Acele et! İş fırsatı sunan üniversite sertifikalı eğitimlere indirimli kaydol!
2022-06-27T12:00
online-egitimler-bogazici-enstitusu
S-Ticaret Nedir

S-Ticaret Nedir


S-Ticaret daha geniş açılımı ile Sosyal Medya Ticareti Sosyal Medyada yapılan e ticareti kapsıyor. Bir sosyal medya reklam otomasyonu platformu olan Smartly.io 'nun yaptığı araştırmaya göre , tüketiciler artık daha çok sosyal medya üzerinden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Dahası sosyal medya reklamcılığı bu satın alımları ciddi anlamda  etkiliyor.

KPMG International Cooperative'in  üyesi olan Türk şirketi KPMG Türkiye kurumu ( Bağımsız Denetim ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik A.Ş ) bir grup kullanıcının katılımıyla düzenlediği anket sonucuna göre, tüketicilerin %83’ü ürünü satın almadan önce birçok farklı sosyal medya kanalında ürünle ilgili araştırma yapıyor.  %16’sı ise sosyal medya platformlarında görüp beğendiği ürünler için ‘‘satın al’’ butonu olması gerektiğini dile getiriyor.

Dahası söz konusu ürünün sosyal medyada beğenilmesi ve hakkında olumlu yorumların yapılmış olması kullanıcıların %61’inin satın alma kararlarını olumlu yönde etkilediğini ortaya koyuyor.  Bu ciddi bir oran.  Peki, S-Ticaret Nedir Daha doğru bir ifadeyle Sosyal Ticaret Nedir Neleri kapsıyor, S-Ticaret hangi platformlarda yapılıyor detayları ile açıklayalım

Sosyal Ticaret Nedir

Sosyal Ticaret, kısaca tanımlamak gerekirse sosyal medyayla e-ticaret teknolojisinin bir araya gelmesi sonucu çıkan etkileşim olarak ifade edebiliriz. Daha açık bir ifadeyle Facebook, Twitter, İnstagram yada linkedin gibi sosyal medya platformlarında yapılan ürün ve hizmet alım satım işlemleri Sosyal Ticaret kapsamı içinde değerlendiriliyor.

Bilindiği gibi başta facebook olmak üzere sosyal medya platformları, işletmelerin yada bireysel kullanıcıların sayfalarına ürün yada hizmet ekleme özellikleri sunarak bunu "Satın Al" butonları ile destekledi.  Bu değişimle birlikte gerek işletmeler gerekse bireysel kullanıcılar  kendi kişisel hizmet yada ürünlerini uygulama aracılığıyla hizmete sunma, sipariş ve ödeme alma sürecine kadar online sosyal medya ticaretinde büyük ilerleme kaydetti.

Bu konuda yapılan global araştırmalar sosyal medya platformlarının tüketicilerin satın alma kararlarını % 74 oranında etkilediğini gösterdi. Dolayısı ile bir sosyal ticaret yol haritası tasarlamak oldukça akıllıca bir strateji olacak.

Sosyal Ticaret Hangi Platformlarda Yapılıyor

Bu konuda yine global çapta araştırmalar kapsamında bilgi sunmakta fayda var. Örneğin Buffer.com araştırma sonucu genel olarak sosyal ticaret platformu kullanıcılarının başta İnstagram, Pinterest ve Facebook olduğunu belirtiyor.  Bunlara kısa süre önce Snapchat ‘ta katıldı.  Snapchat mobil ziyaretçilerin satın alma işlemleri için ayrı bir web sitesine yönlendirilmesi yerine platformdan hiç ayrılmadan ürünleri inceleyip doğrudan uygulama içinden satın almasını sağlayan "Shop and Cop" isimli bir alışveriş kanalı ekledi. Böylece kullanıcı Snapchat ‘tan hiç ayrılmadan e ticaret işlemlerinide gerçekleştirebilecek.

sosyal medya ticareti

En Popüler S-Ticaret Platformları

Şimdi hangi sosyal medya platformunda  e ticaret yapılıyor Bu platformlarda süreç nasıl işliyor bunları inceleyelim;

İnstagram : Biliyorsunuz İnstagram uygulaması aslında Facebook ‘a ait. Dolayısı ile  Facebook 'ta bir mağaza oluşturduğunuzda İnstagram içinde işlemleri ilk adımda başlatmış oluyorsunuz. Ancak İnstagram hesabınızın bir işletme hesabı olması gerekiyor. Bu işlemin ardından ayarlar kısmına gidip Facebook hesabınıza bağlanabilirsiniz. Tabi aynı zamanda Facebook Reklam Yöneticisi ayarlarını kullanarak İnstagram hesabınızla birbirine bağlamanız gerekiyor.

Facebook : Facebook'ta ne sattığınız, nerede bulunduğunuz ve ödemenin nasıl kabul edildiği gibi birkaç bilgiyi detaylı olarak ekledikten sonra, Facebook Mağazası oluşturarak ürünlerinizi eklemeniz yeterli olacaktır. Dahası facebook ‘ta ürün eklemek oldukça kolaydır, sadece etkili bir ürün başlığına, ürün detaylarına, ürün resmine, fiyat ve kargo bilgilerine ihtiyacınız olacak. Bundan sonrası müşterilerinizden gelecek siparişlere odaklanmak.

