Robotik Kodlama Nedir? Nasıl Yapılır?
2020

Robotik Kodlama Nedir? Nasıl Yapılır?


Robotik kodlama, makine ve kontrol sistemlerini, bilgisayar ve elektroniğe dair her türlü bilgi erişim sisteminin yazılımına denir. Adı sıklıkla duyulan ve gündem haline gelen robotik kodlamayı Robotik Kodlama Nedir? Nasıl Yapılır? makalesi sayesinde daha iyi kavramış olacaksınız.

robotik-kodlama-nedir-nasıl-yapılır

Elbette her yazılım gibi iyi bir eğitim sürecinden geçilmeden bu tarz kodlamaların öğrenilmemesi, öğrenilse bile kısa bir zaman sürmeyeceği belirtilmelidir. Kodlama ile ilgili önerilen kitapları alabilir, videolar izleyebilir, ücretli ücretsiz ders eğitimlerine katılabilirsiniz. Günümüz çağında robotik kodlamanın, yazılım öğrenmenin yeri yadsınamayacak kadar önemli. Bunun farkına varamamış toplumlar teknolojiye dair kötücül düşüncelere sahip olarak kodlamayı farklı bir gözle değerlendiriyor.
Şu anki bulunduğumuz konum itibariyle teknoloji olmadan herhangi bir şeyin kolaylaştırılabilmesi zor gözükmekte. Bununla beraber teknolojinin içinde yazılım dahil pek çok şey olduğundan kodlama da hayli öneme sahip. Bu aşamada kodlamanın, yazılımın önünü kapatırsak olacakları tahmin etmek çok güç.
Gelinen düzeyde teknolojik anlamda gelişmenin geriye gitmesi nasıl beklenmiyorsa yazılımın da önemini yitireceği beklenmiyor haliyle bu yüzden de çocuklara, gençlere veya öğrenmek isteyen herkese yazılım öğretmek şart. Yazılım bütün sorunlarımızı çözecek mi tabi ki bu tartışılır ve hala daha tartışılmaya devam edilen bir konu. Ancak tartışılmasının da önümüzdeki günlerde yazılım sistemlerinin gelişmesine katkı sağlayacağını umuyoruz. 


Robotik Kodlama Nedir?

Robotik kodlama, makine mühendislerinin mekanik kısımları ve bağlantıları oluşturması, elektrik elektronik mühendislerinin içsel yazılım ile uğraşması ve bilgisayar mühendislerinin de yazılımıyla ilgilenmesi gibi konuların bütünüyle ilgilenir. Kısacası sistemin makine, mekatronik, bilgisayar, yazılım, kontrol ve otomasyon, uzay ve havacılık, elektrik-elektronik kısımlarıyla ilgilenen bir alanıdır. Bu alan, eğitimden geçilmesi oldukça uzun süren bir alan olduğu gibi emek isteyen de bir alandır. Dolayısıyla henüz herhangi bir aşamadan geçilmeden öğrenildiğinin iddia edilmesi son derece yanlış olacaktır. Ayrıca internette dolaşan bilgi kirliliğinin de önüne geçilmesi gerekir.


Robotik Kodlama Nasıl Yapılır?

Elbette robotik kodlama örnekleri konusu son derece önemli bir konudur ve konuşulması gerekir. Arduino, mblock, robotis, lego gibi birçok farklı robotun yazılım dilini öğrenmek oldukça basit. Robotiste ve legoda yazılım arayüzlerini kullanarak kodlama yapmak mümkün. Bunun için ise öncelikle bilgisayara yazılımı kurup kablo ile bağlayıp kodları robota yüklemek yeterli. Bunlar dışında interneti kullanarak da yeterince bilgi sahibi olabilirsiniz.
Örneğin son zamanlarda Bill Gates, Mark Zuckerberg gibi ünlü yazılımcıların kullandığı bir program olan code.org, 8-16 yaş aralığındaki çocuklara yazılım öğreten Scratch, 4 yaş üstündekilere öğreten Codespark gibi birçok farklı siteyi kullanabilirsiniz. Bu siteler yalnızca görselde yazılım öğretmekle kalmayıp ücretsiz kurslarla pratikte robotik kodlamanın öğretilmesini sağlıyor.


