Üniversite Sertifikalı Eğitimlere Hemen Katıl. Potansiyelini Keşfet!
Saha Satış Elemanı Nedir?

Saha Satış Elemanı Nedir?


Çoğu kişinin kafasını kurcalayan bir soruya değineceğiz. Saha satış elemanı nedir? sorusuna. Hazırsanız başlayalım.

Bilgiye ulaşmanın oldukça kolaylaştığı bir dönemdeyiz. Haliyle de etrafımızda, teknolojideki baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı bir ortama dâhil olduk. Bu sebeple artık işletmeler de yoğun ve sürekli değişken bir rekabet ortamında faaliyetlerini sürdürüyor. Bu faaliyetlerin devamlılığı için saha satış elemanları devreye giriyor. Bu sayede firma hedefleri doğrultusunda başarıya gidiliyor. Biliyorsunuz ki küresel rekabetin yeni dinamikleri işletmeleri büyük ölçüde etkiler. Başta yönetim olmak üzere pazarlama ve satış anlayışları da değişmekte. Peki, günümüzün satış anlayışı neleri vadediyor? Bu konuda öne sürülen yanlış bir kanı var. Hemen söyleyeyim. Günümüzün satış anlayışı kısa vadede satış yaparak gelir elde etmek değil. Bunun aksine artan rekabet karşısında daha uzun vadeli satış anlayışının benimsenmesini zorunlu kılmaktır. Peki, ne demek istiyorum? İşletmelerin sürdürülebilir bir başarı elde etmesi gerekir. Bu da kendini diğer işletmelerden farklı kılan değerlerinin farkında olmalarıyla gerçekleşir. Unutmayın! Söz konusu olan şey, değerleri oluşturmak ve devamlılığını sağlamak. Bu da ancak çalışanları etik davranışlarıyla yönlendiren bir ortamın yaratılmasıyla mümkün olabilir. Globalleşmenin artması, etik sorunlarla yeni ve farklı temellerde uğraşma ihtiyacını da beraberinde getirir. Son yıllarda etik ve etik davranış konularına duyulan ilgi de giderek artmaktadır. Nitekim iş hayatında karşılaşılan etik olmayan davranış ve kararların artması da bu konuyu gündeme taşımış. Bu arada belirtmeliyim. Aynı zamanda içinde bulunduğumuz dönemde bilişim ve iletişim teknolojilerinin sağlamış olduğu avantajlar da var. Bu avantajları kullanan saha satış elemanları da pazarlamada başarı elde eder.

 

Sahada Satış Nasıl Yapılır?

Hepimiz biliyoruz ki başarılı bir saha satış personeli olarak doğulmaz. Yani, satış becerileri deneme-yanılma metodu ile öğrenilir. İşte profesyonel bir saha satış personeli ile amatör bir saha satış personelini ayıran şey de budur! Yani, profesyonel satış personelinin her şeyi satabilecek olmasıdır. İster elektrik süpürgesi ister ikinci el araba ister ev satıyor olun.  İyi satışın temel prensipleri aynıdır.

Saha satış eğitimi sayesinde bu temel konseptleri anlayacaksınız ve uygulayacaksınız. Ardından kârınızdaki farkı kısa sürede göreceksiniz. Bu ipuçları satış tekniklerinizi değiştirecek. Çünkü müşterilerinize ihtiyaçlarına ve isteklerine göre hizmet vermeye başlayacaksınız. Bu aşamada sahada satış nasıl yapılır? diyor olabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şeyler var. Merak etmeyin! Saha satışında dikkat edilmesi gerekenler nedir? ve sahada satış nasıl yapılır? sizler için sıraladık.

 • Müşterilere Karşı Samimi ve Kibar Olun!
 • Müşterilere Karşı Tutarlı ve Objektif Olun!
 • Plan ve Program Dahilinde Sistemli İlerleyin!
 • Hoşlanma Kuralından Faydalanın. Yani Kibarlığınız, Özveriniz ve Çalışmalarınızla Müşterilerin Beğenisini Kazanın!
 • Saha Satış Ekibinde Dış Görünüme Dikkat Edin!
 • Saha Satış Esnasında Vücut Dilini Kullanın!
 • Müşteriyi Dinleyin ve İyi Anlayın!
 • Müşterinize Birden Fazla Seçenek Sunun!
 • Müşterinizde İhtiyaç Duygusunu Yaratın!
 • Ürünlerin Yakın Gelecekteki Faydalarına Odaklanın ve Bunu Belirtin!
 • Ürünü ve Ürünleri Rakiplerden Farklılaştırın!

 

Saha Satış Elemanın Sınıflandırılması ve Özelikleri Nelerdir?

Şimdi size saha satış elemanının sınıflandırılması ve özellikleri nedir? en kolay ve anlaşılır biçimde anlatacağım.

