Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-05-24T14:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
Satış ve Pazarlama Nedir? Farkları Nelerdir?

Satış ve Pazarlama Nedir? Farkları Nelerdir?


Satış ve pazarlama birlikte anılan iki kavramdır. Genellikle hizmet ve ürün üretimi yapan firmaların ürünlerini alıcısına ulaştırması işlemini kapsarlar. Ancak birlikte anılmalarına rağmen aralarında işleyiş farklılıkları vardır.

Satış ve Pazarlamanın Amacı Nedir?

Satış ve pazarlamanın amacı firmaların ürettikleri ürünlerin müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlamaktır. Bu amaçla da firmalar kaliteli ürünleri üretip çeşitli pazarlama yöntemlerini kullanarak satışa sunarlar. Ayrıca müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacakları ürünleri satın almaları sayesinde de ürettikleri ürünlerin satışının yapılması amacını taşırlar. Böylelikle satışını artıran firmanın büyüme hızı da artış gösterir. Boğaziçi Enstitüsünün hazırladığı Herkesin Kullanabileceği Etkili Satış ve Pazarlama Teknikleri Nelerdir? adlı yazmız ve Satış Teknikleri ve Pazarlama Eğitimi sayesinde siz de kârınızı kolayca arttırabilirsiniz.

Satış Nedir?

Satış üretilen bir malın veya hizmetin bedel karşılığında alma talebi ileten kişiye verilmesidir. Satışı yapılan ürün için verilen bedel genellikle paradır. Herhangi bir ürünün üretimini yapan kişiler belirledikleri ücret karşılığında bu ürünleri ihtiyaç duyan kişilere satarlar. Bu sayede hem para kazanmış olurlar hem de ürettikleri ürünün maliyetini kurtarmış olurlar.

Satış işlemi paranın bulunmadığı çağlara kadar dayanan bir işlemdir. O dönemlerde de ihtiyaç duyulan hizmet veya ürün satışı takas usulüyle yapılmıştır. Kişileri ellerinde bulunan ürüne karşılık ürünü isteyen kişilerden farklı bir ürün vermesini istemişlerdir. Takas usulüne dayanan satış işlemi günümüzde de bazı durumlarda kullanılmaya devam etmektedir.

Yapılan satış işleminde hem alıcı hem da satıcının fayda sağlaması durumu vardır. Alıcı ihtiyaç duyduğu ürünü satın alırken satıcı da üretimini yaptığı ürünü satmanın bir yolunu bulmuş olur. Satış işlemini gerçekleştiren kişiler ise satıcı, satış görevlisi veya satış temsilcisi gibi isimlerle anılabilirler.

Satış işlemi kendi içerisinde türlere ayrılır ve müşterilere ürünün ulaştırılması yöntemi bu türleri oluşturur. Satış türleri arasında telefonla satış, perakende satış, doğrudan satış, network marketing ve internetten satış bulunur.

Satış Şekilleri Nelerdir?

İnsanlara fayda sağlama ve ihtiyaç giderme amacı taşıyan satışın farklı gerçekleştirilme şekilleri vardır.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan satış şekilleri şunlardır;

 • İşbirlikçi satış: Satış şekilleri arasında işbirlikçi satış yer alır. Bu satışta müşteri ve satıcı arasında bir işbirliği vardır.
 • Agresif satış: Son dönemlerde yaygınlaşan satış şeklidir. Bu satışta öncelikle satıcının çıkarı düşünülür ve alıcının söz konusu ihtiyacı olduğu iknası yaratılmaya çalışılır. Alıcı kişinin ihtiyacı olmadığı tavrını kabul etmeyerek satışın gerçekleşmesi amacıyla çalışır.
 • İşlemsel satış: Satış şekilleri arasında bulunan işlemsel satışta, satış işleminin hızlı bir şekilde yapılması amaçlanır. Alıcı ile sağlıklı veya uzun ilişki kurma eğilimi yoktur.
 • İstişari satış: İstişari satış müşteri odaklı olan satış türüdür. Bu satışta satıcılar müşterinin hangi ürüne ihtiyacı olduğu yönünde araştırma yaparak bu ihtiyaçlara bağlı olarak ellerindeki ürünün satışını gerçekleştirirler.

Satıcılar bu satış şekillerinden yararlanarak ellerinde bulunan ürünleri satabilir ve şirketlerini de bu satışlar sayesinde büyütebilirler.

Pazarlama Nedir?

Pazarlama büyük ya da küçük fark etmeksizin şirketlerin satışlarını artırmak, daha fazla müşteriye ulaşmak ve müşterileri memnun amacıyla uyguladığı stratejiler bütünüdür. Pazarlama için öncelikle müşterilerin taleplerinin ne olduğunu araştırması yapılır.