Programlama Dilleri Nelerdir?

Bu konu geçmişten günümüze dek merak edilen bir soru haline gelmiştir. Bunun sebebi ise internette süregelen bilgi kirliliğidir. Programlama dili alt, orta ve yüksek seviye olmak üzere üç ana kısma ayrılır. Alt seviye, makine diline çevrilmesi için bir derleyiciye ihtiyaç duymadan işlemciler ile çalıştırılabilir. Örnek olarak Assembly verilebilir ayrıca orta seviye programda ise alt seviyeye göre daha anlaşılabilir seviyededir. Bu seviyede hem bilgisayar programlama hem de donanım programlama yapılabilir. Örnek olarak C programlama dili verilebilir. Son olarak yüksek seviye programlama dilinde en hızlı ve en etkili olanlardır. Donanım değil bilgisayar programcılığına yakın seviyededir. Temel programlama dilleri örnek olarak verilebilir.

programlama-dilleri-nelerdir
Robotik Kodlama Ne İşe Yarar?

Robotik kodlama ve faydaları nedir? Konusu ile ilgili olarak söylenebilecek çok şey var. Fakat bunlardan en önemlisi kodlama eğitiminin küçük yaşta öğrenilmesidir.
Dijitalleşmenin bu denli artmasıyla yazılım, bilgisayar ve makineye olan ilgi artmıştır. En büyük faydalarından biri analitik bir birey olma ve problemleri daha hızlı çözme becerisi kazandırmasıdır.
Kodlama, günlük hayatımızda kullandığımız birçok farklı ürünün arka planında yatan en önemli etkendir. Bilgisayarların sistematiği, makinelerin düzenli çalışması ve algoritması ve daha fazlası kodlama sayesinde mümkün hale gelir. Kullanım alanının bu denli geniş olması da herkesin işlerini kolaylaştırır ve bizlere daha rahat ve güvende gelecek vadeder. Elbette evde, sokakta, arabada kısacası her yerde karşılaşılan bu yazılımların hiçbirisini yazılım bilmeden fark edebilmek olanaksızdır. Yalnızca sistemini bilen birileri tarafından kolayca gözlemlenebilir ve anlaşılabilir.
Robotik kodlama biz ona önem vermesek veya göz ardı etsek dahi var olmaya devam edecek. Kendini geliştirmeyi bazı toplumlarca başarabilecek bir sistemdir. Teknolojiyi yok saymak sadece kendi toplumumuzu etkileyen bir şey. Uzun vadede kimseye faydasının dokunmadığını da söylemek mümkün. Biraz üzerine düşündüğümüzde fark edebiliriz ki toplumlar teknoloji sayesinde gelişerek varlığını devam ettirebilmiştir.
Dolayısıyla teknolojinin veya yazılımın önünü kapatmanın bize getirisi olmaz. Yazılım öğrenmek zorunda değiliz fakat gidişat gösteriyor ki zamanı geldiğinde artık birçok şey yazılımla olacak. Yazılım beraberinde teknolojiyi getirdiğine göre uzun vadede gelişimi sağlanacak bir unsur.


Neden Robotik Kodlama Öğrenmeliyim?