Saha satış elemanları, endüstriyel ve perakendeci elemanlar olarak ikiye ayrılır. Daha sonra da endüstriyel ayrımda satışçılar tezgâh üstü ve saha satıcıları olmak üzere ayrılır. Saha satışçıları ise sıcak satışçı ve soğuk satışçı olmak üzere ayrılırlar. Hayır hayır! kafanız karışmasın. Yalnızca bu kadar.  Saha satış elemanlarında aranan özellikler gün geçtikçe artıyor. Bununla beraber çeşitleniyor. Rekabet koşullarının gittikçe keskinleşmesi, ayakta kalmak isteyen firmaların personel tiplerini de belirginleştiriyor. Ne demek istiyorum? Yani firmalar, daha donanımlı ve becerikli satış elemanlarına ihtiyaç duyuyor. Bilgi çağının doğurduğu teknolojik yenilikle birlikte iletişim ve ulaşım alanındaki inanılmaz gelişmeler var. Bu gelişmelere bağlı da müşteriler daha bilinçli hâldeler. Üstelik ürün ve hizmete daha kolay ulaşabiliyorlar. Bu da saha satış elemanlarında aranan nitelikleri artırıyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi. Saha satış elemanları, dış görünüşten tutun iletişim becerilerine kadar pek çok konuda bilgi ve deneyim sahibi olmalı. Ayrıyeten saha satış elemanlarının daha çok satış yapması gerekir. Bunun için de sahip oldukları özelliklere yenilerini eklemek zorundadırlar. Üstelik sadece bu da değil. Saha satış elemanları bilgi çağına da ayak uydurmak zorundadır. Dolayısıyla sürekli kendilerini yenilemeleri gerekir. Bu aşamada saha satış elemanlarını başarıya götürecek başlıklar vardır. Örneğin çalışkan, azimli, sürekli öğrenme, kendini geliştirme kavramları gibi. Peki, bu kavramların doğru kullanımını nerede öğreneceksiniz? Hemen söyleyeyim. Saha satış eğitiminde! Evet. Doğru okudunuz. Saha satış eğitimi sonrasında edindiğiniz bilgilerle oldukça donanımlı bir hâle geleceksiniz. Birazdan sizlere saha satış eğitimiyle ilgili gerekli bilgileri sizlere aktaracağım.

 

Saha Satış Kursu Sertifikası Ne İşe Yarar?

Saha satış alanına dair çoğu şeyi konuştuk. Sıra geldi saha satış kursu sertifikası ne işe yarar? Sorusuna. Hep birlikte öğrenelim.

Bu alanda birçok farklı eğitim platformları eğitim veriyor. Bu noktada sizin için en iyi olan enstitüyü bulmalısınız. Biliyoruz ki verilen eğitimin kalitesini araştırmak oldukça önemli. Üstelik sadece bu da değil!  Bu araştırma sonucunda elde edeceğiniz tavsiyelere uymak da oldukça önemli. Araştırma sonunda en mantıklı ve verim alacağınız seçimi yapmalısınız. Aynı zamanda güven esaslı ve tecrübeli eğitmenlerle çalışan bir enstitü arayışında olabilirsiniz. Güven, kalite, verim kavramlarını karşılayan tek bir yer var.  Neresi mi? Tabii ki Boğaziçi Enstitüsü! Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü size en iyi eğitimi verecek olan enstitüdür. Bunun sebebi Boğaziçi Enstitüsü tecrübeli akademik bir kadro ile çalışır. Bu da alacağınız eğitimin kalitesini belirginleştirir. Enstitü olarak sizin geleceğiniz bizler için önceliktir. Bu sebeple de eğitmenlerimiz, katılımcıların geleceği için ne kadar önemli olduğunun bilincindeler. Dolayısıyla da eğitimde alacağınız dersler oldukça verimli ve keyifli geçer. Derslerden aldığınız verimi iş hayatınızda da kullanabilme fırsatı edineceksiniz. Aynı zamanda saha satış eğitimine dair her şeyi öğreneceksiniz! Aynı zamanda gerekli satış tekniklerini öğreneceksiniz. Sadece bu kadar mı? tabii ki hayır! Eğitim sonunda öğrendiğiniz bilgileri iş hayatınızda bağdaştıracaksınız. Bu sayede başarılı bir saha satış elemanı olacaksınız! Bununla beraber Boğaziçi Enstitüsünün verdiği sertifikalar sizi rakiplerinizden bir adım öne çıkarır. Neden mi? Çünkü Boğaziçi Enstitüsü uluslararası akredite olan İngilizce sertifika vermektedir. Bunun yanında üniversite onaylı bir sertifika daha sunmaktadır. Bu sayede çok daha donanımlı bir hâle geleceksiniz. Eğitim bitirme sertifikasıyla beraber toplamda 3 sertifika sahibi olacaksınız ve bu sizi 3 adım öne geçirecek. Aldığınız sertifikaların kişisel gelişiminizdeki yeri paha biçilemez. Bu eğitimi edinmek istiyor olabilirsiniz. Bunun için Boğaziçi Enstitüsü online eğitim platformunu ziyaret edebilirsiniz. Bununla birlikte Saha Satış Kursu hakkında inceleme yapabilirsiniz. Bu eğitimin yanında gelişiminizi zirveye taşıyacak olan diğer eğitimlerin listesini de sizler için aşağıda paylaşıyorum. Yazıların üzerine tıklayarak dilediğiniz eğitimin sayfasına ulaşabilir, burada araştırma yapabilirsiniz.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?