış yapmadan önce bilinen satış becerilerini, satışta kullanılan farklı argümanları, bu konudaki tüm detayları öğrenmekte büyük fayda var. Dolayısı ile bu konuda tüm şirket olarak kurucu yöneticilerde dahil bütün departmanların ciddi olarak eğitilmesi, kaliteli bir kurumdan profesyonel bazda kapsamlı Satış ve Pazarlama Eğitimi talep edilmesi çok stratejik bir karar olacaktır.

» Dinle Ve Yardım Et Kuralı

Gerçek şu ki, başarıya giden yolda en önemli basamaklardan biri insanlarla profesyonel ve kaliteli iletişim kurabilmek. İyi bir iletişim kurabilmek için çok iyi bir dinleyici ve paylaşımcı olmak ciddi anlamda çok önemli.  Potansiyel müşterilerin ve  genel anlamda diğer insanların zihnindeki düşünce ne? Ne istiyor, neyi amaçlıyorlar.  Başarı kriterleri neler? Bu insanları neler keyiflendirir, neler motive edip moral olur? Bu ve benzeri sorular profesyonel bir satışçı için çok iyi birer iletişim kanalı. Göz ardı edilmemeli.

Satış işleminde başarılı olabilmek için firmaların yöneticilerini, personeli, girişimcileri yada iş ortaklarını çok iyi dinlemek, samimi yaklaşımlarla ne aradıklarını, hangi ürünü almaktan gerçekten keyifleneceklerini anlamak ve iyi analiz etmek şart.  Bu konuyu araştıran uzmanlara göre en çok soru soran ve dinleyen, karşısındaki muhatabı ile profesyonel derecede kaliteli ve samimi iletişim kurabilen kişilerden  en başarılı satış uzmanları çıkıyor.İşte konunun özüde burada saklı.

» Samimi İlişkiler Kur Kuralı

Girişimciyseniz satış yapmanın püf noktaları hakkında fikir sahibi olabilmek için çevrenizdeki, şirketinizdeki yada şirket dışındaki farklı profesyonellerle ilişki içerisinde olabilmeniz çok önemli. Ancak burada bahsettiğimiz herhangi bir diyalog yada rutin iş görüşmesi değil. Gerçek ve samimi, adeta arkadaş canlısı bir iletişim kurmaktan bahsediyoruz. Bütün bu insanlarla samimi bir dostluk havasında fikir alışverişlerinde bulunmak, tecrübelerinden faydalanmak, tavsiyelerini not almak son derece önemli.

Size değer katabilecek, bilgi yada tecrübe yönünden seviye kazanmanıza vesile olabilecek insanlarla kaliteli ilişkiler kurmanız, onlarla periyodik olarak örneğin 4 ayda bir görüşerek karşılıklı bilgi alışverişi yapmak, gelişmeler konusunda samimi sohbetler oluşturmak, iş planlarınız açısından çok verimli ve faydalı olacaktır.

Satış ve Pazarlama Eğitim Tavsiyesi

Kaliteli ve samimi iletişim, karşısındakini iyi dinlemek, zekice soru sormak ve satışın önemini ciddi anlamda kavramak. İşte bu 3 madde iyi bir satışçı olmanın temel taşları olarak nitelendirilebilir. Ayrıca hangi statüde olursanız olun makalemizde öğrendiklerinizle birlikte aynı zamanda kaliteli bir Satış Eğitimi sizin için çok iyi bir fikir olacaktır.  Bu aşamada sektörün önde gelen Uzaktan Eğitim Kurumlarından İstanbul Boğaziçi Enstitüsü tarafından verilen Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi özellikle tavsiyemizdir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?