İş imkanı hakkında bilinenlerin son derece fazla olduğu robotik kodlama, birçok fayda sağlayacağından en kısa sürede öğrenilmelidir. Örneğin iş imkanı giderek artmakta ve kullanıcılara dil bilindiği takdirde yurt dışında çalışabilme fırsatı verilir. Robotik bilim her geçen gün daha da gelişerek geleceğin teknolojisi haline geliyor.
Gelişen bu teknolojide bireylere düşen mümkün olan en iyi şekilde yazılımı öğrenmek ve bunu pratikte kullanabilmektir. Yeni ürünler üretmek, yaratıcılığı geliştirmek, inovatif düşüncenin gelişmesi için robotik kodlamanın öğrenilmesi gerekir. Giderek artan bu teknoloji dünyasında gelecekle birlikte değişmek, yenilenmek ve iyileşmek isteniyorsa mutlaka robotik kodlama öğrenilmelidir. Özel okullar, kurs merkezleri,online eğitimler, maker atölyeleri tarafından verilen bu eğitimlerin çoğu ücretsiz olup yalnızca bireyin gelişimini sağlamak için süregelmektedir. Robotik kodlama öğrenilmesi şart bir şey değil elbette.
Ancak ilgisini çeken herkesin öğrenmesi gereken bir sistem denebilir. Her şeyin yazılımla halledilebileceği kadar teknolojik bir gidişata doğru yol alırken durumdan habersiz gibi öğrenmemek konusunda ısrarcı olmak doğru bir yaklaşım gibi gözükmüyor. Sonuç olarak varılan noktada görebilmekteyiz ki var olan ya da olması beklenen yazılım sistemlerinin bize getirisi oldukça fazla hatta öyle ki sayılamayacak kadar.
Yadsımak ve yok saymak doğru değil çünkü robotik kodlama belki biraz daha geliştiğinde bireylere iş imkanı sağlayacak, işsizliği yok edecek. Günümüz sistemlerinde teknoloji felaketmiş gibi gözükse de ufukta iyi bir geleceğin olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Robotik Kodlama İş İmkanları ve Maaşları

Robotik Kodlama ile robotun nasıl hazırlanıp programlanacağı öğretilir. Birçok iş yeri robotik kodlama bilen, yazılım diline aşina olan bireyler aramaktadır. Dolayısıyla yalnızca kodlama diline aşina olduğunuz takdirde birçok kişiden daha fazla para kazanabilirsiniz. 18 yaşını doldurmuş her birey Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi sertifikasını alarak mesleğe atılımını gerçekleştirebilir.

Ek gelire ihtiyacı olan herkes alacağı eğitimin durumuna göre Halk Eğitimlerde kurs açabilir, özel okullarda eğitmenlik yapabilir, Etüt merkezlerinde, satranç merkezlerinde kodlama ve yazılım üzerine çalışabilir, özel ders verebilir. Son derece fazla çalışma şartları bulunan bu meslekte maaş konusunda ise hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Yazılım bilmenin imkanından faydalanmak isteyen gençler ve kendini bu alanda geliştirebilmiş herkesin kendi işini kurabileceğini de belirtmekte fayda var. Bilinir ki son zamanlarda bilinen en iyi yöntem yazılım bilerek kendini geliştirmektir. Bu bilgiye sahip olan bireylerin iş hayatında kademe kademe yükselebileceği de söylenebilir. Maaş ortalama dolar üzerinden 30.000$ - 51.000$ arası değişebilmektedir.
Robotik kodlama ile robot teknisyeni olunabildiği gibi robotik kodlama öğretmeni ya da mühendisi de olabilirsiniz. İş imkanı bu kadar fazla olduğunda denilebilir ki belki de olası işsizliğin önüne geçecek, piyasadaki rekabet imkanını arttıracak, istihdam oranlarını iyi düzeye getirecek ve olası tehditlerin önüne geçecek. Şu anki sistemde olması muhtemel sonuçlar bunlar.
Teknolojiyi her zaman faydalı olması yönüyle eleştirmek elbette ki doğru değil. Ancak görünen o ki yazılım tüm dünyayı değiştirmesi gerekli ve olanaklı tek şey. Bunun dışındaki teknolojik gelişmeler yazılım kadar önemli olabilir. Fakat en olumlu gözle bakılanı şu anda yazılım, kodlama öğrenmektir.

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}