Pinterest : Pinterest S Ticaret konusunda bir adım daha ileri gitmek ve daha fazla alışveriş deneyimi sunmak için üçüncü taraf iş ortağı programı olan "Pinterest İş Ortakları" uygulamasını tekrar devreye soktu.  Kullanıcı ortaklarına artık daha fazla kategoride reklam, içerik pazarlama, analiz yapabilme, tasarım ve alışveriş gibi hizmetler sunuyor.  Bu konudaki desteği ise WooCommerce sunuyor.

Snapchat : Snapchat zamanımızın en çok kullanılan popüler sosyal ağlarından birisi. Özellikle İnstagram’ın Hikayeler özelliğine benzer uygulamalarının olması, gençleri bu platforma çekme konusunda oldukça etkili. Dolayısı ile hedef kitlesi gençler olan firmalar Snapchat ‘i yoğun olarak tercih ediyor.

Şöyle belirtelim sizde içerik üretimi konusunda başarılı ve aktif bir kullanıcı olarak bu platformdaki diğer kullanıcılarla yoğun olarak etkileşime geçmeyi tasarılıyorsanız  Snapchat sizin içinde çok etkili bir S Ticaret kanalı olabilir. Ancak video ve kaliteli görsellerle çalışmayı profesyonel seviyede biliyor olmalısınız.

Shopify : Sosyal ticaret platformunuzu istediğiniz yerden yönetmenize imkân sağlayan bir diğer uygulama ise Shopify. Shopify sadece kendi platformu üzerinde değil aynı zamanda İnstagram, Twitter, ve Facebook gibi sosyal medya platformlarına da kolayca entegre edilebilen ve Sosyal Ticaret sektörünün göz ardı edilmemesi gereken bir uygulaması.  

Sosyal Ticaretin Faydaları

Dünya çapında milyarlarca internet kullanıcısı ve sürekli artan sosyal medya platformları göz önüne alındığında,  bireysel yada kurumsal olarak başarılı bir büyüme stratejisi oluşturmak istiyorsanız bu teknolojilerle iç içe olmanız ciddi bir zorunluluktur. Ayrıca, sosyal medya platformları aynı zamanda web sitesi trafiğinide artırdığından, bu platformlarda oluşturacağınız sosyal ticaret girişimleri başta google olmak üzere arama motorlarındaki sıralamanızıda ciddi anlamda etkileyecektir.

Kuşkusuz Sosyal Ticaretin Faydaları bunlarla sınırlı değil. Sosyal ticaret, markanızı sık sık tüketicilerin gözleri önüne çıkarıp işletmenizle iletişim kurma, soru sorma hatta ürün tavsiyesi alma gibi bir dizi imkânlar sunar.  Kaliteli ticareti ilişkiler kurmak ve potansiyel müşterilerle daha iyi etkileşim kurmak için Sosyal Ticareti mutlaka kullanmak gerekiyor.

Sosyal Ticaret çalışmalarınızı artırırken, aynı zamanda satışlarınızıda artırmak için çok kanallı bir yaklaşım benimsemek önemlidir. Tüketiciler yeni bir ürün yada hizmet hakkındaki bilgilere sosyal medya aracılığıyla hızlı bir şekilde ulaşabilir. Ancak buna rağmen bilgi aldığını ürüne ait satın alma işlemini başka bir platformda gerçekleştirebilir. Bu tür durumlara karşı sürekli analiz yapmak, satışları takip etmek ve sosyal ticaret kampanyalarınızdaki detaylı analizleri incelemek, daha etkili pazarlama stratejileri geliştirmenize ve marka tanınırlığını artırmanıza yardımcı olacaktır.

Sosyal Ticaretin Etkileri

Global çapta araştırmaları ile dikkat çeken Smartly.io, bir başka araştırmasında kullanıcılara gördükleri bir sosyal medya reklamı aracılığıyla ürün satın alma kararlarını etkileyen en önemli faktörlerin hangileri olduğunu sorduğunda, yüzde 35'i en önemli etkenin iyi hazırlanmış ilgi çekici bir video, animasyon yada kaliteli bir görsel ve müşteriler tarafından yapılan yorumlar olduğunu belirtti. Bunlar tabiki çok önemli kriterler.

Dolayısı ile yapacağınız girişimlerde bu kriterleri göz önünde bulundurmanız başarınızı etkileyecektir. Zira sosyal medya tamamen görsel ve video içeriklere odaklı bir platform. Bu platformda ürünlerinize ait kaliteli görseller, iyi hazırlanmış kısa ancak detaylı videolar etkileşim oranını ciddi oranda artıracaktır.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  Yorumlar

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  Boğaziçi Enstitüsü :{{yrm.cevap}}
  Yorum & Oylama Ekle

  • Bu yazıyı beğendiniz mi?