Robotik Kodlama Eğitimi Nedir?
2021

Robotik Kodlama Eğitimi Nedir?


Mekaniğinde bulunan sensörler yardımıyla bulunduğu ortamı algılayan aygıtlara robot adı verilirken, robotların algılayacağı ve reaksiyon vereceği yazılı talimatların tamamına kodlama adı verilir.

Bilgisayara programlarının okuyabileceği algoritma düzeninde yazılan kodlar, alanında uzman kişiler tarafından tasarlanarak yüklenir.
Bir robotun hareketleri tamamen istenilen düzeye getirilene kadar devam eden bu yazılımsal süreç birbirinin tekrarı gibi görünse de sürekli gelişerek ilerler.

Günümüz teknolojilerinin hemen her kademesinde kullanılan robotik kodlama, belirli programlama dillerinde oluşturulan komut verme işlemlerinin veya başka bir deyişler makine kontrol sisteminin hayatın içerisine entegre edilmesi işlemidir.

Mikrodalga, televizyon, banka kartı gibi birbirinden farklı teknolojilerin günlük hayatı kolaylaştırılmasında etkili olan robotik kodlama, akıllı telefonların gelişimiyle birlikte kendisine çok daha fazla alan bulmuştur.

 

   robotik-kodlama


Akıllı telefonlarda kullanılan birden fazla uygulama, robotik kodlamanın gelişmesiyle birlikte hayatımıza girmiş ve kısa sürede vazgeçilmezlerimiz olmuştur.
Problem çözme, fikir üretme, soyut kavramların somutlaştırılması, sağlık alanındaki dönüşümler, eğitim vb. alanlarda yenilikçi ve cesur adımlar ve daha birçok alan, Robotik Kodlamanın günümüzde geldiği noktaya ilişkin ipucu vermektedir.

Makine Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Görsel Tasarım vb. alanları içine almasıyla birlikte müstakil bir eğitim programı olarak da ilgililerine sunulan Robotik Kodlama, yirmi birinci yüzyılın öne çıkan yetkinlik alanlarından birisi olma özelliği de taşımaktadır.

 

   ROBOTİK KODLAMA EĞİTİMİ 

Sanat ve matematiğin muazzam uyumu ile dünya genelinde yenilikçi ve insanlık adına faydalı fikirlerin ortaya çıkmasında rol oynayan Robotik Kodlama, bir robotun tüm hareketlerinin kontrol edilmesini temel almaktadır.
Robotik Kodlama Eğitimi, bu alanda kendini geliştirmek isteyen her birey için örgün eğitimde kendisine yer bulurken, özel eğitim kurumlarında da kendisini geliştirmek isteyenler için sunulmaktadır.
Özellikle erken çocukluk döneminde hayal gücü ile birleştirilmesi planlanan Robotik Kodlama Eğitimi bu nedenle birçok okulun müfredatında yer almaktadır.
Çocukların renkli ve sınırsız hayal dünyası ile birleştiğinde birbirinden çarpıcı ve gelecek nesillerin yaşamına tamamıyla yön vermesi beklenen fikir ve projelerin doğmasını da sağlamaktadır.

   robotik-kodlama-egitimi


Hız, zaman, ışık, çap vb. soyut kavramları çocukların dünyasında erken yaşlarda somutlaştırarak onların hem eğitim – öğretim süreçlerinde ilerlemelerini hem de erken çocukluk döneminde ‘kendini gerçekleştirme’ duygusu ile tanışmalarını sağlayan Robotik Kodlama Eğitimi ülkemizde de yoğun ilgi gören alanlardan birisidir.
Başlangıç seviyesinin tamamlanmasında kullanılan LEGO Mindstorm EV3 Robotlarının hemen akabinde robotlar ve temel robot inşası eğitimleri ile bu alanda kendini geliştirmek isteyenlere özel müfredata geçilmektedir.
Farklı kodlama dilleri ile alanında kendini geliştirmek isteyen kişilere özel olarak hazırlanan Robotik Kodlama Eğitimi, bir robotun her hareketinin izlenerek kontrol edilmesini kapsar.

 

    ROBOTİK KODLAMA PROGRAMLAMA DİLLERİ NELERDİR?

STEM, Raspberry Pi ve Pyothon, Arduino, C / C ++, Java, mBot, Q-Scout, MatataLab ve Fortran gibi birbirinden farklı programlama dilleri Robotik Kodlama için kullanılabilir.
Her birinin avantajlı dezavantajlı durumları, proje ve yapılmak istenilen robottan istenilen mekanizmaya göre şekillenirken, anlamlı bütünler oluşturmayı sağlayan algoritmalar robotların hareketlerinin de belirleyicisidir.

 

   robotik-kodlama-programlama-dilleri


Dijital çağda ilerleme ve gelişmenin sembolü olarak gösterilen robotların insan zihninden daha yüksek entelektüel işleme yetenekleriyle ilgili meydana gelen ya da gelebilecek olan problemlerin çözümü için de yapay zekâ modülleri devreye girmektedir.
Endüstri 4.0 olarak tanımlanan ve önümüzdeki yıllarda ülkelerin geleceğine yön vermesi beklenen modern yaklaşımlar ve robotik dönüşümler bugünden başlayarak programlama dilleri aracılığıyla robotlara dönüşmeye devam ediyor.

Okul öncesi yaşlardan başlayarak eğitimin tüm kademelerinde kendisine yer bulan Robotik Kodlama, otonom robotların en verimli ve aktif kullanılması için her geçen gün geliştirilmeye devam etmektedir.

1995’li yıllardan sonra yapay zekâ ile geliştirilerek dijital dönüşüme de öncülük eden robotik kodlama, uluslararası düzeyde düzenlenen yarışmalarla da küresel düzeyde rekabetin merkezi olmuştur.

 

Yazı Değerlendirmesi : 0 Puan
Toplam : 0 Yorum

 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
 • %0
0

  Yazı Puanı

  Yazı Değerlendirmesi : 0
  Toplam : 0 Yorum

  • %0
  • %0
  • %0
  • %0
  • %0

  {{dil.yorumlar}}

  {{yrm.yazar}}

  {{yrm.baslik}}

  {{yrm.yorum}}

  BOĞAZİÇİ ENSTİTÜ :{{yrm.cevap}}
  {{dil.yorum_ekle}}

  • {{dil.oylama_sorusu}}