Bu taleplere uygun olarak ürünlerin satışı gerçekleştirilir ve müşterilerin aldıkları ürünlerden ve satışlardan memnun olmaları sağlanır. Ayrıca firmalar kendi adlarında da yaptıkları satışlardan kar elde etmeyi, daha çok ürünün satışını yapabilmeyi ve müşterilerine farklı alanlardan ulaşmayı amaçlarlar.

Pazarlamada öncelik tüketicinin memnun olmasını sağlamak olur. Bu sebeple tüketicinin istekleri ön planda tutulur. Ayrıca ürünlerle tüketicilerin dikkatini çekmek adına reklamlar ve marka tanıtımları yaparlar. Geliştirdikleri stratejilerin de tutup tutmadığının bilgisini müşterilerinin ürünlerine olan taleplerine bakarak anlayabilirler. Talebin yüksek olması pazarlama için kullanılan yöntemlerin tuttuğunu gösterirken ürünlerin talep almaması yanlış yöntem kullanıldığını ortaya koyar.

Pazarlama işinde satıcılar müşterilerin memnun kalmalarının yanında firmalarının kar elde etmesi amacını güderler. Kar elde etme amacıyla yanlış ürün tanıtımı, fahiş fiyatlar ve bozuk mal gibi ürünler sebebiyle çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Bunu önlemek amacıyla pazarlamanın esaslara uygun bir şekilde yapılmasını sağlamak adına hukuki yöntemler geliştirilmiştir. Böylelikle yanlış pazarlama yöntemlerinin mağduru olan kişiler hukuki yöntemlerden yararlanabilirler.

Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?

Pazarlama çeşitleri ürünleri alması beklenen kişilerin bulundukları alanlara bağlı olarak oluşurlar. Ürün ya da hizmet pazarlaması yapmak isteyen kişiler öncelikle hangi pazar türünü kullanacaklarının araştırmasını yaparlar. Daha sonrasında ise o pazarlama türünü kullanarak alıcılarına ulaşırlar.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan pazarlama çeşitleri şunlardır;

 • Dijital Pazarlama: Dijital pazarlama işlemi hizmet ve ürünlerin satışlarının internet ve mobil cihazlar aracılığıyla yapıldığı pazarlama türüdür. Bu sebeple internet pazarlama ismiyle de anılır.
 • Gerilla Pazarlama: Ürünlerden çok markanın bilinir olmasını sağlamayı amaçlayan pazarlama türüdür. Yaratıcı ve düşük bütçeli pazarlamadır.
 • İlişki Pazarlaması: Müşteri ilişkisini geliştirmeyi amaçlayan pazarlama çeşididir.
 • Ağızdan Ağıza Pazarlama: Bu pazarlama çeşidinde firmanın ürünlerini kullanan kişiler o ürünlerin satın alınmasına teşvik edici yorumlar yaparlar. Ayrıca ürün paylaşımıyla ürünü kullandıklarını gösterebilirler.
 • Sosyal Pazarlama: Toplum yararını amaçlayan pazarlama çeşididir. Sosyal sorumluluk içerir.
 • Influencer Pazarlama: Influencer pazarlama ise ünlü isimlerin yaptığı pazarlamadır. Bir markaya ait ürünün tanıtımını yaparak alınmasını teşvik ederler.
 • İçerik Pazarlama: Markaya veya ürüne ait içeriklerin üretilerek pazarlama yapılması işlemidir. İçerikler internet ortamında paylaşılarak ürünün dikkat çekmesi sağlanır.
 • Bu pazarlama çeşitlerinden en uygun olanın belirlenmesi ve uygulanması sağlanır. Pazarlama türleri için doğru hamlelerin yapılmasıyla firmalar pazarlama alanında başarı elde edebilirler.

Satış ve Pazarlama Arasındaki Fark Nedir?

Satış ve pazarlama kavramları genellikle insanlar tarafından sıklıkla karıştırılan kavramlardır. Hatta aynı kavram olarak kabul edildikleri durumlarda vardır. Ancak satış ve pazarlama birbirinden farklı olan iki kavramdır.

Pazarlama bir ürünün üretiminden başlayarak tüm aşamalarını kapsar. Bu aşamalar arasında ürünün üretiminin yapılması, üretimin ardından fiyat belirlenmesi, ürünün tanıtımı için reklam seçimi ve tüketiciye nasıl sunulacağı pazarlamanın aşamalarıdır.

Satış ise hazırlanan ürünün alıcısına ulaşmasını belirten kavramdır. Kısaca pazarlama işlemi ürünün üretiminden tüketiciye ulaşması sırasındaki tüm mesafeleri kapsarken satış alıcının ürünü satın alması işlemini kapsar.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?